Někdy je potřeba disk i otevřít

Někdy je potřeba disk i otevřít | foto: Profimedia.cz

Jak se zachraňují data z poškozených disků

  • 87
Měl jsem zálohovat. Jenže jsem si to řekl až ve chvíli, kdy externí disk, na kterém jsem měl veškerou hudbu, začal stávkovat. Vzhledem k velikosti téhle knihovny – čítala asi 500 CD převedených do počítače, další koupená už rovnou v elektronické podobě - jsem to však nechtěl rovnou vzdát.

Jedinou možností bylo obrátit se na někoho, kdo se na podobné maléry specializuje. Zašel jsem proto do firmy Datahelp a zajímal se, co s mým diskem mohou udělat.

„Nejprve jej vezmeme na diagnostiku. V první fázi je nejdůležitější ještě víc nezhoršit problémy,“ popsal jeden z majitelů Štěpán Mikeš postup. To se běžně stává, pokud se nějaký servis nebo vlastník počítače sám pokouší data nějak zachránit, aniž vůbec ví jak. Při diagnostice se nejprve zjistí, zda za problémy může elektronika nebo jsou způsobené mechanickou závadou, a případně jakou.

Tisíc nebo desetkrát tolik?

Po fázi diagnostiky, která je zdarma, už mají v Datahelpu jasno, co se s vaším diskem stalo, tudíž vědí, kolik peněz bude záchrana stát. „Cena závisí na spoustě faktorů, většinou se odvíjí od hodinové sazby 500 korun,“ dodává Mikeš.

Celá akce vás tak může přijít na 1 500 korun, ale také na desetkrát víc. A ve speciálních případech může být částka ještě vyšší. V mém konkrétním případě za 500GB na externím disku se vyšplhala k horní hranici. Nepotěšilo mě to, ale i tak se to při ceně uložené hudby vyplatilo.

Když se zákazník rozhodne, že mu data stojí za to, přistoupí se k záchraně. Při selhání elektrické části se disk připojí přes servisní konektory ke speciálně upravenému počítači. „Tímto zařízením obejdeme řídící elektroniku disku a můžeme z něj získat surová data,“ komentuje Mikeš. Většina vadných disků se totiž nečte po jednotlivých souborech, ale rovnou po celých plotnách, neboli datových kotoučích. Uvnitř je buď jeden, ale bývá jich i více.

Z těchto velkých celků dat se potom vytváří obraz disku, ze kterého se mohou zachraňovat jednotlivé soubory. Ale nemám mít strach, že se s mými daty něco stane? „Ve většině případů data ani nevidíme. Pouze složíme obraz disku a provedeme kontrolu systému souborů,“ vyvrací mé obavy Mikeš. Dodává, že data se kontrolují a soubory ověřují pouze na výslovné přání zákazníka a většinou až v poslední fázi.

Ale co když nic z toho nezabere? Potom následuje ověření mechanické části. „Máme dokonce bezprašnou komoru, ve které můžeme disky otevírat,“ potvrzuje Štěpán Mikeš a dodává, že disk je potřeba otevřít asi v polovině případů. „I uvnitř disku je elektronika a tu občas musíme obejít,“ dodává Mikeš. Někdy nezbývá než opravit mechanickou část disku, aby ho bylo možné správně přečíst.

Kde vám data zachrání?

www.datahelp.cz - 775 220 440

www.zachrana-harddisku.cz - 777 303 185

www.lamaexpert.cz - 545 212 590

www.tdp-ontrack.cz - 224 999 777


Zachráníme téměř vše

„Za loňský rok jsme zachránili asi 3 000 disků,“ říká Štěpán Mikeš a dodává, že většinu dat z přinesených disků zachrání. Lidé podle něho nezálohují a často řeší problémy, až když je pozdě. Navíc množství všech prodaných disků stále stoupá, za čtvrtletí asi o 20 procent.

Ale nebojí se přesto, že časem o svou práci přijde? Štěpán Mikeš říká, že „lidé chtějí zachránit data i z flashdisků nebo nových SSD disků“. To jsou nové „pevné“ disky bez pohyblivých částí – ve skutečnosti jsou v nich flash paměti. Jejich výhodou je nízká spotřeba a hmotnost. Ale nastupuje jiný problém. Aby se prodloužila životnost, musí se všechny části paměti takových disků používat stejně často, takže data jsou po SSD disku roztroušena. „Pokud odejde řídící procesor takového disku, jsou data vlastně šifrovaná a my neznáme klíč,“ říká Mikeš a dodává, že práce je potom zajímavější, protože právě tento klíč se musí hledat. „Potom nastupuje poměrně velký výpočetní výkon, abychom se pokusili dát data dohromady.“

Můj disk dopadl dobře, dokonce jsem ho pak navíc odeslal na reklamaci, protože byl ještě v záruce.

,