Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Jak si vybrat videkameru podle svých představ

aktualizováno 
Na trhu existuje celá řada různých typů videokamer. Možná, že právě uvažujete o koupi jedné z nich, ale protože se v této problematice příliš nevyznáte, nejste si jisti, který typ se hodí právě pro vás. Náš článek vám pomůže se v záplavě typů zorientovat a vybrat si tu pravou videokameru.

V okamžiku, kdy se rozhodnete koupit si videokameru, vaše rozhodování nekončí. První velké rozhodnutí, které před vámi stojí, je jaký typ videokamery zvolit. Na trhu existují dva hlavní typy videokamer, a to analogové a digitální, které se dále dělí. Analogové videokamery jsou vývojově starší a v současnosti už nezadržitelně vyklízí pozice digitálním kamerám, přesto se v některých případech stále ještě vyplatí o její koupi uvažovat.

Analogové videokamery jsou levnější, ale méně vybavené 

Analogové videokamery nabízejí proti digitálním nižší kvalitu nahrávky. U většiny z nich se budete muset například obejít bez stereofonního zvuku. Přesto však nabízí celou řadu elektronických funkcí. Můžeme například jmenovat režim pro noční natáčení nebo různé digitální efekty. Některé z modelů mohou být vybaveny i stabilizátorem obrazu, který výraznou měrou zvýšit kvalitu záznamu. Tato funkce však není samozřejmostí stejně jako výklopný LCD displej, který výraznou měrou zvyšuje uživatelský komfort. Na druhou stranu jsou analogové videokamery proti digitálním výrazně cenové příznivější.

V současnosti jsou na trhu analogové videokamery dvou konkurenčních systémů. Prvním z nich je systém 8mm a jeho vylepšená verze Hi8 od společnosti Sony a druhým je (S)-VHS-C od společnost JVC. Obě inovované verze poskytují proti těm starším o něco kvalitnější obraz a některá další vylepšení. Podívejme se stručně na charakteristiky na jednotlivých systémů.

Sony CCD-TRV228Analogové formáty: 8mm a Hi8

Základním analogovým formátem je 8mm, který nabízí stejnou kvalitu záznamu jako u VHS. Jeho velkou výhodou je příznivá cena videokamer i kazet a velké množství manuálních ovladačů a kreativních režimů. Na druhou stranu mohou být videokamery poněkud objemnější a vážit kolem jednoho kilogramu, což je pro delší používání poněkud nepraktické. Inovovaný formát Hi8 nabízí proti 8mm dvakrát vyšší kvalitu záznamu a zvuk v FM stereo. Pro záznam využívají tyto videokamer vysoce kvalitní kazety, přesto však zůstávají tyto kamery v cenové dostupné hladině. Po připojení videokamery můžete sledovat záznam na obrazovce a připojením k videorekordéru je možné vytvářet kopie na VHS.

(S)-VHS-C

Konkurenční systém VHS-C těží ze své kompatibility s VHS, díky níž lze malé kazety s pomocí adaptéru přehrát i na klasických VHS videorekordér. Malé kazety pokročilého formátu S-VHS-C je možné přehrát na S-VHS videorekordérech. S-VHS-C nabízí podobně jako Hi8 dvakrát vyšší kvalitu než u formátu 8mm a zvukovou kvalitu FM stereo a používá pro záznam velice kvalitní kazety a přesto zůstává na v ceně dostupné hladině. Hlavní inovací S-VHS-C spočívá v oddělení jasové a barvonosné složky. K připojení k televizoru nebo videorekordéru je možné využít kvalitnějšího rozhraní S-Video.

JVC GR-FX16Digitální kamery nabízejí spoustu funkcí

S nástupem digitálních formátů se výrazně zvýšila nejen kvalita záznamu, ale také přibyly další funkce a možnosti videokamer. Základním parametrem pro kvalitu obrazu je u digitálních videokamer rozlišení snímacího senzoru, čím je toto rozlišení vyšší tím narůstá i kvalita záznamů. Přímo úměrně se ovšem zvyšuje i cena přístroje. Špičkové přístroje navíc využívají rovnou tři CCD čipy, každý pro jednu barevnou složku spektra. V případě, že hodláte používat videokameru i jako digitální fotoaparát, oceníte režim DSC (Digital Still Camera) pro pořizování statických snímků. Pro tisknutí fotografií by mělo být rozlišení kamery alespoň jeden megapixel.

Velké rozdíly mezi jednotlivými modely panují rovněž ve vstupech a výstupech. V případě, že již máte zkušenosti s analogovými kamerami a vlastníte nahrávky na analogových páscích, jistě oceníte analogový vstup, který vám umožní starší nahrávky digitalizovat. Videokamera může být rovněž vybavena rozhraním USB pro připojení k počítači nebo slotem na paměťové karty, což využijete především v režimu DCS. Mezi další výhody digitálních videokamer je rovněž bohatá škála digitálních funkcí. Stejně tak možnost přenášet záznam do počítače a editovat. Téměř všechny kamery například nabízejí barevný noční režim.

