Jak si vedou v testech revoluční větráky T.M.D.?

aktualizováno 
Před několika měsíci uvedla na trh společnost Y.S.Tech větráky s výjimečnou koncepcí. Od klasické konstrukce se liší především tím, že jejich motor není uložen centrálně, ale po obvodu vrtule. Dnes se k těmto větrákům vrátíme. Lhala reklama, nebo jsou T.M.D. větráky opravdu tak dobré?

Poté co se objevily první chladiče s prototypy větráků T.M.D. na výstavě COMPUTEX, zvedla se vlna zájmu o tento nový druh chladičů. Neobvyklá konstrukce ihned slibovala několik zřejmých výhod, ale zároveň dávala tušit určitá úskalí a problémy, kterými klasické větráky netrpí. Nakonec se ukázaly některé předpoklady jako mylné, jiné se naopak potvrdily.


Jedním z prvních výrobců, který se rozhodl použít větráky typu T.M.D, je společnost Swiftech. Své chladiče MCX4000 vyrábí ve dvou verzích: OEM s klasickým chladičem Delta (MCX4000-B), nebo "normální" verzi opatřenou větrákem T.M.D (Tip Magnetic Drive fan) od YS Tech Corporation.

Při použití větráku T.M.D slibuje výrobce vynikající efektivitu chlazení v porovnání s klasickými větráčky a to díky zvýšení průtoku vzduchu kolem středu větráku. 

To se hodí zejména pro design heatsinků, jaké používá právě Swiftech. Z obrázků je patrné, že pro heatsinky zbavené klasického žebrování, avšak opatřené piny, jsou T.M.D větráky ideální. V takovém případě se vzduch dostává i k místu, kde je chladič nejvíce zahříván - do centrální části heatsinku.

Chlazení by tedy mělo být mnohem účinnější a výrobce dále tvrdí, že je to možné bez zvýšení hladiny hluku vydávaného rychle rotující vrtulí. To je zejména v dnešní době pro řadu zákazníků velmi lákavé.

 

Chladič osazen větrákem T.M.D

Heatsink Swiftech MCX4000Konstrukce samotného pasivu chladiče je hybridní. Spodní část (tak zvaná základna) je celá z mědi a druhou část tvoří do ní zasazené piny opatřené vruby (závitem, chcete-li). Piny zde nahrazují klasické žebrování, známé z konstrukčně více konzervativních chladičů. Pro rychlejší odvod tepla od procesoru je základna masivní a se zvětšeným profilem.

 

Kromě zmíněných výhod a neotřelé konstrukce mají chladiče Swiftech i svoje nevýhody. Komplikované je například uchycení k základní desce pomocí čtyř šroubků - na druhou stranu jde o velmi bezpečné uchycení, u kterého je téměř vyloučeno, že by se chladič uvolnil.


Příznivá není ani cena, pohybující se okolo 50 dolarů za kus a hmotnost vyšší jak 600 gramů.

Technické parametry:

  • Rozměry: 74 x 74 x 15 mm
  • Voltáž: 12 V
  • Spotřeba: 3.54W
  • Rychlost otáčení vrtule: 5800 ot/min
  • Průtok vzduchu: 36.8 CFM
  • Max. hladina hluku: 39.0 dB

V názorech na nové větráky se laická veřejnost rozdělila na dva tábory. Ačkoliv jedni spatřovali v nových chladičích přínos, ostatní ihned vznesli několik skeptických námitek.

 

Názory skeptiků na větráky T.M.D:

  • Motor nebude dostatečně odstíněn
  • Odstředivé síly budou vzhledem k vnějšímu prstenci příliš vysoké a životnost větráku malá
  • Hluk vydávaný větrákem bude stejný, nebo dokonce ještě větší, než u srovnatelných klasických větráků
  • Přínos ve zvýšení účinnosti chlazení bude malý, nebo vůbec žádný

Uchycení k motherboardu

Základna s povrchovou úpravou

Žebra tvořená z kolíků

 

Podle prvních testů se názory skeptiků nepotvrdily (zatím). Životnost prověří teprve dlouhodobé užívání a rovněž přínos ve zvýšení účinnosti chlazení se opírají o prvotní recenze.

V nich si ale vede novinka Swiftechu v kombinaci s T.M.D. nadmíru dobře. Nedávné srovnání s chladičem Thermaltake Volcano 7+ dopadlo lépe pro Swiftech, ačkoliv Volcano 7+ je celoměděný chladič, jeho vrtule se otáčí rychlostí 6000 ot/min a průtok vzduchu je až 49 CFM. Přitom Volcano dělá čest svému jménu - hladina hluku se pohybuje až na neúnosných 47 db. Můžeme se tedy domnívat, že větráky T.M.D. před sebou mají zářivou budoucnost a klasickým chladičům už ani vysokootáčkové ventilátory k lepším výkonům nepomohou.

Na finální resumé si ale ještě budeme muset nějakou chvíli počkat.
 

Volcano 7 + (bok)

Základna Volcano 7+

Volcano 7+ (koso)Nejčtenější

Nelíbí se mi, kam se internet vydal, říká vynálezce WWW. Chce to změnit

Tim Berners-Lee představuje vizi nového, decentralizovaného internetu...

V roce 1990 spustil první webový server a odstartoval tak revoluci. Díky němu se internet rozšířil do celého světa, do...

Mučení a vraždu novináře prý nahrály hodinky Apple. Nejspíš to bylo jinak

Apple Watch 2

Údajná vražda opozičního saúdskoarabského novináře Džamála Chášakdžího na konzulátu v Turecku vyvolává mezinárodní...Rusové ztrácejí u partnerů kredit, říká český odborník k nehodě Sojuzu

Start lodě Sojuz MS-10 se nezdařil, posádka musela přistát nouzově přistát....

Porucha nosiče Sojuz bude mít největší dopad na provoz ISS, říká Michal Václavík z České kosmické kanceláře. Mimo jiné...

Ve věku 65 let zemřel na rakovinu Paul Allen, s Gatesem založil Microsoft

Paul Allen na snímku z prosince 2017.

Ve věku 65 letech zemřel v pondělí spoluzakladatel firmy Microsoft Paul Allen. Miliardář, filantrop a hledač lodních...

Návrat „imperialistického brouka“? Výzkumný program USA vzbudil obavy

Program „Hmyzí spojenci“ má změnit škůdce v pomocníky v zemědělství.

Skupina vědců v časopise Science varuje před možným zneužitím amerického výzkumného programu, který vyvíjí zcela nový...

Další z rubriky

Chytrá domácnost od Lenova: zásuvka pozná nabitý mobil, žárovky mění nálady

Chytrá domácnost od Lenova.

Výrobce stolních počítačů Lenovo se naplno pouští na pole chytrých domácností. Asistenta s obrazovkou SmartDisplay...

Nová čtečka Amazon Kindle Paperwhite je voděodolná a přečte vám knihu

Čtečka Kindle Paperwhite přichází v roce 2018 s voděodolností do dvou metrů.

Amazon představil čtvrtou generaci čtečky elektronických knih Kindle Paperwhite.

Česká firma má 3D tiskárnu s novou koncepcí a vlastní tiskové struny

Nová 3D tiskárna Original Prusa SL1 spolu s mycí a vytvrzovací stanici (vpravo).

Česká firma Prusa Research představila v New Yorku novou 3D tiskárnu, která používá systém stereolitografie.

České porodnice nedodržují standardy pro podporu kojení, ukázal průzkum
České porodnice nedodržují standardy pro podporu kojení, ukázal průzkum

Jak před pár dny informoval portál iDNES.cz, porodnice by podle UNICEF a Světové zdravotnické organizace měly dodržovat 10 kroků, které vedou k úspěšnému kojení. Podle průzkumu iniciativy Šestinedělky a České ženské lobby však všechny tyto kroky nedodržuje žádná z českých porodnic.Najdete na iDNES.cz