Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Jak si změnit XPčka na líbivý design MacOS X

aktualizováno 
Obrovské množství uživatelů počítačů typu PC touží po Apple Macintosh. Důvodem je líbivý vzhled operačního systému MacOS X. Proto také existují doslova tuny aplikací a emulátorů, které lze instalovat na klasická Windows XP. Chcete-li alespoň lehce přičichnout kouzlům MacOS X, neměl by na vašem počítači chybět spouštěč Y’yz Dock. Je zdarma a je prostě skvělý.

Spouštěč programů a aplikací Y’z Dock je dílem (snad) japonského nadšence Yamaguchiho (neznáte ho?). Při programování tohoto pomocníka pro spouštění aplikací, dolování dat z internetu a v neposlední řadě také pomocníka pro rychlejší práci s počítačem přemýšlel jednak selským rozumem, ale také maximálně přizpůsobil vzhled a funkce spouštěči, který si mohou užít pouze uživatelé MacOS X. Co umí?

V jednoduchosti je síla

Y’z Dock není nutné instalovat. Po rozbalení archivu stačí program pouze spustit; protože se jedná o spouštěč programů, doporučuji vytvořit zástupce YzDock.exe a umístit jej do nabídky Po spuštění (Start | Programy | Po spuštění). Veškerá nastavení se automaticky ukládají do souboru YzDock.ini, který je implicitně umístěn ve stejné složce, jako zmiňovaný soubor .exe. Proto je možné program jednou nastavit a spouštět jej na jakémkoli počítači bez nutnosti opětovné konfigurace. Osobně pracuji asi na třech počítačích, proto nosím Y’z Dock na USB Flash paměťovém zařízení (Pendrive) a v mžiku mám k dispozici většinu aplikací (musí být na tom kterém počítači samozřejmě nainstalovány; pokud tomu tak není, Y’z Dock nepadá, ale zobrazí tzv. slepou, neaktivní ikonu).

Líbí se vám nastavená plocha systému Windows spolu s Y’z Dock? Komu by se nelíbila…

Padesát na padesát

Celou aplikaci ve svém základu tvoří půlená animovaná lišta, na které jsou umístěny ikony, prostřednictvím kterých dojde ke spuštění nainstalovaných aplikací. Sám mám v první půli Y’z Dock nastaven s těmito zástupci: MS Internet Explorer, ICQ GO, Dokumenty, MS Outlook, MS Word, MS Excel a MS Windows Media Player. Budete-li chtít přidat dalšího zástupce, stačí jej pomocí myši chytit a přesunout na lištu. Y’z Dock automaticky přebere systémem přiřazenou ikonu a popis a zobrazí je na liště. Chcete-li zástupce odebrat, stačí jen inkriminovanou ikonu přemístit pomocí myši pryč z hlavní lišty Y’z Dock.

Druhá část lišty Y’z Dock je tvořena tzv. Docklets. Jedná se o zástupce doplňků, jež jsou napsány přímo pro Y’z Dock (na vývoji těchto doplňků se podílí široká internetová komunita, proto je opravdu z čeho vybírat; některé Docklets jsou skvělé, některé již méně, ale o to dále). Implicitně je na liště dostupný Docklet systémového Koše, Správce úloh systému Windows a systémových hodin.

Základní nastavení Y’z Dock

Pro detailní nastavení celé aplikace klepněte pravým tlačítkem myši na předěl mezi popsanými polovinami na hlavní liště a zvolte Settings. Všimněte si, že v této nabídce je možné nastavit chování spouštěče (Always on top = nad všemi aplikacemi, Automatically hide = automaticky skrývat, Position on screen = definice umístění Y’z Dock, Add separátor = přidání rozdělovníku lišty pro další logickou skupinu zástupců a také Add Docklet = přidání doplňku Docklet).

Přístup k základnímu i detailnímu nastavení je velmi jednoduchý

Po klepnutí na nabídku Settings otevřete dialogové okno, pomocí kterého je na kartě Appearance možné nastavit velikost lišty (Size), zvětšování její velikosti pří podržení kurzoru myši nad ní (Magnification) a také tzv. grafického tématu (kabátku) lišty (Theme). Témata a v podstatě všechny další doplňky, Docklets nevyjímaje je možné stahovat přímo z internetu a je nutné je uložit do příslušné složky (adresářové struktury).

Nastavení je vzhledem k jednoduchosti aplikace dostatek, což je jedině dobře

Na další kartě (Position) je možné určit místo, kde se má Y’z Dock usídlit (tato funkce je identická s možností určení prostřednictvím rychlého nastavení), karta Behavior obsahuje nastavení chování aplikace (skrývání, efekty při přetažení myší apod.), karta Label určuje typ a velikosti písma jednotlivých popisků ikon, karta Menu upravuje chování jednotlivých nabídek programu a konečně karta Performance zajišťuje rychlost animací a vytěžování procesoru a paměti vašeho počítače. Při prvotním seznamování se s Y’z Dock doporučuji zkoušet jednotlivá nastavení a nenechat se odradit. Váš čas vynaložený na 100% nastavení se vám vyplatí.

Doplňky Y’z Dock

Ačkoli aplikace Y’z Dock nemá svou internetovou stránku, na které bych očekával hromadu doplňků, témat a ikon, prohledal jsem internet a našel několik užitečných zdrojů, které vás ještě více nemotivují k alespoň letmému vyzkoušení této aplikace. Y’z Dock je možné doplnit o Docklets, krásné ikony jednotlivých zástupců a také témata (grafické kabátky). Tyto tři skupiny vylepšení naleznete na Customxp.net a Dockex.com. Jak jsem již uvedl, všechny vámi stažené ikony a doplňky je nutné uložit do adresářové struktury programu Y’z Dock (backgrounds = pozadí, docklets = doplňky, icons = ikony, languages = jazykové lokalizace).