Stejně jako analogové videokamery se i digitální kamery dělí do několika systémů. Základními typy digitálních kamer jsou Digital 8, který je vývojově starší, a v současnosti nejrozšířenější systém miniDV, který používá kazety zhruba poloviční velikosti proti analogovému formátu 8 mm. V rámci miniDV existuje ještě nový formát mikroDV, jehož kazety jsou ještě o 70% menší než u miniDV a dosahují tak velikosti krabičky od sirek. Samostatnými skupinami digitálních kamer jsou DVD kamery, které ukládají záznam na osmicentimetrové disky DVD-R/RW a DVD-RAM, a dále MPEG kamery využívají pro záznam paměťové karty.

Sony DCR-TRV265EDigital 8

Jedná se o nejstarší digitální formát, který pochází z vývojových laboratoří společnosti Sony. Jeho obrazová kvalita je o 25% vyšší než u analogového formátu Hi8. Zvuková kvalita dosahuje úrovně záznamu na CD. Videokamery používají stejně cenově dostupné kazety jako Hi8 a některé modely umožňují přehrávat i přímo starší kazety ve formátu 8mm a Hi8. Dále některé videokamery umožňují digitalizovat záznamy z formátů 8mm a Hi8.

MiniDV/MicroDV

Tento vývojově mladší digitální nabízí vynikající obrazovou a zvukovou kvalitu. Díky použítí kompaktních a lehkých kazet bylo možné miniaturizovat i samotné kamery, díky čemuž není jejich používání tolik namáhavé. Velké množství miniDV kamer dosahuje hmotnosti mezi 600 – 700 g a kamery microDV váží dokonce jen kolem 500 g. Tyto kamery jsou ideální pro připojení k PC a editaci záznamu. Prostřednictvím analogového propojení je možné je připojit i k TV nebo k videorekordéru. Vyšší modely bývají vybaveny slotem pro paměťové karty pro ukládání statických snímků a některé z nich disponují megapixelovými CCD snímači.

Panasonic VDR-M50EGDVD a MPEG kamery

DVD kamery nabízejí stejnou kvalitu záznamu jak DV, ale nahrávají přímo na DVD disky o průměru 8 cm, díky čemuž je můžete rovnou přehrávat na stolních DVD přehrávačích a dalších kompatibilních DVD zařízeních, aniž byste museli připojovat kameru. Při přehrávání máte okamžitý přístup k miniaturním oknům se scénami a k zaznamenaným videoklipům podobně jako u kapitol na DVD discích. MPEG kamery, které používají k ukládání záznamu paměťové karty, nejsou tolik rozšířené jako ostatní typy videokamer. Jejich největší výhodou jsou skutečně miniaturní rozměry, ale na druhou stranu jsou většinou velice drahé. Vyšší modely používají pro záznam kódování MPEG2, které je stejné jako u DVD. Zatímco nižší modely se musí spokojit pouze s formátem MPEG4.

Jakou kameru zvolit?

Při rozhodování o koupi videokamery nemohou rozhodovat pouze sympatie k tomu nebo kterému formátu, ale musíte si zodpovědět zásadní otázky, jak často a hodláte kameru používat. Pokud jste naprostý laik, který navíc hodlá točit pouze příležitostně a dáte přednost nižší ceně před vysokou kvalitu nahrávky. Vyplatí se vám uvažovat o koupi analogové kamery. V případě Hi8 nabízí Sony v současnosti dva přístroje, které by mohli plně uspokojit vaše potřeby. Jedná se o základní model CCD-TRV228 za 9 900 Kč, který nabízí například 2,5“ barevný LCD displej, 20x optický zoom / 990x digitální zoom, noční režim NightShot Plus nebo vestavěný videoreflektor, a dále vyšší model CCD-TRV428E za 11 600 Kč, který nabízí navíc i stabilizátor obrazu. Naproti tomu u formátu VHS-C nabízí společnost JVC za 9 900 Kč model GR-FX16 s 700x digitálním zoomem, 2,5“ LCD displejem, stabilizátorem obrazu a 70 digitálními efekty a přechody.

Panasonic NV-GS400

Běžný uživatel, který sice využívá videokameru jen příležitostně, například o dovolené nebo pro zachycení výjimečných rodinných událostí, ale na druhou stranu je za lepší obrazovou a zvukovou kvalitu trochu připlatit. Tyto kamery, které se cenově pohybují zhruba mezi deseti a dvaceti tisíci, většinou již disponují stabilizátorem obrazu, nočním režimem. Jsou vybaveny barevným LCD displejem a některé dražší modely zahrnují ve své výbavě i analogový vstup a slot pro paměťové karty. U všech se musíme spokojit s nižším rozlišením, které se většinou pohybuje na 800 000 pixelech. Podíváme-li se na formát Digital 8 nalezneme zde tři modely, přičemž ten nejlevnější DCR-TRV255E stojí 10 990 Kč a nejdražší DCR-TRV460E je za 19 490 Kč. Ve formátu miniDV je nabídka přece jen pestřejší a videokamery v této cenové kategorii nabízí všichni velcí výrobci videokamer.

