Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Jak si vybrat ten správný počítač a vyhnout se špatným nabídkám

  9:55aktualizováno  9:55
Šetřit na počítačích můžete tak, že si nebudete kupovat výkonnější stroj, než potřebujete. Vyhněte se výprodejům a počítačům, které stojí půlku toho, co zdánlivě srovnatelné modely. Pravděpodobně budou mít slabý procesor nebo třeba malou operační paměť, a slibovaného výkonu tak dosáhnou jen stěží.
Těžké rozhodování. Který z nich si vybrat?

Těžké rozhodování. Který z nich si vybrat? | foto: Profimedia.cz

Ceny všech komponentů klesají tak rychle, že i za přijatelnou cenu koupíte počítač, který by ještě před dvěma třemi roky byl špičkovým strojem. Ty pod cenou budou nejspíše zastaralé a už je přitom nepůjde nijak vylepšit.

Příliš se nedá doporučit ani koupě počítačů v hypermarketu – nemusí být úplně špatné, ale prodavači vám s nimi většinou nebudou umět poradit a také reklamace mohou být zbytečně komplikované. Přejděte mlčením také některé zdánlivě výhodné nabídky, které se k vašim uším donesou, když projevíte zájem o nový počítač. Čtěte, které to jsou:

1 „Mami, Franta mi složí počítač“

Ne že byste měli nedůvěřovat spolužákovi vašeho syna, ale při nákupu počítače, který alespoň trochu vydrží, byste se neměli obracet jen na kamarády. Pokud si chce soused skládat počítače pro sebe, nikdo mu nebrání. Ale dnes vám počítač na míru za solidní ceny složí i běžný prodejce počítačů, stačí si vybrat. U kamaráda spíše hrozí potíže se zárukou, také nemusí být jasný původ různých částí počítače, které spolu nemusí vždy hladce spolupracovat. Navíc tak budete mít zcela jistě počítač bez operačního systému, který sám o sobě stojí až několik tisíc korun.

2 „Není už v záruce, ale je spolehlivý“

Nabídka levných nových počítačů je dost široká, že je zbytečné snažit se ušetřit za každou cenu. Po tomto řešení sáhněte, snad jenom když opravdu nemáte peněz nazbyt, jinak radši kupte levný nový počítač. Kromě záruky máte také vyšší pravděpodobnost, že půjde v budoucnu rozšířit.

3 „Je levný, ale bude stačit i na náročnou práci“

Pokud potřebujete počítač na grafiku, zpracování fotografií nebo videa, levně jej prostě nekoupíte. Bude mít málo paměti, pomalý procesor, malé a pomalé disky a i kdyby náhodou něco z vašich představ splnil, práce s ním bude spíše k vzteku, protože bude třeba často „zamrzávat“. Obraťte se na specialistu, který vám poradí, co pro vás bude vhodné.

4 „Výprodej starých modelů“

Může to být cesta, jak ušetřit, ale také vás to v budoucnu může mrzet. Počítejte s tím, že čím je počítač starší, tím jsou možnosti rozšíření menší. Na dnes zakoupený výprodejový počítač můžete za dva roky jenom obtížně kupovat větší paměť.

5 „Na vaši práci určitě potřebujete silný model“

Omyl. Na většinu úkolů úplně stačí běžně dostupné počítače. Jenom specializované obory vyžadují pořádné „stroje“. Opět je dobré se poradit s odborníkem odjinud než z vytipovaného obchodu, jaké vybavení je pro vás potřebné. Pozor však, pokud kupujete počítač na hry, skutečně potřebujete silný stroj.

