Jak se zaplatí digitální televize? To nikdo neví...

aktualizováno 
Rada pro rozhlasové a televizní vysílání (RRTV) měla otevřít plánované digitální sítě i pro placené televize. Domnívá se to předseda představenstva Czech Digital Group Leoš Pohl. Český reklamní trh je podle jeho názoru malý a plánovaných 20 volně šířených komerčních programů zřejmě neuživí. Zaznělo to na diskusi o financování digitálních stanic, která se konala minulý týden.

"Podle našich předpokladů chybí asi čtyři miliardy korun, aby se uskutečnila digitalizace v takovém rozměru, jak se přislíbilo," uvedl. Do budoucna je s vývojem technologií podle Pohla pravděpodobné, že místo současně používaného formátu vysílání se začne používat dvakrát výkonnější. Tím se prý otevře prostor až pro 64 televizních stanic v České republice.

"Tady už pak nestačí současný způsob regulace, ale bude se muset otevřít další zdroj financování, tedy oblast placené televize," uvedl Pohl. Czech Digital Group provozuje jednu ze tří digitálních sítí, a zároveň má "parlamentní" kabelovou televizi 24.cz.

Člen RRTV Václav Žák ČTK řekl, rada měla na paměti zkušenosti ze startu digitálních televizí v západoevropských zemích. "Zkušenosti hovoří o tom, že placené programy v digitálních sítích se na počátku digitalizace neosvědčily a některé, jako například britská ITV, zkrachovaly," uvedl. Dokáže si však představit, že do budoucna by se placené televize i v digitálních sítích mohly objevit.

"Na otázku, jak se zaplatí digitální televize, Václav Žák řekl, že by také rád sám věděl. To je snad opravdu nejlepší odpověď, co může být," řekla během diskuze Kateřina Fričová, bývalá šéfka Primy, která v současné době stojí v čele mediálního zastupitelství Regie Radio Music. Připomněla, v nyní jde na televizní reklamu asi osm miliard korun. To s nástupem nových stanic nabude, nikoli však výrazně. "I v případě padesátiprocentního nárůstu je to 12 miliard. Pokud to vydělíte 24 stanicemi, zjistíte, že to tak úplně nevychází," uvedla Fričová.

V České republice jsou do roku 2007 plánovány tři digitální sítě o 12 programech, některé z nich však budou rozděleny jako regionální. Rada nyní vyhlásila tendry na licence ve dvou z nich, jednu síť zatím rezervuje pro Českou televizi a Český rozhlas; licence by mohla udělit zhruba do půl roku. V roce 2007 by se pak měl počet multiplexů a stanic zdvojnásobit.

Autor:


Nejčtenější

Afrika do Evropy narazí, shodují se vědci. Budoucnost však zůstává záhadou

Předpověď budoucího pohybu kontinentů Christophera Scoteseho.

Zatímco rekonstrukce minulosti pohybu kontinentů je skutečná věda, jejich predikce je spíše koníček či spekulace....

Jeho fotky jsou až neskutečně nádherné. Podívejte se, jak vznikají

Kalendář 43. výsadkového praporu - Nic nepotěší potápěče průzkumného týmu po...

Jeho fotky výsadkářů z Chrudimi viděl téměř každý. Vypadají jako vystřižené z toho nejdražšího hollywoodského akčního...Podívejte se, kdy vám vypnou současné televizní vysílání a co s tím udělat

Nelamte si s DVB-T2 hlavu. Vše podstatné se dozvíte níže.

Současné pozemní digitální televizní vysílání má před sebou poslední měsíce života. První vysílače budou vypnuty již...

Sedm častých lží, mýtů a omylů o přechodu na nové televizní vysílání

V roce 2020 budou mít sběrné dvory napilno.

Mnoho lidí se v blížící se změně vysílacího standardu neorientuje, a tak se snadno může klamavou nabídkou či...

Start lodě Sojuz MS-10 se nezdařil, modul s posádkou nouzově přistál

Start Sojuzu MS-10 z Bajkonuru 11. října 2018.

Čtvrteční start lodě Sojuz MS-10 z kosmodromu Bajkonur v Kazachstánu se nezdařil. Kvůli závadě na nosné raketě Sojuz...

Další z rubriky

Přišli jste o pohádky a kulturu? Poradíme, jak znovu naladit ČT :D a ČT art

Kanál ČT :D/art nově naladíte v HD v DVB-T2.

V souvislosti s přechodem na nový vysílací standard DVB-T2 začínají změny. Některé televizní kanály se budou přesouvat,...

Pozor na lákavé výprodeje televizorů, ty bez DVB-T2 HEVC se nevyplatí

Nelamte si s DVB-T2 hlavu. Vše podstatné se dozvíte níže.

Český telekomunikační úřad vydal výzvu k obezřetnosti při nákupu nového televizoru. Ve vánočních akcích a povánočních...

Česká televize odloží start vysílání v DVB-T2 až na příští rok

Mapa pokrytí signálem přechodové sítě DVB-T2 na konci listopadu 2017.

Vstup České televize do nové generace pozemního televizního vysílání přijde později, než se původně očekávalo.Najdete na iDNES.cz