Názvy jednotlivých složek napovídají, kam který doplněk patří

Chcete-li změnit ikonu u zástupců vámi přidaných aplikací v levé části lišty, klepněte na ikonu pravým tlačítkem myši a zvolte z nabídky Property of Dock Item.

Změna ikony je záležitostí tří sekund

V dialogovém okně můžete nyní nastavit popisek aplikace, cesty k aplikaci, ale také upravit ikonu. Stačí klepnout na možnost Use icon in icons sub folder a poté již jen zvolit tu ikonu, která je vám milá. Podívejte se pro představu, jaké typy a duhy ikon jsou na výše uvedených zdrojích dostupné. Přizpůsobte si proto vzhled Y’z Dock dle vlastní libosti a vkusu.

Ikony ze sady Bouquet

Ikony ze sady Hodge Podge

Ikony ze sady Brights

Ikony ze sady Brights

Ikon je k dispozici opravdu velké množství.

Chcete-li přidat doplněk, tzv. Docklet, postupujte stejně, ovšem klepněte pravým tlačítkem myši na pravou část lišty a z nabídky zvolte Add Docklet. Jednotlivé doplňky jsou v podstatě samostatnými aplikacemi, dolovači dat, resp. indikátory funkcí a běhů systémových prostředků.

Mezi mé oblíbené patří ovládání přehrávaše WinAmp, vynikající Magic 8 Ball (věštění z kulečníkové koule), indikátor stavu pevných (i síťových) disků, indikátor stavu baterie a napájení, virtuální složka VFolder, aktuální informace o počasí, denní dávka vtipného Garfielda a Gilberta, kalendář s upomínačem, analogové hodiny a konečně aplikace, která umí velmi rychle měnit vzhled pracovní plochy.

Doplňků naleznete na internetu desítky; zvažte již sami, který a za jaké situace použijete. Budete-li mít problém s nastavením jakéhokoli Dockletu, napište. Doufám, že si vás Y’z Dock získá tak, jako mě a vrhnete se do vytvoření českého lokalizačního souboru.

Klady a zápory Y’z Dock

+ obrovské množství doplňků (Docklets) a užitečných funkcí

+ nenáročná aplikace na systém, líbivý vzhled, stabilita

+ kooperace s internetovými a e-mail servery (počasí, zpravodajství, POP3 apod.)

- pouze pro Windows XP

- prozatím nepřeloženo do češtiny

- obtížnější nastavování, nápověda, podpora a inovace

 

 

Informace o programu

Y’z Dock 0.8.3.

M. Yamaguchi @ Major Geeks

Distribuce: Freeware

Velikost: 924 kB

Download 1

Download 2

Download 3

Download 4

Download 5

Autor:


Nejčtenější

„Tak mě zastřel!“ vykřikl ruský voják a zavraždil šestnáctiletého kluka

Vražedná zbraň. Touto pistolí Stečkin APS zastřelil opilý ruský voják Rudněv v...

„Teď v Československu platí sovětské zákony,“ řekl ruský generál vyšetřovatel Veřejné bezpečnosti, když pátrali po...

Zabil je výbuch ruského tanku v centru Prahy. KSČ ničila životy pozůstalým

Tanky typové řady T-54/55, ten blíž k fotografovi evidentně neschopný pohybu,...

Zatímco na pražské Vinohradské třídě hořel a vybuchoval tank, zmatení ruští vojáci na Václavském náměstí zahájili palbu...Tento pancíř dá tankistům pocit bezpečí a jistoty. Ale bude to stačit?

SMART PROTech na tanku Leopard 2

Německá firma IBD Deisenroth Engineering (IBD) představila prototyp balistické ochrany SMART PROTech pro obrněná...

Úspěšný start. Sonda míří ke Slunci tak blízko, jako žádná předtím

Úspěšný start rakety Delta IV Heavy 12.8.2018 v 9:31 se sondou Parker Solar...

V neděli ráno se ke Slunci vydala unikátní sonda Parker Solar Probe. Měla by se přiblížit k naší hvězdě podstatně blíže...

Sulfan jako lék? V lidských buňkách možná pomáhá zvrátit stárnutí

Klíč k procesu stárnutí tkví v DNA.

Tým vědců zkoumající jednu z příčin stárnutí oznámil úspěch, a to přímo na lidských buňkách v laboratorních podmínkách....

Další z rubriky

Vyřešit problémy s Windows pomůže opravář registru

Ilustrační foto

Dochází-li Windows dech, můžete zkusit spustit jeden z dostupných čističů systémového registru. Ten najde neplatné...

Tablet vám pomůže jednoduše sdílet soubory nebo pohodlně prohlížet PDF

Tablet pro práci i zábavu

Šikovný správce souborů vám ušetří čas, stejně jako aplikace pro pohodlné sdílení obsahu. Pomoci může také prohlížeč...

Stáhněte si zdarma: klikněte a relaxujte, nebo zálohujte počítač

Ilustrační foto - relax

Dopřát si při práci na PC příjemné zvuky na pozadí či se připravit na kvalitní spánek pomůže program Click and Relax. O...

Najdete na iDNES.cz