Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Jak si rozšířit pevný disk o nekonečný prostor internetu

aktualizováno 
Marně si lámete hlavu, jak někomu předat objemné video, prezentaci nebo hudební soubor, aniž byste museli chodit na poštu, použít auto či platit za kurýra? Možná byste data mohli poslat elektronickou poštou. Ale my pro vás máme mnohem lepší řešení, které je navíc zdarma.
Průmysl, počítače (c) profimedia.cz/corbis

Průmysl, počítače - ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Celosvětová síť počítačů poskytuje různé služby. Většina „běžných“ lidí si myslí, že slouží především k prohlížení internetových stránek a psaní e-mailů. My, co jsme na internetu jako doma samozřejmě víme, že to je jen malý zlomek toho, čeho je schopna. Využít se dá nejen k prezentaci, podnikání, osvětě, ale také k multimediálním účelům. A především díky možnosti připojit se k ní prakticky z jakéhokoliv místa na světě ji lze v neposlední řadě využívat jako obrovskou úschovnu dat.

Elektronická úschovna je velmi zajímavá a praktická služba na internetu. Pokud hodláte někomu předat například dokumenty, texty, obrázky, prezentace, videa atd. bez toho, abyste mu zaplnili e-mailovou schránku zprávami, jejichž přílohy budou obsahovat velké množství dat, je úschovna tím správným řešením. Úschovny na internetu fungují na celém světě a nějakou dobu také fungují u nás. Jedním z prvních projektů byla Úschovna.cz. Dnes již však není sama. Přibyly nové služby. Jednou takovou je i eDisk.cz.

Službu naleznete na adrese www.edisk.cz. Můžete ji využívat 24 hodin, 365 dní v roce. Avšak při jejím používání je nutné dodržovat některá pravidla. Ta jsou rozdílná podle toho, zda budete chtít ukládat data anonymně (bez registrace), pod jménem (registrovaní uživatelé), či pod jménem s využitím některého z placených programů.

Edisk.cz

Jak služba pracuje?
Princip eDisk.cz je velmi jednoduchý. Služba se nachází na serveru, na který může kdokoliv nahrát jeden či více souborů. Ten samý uživatel, nebo i jiný, si ho potom může zase kdykoliv stáhnout. Informace, jak ho stáhnout, mu přitom po nahrání dat na server přijde automaticky do jeho e-mailové schránky. Jediné, co tedy potřebujete pro předání dat znát je e-mailová schránka uživatele. Služba následně pošle příjemci stručný e-mail, ve kterém je uvedeno, kdo je odesilatelem souboru, text jeho zprávy a URL odkaz ke stažení příslušného souboru. Příjemci stačí pro vyzvednutí kliknout na tento odkaz a zvolit místo pro uložení dat.

Edisk.cz


Výhody služby
Na eDisk.cz můžete bezplatně využít programy pro uložení až 250 MB dat. Stahováním a nahráváním souborů neztratíte moc času. Služba je připojena přímo k páteři internetu linkou o rychlosti 1 000 Mbps. I při výpadku elektrického proudu se nemusíte bát, protože eDisk.cz je zabezpečen UPS (Uninterruptible Power Supply) po dobu 24 hodin. Vaše data jsou denně zálohována a chráněna firewallem. No a máte-li strach, aby vaše data při nahrávání či stahování někdo nezachytil, potom i zde se není čeho bát. Veškerá data posílaná mezi webovým prohlížečem a severem eDisk.cz jsou standardně chráněna 128 bitovým SSL šifrováním. Přístup k souborům je potom chráněn uživatelským jménem a heslem.

Edisk.cz

Co je zakázáno…
Všeobecně platí, že není dovoleno ukládat nelegální software, seznamy kreditních karet a ostatní data, jejichž povaha je v rozporu s platnými zákony České republiky či dalších zúčastněných států. Provozovatel si vyhrazuje právo takové soubory smazat anebo použít jako důkazní materiál v případném soudním sporu. Také nenese odpovědnost za škody způsobené ztrátou či vyzrazením informací v průběhu přenosu dat do/z eDisk.cz či po dobu jejich uskladnění ve službě.

Edisk.cz

…a co povoleno
Naopak neregistrovaní uživatelé mají dovoleno používat službu bezplatně. Jejich data jsou na serveru eDisk.cz uložena po dobu nejvýše 30 dnů od posledního stažení. Maximální objem dat uložených v jedné relaci (souboru) nesmí přesáhnout 100 MB a velikost datové schránky je 250 MB. Ti, kteří provedou registraci, mají potom nárok na bezplatné používání služby, zásilky jsou uloženy neomezeně dlouhou dobu, pokud se uživatel přihlásí ke svému účtu alespoň jednou za dva měsíce. Pokud od posledního přihlášení k účtu uplyne doba delší než 2 měsíce (60 dnů), bude účet i s veškerými soubory smazán. Maximální objem dat uložených v jedné relaci (souboru) také nesmí přesáhnout 100 MB a max. velikost schránky je 250 MB. Uživatelé placených programů MINI, BUSINESS nebo PROFI mají samozřejmě nejlepší podmínky.

ZDARMA

MINI

BUSINESS

PROFI

Velikost datové schránky

250 MB

1 000 MB

5 000 MB

10 GB

Max. velikost souboru

100 MB

150 MB

750 MB

1 GB

Max. limit pro přenos dat

neomezen

neomezen

neomezen

neomezen

Max. doba skladování dat

2 měsíce*

neomezena

neomezena

neomezena

Max. počet adresátů souboru

neomezen

neomezen

neomezen

neomezen

Pravidelná záloha dat

ne

1x denně

1x denně

1x denně

Zobrazení reklamních formátů

zapnuto

zapnuto

vypnuto

vypnuto

Cena/měsíc**

0 Kč

69 Kč

499 Kč

699 Kč

Cena/1 rok***

0 Kč

759 Kč

5 489 Kč

7 689 Kč

* Všechna data jsou na serveru uskladněna po dobu dvou měsíců od posledního přihlášení k uživatelskému účtu; po uplynutí dvou měsíců od posledního přihlášení jsou odstraněna a účet zrušen
** minimální doba pro objednání služby je 1 měsíc
*** při objednání služby na 1 rok dopředu je první měsíc zdarma

Edisk.cz

A jdeme ukládat data
Uložení a následné stažení dat ze služby je natolik jednoduché a intuitivní, že ho netřeba nijak zvlášť popisovat. Nechcete-li se zdržovat, potom ihned na úvodní stránce využijte možnosti - Rychlé nahrání souboru. Stačí zvolit soubor pro upload, vyplnit údaje (jméno, e-mail komu data posíláte a popis), odsouhlaste podmínky použití a klikněte na Nahrát soubor. Chcete-li využívat bezplatně další výhody, klikněte na liště na volbu Registrace a proveďte svoji registraci. Následně se přihlaste a služby eDisk.cz můžete začít ihned využívat.

Edisk.cz
 
Závěrem
Potřebujete-li on-line digitální úschovnu pro skladování, sdílení a zálohování dat, potom jistě vyzkoušejte eDisk.cz. Dostanete schránku, kterou můžete spravovat přes internetový prohlížeč nonstop prostřednictvím jakéhokoli počítače připojeného k celosvětové síti. Budete-li potřebovat, můžete přístup do schránky povolit neomezenému počtu dalších uživatelů.Témata: software

Nejčtenější

Zabil je výbuch ruského tanku v centru Prahy. KSČ ničila životy pozůstalým

Tanky typové řady T-54/55, ten blíž k fotografovi evidentně neschopný pohybu,...

Zatímco na pražské Vinohradské třídě hořel a vybuchoval tank, zmatení ruští vojáci na Václavském náměstí zahájili palbu...

„Tak mě zastřel!“ vykřikl ruský voják a zavraždil šestnáctiletého kluka

Vražedná zbraň. Touto pistolí Stečkin APS zastřelil opilý ruský voják Rudněv v...

„Teď v Československu platí sovětské zákony,“ řekl ruský generál vyšetřovatel Veřejné bezpečnosti, když pátrali po...Tento pancíř dá tankistům pocit bezpečí a jistoty. Ale bude to stačit?

SMART PROTech na tanku Leopard 2

Německá firma IBD Deisenroth Engineering (IBD) představila prototyp balistické ochrany SMART PROTech pro obrněná...

Úspěšný start. Sonda míří ke Slunci tak blízko, jako žádná předtím

Úspěšný start rakety Delta IV Heavy 12.8.2018 v 9:31 se sondou Parker Solar...

V neděli ráno se ke Slunci vydala unikátní sonda Parker Solar Probe. Měla by se přiblížit k naší hvězdě podstatně blíže...

Sulfan jako lék? V lidských buňkách možná pomáhá zvrátit stárnutí

Klíč k procesu stárnutí tkví v DNA.

Tým vědců zkoumající jednu z příčin stárnutí oznámil úspěch, a to přímo na lidských buňkách v laboratorních podmínkách....

Další z rubriky

Vyřešit problémy s Windows pomůže opravář registru

Ilustrační foto

Dochází-li Windows dech, můžete zkusit spustit jeden z dostupných čističů systémového registru. Ten najde neplatné...

Vytvořte si vlastní panoramatické snímky pomocí šikovných programů

Ilustrace - notebook

Panoramatické snímky už běžně vytvářejí nejen digitální fotoaparáty, ale také mobilní telefony. S automatickou tvorbou...

Test tabletu na umělou inteligenci nebo čtečka s komiksy zdarma

Tablet pro práci i zábavu

S aplikacemi z našeho aktuálního výběru si například upravíte video přímo v tabletu, stáhnete torrent či využijete...

HUBNUTÍ: Dvojnásobná maminka zhubla 20 kilogramů
HUBNUTÍ: Dvojnásobná maminka zhubla 20 kilogramů

Maminka pod přezdívkou Adenka84 dokazuje, že opravdu lze omládnout! Během pár měsíců zhubla dvacet kilogramů – se dvěma dětmi, při návratu do práce a potížích se štítnou žlázou.

Najdete na iDNES.cz