 Počítač  Notebook  PC z komponent
Pokud pracujete na jednom místě, volte stolní počítač. Klávesnice je mnohem pohodlnější, myš samozřejmě taky. Stolní počítače mají mnohem více portů a konektorů na rozšíření. Standardní sestavy je vhodné volit, pokud počítačům moc nerozumíte. Využijete ho krom psaní nebo třeba běžného účetnictví k práci s CD a DVD, na běžné hry.  Kupte si jej, pokud často cestujete nebo potřebujete mít svá data stále u sebe. Pokud nemáte zvláštní nároky, postačí vám téměř libovolný model přenosného počítače. Náročnější uživatelé si připlatí. Hodí se rovněž třeba pro studenty, zvláště pokud nabízí bezdrátovou síť.  Ačkoli je možné pořídit skládaný počítač za cenu běžného stolního nebo dokonce levněji, skládání má smysl až u dražších modelů, kdy požadujete maximum. Návrh sestavy svěřte někomu, kdo tomu opravdu rozumí, jinak můžete narazit na problémy. Vyplatí se třeba grafikům, hudebníkům, profesionálním hráčům počítačových her.
cena:
od 14 tisíc až do 200 tisíc (profesionální modely) průměrný model: 25 tisíc (cena včetně monitoru)  
cena:
od 14 tisíc do 100 tisíc (profesionální modely) průměrný model: 30 tisíc
cena:
od 20 tisíc průměrný model: není
výhody:
* záruka na celý systém, a není tak třeba hledat problém
* množství konektorů a jednodušší rozšiřitelnost než u notebooků
výhody:
dostupný vždy a všude
výhody:
složení na míru podle ceny nebo účelu
nevýhody:
* upgrade v době záruky jen pře výrobce
* vyšší spotřeba
nevýhody:
* dražší ve srovnání se stejně drahým stolním počítačem
* vyšší riziko krádeže  
nevýhody:
v případě, že výběr neprovádí odborník, nemusí spolu součásti dobře spolupracovat, špatně se pak uplatňuje záruka, když všechno víceméně funguje
s čím počítat:
* levné sestavy jsou ošizené téměř na všem, aby se snížila cena
* častým neduhem běžných sestav bývá nevyváženost součástí
* u dražších sestav se používají výkonné procesory, ale často malé množství paměti
s čím počítat:
* základní paměť od výrobce je téměř vždy malá
* dokoupení myši je téměř nutnost, klávesnice je dobrá pro pohodlnější práci doma nebo v kanceláři
s čím počítat:
při výběru podle ceny se snažte udržet vyváženou sestavu, nemá smysl, aby jedna součást byla výrazně lepší
operační systém:
značkoví výrobci jej mají v ceně, u nejlevnějších sestav tomu tak však nebývá
operační systém:
pozor, u levných sestav nebývá v ceně
operační systém:
snažte se ho pořídit rovnou s počítačem, dodatečný nákup bývá dražší

Rady Petra Koubského, Poradce MF DNES, šéfredaktora časopisu Inside, zakladatele Softwarových novin  

Vždycky si ověřte, zda počítač skutečně umí vše, co o něm tvrdí třeba reklamní leták. Nesnažte se ušetřit za každou cenu – levné počítače se nedají nijak vylepšovat, levné monitory ničí oči. Výběr počítače nezačínejte od ceny, ale od očekávaných výkonů.

1 Notebook pro váhavé

Nemáte-li vyhraněnou představu, k čemu všemu počítač potřebujete, sáhněte bez váhání po notebooku střední cenové kategorie za 20 až 30 tisíc korun. Budete spokojeni. Přenosný počítač už není jen pro cestující manažery. Třeba nemáte v plánu brát si počítač na cesty, ale přenosnost počítače oceníte i v rámci bytu nebo při víkendové cestě na chalupu. Notebook nezabírá zbytečné místo, není to na rozdíl od stolního PC kus neforemného nábytku.

2 Pro děti a na hry

Nejlepší bude stolní počítač postavený na míru u odborníků, tedy u některé z mnoha menších firem, které se na prodej a úpravy takových počítačů specializují. Počítačové hry jsou na hardware hodně náročné, bez špičkové grafické karty a rychlého stroje si moc nezahrajete. Budete potřebovat také speciální ovládání (joystick, volant a podobně). Připravte si proto nejméně 25 tisíc korun, nejspíš však více.

3 Pro grafika

Náročné profesionální účely? Pak jistě víte sami nejlépe, co potřebujete – dost možná budou nejlepší počítače dva. Mnozí profesionálové také používají jedno PC se dvěma obrazovkami, aby měli větší zorné pole.

4 Zábava v počítači

Stále více lidí si pořizuje PC pro domácí zábavu – chtějí stroje propojené s televizí, domácím kinem, hi-fi věží a podobně. Pro takový stroj zajděte opět do odborné prodejny, vezměte s sebou seznam techniky, kterou budete chtít připojit, a zhruba 35 tisíc. U mediálního počítače záleží krom výkonu i na vzhledu, aby vám v obýváku nestrašila ošklivá šedá krabice. A pevný disk chtějte největší, jaký mají. Oceníte ho například, až si budete chtít ukládat a vypalovat filmy.

5 Máte málo peněz?

Kupte počítač z bazaru se všemi přednostmi i nedostatky zboží z druhé ruky. Chtějte repasovaný (tedy vyčištěný a seřízený), se štěstím se dostanete i pod tři tisíce. Na takovou repasi by vám měli dát i záruku, bez ní stroj nekupujte. Ovšem nejlevnější nový notebook dnes stojí kolem 12 000, takže je otázka, zda se bazaru raději nevyhnout.

6 Na čem šetřit a na čem ne

U nového PC chtějte paměť (neboli RAM) aspoň 1 GB, disk 80 GB a v zájmu svých očí si kupte LCD monitor – a ne ten nejlevnější, který mají. Ostatní parametry tak důležité nejsou.

7 Jaký operační systém

Potřebujete Windows? Možná ne – PC s Linuxem je levnější až o několik tisíc. Programů pro Linux je hodně, potíže mohou být s hrami a doplňky, jako je fotoaparát nebo přehrávač. Než se rozhodnete, nastudujte si základní fakta například v knize Přecházíme na Linux.

8 Co takhle zkusit Apple?

Možná nemusíte mít počítač označovaný jako PC. Počítače Mac od Apple dovedou totéž, jsou za stejnou cenu obvykle výkonnější a navíc skvěle vypadají. Pokud jste však už zvyklí na práci s PC, jde o skok do trochu jiného světa. Opět: napřed si o tom něco přečtěte. (viz Jiný pohled strana E6)Autoři: ,


Nejčtenější

Zabil je výbuch ruského tanku v centru Prahy. KSČ ničila životy pozůstalým

Tanky typové řady T-54/55, ten blíž k fotografovi evidentně neschopný pohybu,...

Zatímco na pražské Vinohradské třídě hořel a vybuchoval tank, zmatení ruští vojáci na Václavském náměstí zahájili palbu...

Tento pancíř dá tankistům pocit bezpečí a jistoty. Ale bude to stačit?

SMART PROTech na tanku Leopard 2

Německá firma IBD Deisenroth Engineering (IBD) představila prototyp balistické ochrany SMART PROTech pro obrněná...Úspěšný start. Sonda míří ke Slunci tak blízko, jako žádná předtím

Úspěšný start rakety Delta IV Heavy 12.8.2018 v 9:31 se sondou Parker Solar...

V neděli ráno se ke Slunci vydala unikátní sonda Parker Solar Probe. Měla by se přiblížit k naší hvězdě podstatně blíže...

Sulfan jako lék? V lidských buňkách možná pomáhá zvrátit stárnutí

Klíč k procesu stárnutí tkví v DNA.

Tým vědců zkoumající jednu z příčin stárnutí oznámil úspěch, a to přímo na lidských buňkách v laboratorních podmínkách....

V noci se dívejte na nebe. Perseidy předvedou pravidelnou podívanou

Perseidy (Irsko, 7. srpna 2009)

Ani letos nás prach z komety Swift-Tuttle nemine a zájemci, kteří vydrží dlouho do noci, se tak mohou těšit na...

Další z rubriky

Xbox One S a X se naučí HDR formát DolbyVision. Ne všude bude fungovat

Streamovací VOD služba Netflix nabízí tituly i ve 4K HDR kvalitě.

Herní konzole Microsoft Xbox One S a X dostanou s updatem systému schopnost přehrávat pokročilý HDR formát Dolby...

Nové MacBooky Pro s procesorem Core i9 se podle prvních testů přehřívají

Nové MacBooky Pro

Procesory Core i9 v nejvýkonnějších a nejdražších konfiguracích nových notebooků MacBook Pro společnosti Apple zatím...

Připravte se na pád cen SSD disků. Mohou zlevnit na třetinu

SSD disky jsou stále levnější

Podle firmy Objective Analysis je na trhu tak velký převis nabídky NAND pamětí, které slouží k výrobě SSD disků, že...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz