Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Jak se zbavit špatných návyků u počítače? Zjistěte, co na něm děláte

aktualizováno 
Řada z nás stráví u počítače denně, týdně, měsíčně a ročně mnoho svého času. Víte však v čem se rozplyne? Myslíte, že nejvíce se věnujete hraní herních titulů, kreslení, editování fotografií, či surfování na internetu? A proč si to tedy nenechat zjistit konkrétně? Zajímá vás, co nejčastěji dělá redaktor Technet.cz?

Internet, počítač, kancelář, business - Internet, počítač | foto: Profimedia.cz

V dnešní hektické době si většina z nás stěžuje na nedostatek času. Možná nám dáte za pravdu, že čas strávený u počítače jako kdyby ubíhal mnohem rychleji, než při jiné činnosti. Sednete si k němu, začnete dělat na nějakém projektu, pracovat v textovém editoru, surfovat na internetu či hrát nějakou on-line hru a aniž byste se nadáli, je na hodinách najednou o několik hodin více. Využíváte však svůj čas u PC optimálně? Na tuto otázku vám pomůžeme najít odpověď.

Existuje několik zajímavých aplikací, které vám pomohou změřit a zanalyzovat čas strávený u PC. Nejenže přesně odpoví na otázku, jak dlouho surfujete na vlnách internetu či kolik času věnujete hraní her. Ale také mohou pomoci ohlídat děti a zjistit tak, čemu se ve Windows věnují nejvíce. Mezi typické zástupce této třídy programů se tak řadí aplikace Visual TimeAnalyzer.

Stažení a instalace
Domovské stránky produktu naleznete na této internetové adrese. Soubor s instalačním archívem lze potom stahovat přímo odsud – Visual TimeAnalyzer (1,4 MB). Mezi podporované operační systémy patří Windows 98 a vyšší. Aplikace spadá do licence shareware. V praxi to znamená, že ji můžete zdarma testovat po dobu 30 dnů a poté ji musíte buď odinstalovat či zakoupit. Instalace není nikterak složitá, stačí se jí pouze proklikat.

Visual TimeAnalyzer

Kde co najdu?
Po dokončení instalace dojde automaticky k inicializaci programu. Otevře se informační okno, které vás upozorňuje na to, že používáte časově omezenou zkušební verzi. Pokud zrovna neholdujete anglickému jazyku, potom pro vás máme dobrou zprávu. Produkt je totiž kompletně počeštěn (tedy kromě nápovědy). Klikněte na tlačítko Pokračovat, čímž se objeví hlavní okno aplikace.

Visual TimeAnalyzer

To je rozděleno do čtyř hlavních částí. Vlevo vidíte seznam monitorovaných uživatelů, vpravo se potom zobrazuje seznam aplikací, které jsou instalovány v PC. Dole vlevo časem najdete informace o aktivitě PC (jak často a ve kterých hodinách bylo zapnuté) a vpravo potom uvidíte koláčový graf vyjadřující vaši celkovou aktivitu.

Visual TimeAnalyzer

Uživatel je do programu definován automaticky a to ihned po přihlášení k PC – Visual TimeAnalyzer je nastaven tak, že se spouští s Windows. Kromě svého jména zde naleznete i uživatele Demo. Ten slouží jako příklad, avšak moc statistik k prohlížení nenabízí. Proto je zapotřebí aplikaci nějaký čas používat a teprve poté si můžete zobrazit nějaký přehled.

Ovládání
Kromě hlavní lišty naleznete v programu další ovládací tlačítka. Zejména jde o dvě lišty nacházející se pod ní. Díky první můžete přepínat mezi uživateli v PC, nastavovat co a jak monitorovat v PC, upravovat seznam uživatelů apod. (obsahuje i funkci pro přidávání či ubírání PC a uživatelů) a v neposlední řadě také tzv. Asistenti. Ti slouží k vyvolání průvodců, jenž vám pomohou s nastavením monitorování ostatních počítačů, se skrytím zřídka používaných programů či založením nového projektu. A právě posledně jmenovanému se budeme nyní věnovat více.

Projekt
Jste-li zaměstnáni na nějaké pozici, kde je zapotřebí monitorovat, jak dlouho strávíte nad určitým úkolem či celým projektem, pak by se vám tato funkce mohla zamlouvat. Díky průvodci si pojmenujete nový projekt, přidělíte mu nějakou barvu, můžete i definovat cenu za hodinu a zvolit podprojekt. V dalším kroku označíte všechny programy, ve kterých budete projekt zpracovávat.

Visual TimeAnalyzer

Zaznamenávání aktivity definovaného projektu odstartujete kliknutím myši v hlavním panelu na ikonku Visual TimeAnalyzer (lupa s modrými grafy). Vyberte volbu Projekt a potom zvolte vámi vytvořený. Pokud si potřebujete odskočit, či dělat chvilku na něčem jiném apod., zopakujte předchozí postup s tím rozdílem, že zvolte volbu žádný projekt. Analýzu jednotlivých projektů potom naleznete v hlavním okně programu.

Přehled
Nyní poskočíme o několik hodin používání aplikace dopředu. Nějaká data se nám již uložila, a tak můžeme začít analyzovat. Pomocí druhé lišty pod tou hlavní si lze vyvolat nejen Přehled, ale také Detailní zobrazení dne, Souhrn dne, Souhrn projektu, Běh projektu a Internet. Dále lze definovat období, za které chcete aktivitu analyzovat.

Visual TimeAnalyzer

Nastavení
V menu Zobrazit -> Nastavení můžete měnit konfiguraci programu. Definovat tak lze zobrazování detailních informací, podle čeho se mají třídit programy, jaké programové symboly se mají používat či v jakém jazyce má aplikace s uživatelem komunikovat.

Visual TimeAnalyzer

Copak dělá redaktor Technet.cz?
Pokud předpokládáte, že nejčastěji surfuje na internetu, tak máte naprostou pravdu. Druhá jeho nejčastější činnost je samozřejmě „datlování“ v textovém editoru, v tomto případě Wordu. Další informace o činnosti redaktora Technet.cz na PC naleznete na obrázku.

Visual TimeAnalyzer

Závěrem
Potřebujete-li monitorovat a poté i analyzovat čas na PC, pak vám můžeme aplikaci Visual TimeAnalyzer vřele doporučit. Nejenže obsahuje řadu funkcí k monitorování, ale také obsahuje různé průvodce, které vám pomohou s tím, co vše budete chtít monitorovat. Pro každou aplikaci používá jiný barevný odstín, takže je lze snadněji odlišit. Vytváří i různé statistiky (denní, týdenní), jako jak dlouho byl počítač on-line, či denní průměr práce na PC a nebo dobu jeho zapnutí. Využít lze i monitorování počítačů po síti. Navíc vám naprosto přesně sdělí, ve kterém programu pracujete nejčastěji, či jakým prohlížečem surfujete na internetu nejčastěji. Plná verze Visual TimeAnalyzer vás přijde na 870 Kč.

Konkurence

Jste-li skromnější a stačí vám méně funkcí pro monitorování času stráveného u PC, můžete zkusit český program Ektiv, který je navíc k dispozici zcela zdarma.
Nejčtenější

Zemřel Stephen Hawking, nejslavnější fyzik současnosti. Bylo mu 76 let

Britský fyzik Stephen Hawking

Světoznámý britský fyzik Stephen Hawking, který byl kvůli neurodegenerativní chorobě ochrnutý, ve věku 76 let zemřel....

ČT kvůli přechodu na nový formát odstraní ČT Sport ze současné sítě

Pokrytí přechodové sítě DVB-T2 České televize s označením 11 v květnu 2018.

Česká televize spouští vlastní vysílací síť pro DVB-T2 se svými kanály v HD rozlišení. Tento krok má nastartovat zájem...Proč je zrzavých tak málo? Všem se líbí, ale zřejmě jsou nemocnější

Zrzavé vlasy dnes mají dnes v průměru zhruba dvě procenta celoevropské populace.

Zrzaví lidé, kterých jsou v Evropě asi dvě procenta, jsou nemocnější než ti nezrzaví, a to především ženy. Přesto zrzky...

PŘEHLEDNĚ: Co dělat, abyste nepřišli o ČT Sport a ČT D/Art

Časová osa přechodu na DVB-T2.

Kvůli přechodu na nový formát pozemního televizního vysílání se Česká televize rozhodla, že přesune kanál ČT D/Art do...

Dříve loupil a vraždil na Západě, pak byl zločincem jugoslávské války

Zeljko Raznatovič známý jako Arkan, byl velitelem srbské jednotky Tygři. Právě...

Na Arkana, šéfa nechvalně proslulých Arkanových tygrů z jugoslávské války, měli mezinárodní vyšetřovatelé políčeno...

Další z rubriky

Software zdarma: virtuální prohlídka Země i sluneční soustavy

Nasa`s Eyes

Úchvatný virtuální let s možností prozkoumat dostupná data o naší sluneční soustavě nabízí aplikace Nasa`s Eyes....

Stáhněte si zdarma: kompaktní rychlý prohlížeč obrázků i porovnávač PDF

Děti a počítač

Prohlížeč snímků CPix umí třeba zašifrovat dva obrázky do jednoho. Porovnat dva PDF dokumenty a zobrazit případné změny...

Nahrajeme váš mozek na cloud, plánuje startup. Ale zabije vás tím

Mozek, ilustrace

Johnny Depp by měl zbystřit. Zahrál si totiž roli ve filmu Transcendence, ve kterém si po smrti nahraje mysl do...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz