Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Jak si vedly přijímače digitální TV v našich testech

aktualizováno 
Letos poprvé jste mohli některé z přenosů XX. Zimních olympijských her v Turíně sledovat i na novém sportovním kanále České televize ČT4 sport. Ten lze sledovat zdarma pouze v pozemním digitálním vysílání. Připravili jsme pro vás přehled všech dosud testovaných přijímačů.

Přijímač digitální televize však neocení pouze sportovní fanoušci, ale i uživatelé, kterým sport nic neříká. Kromě sportovního kanálu ČT4 sport můžete již dnes v digitálním vysílání naladit televizní kanály ČT1, ČT2, ČT24, Novu, Primu, hudební televizi Óčko, teleshoppingový kanál Top TV, parlamentní kanál 24CZ. Kromě toho jsou však prostřednictvím digitálního vysílání šířeny i některé rozhlasové stanici. Počet stanic samozřejmě neustále roste. Po schválení nového mediálního zákona (více zde) se očekává, že Rada pro rozhlasové a televizní vysílání již brzy udělí licence pro digitální vysílání.

Na trhu existuje široká nabídka přijímačů, ve které si vybere každý. Pro samotné sledování digitální televize vystačíte s nejjednodušším set-top boxem, jehož cena začíná pod dvěma tisíci korunami, který vám z nadstandardních funkcí nabídne pouze elektronický programový průvodce (EPG). Ten nabízí náhradu tištěného programu na sedm dní. Obsahuje údaje o času začátku a konce pořadů, délce jejich trvání a stručný popis děje, pokud ho vysílatel poskytne.

Dražší set-top boxy mají některé nadstandardní funkce. Mohou například obsahovat dva tunery nebo umožňovat záznam na vestavěný pevný disk. Set-top boxy s harddiskem začínají s cenou zhruba na sedmi tisících korun.

Všechny přijímače digitální televize však nejsou set-top boxy. Na trhu naleznete stejně tak karty do počítače nebo USB moduly s digitálním tunerem. Nejlevnější přitom můžete pořídit již za dva tisíce. Nejdražším řešením jsou televizory s vestavěným digitálním dekodérem. Toto řešení není příliš praktické, protože spíše vyměníte starý set-top box za nový než televizor. Je možné, že se za několik let změn formát digitálního vysílání z MPEG2 na MPEG4, a vám nezbude než si koupit nový přijímač (více zde).

Naše recenze

   

 

Hauppauge DEC-2000T; web: www.dvbtshop.net; cena: 5150 Kč

V tomto případě se nejedná o set-top box, ale o externí USB přijímač pro váš počítač. Pro použití s notebookem však není příliš vhodný díky svým větším rozměrům. Obslužný software s nabízí všechny funkce, které u rekordéru očekáváte včetně časovače.

V případě, že nemáte po ruce počítač, můžete Hauppauge využít i jako obyčejný set-top box připojený k televizoru. Pro tyto případy je přístroj vybavený hardwarovým dekodérem a výstupem SCART. Kvalita obrazu je velice dobrá a nezaznamenali jsme ani žádné kostičkování. (více zde)

Mustek DVB-T102; web: www.digiboss.cz; cena: 2 391 Kč

Kvalitní set-top box, který nabízí kromě elektronického programového průvodce (EPG), i teletext a několik her pro ukrácení dlouhé chvíle. V jeho příslušenství naleznete i šikovnou prutovou anténu, která je v základně vybavena magnetem pro její snadné přichycení. (více zde)

Radix DTR-9000 PVR; web: www.dvbtshop.net; cena: 4490 Kč (bez pevného disku)

Set-top box Radix DTR-9000 PVR nenabízí pouze velice citlivý dekodér a kvalitní obraz a zvuk, ale funguje také jako harddiskový rekordér. To vám umožňuje nahrávat si své oblíbené pořady v digitání kvalitě a následně je dále editovat. Chyběla nám však u něj česká lokalizace. Také nás zklamalo, že k přístroji nejsou přibaleny žádná propojovací kabely. (více zde)

Sigmatek DVBX-120 PRO; web: www.sigmatek.cz; cena: 4510 Kč

Plánujete sledovat digitální televizi a zdá se vám, že už se další přístroj k vašemu televizoru nevejde? Tento přístroj v sobě spojuje DVD přehrávač s podporou DivXu a set-top box. DVD sekce podporuje velké množství formátů a prostorový zvuk. Přijímač digitální televize je velice citlivý a nabízí čistý obraz a jasný zvuk, který byl zatím nejlepší, s jakým jsme se během našeho testování setkali. (více zde)

Sencor SDB-1002T; web: www.sencor.cz; cena: 2 990 Kč

Set-top box Sencor SDB-1002T je ideální volbou pro všechny začátečníky a technické antitalenty, kteří ji i odpustí chybějící audio a video výstupy. Naopak budou s povděkem kvitovat miniaturní rozměry, jednoduché a intuitivní ovládání v češtině a některé nadstandardní funkce (zastavení a opětné spuštění obrazu, zvětšení obrazu 2x nebo 4x). Ve výbavě je i praktický stojánek pro umístění v horizontální poloze. (více zde)

Siemens Gigaset M740 AV; web: www.dvbtshop.net; cena: 8390 Kč

Spíše než o set-top box se jedná o multimediální počítač založený na Linuxu. Nabízí řadu nadstandardních funkcí: možnost připojení USB disků, zapojení do sítě a propojení s počítačem. Přičemž většinu z nich zvládne i technicky nepříliš nadaný uživatel. Propojení s PC je však již složitější. Pokud však vše nastavíte, jak má být, získáte skutečné centrum domácí zábavy. Nejen, že si budete moc nahrávat oblíbené pořady na připojené disky, ale prostřednictvím televize si přehrajete i MP3, filmy (MPEG) a fotografie.

Nevýhodou přístroje je pomalý start, díky kterému by vám mohl snadno utéct začátek pořadu. Naopak musíme přístroj pochválit za jednoduché a intuitivní ovládání v češtině, elegantní design a malé rozměry. (více zde)

Universum DVB-T 450a; web: www.dvbtshop.net; cena: 2380 Kč

Kompaktní set-top box se střídmým designem, který nabízí jednoduché ovládání, se hodí především pro uživatele, kteří nechtějí nic složitě nastavovat, ale očekávají od digitální televize především zlepšení příjmu televizního signálu. K tomu přispívá velice dobrá citlivost tuneru. (více zde)

Přečtěte si také:

 • Nespěchejte s nákupem set-top boxu. Počkejte si na MPEG4
 • Český Telecom může opět vysílat digitální televizi
 • Rada opět odložila licence pro digitální vysílání
 • Rada by mohla začít udělovat digitální licence
 • Poslanci pustili televizi budoucnosti
 • Vychutnejte si olympiádu naplno. Nejlevnější set-top boxy na trhu
 • Dnes v noci se rozjíždí ČT 4 Sport. Naladíte ji?
 • Nekonečný příběh novely zákona o rozhlasovém a TV vysílání pokračuje
 • Olympiádu si na internetu nepustíte
 • Olympiáda vyprázdnila sklady s přijímači na digi TV
 • Dnešní televize skončí možná již za čtyři roky
 • CDG otestuje DVB-T televizi v moderním formátu MPEG4
 • ČTc uvažuje o digi TV v MPEG4, nejsou však přijímače
 • ČTÚ hledá sexy datum pro ukončení analogového vysílání
 • Digitální televize již opustila kolébku. Bude letošek v této oblasti revoluční?
 • Diváci v Brně dostali k Vánocům digitální televizi
 • Nabídka digitálních kanálů se od ledna zvětší
 • Co musí Ježíšek vědět o digitální televizi
 • Autor:


  Nejčtenější

  Termovize: podívejte se, jak se pečou turisté na Staroměstském náměstí

  Záběry z termokamery na Staroměstském náměstí

  Infračervené Slow TV se vrací. Na Staroměstské náměstí v Praze jsme umístili infrakameru, která v přímém přenosu...

  Tento pancíř dá tankistům pocit bezpečí a jistoty. Ale bude to stačit?

  SMART PROTech na tanku Leopard 2

  Německá firma IBD Deisenroth Engineering (IBD) představila prototyp balistické ochrany SMART PROTech pro obrněná...  Úspěšný start. Sonda míří ke Slunci tak blízko, jako žádná předtím

  Úspěšný start rakety Delta IV Heavy 12.8.2018 v 9:31 se sondou Parker Solar...

  V neděli ráno se ke Slunci vydala unikátní sonda Parker Solar Probe. Měla by se přiblížit k naší hvězdě podstatně blíže...

  Záhada lidských lebek na rakvi velmože rozluštěna. Může za ně tajemný řád

  Hrobka Jana Jiřího ze Švamberka. Detail nepravého madla v podobě dvou železných...

  Nález nepoškozené hrobky a kovové rakve významného šlechtice Jana Jiřího ze Švamberka byl sám o sám o sobě...

  Sulfan jako lék? V lidských buňkách možná pomáhá zvrátit stárnutí

  Klíč k procesu stárnutí tkví v DNA.

  Tým vědců zkoumající jednu z příčin stárnutí oznámil úspěch, a to přímo na lidských buňkách v laboratorních podmínkách....

  Další z rubriky

  Termovize: podívejte se, jak se pečou turisté na Staroměstském náměstí

  Záběry z termokamery na Staroměstském náměstí

  Infračervené Slow TV se vrací. Na Staroměstské náměstí v Praze jsme umístili infrakameru, která v přímém přenosu...

  Tento týden přibyly čtyři vysílače DVB-T2. Jižní Čechy však stále chybí

  Mapa pokrytí signálem přechodové sítě DVB-T2 na konci února 2018

  České radiokomunikace spustili další dva vysílače přechodové sítě DVB-T2. Nové vysílání také nyní mohou chytat zájemci...

  Česká televize odloží start vysílání v DVB-T2 až na příští rok

  Mapa pokrytí signálem přechodové sítě DVB-T2 na konci listopadu 2017.

  Vstup České televize do nové generace pozemního televizního vysílání přijde později, než se původně očekávalo.

  Najdete na iDNES.cz