Pokročilí uživatelé, kteří by se chtěli točení více věnovat, spíše sáhnou po dražších modelech, které mají rozlišení vyšší než jeden megapixel, AV a DV vstupy/výstupy a pokročilé funkce. V této cenové kategorii, která začíná na dvaceti tisících se pohybují i DVD kamery. Poloprofesionálové dají navíc přednost videokamerám, které využívají tři CCD čipy jakými jsou například nové miniDV kamery Panasonic NV-GS400 nebo Sony DCR-HC1000E, které stojí více než padesát tisíc. Zmiňované modely stojí kolem šedesáti tisíc.

JVC GZ-MC200

Techničtí nadšenci naproti tomu například sáhnou nejen po takovýchto poloprofesionálních kamerách, ale nadchnou se kupříkladu i pro některé špičkové MPEG kamery. Z nichž můžeme kupříkladu zmínit žhavou novinku JVC GZ-MC200, která je tak žhavá, že ještě nemá ani cenu Tento přístroj zaznamenává video ve formátu MPEG2, které ukládá na Microdrive nebo paměťové karty Compact Flash případně SD.

Dalšími zástupci této kategorie je řada D-Snap společnosti Panasonic, která obsahuje jak modely MPEG4, tak i model MPEG2 a jejichž cena se pohybuje od deseti tisíc do sedmnácti tisíc za MPEG4 kamery, které však nemají funkci kamery jako hlavní, ale spojují v sobě například i digitální fotoaparát a MP3 přehrávač. Vysoko nad nimi ční špičková MPEG2 kamera SV-AV100EG-S, která nabízí kromě záznamu ve formátech MPEG2 a MPEG4, desetinásobný zoom, 2.5" LCD displej nebo vestavěnou střižna pro okamžitou a snadnou editaci. To vše v rozměrech balíčku karet. Tato hračka vás přijde na bezmála třiačtyřicettisíc korun.

Autoři:


Nejčtenější

Termovize: podívejte se, jak se pečou turisté na Staroměstském náměstí

Záběry z termokamery na Staroměstském náměstí

Infračervené Slow TV se vrací. Na Staroměstské náměstí v Praze jsme umístili infrakameru, která v přímém přenosu...

Tento pancíř dá tankistům pocit bezpečí a jistoty. Ale bude to stačit?

SMART PROTech na tanku Leopard 2

Německá firma IBD Deisenroth Engineering (IBD) představila prototyp balistické ochrany SMART PROTech pro obrněná...Úspěšný start. Sonda míří ke Slunci tak blízko, jako žádná předtím

Úspěšný start rakety Delta IV Heavy 12.8.2018 v 9:31 se sondou Parker Solar...

V neděli ráno se ke Slunci vydala unikátní sonda Parker Solar Probe. Měla by se přiblížit k naší hvězdě podstatně blíže...

Záhada lidských lebek na rakvi velmože rozluštěna. Může za ně tajemný řád

Hrobka Jana Jiřího ze Švamberka. Detail nepravého madla v podobě dvou železných...

Nález nepoškozené hrobky a kovové rakve významného šlechtice Jana Jiřího ze Švamberka byl sám o sám o sobě...

Sulfan jako lék? V lidských buňkách možná pomáhá zvrátit stárnutí

Klíč k procesu stárnutí tkví v DNA.

Tým vědců zkoumající jednu z příčin stárnutí oznámil úspěch, a to přímo na lidských buňkách v laboratorních podmínkách....

Další z rubriky

Nové brýle od Snapchatu jsou venku, zvládnou pořídit video i fotky

Brýle Snapchat Spectacles

Šmírovací brýle se dočkaly nové verze. Doplněk od komunikační služby Snapchat vyjde příští týden a dočkal se několika...

Nedává to smysl, ale budí tu senzaci. Instantním foťákům neodzvonilo

Navzdory všem sociálním sítím a okamžitému sdílení fotografií s kýmkoli na...

Navzdory všem sociálním sítím a okamžitému sdílení fotografií s kýmkoli na planetě budí na lasvegaském výstavišti až...

Pět vychytávek, které se vám budou k foťáku hodit

Stativ se vám může hodit nejen pro focení v noci.

Nezlepší vaše fotografie, ale v mnohém vám ulehčí život a často i zachrání techniku před poškozením. Vybrali jsme...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz