Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Jak se zbavit nabalených komponent v internetovém prohlížeči IE

aktualizováno 
Objevují-li se vám v prohlížeči Internet Explorer různé ovládací lišty, ikonky či další nechtěné prvky, které byste rádi odstranili, ale nevíte, jak na to, potom můžete vyzkoušet zajímavý prográmek, se kterým se jich lehce a hlavně zdarma zbavíte.

V dnešním článku najdete zajímavou utilitku pro všechny zaryté uživatele internetového prohlížeče společnosti Microsoft. Využít ji však mohou i ti z vás, kteří si neví rady s různými takzvanými pomocnými lištami, nacházejícími se na pracovní ploše Windows.

Předně je zapotřebí říci, že problémům s nežádoucími komponenty v Internet Exploreru lze předejít používáním jednoho z alternativních browserů. Zde se například nabízí Opera, Netscape, Mozilla či Mozilla Firefox. Mozilla má dokonce tu výhodu, že se pro její používání nemusí ani do počítače instalovat. Stačí archív pouze rozbalit a můžete začít surfovat po oblíbených stránkách. Pokud se vám již podařilo IE „nakazit“, pak si od různých lišt můžete odpomoci buď editací registru Windows či poměrně složitým přenastavením IE. Jako mnohem pohodlnější způsob se však může jevit použití specializovaného nástroje.

Velmi dobře může posloužit například freewarový ToolbarCop, který je právě pro tyto účely stvořený. Nástroj můžete stahovat buď z domovských stránek, nebo na přímé adrese – ToolbarCop (58 kB). Velikost zazipovaného souboru je opravdu malá, takže stažení by nemělo činit problémy ani uživatelům s pomalejším připojením k internetu.

Po rozpakování archívu je program připraven k použití, nevyžaduje totiž žádnou instalaci. Poklepáním na jeho ikonku ho tedy spusťte. Objeví se hlavní a zároveň také jediné okno ToolbarCopu. Na první pohled může vypadat dosti neohrabaně a pokud nejste zrovna softwarovým odborníkem, tak vám i jednotlivé položky a oblasti nebudou nic říkat. Proto se vám nyní pokusíme významy jednotlivých boxíků vysvětlit.

ToolbarCop

Internet Explorer Toolbars Buttons
Tato oblast nacházející se pod hlavním panelem slouží k odebírání různých nástrojových ikonek ze standardní lišty a také z menu Nástroje. V levé oblasti si můžete prohlédnout všechny doplňky v IE u právě přihlášeného uživatele a na pravé pak u těch ostatních. Kliknete-li na položku v seznamu, objeví se základní informace. Tlačítko „i“ slouží ke zjištění dalších údajů o položce. Chcete-li ikonku z lišty v IE odstranit, klikněte na křížek.

Tip: Budete-li chtít odstranit některý ze záznamů v programu, vždy vám bude nabídnuto provedení jeho zálohy. Pokud na vytvořený soubor kdykoliv později poklepete, zanesou se informace zpět na místo odkud, byly smazány.

Internet Explorer Toolbars
Zde můžete zatočit se skupinami nástrojových lišt. V praxi to tedy znamená, že pomocí této volby se postaráte o odstranění nestandardních lišt nacházejících se pod lištou Adresa. Nachází-li se na pravé straně záznam, ale vy v IE žádnou nestandardní lištu nemůžete najít, pak ji máte skrytou. Stačí když v IE, kliknete pravým tlačítkem myši např. na tlačítko Přejít a objeví se kontextové menu se všemi lištami. Prostřednictvím levé odstraníte lišty zapínající se v IE přes Zobrazit -> Panely nástrojů.

ToolbarCop

Internet Explorer Context Menu Extensions
Touto oblastí zmáknete volby v kontextovém menu. Kliknete-li pravým tlačítkem v IE v okně, kde se zobrazují stránky, potom jde o oblast nad položkou Vlastnosti.

Browser Helper Objects [BHOs]
A konečně poslední, ale také zároveň složitější nastavení se nachází pod zkratkou BHOs, což jsou pomocné objekty prohlížeče, které se startují při otevírání Internet Exploreru. Obvykle jsou instalovány společně s nějakým dalším softwarovým programem např. Go!Zilla. Pokud se nyní ptáte, co vlastně objekty BHO dělají, pak vám jednoduchou odpověď dát nemůžeme. Technická odpověď je - něco určitě. Dalo by se však říci, že jsou zapotřebí pro bezproblémové prohlížení internetu. Ale právě BHO jsou ve většině případů prošpekovány spywarem a adwarem, které odesílají na určené servery informace o vás a vašem PC. Další informace o BHO naleznete zde. V menu tedy najdete jak neaktivní, tak právě aktivní objekty. Vy je můžete prostřednictvím tlačítek vypínat Disable BHO, zapínat EnableBHO, či je nechat nahrávat s Explorerem Windows, respektive zakázat. Samozřejmě je lze také zcela odstranit.

