Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Jak se žije u Microsoftu v USA. Byli jsme v rodišti Windows

aktualizováno 
Technet.cz dostal exkluzivní možnost nakouknout pod pokličku společnosti Microsoft. Viděli jsme Billa Gatese a navštívili jeho sídlo v Redmondu.

Bill Gates v Redmondu | foto: iDNES.cz

V mohutném sále kongresového centra v Los Angeles Downtown zhasínají světla a začíná dunět rocková hudba. V první chvíli si připadáme jak na koncertu Linkin Parku. Na 2000 lidí v sále však místo huronského řevu naopak ztichne a přibije oči k pódiu, nad kterým září obrovská čtecí plátna.

Za chvíli se má objevit Bill Gates, nejbohatší člověk světa, největší filantrop, ale hlavně muž, díky kterému se internet a počítače staly jedním z hybatelů planety.

WinHEC – hlavní fórum Microsoftu

Jsme na hlavním světovém fóru, kde Microsoft už patnáctý rok představuje své nejnovější produkty, filozofii a trendy. A samozřejmě, že toto je zároveň mega PR akce firmy, která si chce udržet vedoucí postavení na světovém trhu.

Tady nechybí nikdo, kdo chce být na poli IT IN a držet krok se světovým vývojem. Stovky novinářů, počítačových expertů, partnerů i zástupců nejtvrdší konkurence. WinHEC (Windows Hardware Engineering Conference) je událost - něco mezi filmovým festivalem v Cannes a náboženskou show na americkém Středozápadě. Jen místo filmů tu jde o počítače a bohem tu je internet.

Na mohutném pódiu chybí stupínek s mikrofonem. Microsoft na to nehraje. Přednášející nezřídka ráznými kroky brázdí pódium zleva doprava a zezadu dopředu. A nečekejte, že si tu někdo dovolí objevit se v saku a v kravatě. I nejvyšší manažeři Microsoftu chodí zásadně v jednoduché uniformě, která by neobstála u šéfů ani střední firmičky v Česku – v jednoduchých tmavých kalhotách a obyčejné modré košili s rozhalenkou.

A je tu Bill

Potlesk, přichází Bill Gates: „Dobré ráno. Toto je velmi důležitá konference. Veškerý pokrok v oblasti Windows PC byl za posledních patnáct let plánován a odehrál se vždy kolem konferencí WinHEC.“

Gates mluví uvolněně a vypadá, že se projev naučil dokonale nazpaměť. Otáčí se rovnou na publikum. Když se ale podíváte pozorněji, vidíte před ním velké placaté plazmové obrazovky s moderním čtecím zařízením. Gates i další řečníci tak mohou po pódiu chodit, běhat, otáčet se zleva doprava a nikdy neztratí nit.

Internet a počítače jsou podle Gatese nejdůležitějšími nástroji dneška. A toto jsou megatrendy současnosti: bezdrátový svět, mobilní telefony, digitalizace ekonomiky. Opouštějí se papíry a davy diváků dramaticky ustupují od sledování televize.

„Když se podíváme na komplexnost dnešního světa, hovoříme o propojenosti s mobily, televizemi, s inteligentní elektronikou našich automobilů – jde o vše prostupující užití těchto technologií, kde PC změní centrální roli ve smyslu full-screen zařízení a s pomocí celé škály aplikací, které vám umožní propojovat se s novými a novými zařízeními,“ říká Gates.

Po Billovi (nikdo mu tu neřekne jinak) nastupuje Craig Mundie, šéf výzkumu a strategie firmy. „Jednou z věcí, kterou se zabýváme v našem výzkumu, je využití mobilního telefonu jako počítače, jeho propojení s přídavnými displeji, například se standardní televizí,“ představuje jeden z cílů Microsoftu Craig.

Ohlašuje také plán, jak díky jednoduchým zařízením s dotykovým displejem umožnit používání mobilů i pologramotným lidem v rozvojových zemích, kteří potřebují například lékařskou pomoc. V přístroji jsou jednoduché návody s obrázky, jak postupovat a co v daném případě dělat.

(Takový přístroj vám představíme v jednom z dalších dílů).

Party v Universal Studios

V rámci WinHEC se konají takovéto strategické přednášky, ale i kulaté stoly a velmi odborné semináře pro úzký okruh expertů, kde se rozebírají například nejmenší detaily Windows Vista nebo fungování Windows Server 2008.

Ale je tu prostor i na zábavu. A tak jeden večer je hlavní náplní baseballové utkání L. A. Dogers versus St. Louis Cardinals a druhý večer odjíždí desítky narvaných autobusů na volnou party mezi filmovými atrakcemi Universal Studios.

Křížem krážem po redmondském kampusu

Microsoft - silnice a hřiště
Nikde v kampusu nejste na pochybách, u které společnosti se nacházíte.

Microsoft - budova
Prosklené budovy a spousta zeleně - to je hlavní znak sídla společnosti Microsoft.

Microsoft - parkoviste
Building 34: zde sedí vedení a v nejvyšším patře, v rohové kanceláři, i Bill Gates...

Microsoft - okna Billa Gatese
... to jsou jeho okna - od 9/11 neprůstřelná.

Microsoft - fotbalová přistávací dráha
Fotbalové hřiště slouží i jako přistávací plocha pro vrtulník Billa Gatese. Pokud potřebuje na letiště, hráči se rozeběhnou do stran, přistane vrtulník, nastoupí Bill, vrtulník odlétne... a fotbálek pokračuje. 

Microsoft - silnice a hřiště
Americké vlajky na každém kroku připomínají, na kterém území se nacházíte.


Kampus z ptačí perspektivy


Prohlížejte po směru hodinových ručiček: kampus Microsoftu se nachází kousek od Seattlu, na předměstí městečka Redmond. Kampus se rozkládá po obou stranách dálnice 520 - není nijak oplocen ani ohraničen, ale je intenzivně kontrolován bezpečnostní službou. Na posledním snímku vidíte detail satelitního pohledu na hlavní budovu, kde sedí vedení společnosti a také Bill Gates.

Redmond –  V Microsoftu se hraje "soccer"

Pár tisíc kilometrů na sever od L. A., na předměstí vzdušného přímořského města Seattle, se rozkládá hlavní sídlo Microsoftu, kde pracuje až 37 000 lidí. Ale nečekejte žádné zázraky ani mystéria.

V samotném Seattlu, který aspiruje na jedno z nejkrásnějších měst USA, nenajdete po Microsoftu ani památky. A ani v nedalekém Redmondu na vás nečekají skleněné mrakodrapy, futuristické kanceláře se šílenými anténami nebo tajuplné zóny obehnané třímetrovými zdmi, ostnatými dráty a kamerovým systémem. Prostě nic pompézního, nápadného, pozoruhodného.

Centrála Microsoftu laika nejprve vysloveně zklame a pak možná potěší. Na první pohled to tu vypadá jako moderní ekologické univerzitní městečko. Desítky unifikovaných tří-, maximálně čtyřpodlažních moderních prosklených domů roztažených jak Lovosice po obou stranách dálnice č. 520 do Seattlu. Všude kolem nich prostor a spousta zeleně, stromů. Veškerý areál, pozemky i budovy jsou ve vlastnictví Microsoftu.

Kde sídlí Bill Gates, na první pohled nemáte šanci poznat. Jeho dům B 34 se v ničem neliší od 26, 54 nebo 19, kde je náborové středisko. Jen ta okna v nejvyšším patře u Billa jsou po 9/11 roku 2001 neprůstřelná.

Kolem jsou parkoviště, zeleň a zase zeleň. A několik fotbalových hřišť a plácků – jste sice v Americe, ale mezinárodní komunita Microsoft nehraje ani americký fotbal, ani baseball, ale především evropský „soccer“. Mají tu dokonce i svoji „Microsoft League“.

Marně byste hledali Billův heliport. Když nejbohatší muž světa potřebuje přistát či odstartovat, zastaví se na fotbalovém hřišti na pět minut hra, hráči se vydýchají, řeknou: Hi Bill! a pak se pěkně pokračuje. I to je součástí image Microsoftu - zbytečně neutrácet, neprovokovat, chovat se normálně...

