Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Jak se změní ceny elektroniky a v IT po vstupu do EU?

aktualizováno 
Vstup do Evropské unie je spojen s množstvím změn, které se odrazí v cenové nabídce společností nabízejících spotřební elektroniku a výpočetní techniku. Mírné čekání se může vyplatit.
Až se v pondělí 3. května probudíme, budeme již načínat třetí den jako Evroobčané. Vedle mnoha dalších změn, se dočkáme cenového pohybu i u produktů z oblasti spotřební elektroniky a výpočetní techniky. Obchody, které se po víkendu budou poprvé otevírat, tak musejí do nové reality vstoupit s novými cenami. Ty, které běží nonstop, budou přeceňovat v noci z pátku na sobotu. Zákazník se tak v průběhu této akce může dozvědět pravou cenu nákupu až u pokladny.

Po vstupu do Evropské unie odpadne placení cel v rámci mezistátního obchodu se zeměmi v tomto společenství. Velký vliv má naše připravované členství v EU i na sazby daně z přidané hodnoty. Daňový reforma prošla v hodině dvanácté a některé firmy mohou mít s její reálnou implementací problémy. Cla a DPH jsou tak dva nejpodstatnější vlivy, které se přímo odrazí v ceně produktů po našem začlenění se do Evropské unie.

Spotřební elektronika

Vliv na ceny spotřební elektroniky bude mít především pokles 22% daně z přidané hodnoty na 19% sazbu. "Nižší DPH bude vidět hlavně u velkých výrobků. Ale průměrná cena účtenek u nás je 500 až 900 korun a tam půjde o pokles ceny tak o 15 korun," řekl pro MFDnes šéf sítě obchodů Datart Pavel Sláma.

Přesně opačný efekt však bude mít zavedení evropského cla na elektroniku dováženou z Číny. "Ceny čínských výrobků jdou ale hodně rychle dolů, takže vyšší clo možná přispěje jen ke stagnaci cen," odhaduje Sláma.“

Na druhou stranu změny cen, na které bude mít větší vliv clo než posun v DPH, budou probíhat postupně. Přesně podle toho, jak budou jednotlivé firmy doprodávat své staré zásoby. Avšak v případě, že změna či odstranění cla dopomůže ke zlevnění výrobku, budou v důsledku konkurence někteří obchodníci nuceni slevit i starší neprodané zásoby.

Nákupy v zahraničí

Zlepší se možnosti individuálního dovozu elektroniky a dalšího zboží z EU. Vedle toho, že bude zrušena platba cla, odpadne i placení DPH v České republice. Daň z přidané hodnoty bude kupující platit v zemi, kde výrobek nakoupil a kde může být nižší. Samozřejmě nebude moci žádat o vrácení tam zaplacené daně.

Nákupem v zahraničí lze přitom u určitých produktů uspořit poměrně vysoké částky, jiné výrobky ale zase mohou levnější v Česku. Vše je dáno objemem prodejů, který souvisí s velikostí trhu, kupní silou a oblíbeností značky či konkrétního výrobku. V potaz je potřeba vzít i jinou sazbu DPH.

Výpočetní technika

Stejné vlivy jako ve spotřební elektronice budou působit i na ceny počítačového hardware a software. „V IT obchodě se udávají ceny bez DPH, což je pro koncového uživatele snad poprvé v historii výhodné, protože má téměř jistotu, že se ceny HW všeobecně sníží o 3%,“ říká Martin Hurtík ze společnosti Abacus Electric, která se zabývá distribucí SW a HW. „S ohledem na běžné kolísání cen komponent však pohyb DPH o 3% prakticky nic neznamená, dlouhodobé pohyby, například u pamětí, jsou mnohem vyšší,“ dodává Hurtík. Podle něj vstup do Unie nijak neovlivní ceny většiny komponent, pouze u nevýznamného zlomku z nich se nepatrně zvýši clo.

Přesto však u některých produktů dojde k většímu cenovému posunu. „Očekává se zhruba čtrnáctiprocentní zdražení monitorů s DVI konektorem,“ uvádí Kamil Bačák z distribuční společnosti AT Computers. Podobný nárůst cen podle Bačáka můžeme také očekávat u kamer vybraných výrobců, naopak v důsledku nižšího cla budou mírně zlevňovat některé reproduktory, sluchátka, náhlavní sady a síťové prvky včetně těch bezdrátových. Nepočítá se však žádnou výraznější cenovou revolucí. U většiny dalších produktů tak dojde spíše ke kosmetickým změnám.

Software po lednovém skoku z 5% sazby na 22% DPH, má šanci mírně zlevnit, ale většina firem s tím nepočítá. Naopak se může projevit vstup do EU dalším zdražením, neboť některé firmy nabízejí speciální ceny pro trhy rozvíjejících se zemí, což již po 1.květnu bude pasé.

 
Nejčtenější

Zemřel Stephen Hawking, nejslavnější fyzik současnosti. Bylo mu 76 let

Britský fyzik Stephen Hawking

Světoznámý britský fyzik Stephen Hawking, který byl kvůli neurodegenerativní chorobě ochrnutý, ve věku 76 let zemřel....

ČT kvůli přechodu na nový formát odstraní ČT Sport ze současné sítě

Pokrytí přechodové sítě DVB-T2 České televize s označením 11 v květnu 2018.

Česká televize spouští vlastní vysílací síť pro DVB-T2 se svými kanály v HD rozlišení. Tento krok má nastartovat zájem...Evropě se zpozdil čas. Proč vaše trouba spoléhá na spolupráci 25 zemí?

Kvůli snížené frekvenci proudu v evropské elektrické síti se některé hodiny po...

Budíky, mikrovlnné trouby a další domácí spotřebiče se od ledna zpozdily o šest minut za přesným časem. Může za to spor...

PŘEHLEDNĚ: Co dělat, abyste nepřišli o ČT Sport a ČT D/Art

Časová osa přechodu na DVB-T2.

Kvůli přechodu na nový formát pozemního televizního vysílání se Česká televize rozhodla, že přesune kanál ČT D/Art do...

Proč je zrzavých tak málo? Všem se líbí, ale zřejmě jsou nemocnější

Zrzavé vlasy dnes mají dnes v průměru zhruba dvě procenta celoevropské populace.

Zrzaví lidé, kterých jsou v Evropě asi dvě procenta, jsou nemocnější než ti nezrzaví, a to především ženy. Přesto zrzky...

Další z rubriky

Místo provazu za pár korun můžete mít předražené švihadlo, které kreslí

Chytré švihadlo je především vychytralým způsobem, jak vyrazit peníze ze...

Korejská značka Tangram si uvědomila, že skákání přes švihadlo je zbytečně levnou záležitostí, která navíc zatěžuje...

Intel se chce zbavit závislosti na klasických počítačích

(ilustrační snímek)

Společnost Intel se stále více snaží oprostit od závislosti na x86 platformě. Tento krok ovšem není náhlý, firma na něm...

Vypadá to jako krádež. V revolučním obchodě nejsou pokladny, jen kamery

Amazon Go

Americká firma Amazon otevřela první pobočku svého revolučního supermarketu Amazon Go. Nákup v tomto obchodě je úplně...

Grafton Recruitment Praha
ÚČETNÍ

Grafton Recruitment Praha
Královéhradecký kraj
nabízený plat: 30 000 - 45 000 Kč

Najdete na iDNES.cz