Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Jak se zbavit nabalených komponent v internetovém prohlížeči IE

aktualizováno 
Objevují-li se vám v prohlížeči Internet Explorer různé ovládací lišty, ikonky či další nechtěné prvky, které byste rádi odstranili, ale nevíte, jak na to, potom můžete vyzkoušet zajímavý prográmek, se kterým se jich lehce a hlavně zdarma zbavíte.

V dnešním článku najdete zajímavou utilitku pro všechny zaryté uživatele internetového prohlížeče společnosti Microsoft. Využít ji však mohou i ti z vás, kteří si neví rady s různými takzvanými pomocnými lištami, nacházejícími se na pracovní ploše Windows.

Předně je zapotřebí říci, že problémům s nežádoucími komponenty v Internet Exploreru lze předejít používáním jednoho z alternativních browserů. Zde se například nabízí Opera, Netscape, Mozilla či Mozilla Firefox. Mozilla má dokonce tu výhodu, že se pro její používání nemusí ani do počítače instalovat. Stačí archív pouze rozbalit a můžete začít surfovat po oblíbených stránkách. Pokud se vám již podařilo IE „nakazit“, pak si od různých lišt můžete odpomoci buď editací registru Windows či poměrně složitým přenastavením IE. Jako mnohem pohodlnější způsob se však může jevit použití specializovaného nástroje.

Velmi dobře může posloužit například freewarový ToolbarCop, který je právě pro tyto účely stvořený. Nástroj můžete stahovat buď z domovských stránek, nebo na přímé adrese – ToolbarCop (58 kB). Velikost zazipovaného souboru je opravdu malá, takže stažení by nemělo činit problémy ani uživatelům s pomalejším připojením k internetu.

Po rozpakování archívu je program připraven k použití, nevyžaduje totiž žádnou instalaci. Poklepáním na jeho ikonku ho tedy spusťte. Objeví se hlavní a zároveň také jediné okno ToolbarCopu. Na první pohled může vypadat dosti neohrabaně a pokud nejste zrovna softwarovým odborníkem, tak vám i jednotlivé položky a oblasti nebudou nic říkat. Proto se vám nyní pokusíme významy jednotlivých boxíků vysvětlit.

ToolbarCop

Internet Explorer Toolbars Buttons
Tato oblast nacházející se pod hlavním panelem slouží k odebírání různých nástrojových ikonek ze standardní lišty a také z menu Nástroje. V levé oblasti si můžete prohlédnout všechny doplňky v IE u právě přihlášeného uživatele a na pravé pak u těch ostatních. Kliknete-li na položku v seznamu, objeví se základní informace. Tlačítko „i“ slouží ke zjištění dalších údajů o položce. Chcete-li ikonku z lišty v IE odstranit, klikněte na křížek.

Tip: Budete-li chtít odstranit některý ze záznamů v programu, vždy vám bude nabídnuto provedení jeho zálohy. Pokud na vytvořený soubor kdykoliv později poklepete, zanesou se informace zpět na místo odkud, byly smazány.

Internet Explorer Toolbars
Zde můžete zatočit se skupinami nástrojových lišt. V praxi to tedy znamená, že pomocí této volby se postaráte o odstranění nestandardních lišt nacházejících se pod lištou Adresa. Nachází-li se na pravé straně záznam, ale vy v IE žádnou nestandardní lištu nemůžete najít, pak ji máte skrytou. Stačí když v IE, kliknete pravým tlačítkem myši např. na tlačítko Přejít a objeví se kontextové menu se všemi lištami. Prostřednictvím levé odstraníte lišty zapínající se v IE přes Zobrazit -> Panely nástrojů.

ToolbarCop

Internet Explorer Context Menu Extensions
Touto oblastí zmáknete volby v kontextovém menu. Kliknete-li pravým tlačítkem v IE v okně, kde se zobrazují stránky, potom jde o oblast nad položkou Vlastnosti.