Zprvu to vypadá, že sem může každý a že si tu může dělat, co chce. Ale tak bohorovní v Microsoftu zas nejsou. Po deseti minutách prohlídky areálu, na jehož hranici nejsou žádné ploty ani závory, vás zastaví místní „ranger“ v terénním voze a provede kontrolu dokladů a patřičných povolení.

Ale jinak se tu žije a pracuje přesně tak, jak to tu vypadá. Aleš Holeček, nejvýše postavený Čech v centrále Microsoftu, zdůrazňuje, že velmi uvolněně. „Mnoho lidí tu je i s rodinami, společnost má pro své zaměstnance i školku. Je tu sice zvykem hodně pracovat, ale běžně tu lidé fungují z domova,“ říká.

(Rozhovor s Alešem Holečkem, vedoucím vývoje Windows, který má pod sebou 1200 lidí, vám přineseme v jednom z příštích dílů.)

Celá oblast Seattlu je pak jednou z nejrozvinutějších a nejpohodovějších v celých USA. Zde nenajdete nebezpečné zóny imigrantských ghett a svým způsobem se to tu nejvíc podobá Evropě.

Microsoft - budova
Vše je zde veliké: informační cedule, auta i plochy zeleně.

Microsoft - budova
Jedna z jídelen Microsoftu: obrovský výběr z různorodých jídel připomíná spíše než závodní jídelnu luxusní raut. Obrovské porce zaskočí i českého jedlíka. 

Microsoft - fotbalová přistávací dráha
Na cestě do práce čeká každého denní tisk.

Microsoft - Visitors Centre - Zune
Pohled do firemní prezentační místnosti.

Nejčtenější

Termovize: podívejte se, jak se pečou turisté na Staroměstském náměstí

Záběry z termokamery na Staroměstském náměstí

Infračervené Slow TV se vrací. Na Staroměstské náměstí v Praze jsme umístili infrakameru, která v přímém přenosu...

Tento pancíř dá tankistům pocit bezpečí a jistoty. Ale bude to stačit?

SMART PROTech na tanku Leopard 2

Německá firma IBD Deisenroth Engineering (IBD) představila prototyp balistické ochrany SMART PROTech pro obrněná...Úspěšný start. Sonda míří ke Slunci tak blízko, jako žádná předtím

Úspěšný start rakety Delta IV Heavy 12.8.2018 v 9:31 se sondou Parker Solar...

V neděli ráno se ke Slunci vydala unikátní sonda Parker Solar Probe. Měla by se přiblížit k naší hvězdě podstatně blíže...

Záhada lidských lebek na rakvi velmože rozluštěna. Může za ně tajemný řád

Hrobka Jana Jiřího ze Švamberka. Detail nepravého madla v podobě dvou železných...

Nález nepoškozené hrobky a kovové rakve významného šlechtice Jana Jiřího ze Švamberka byl sám o sám o sobě...

Sulfan jako lék? V lidských buňkách možná pomáhá zvrátit stárnutí

Klíč k procesu stárnutí tkví v DNA.

Tým vědců zkoumající jednu z příčin stárnutí oznámil úspěch, a to přímo na lidských buňkách v laboratorních podmínkách....

Další z rubriky

U Londýna krouží nejmodernější éra současnosti a sedí model superstíhačky

An Airbus 400M lands after a flying display at the Farnborough Airshow in...

V pondělí byl ve Farnborough u Londýna zahájen letošní ročník jednoho z největších tradičních mezinárodních aerosalonů....

OBRAZEM: Kutilové přilákali do Holešovic tisíce lidí. Přijďte také

Na pražském Výstavišti začal první ročník kutilského veletrhu pro celou rodinu...

Na pražském Výstavišti začal první ročník kutilského veletrhu pro celou rodinu Maker Faire Prague 2018. Desítky...

Srbové nemají více zločinců, jsou jen početnější, řekl válečný vyšetřovatel

Vladimír Dzuro v diskusním pořadu iDNES.cz Rozstřel. (14. května 2017)

Vladimír Dzuro byl od druhé světové války prvním kriminalistou na světě, který musel řešit proces zatýkání válečného...

Najdete na iDNES.cz