Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Jak se vyznat v digitálních fotoaparátech? (díl první)

Digitální fotoaparáty se staly fenoménem dneška. Jejich nabídka je opravdu široká, začíná se s „hračkami“ do 2000 korun a nejdražší profesionální přístroje pořídíte za statisíce. Víte, podle čeho se máte orientovat při výběru?

Digitální fotoaparáty se staly jedním ze symbolů digitální revoluce. Najdete je již téměř všude, kde je potřeba fotografie vytvořit a zveřejnit v krátkém časovém intervalu. Takové fotopřístroje jsou ale několikrát dražší, než jejich stejně vybavení kinofilmoví bratříčci.

Digitální fotoaparáty se liší rozlišením snímacího prvku, velikostí objektivu a možností přiblížení objektu pomocí zoomu. Různé jsou také softwarové vlastnosti a množství programů. Dále se liší velikostí a váhou, zapisují na odlišná média, mají různou spotřebu energie a výdrž na baterie a v neposlední řadě také cenu. I hodnota přístrojů stejné kategorie se může rozcházet až o několik tisíc korun. Rozhodnutí o koupi digitálního fotoaparátu by měla předcházet zralá úvaha, která by měla přinést odpověď na otázku, zda vám podobné služby nepřinese fotoaparát na kinofilm za menší pořizovací náklady. Doufáme, že vám následující informace a rady toto rozhodnutí ulehčí.

Dle čeho se rozhodovat?

Řez digitálním fotoparátem Minolta DiMAGE 7i 

Snímací prvek

Jednou z nejdůležitějších informací, podle které se budete rozhodovat, je rozlišení optického snímače CCD (Charge Coupled Device) či CMOS (Complementary Metal Oxide Semiconductor). Snímač je plocha posázená buňkami, které jsou citlivé na světlo. Jeho rozlišení se udává podle počtu těchto prvků, také nazývaných body (pixely) - odtud také název Megapixel (Mpix), který značí milion takových bodů. Fotoaparáty jsou pak označovány jako např. dvoumegapixelové nebo číslem 2,0 MPix.

Počet bodů na snímacím čipu se v podstatě rovná velikosti výsledné digitální fotografie. Samotný snímek má poněkud menší rozlišení, než je dostupný počet bodů na snímači. Tyto „volné body“ mohou být využity například v okamžiku poruchy některého z aktivních pixelů.

Většina aparátů dokáže vytvořit snímky nejen v tzv. fyzickém rozlišení čipu, ale také v několika menších velikostech. Počet prvků, který umožňuje alespoň zhruba podobný výstup jako nejlevnější kinofilm, se však pohybuje až nad hranicí 4 500 000 prvků. Klasickou fotografii formátu 9 x 13 cm však můžete vytvořit i ze snímku s méně než 1 500 000 body.

Paměťové médium

Pro fotografa - i toho amatérského - snad není nic horšího, než když předpokládaný životní snímek nemá na co vyfotografovat. U digitálních fotoaparátů je situace trochu odlišná. Až na výjimky se fotografie zachycuje na vyměnitelné paměťové médium. To znamená, že můžete kterýkoliv snímek smazat a místo něj vyfotit jiný. Narozdíl od plně exponovaného filmu se i s plnou paměťovou kartou můžete rozhodnout, zda kvůli nádhernému západu slunce smažete snímek své poskakující ratolesti. Mimo smazání snímku může být řešením již zmíněné menší rozlišení výsledného snímku, který potom samozřejmě zabere méně místa. Protože jsou snímky většinou ukládány ve formátu JPEG, máme na výběr mezi několika úrovněmi ztrátové komprese. Při účinnější kompresi je výsledný soubor menší a na médium se tak vejde více snímků - ovšem na úkor jejich kvality. Obrázky pak mohou být lehce rozostřené s menším množstvím detailů a horším barevným podáním.

Před pořízením digitálního fotoaparátu si pořádně rozmyslete, kolik jste doposud v průměru za rok vytvořili snímků, přičemž musíte počítat s tím, že na digitální fotoaparát se nafotíte minimálně o polovinu více snímků než na kinofilm. To je dáno téměř nulovými náklady na pořízení samotného snímku. Zjistěte si maximální velikosti a ceny paměťových médií a použijte tyto informace k vašemu rozhodování. I když má většina digitálních fotoaparátů výstup pro komunikaci s počítačem, je dobré vědět kolik by vás mohla stát čtečka těchto pamětí pro počítač a zda se například nepřiklonit k fotoaparátu, kde je záznamovým médiem disketa nebo CD. Pokud se chcete lépe orientovat v nabídce paměťových flash karet můžete řadu informací načerpat v tomto článku.

Porovnání velikostí nejrozšířenějších flash karet 

Baterie zadarmo nejsou a tak je levnější a rychlejší snímky do počítače přenést pomocí paměťového média, než čekat, až se uráčí přesunout se přímou komunikací mezi přístrojem a počítačem. Toho se samozřejmě nezbavíte v okamžiku, kdy digitální fotoaparát nepodporuje výměnná paměťová média a pracuje jen s vnitřní pamětí, tady jste na její velikosti absolutně závislí. S tímto úzce souvisí otázka rozhraní, které umožňuje komunikaci mezi fotoaparátem a počítačem, nebo jiným přístrojem - například tiskárnou. Nejpomalejší je komunikace přes sériový port, následuje paralelní port, Infračervený (Infrared, IRD), USB a případně FireWire. Většina fotoaparátů má i video výstup. To znamená, že si snímky můžete ihned po nafocení prohlédnout na svém televizoru.

V druhém díle tohoto malého seriálu o digitální fotografii získáte informace o dalším vybavení digitálních fotoaparátů, které má vliv na kvalitu fotografií.
  • Nejčtenější

Zázrak! NASA po pěti měsících obdržela od sondy Voyager smysluplnou zprávu

v diskusi je 169 příspěvků

23. dubna 2024  13:37

Když se v únoru letošního roku stále nedařilo navázat smysluplnou komunikaci s jedním z...

Herečce Slávce Budínové by bylo 100 let. Zemřela opuštěná, bez zájmu veřejnosti

v diskusi je 28 příspěvků

21. dubna 2024

Před 100 lety, 21. dubna 1924, se v Ostravě narodila známá česká herečka Slávka Budínová.

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Znovuzrození japonských letadlových lodí. Ve výzbroji budou mít F-35B

v diskusi je 51 příspěvků

19. dubna 2024

Japonsko má ve své ústavě zakázáno vlastnit ofenzivní zbraně, jako jsou letadlové lodě. Doba...

Unikátní exkurze. Nahlédněte do francouzské jaderné ponorky před vyplutím

v diskusi je 16 příspěvků

20. dubna 2024

Není obvyklé, aby reportéři mohli nahlédnout do jaderné ponorky v aktivní službě. Agentura AP nyní...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Proč umělá inteligence lže a proč kvůli ní zhloupneme. Počítačový expert vypráví

v diskusi je 17 příspěvků

22. dubna 2024

Premium Zatímco průmyslová revoluce zaváděla masivní využití strojů, které nahradily lidské svaly, nyní...

Sphere jako osmý div světa? Zábavní komplex ve Vegas je technologický zážitek

v diskusi je 7 příspěvků

25. dubna 2024

Uvidíte v ní famózní obraz s nejvyšším rozlišením na světě, do uší zahraje sto šedesát tisíc...

POZOR VLAK: Slavíme půl století pražského metra, vznikla k tomu unikátní hra

v diskusi jsou 3 příspěvky

24. dubna 2024  7:29

Pro Československo, a především pro Prahu, to byl slavný den, devátého května 1974 byl slavnostně...

Jiří Horák obnovil ČSSD a dovedl ji do parlamentu. Se Zemanem si nerozuměl

v diskusi jsou 3 příspěvky

24. dubna 2024

Před 100 lety se narodil Jiří Horák, který po sametové revoluci pomáhal znovuobnovit sociální...

Dnes už se bez nich válčit nedá. Raketový vzestup bojových dronů

v diskusi je 43 příspěvků

24. dubna 2024

Bezpilotní letadla (drony) jsou v posledních dvou dekádách na raketovém vzestupu. Přispěla k tomu...

Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?
Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?

Díky své všestrannosti se rýže LAGRIS už dlouho stávají nedílnou součástí mnoha pokrmů z celého světa. Bez ohledu na to, zda se používají k...

Manželé Babišovi se rozcházejí, přejí si zachovat rodinnou harmonii

Podnikatel, předseda ANO a bývalý premiér Andrej Babiš (69) s manželkou Monikou (49) v pátek oznámili, že se...

Bývalý fitness trenér Kavalír zrušil asistovanou sebevraždu, manželka je těhotná

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpí osmým rokem amyotrofickou laterální sklerózou. 19. dubna tohoto roku měl ve...

Herečka Hunter Schaferová potvrdila románek se španělskou zpěvačkou

Americká herečka Hunter Schaferová potvrdila domněnky mnoha jejích fanoušků. A to sice, že před pěti lety opravdu...

Největší mýty o zubní hygieně, kvůli kterým si můžete zničit chrup

Možná si myslíte, že se v péči o zuby orientujete dost dobře, přesto v této oblasti stále ještě existuje spousta...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...