Browser Helper Objects [BHOs]
A konečně poslední, ale také zároveň složitější nastavení se nachází pod zkratkou BHOs, což jsou pomocné objekty prohlížeče, které se startují při otevírání Internet Exploreru. Obvykle jsou instalovány společně s nějakým dalším softwarovým programem např. Go!Zilla. Pokud se nyní ptáte, co vlastně objekty BHO dělají, pak vám jednoduchou odpověď dát nemůžeme. Technická odpověď je - něco určitě. Dalo by se však říci, že jsou zapotřebí pro bezproblémové prohlížení internetu. Ale právě BHO jsou ve většině případů prošpekovány spywarem a adwarem, které odesílají na určené servery informace o vás a vašem PC. Další informace o BHO naleznete zde. V menu tedy najdete jak neaktivní, tak právě aktivní objekty. Vy je můžete prostřednictvím tlačítek vypínat Disable BHO, zapínat EnableBHO, či je nechat nahrávat s Explorerem Windows, respektive zakázat. Samozřejmě je lze také zcela odstranit.

ToolbarCop

Doplňky v programu
To však ještě není vše, co může ToolbarCop svému uživateli nabídnout. Kliknete-li totiž na volbu Options v hlavním menu programu, objeví se několik položek. Hned první položka slouží k přidání ikonky tohoto nástroje do lišty IE, aby byl snadno po ruce. Mnohem zajímavější funkce se však nachází pod druhou volbou. Kliknutím na OK totiž zvýšíte bezpečnostní úroveň Internet Exploreru v zóně internet. Toho lze dosáhnout také manuálním přenastavením přímo v browseru, ale proč se namáhat? Předposlední funkce opraví chybějící standardní lišty a ikonky. No a konečně poslední opraví problémy s volbou jako je Uložit jako, neotevíráním URL adres po kliknutí, či odinstalování download akcelerátorů.

ToolbarCop

Závěrem
Jak jsme tedy řekli již v úvodu, ToolbarCop je manažer prohlížeče Internet Explorer, který může jednoduchým způsobem eliminovat jeho nežádoucí doplňky. Jde především o tzv. pomocné objkety (BHO), různé nástrojové lišty, nástrojová tlačítka, kontextové menu apod. Pracuje bezproblémově a svému uživateli může pomoci od zbytečných, později doinstalovaných prvků nacházejících se v Microsoft prohlížeči.
Nejčtenější

Zemřel Stephen Hawking, nejslavnější fyzik současnosti. Bylo mu 76 let

Britský fyzik Stephen Hawking

Světoznámý britský fyzik Stephen Hawking, který byl kvůli neurodegenerativní chorobě ochrnutý, ve věku 76 let zemřel....

ČT kvůli přechodu na nový formát odstraní ČT Sport ze současné sítě

Pokrytí přechodové sítě DVB-T2 České televize s označením 11 v květnu 2018.

Česká televize spouští vlastní vysílací síť pro DVB-T2 se svými kanály v HD rozlišení. Tento krok má nastartovat zájem...Proč je zrzavých tak málo? Všem se líbí, ale zřejmě jsou nemocnější

Zrzavé vlasy dnes mají dnes v průměru zhruba dvě procenta celoevropské populace.

Zrzaví lidé, kterých jsou v Evropě asi dvě procenta, jsou nemocnější než ti nezrzaví, a to především ženy. Přesto zrzky...

PŘEHLEDNĚ: Co dělat, abyste nepřišli o ČT Sport a ČT D/Art

Časová osa přechodu na DVB-T2.

Kvůli přechodu na nový formát pozemního televizního vysílání se Česká televize rozhodla, že přesune kanál ČT D/Art do...

Dříve loupil a vraždil na Západě, pak byl zločincem jugoslávské války

Zeljko Raznatovič známý jako Arkan, byl velitelem srbské jednotky Tygři. Právě...

Na Arkana, šéfa nechvalně proslulých Arkanových tygrů z jugoslávské války, měli mezinárodní vyšetřovatelé políčeno...

Další z rubriky

Software zdarma: virtuální prohlídka Země i sluneční soustavy

Nasa`s Eyes

Úchvatný virtuální let s možností prozkoumat dostupná data o naší sluneční soustavě nabízí aplikace Nasa`s Eyes....

Stáhněte si zdarma: kompaktní rychlý prohlížeč obrázků i porovnávač PDF

Děti a počítač

Prohlížeč snímků CPix umí třeba zašifrovat dva obrázky do jednoho. Porovnat dva PDF dokumenty a zobrazit případné změny...

Nová Windows 10 se budou jmenovat Spring Creators Update

Microsoft vydal novou verzi Windows 10 s označením Fall Creators Update.

Jak se blíží velká jarní aktualizace Windows 10, testuje Microsoft novinky, které se v ní pravděpodobně objeví....

Najdete na iDNES.cz