Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Jak se změní ceny elektroniky a v IT po vstupu do EU?

aktualizováno 
Vstup do Evropské unie je spojen s množstvím změn, které se odrazí v cenové nabídce společností nabízejících spotřební elektroniku a výpočetní techniku. Mírné čekání se může vyplatit.
Až se v pondělí 3. května probudíme, budeme již načínat třetí den jako Evroobčané. Vedle mnoha dalších změn, se dočkáme cenového pohybu i u produktů z oblasti spotřební elektroniky a výpočetní techniky. Obchody, které se po víkendu budou poprvé otevírat, tak musejí do nové reality vstoupit s novými cenami. Ty, které běží nonstop, budou přeceňovat v noci z pátku na sobotu. Zákazník se tak v průběhu této akce může dozvědět pravou cenu nákupu až u pokladny.

Po vstupu do Evropské unie odpadne placení cel v rámci mezistátního obchodu se zeměmi v tomto společenství. Velký vliv má naše připravované členství v EU i na sazby daně z přidané hodnoty. Daňový reforma prošla v hodině dvanácté a některé firmy mohou mít s její reálnou implementací problémy. Cla a DPH jsou tak dva nejpodstatnější vlivy, které se přímo odrazí v ceně produktů po našem začlenění se do Evropské unie.

Spotřební elektronika

Vliv na ceny spotřební elektroniky bude mít především pokles 22% daně z přidané hodnoty na 19% sazbu. "Nižší DPH bude vidět hlavně u velkých výrobků. Ale průměrná cena účtenek u nás je 500 až 900 korun a tam půjde o pokles ceny tak o 15 korun," řekl pro MFDnes šéf sítě obchodů Datart Pavel Sláma.

Přesně opačný efekt však bude mít zavedení evropského cla na elektroniku dováženou z Číny. "Ceny čínských výrobků jdou ale hodně rychle dolů, takže vyšší clo možná přispěje jen ke stagnaci cen," odhaduje Sláma.“

Na druhou stranu změny cen, na které bude mít větší vliv clo než posun v DPH, budou probíhat postupně. Přesně podle toho, jak budou jednotlivé firmy doprodávat své staré zásoby. Avšak v případě, že změna či odstranění cla dopomůže ke zlevnění výrobku, budou v důsledku konkurence někteří obchodníci nuceni slevit i starší neprodané zásoby.

Nákupy v zahraničí

Zlepší se možnosti individuálního dovozu elektroniky a dalšího zboží z EU. Vedle toho, že bude zrušena platba cla, odpadne i placení DPH v České republice. Daň z přidané hodnoty bude kupující platit v zemi, kde výrobek nakoupil a kde může být nižší. Samozřejmě nebude moci žádat o vrácení tam zaplacené daně.

Nákupem v zahraničí lze přitom u určitých produktů uspořit poměrně vysoké částky, jiné výrobky ale zase mohou levnější v Česku. Vše je dáno objemem prodejů, který souvisí s velikostí trhu, kupní silou a oblíbeností značky či konkrétního výrobku. V potaz je potřeba vzít i jinou sazbu DPH.

Výpočetní technika

Stejné vlivy jako ve spotřební elektronice budou působit i na ceny počítačového hardware a software. „V IT obchodě se udávají ceny bez DPH, což je pro koncového uživatele snad poprvé v historii výhodné, protože má téměř jistotu, že se ceny HW všeobecně sníží o 3%,“ říká Martin Hurtík ze společnosti Abacus Electric, která se zabývá distribucí SW a HW. „S ohledem na běžné kolísání cen komponent však pohyb DPH o 3% prakticky nic neznamená, dlouhodobé pohyby, například u pamětí, jsou mnohem vyšší,“ dodává Hurtík. Podle něj vstup do Unie nijak neovlivní ceny většiny komponent, pouze u nevýznamného zlomku z nich se nepatrně zvýši clo.

Přesto však u některých produktů dojde k většímu cenovému posunu. „Očekává se zhruba čtrnáctiprocentní zdražení monitorů s DVI konektorem,“ uvádí Kamil Bačák z distribuční společnosti AT Computers. Podobný nárůst cen podle Bačáka můžeme také očekávat u kamer vybraných výrobců, naopak v důsledku nižšího cla budou mírně zlevňovat některé reproduktory, sluchátka, náhlavní sady a síťové prvky včetně těch bezdrátových. Nepočítá se však žádnou výraznější cenovou revolucí. U většiny dalších produktů tak dojde spíše ke kosmetickým změnám.

Software po lednovém skoku z 5% sazby na 22% DPH, má šanci mírně zlevnit, ale většina firem s tím nepočítá. Naopak se může projevit vstup do EU dalším zdražením, neboť některé firmy nabízejí speciální ceny pro trhy rozvíjejících se zemí, což již po 1.květnu bude pasé.

 Nejčtenější

„Tak mě zastřel!“ vykřikl ruský voják a zavraždil šestnáctiletého kluka

Vražedná zbraň. Tímto typem pistole Stečkin APS zastřelil opilý ruský voják...

„Teď v Československu platí sovětské zákony,“ řekl ruský generál vyšetřovatel Veřejné bezpečnosti, když pátrali po...

Zabil je výbuch ruského tanku v centru Prahy. KSČ ničila životy pozůstalým

Tanky typové řady T-54/55, ten blíž k fotografovi evidentně neschopný pohybu,...

Zatímco na pražské Vinohradské třídě hořel a vybuchoval tank, zmatení ruští vojáci na Václavském náměstí zahájili palbu...Horký nápoj vás ve vedru ochladí lépe, zjistili vědci. Ale má to háček

Horký nápoj v horkém létě?

Biologie lidského těla někdy funguje přesně naopak, než by člověk čekal. Příkladem je pití horkých nápojů v létě. Zní...

Připravte se na pád cen SSD disků. Mohou zlevnit na třetinu

SSD disky jsou stále levnější

Podle firmy Objective Analysis je na trhu tak velký převis nabídky NAND pamětí, které slouží k výrobě SSD disků, že...

Sulfan jako lék? V lidských buňkách možná pomáhá zvrátit stárnutí

Klíč k procesu stárnutí tkví v DNA.

Tým vědců zkoumající jednu z příčin stárnutí oznámil úspěch, a to přímo na lidských buňkách v laboratorních podmínkách....

Další z rubriky

Nové grafiky Nvidie jsou v Česku neskutečně drahé

Šéf společnosti Nvidia Jensen Huang ukazuje novou generaci grafických karet...

Nvidia oficiálně uvedla novou řadu svých grafických karet pro hráče, o kterých mluví jako o revoluci v grafickém...

Nvidia má novou generaci grafických karet. Profi modely doplní hráčské

Nová grafická karta Quadro RTX s jádrem Turing od Nvidie.

Nvidia poněkud překvapivě uvedla informace o připravovaných grafických kartách s novým jádrem Turing na konferenci pro...

Nový iPad bude mít menší rámeček a možná přijde o sluchátkový výstup

Umělcova představa bezrámečkového iPadu

Společnost Apple hodlá podle nejnovějších spekulací přiblížit design tabletů iPad novém iPhonu.

Najdete na iDNES.cz