ToolbarCop

Doplňky v programu
To však ještě není vše, co může ToolbarCop svému uživateli nabídnout. Kliknete-li totiž na volbu Options v hlavním menu programu, objeví se několik položek. Hned první položka slouží k přidání ikonky tohoto nástroje do lišty IE, aby byl snadno po ruce. Mnohem zajímavější funkce se však nachází pod druhou volbou. Kliknutím na OK totiž zvýšíte bezpečnostní úroveň Internet Exploreru v zóně internet. Toho lze dosáhnout také manuálním přenastavením přímo v browseru, ale proč se namáhat? Předposlední funkce opraví chybějící standardní lišty a ikonky. No a konečně poslední opraví problémy s volbou jako je Uložit jako, neotevíráním URL adres po kliknutí, či odinstalování download akcelerátorů.

ToolbarCop

Závěrem
Jak jsme tedy řekli již v úvodu, ToolbarCop je manažer prohlížeče Internet Explorer, který může jednoduchým způsobem eliminovat jeho nežádoucí doplňky. Jde především o tzv. pomocné objkety (BHO), různé nástrojové lišty, nástrojová tlačítka, kontextové menu apod. Pracuje bezproblémově a svému uživateli může pomoci od zbytečných, později doinstalovaných prvků nacházejících se v Microsoft prohlížeči.Nejčtenější

„Tak mě zastřel!“ vykřikl ruský voják a zavraždil šestnáctiletého kluka

Vražedná zbraň. Touto pistolí Stečkin APS zastřelil opilý ruský voják Rudněv v...

„Teď v Československu platí sovětské zákony,“ řekl ruský generál vyšetřovatel Veřejné bezpečnosti, když pátrali po...

Zabil je výbuch ruského tanku v centru Prahy. KSČ ničila životy pozůstalým

Tanky typové řady T-54/55, ten blíž k fotografovi evidentně neschopný pohybu,...

Zatímco na pražské Vinohradské třídě hořel a vybuchoval tank, zmatení ruští vojáci na Václavském náměstí zahájili palbu...Horký nápoj vás ve vedru ochladí lépe, zjistili vědci. Ale má to háček

Horký nápoj v horkém létě?

Biologie lidského těla někdy funguje přesně naopak, než by člověk čekal. Příkladem je pití horkých nápojů v létě. Zní...

Připravte se na pád cen SSD disků. Mohou zlevnit na třetinu

SSD disky jsou stále levnější

Podle firmy Objective Analysis je na trhu tak velký převis nabídky NAND pamětí, které slouží k výrobě SSD disků, že...

Sulfan jako lék? V lidských buňkách možná pomáhá zvrátit stárnutí

Klíč k procesu stárnutí tkví v DNA.

Tým vědců zkoumající jednu z příčin stárnutí oznámil úspěch, a to přímo na lidských buňkách v laboratorních podmínkách....

Další z rubriky

Tipy pro Windows 10: nastavte výkon grafiky či rychlost stahování

Tipy a triky pro Windows 10

Nové Windows 10 umí měnit šířku datového pásma při stahování aktualizací a pomohou rychle zjistit, zda se právě...

Co není pro každého. Jak udělat vybrané soubory neviditelnými

Ilustrační foto - počítač

Schovat ve Windows data tak, aby nebyla viditelná, je otázkou chvilky. Stačí vám k tomu jen správný program. Vyberte si.

Stáhněte si zdarma: klikněte a relaxujte, nebo zálohujte počítač

Ilustrační foto - relax

Dopřát si při práci na PC příjemné zvuky na pozadí či se připravit na kvalitní spánek pomůže program Click and Relax. O...

ZE ŽIVOTA: Že jsem ho neporodila? To je jedno, dám mu všechnu lásku
ZE ŽIVOTA: Že jsem ho neporodila? To je jedno, dám mu všechnu lásku

V podstatě jde o pohádku, protože vše končí dobře, jen svatbou to teprve začalo...

Najdete na iDNES.cz