Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Jak Slunce na chvíli sebralo kometě ohon

aktualizováno 
Kosmická sonda STEREO zaznamenala dosud nepozorovaný jev, při kterém mohutná vlna nabitých částic proudících vysokými rychlostmi ze Slunce připravila Enckeovu kometu o ohon.

Sondy STEREO, které zaznamenaly zajímavý úkaz | foto: NASA

Komety jsou ledové pozůstatky z dávných dob vzniku Sluneční soustavy. Většinu svého života „tráví“ na jejím okraji, ale čas od času se dostanou do blízkosti Slunce, které svým teplem a zářením uvolní plyn a prachové částice z jejich povrchu, čímž se vytváří jejich charakteristický chvost.

Koronální výtrysky hmoty

Slunce na komety samozřejmě působí. Ty jsou, jakmile se k němu dostatečně přiblíží, vydány na pospas veškerým projevům jeho aktivity, jako například koronálním výtryskům hmoty (CME - Coronal Mass Ejection). Během nich naše mateřská hvězda chrlí do prostoru miliardy tun plazmatu rychlostí až 3 000 kilometrů za sekundu. Příčiny těchto bouřlivých událostí nám zatím nejsou přesně známy, ale na jejich odhalení vědci intenzívně pracují, neboť představují vážné nebezpečí nejen pro astronauty v kosmu, ale i pro umělé satelity nebo radiokomunikační sítě a dokonce mohou ohrozit i provoz energetických soustav. Koronální výtrysky způsobují geomagnetické bouře, na Zemi jsou mimochodem koronální výtrysky zodpovědné za vznik polární záře.

Blíž než Merkur

20. dubna letošního roku se s CME střetla Enckeova kometa. Tato kometa je častým návštěvníkem středu Sluneční soustavy, obíhá totiž kolem Slunce jednou za 3,3 roku a při své cestě se ke Slunci dostává blíž než planeta Merkur.

Není tedy divu, že se toho dne kometa ocitla ve sféře působnosti CME, koronální výtrysky ze Slunce narazily na její ohon a na čas jej od ní úplně odtrhly, jak názorně ukazuje série obrázků, které pořídil satelit STEREO.

Koronální výtrysky ze Slunce narazily na ohon komety a na čas jej od ní úplně odtrhly

Srážka magnetických polí

Astronomové se již delší dobu domnívali, že by sluneční koronální výtrysky mohly přivodit odtržení ohonu komety od jejího jádra, ale dosud žádnou podobnou srážku mezi CME a kometou nepozorovali. Ovšem sonda STEREO má k dispozici zařízení, jež umožňuje pořizovat snímky v rychlém sledu za sebou a ve velkém rozlišení, což nakonec vedlo k odhalení tohoto výjimečného jevu.

Předběžné studie ukázaly, že k odtržení došlo ve chvíli, kdy magnetické pole CME narazilo do opačně orientovaného magnetického pole komety. To bylo náhle přepólováno, obě pole se spojila, při tom se uvolnilo velké množství energie a kometa byla rázem bez ocasu.

Siločáry magnetického pole

„Jakmile jsme tyto snímky spatřili, byli jsme z toho úplně paf,“ komentuje objev na serveru New Scientist Angelos Vourlidas z washingtonské Naval Research Laboratory, vedoucí studie publikované počátkem října v Astrophysical Journal Letters. „Je to poprvé, co jsme byli svědky kolize mezi koronálním výtryskem hmoty a kometou, a překvapení z toho, že jsme při tom zahlédli i odtržení ocasu, bylo už jen něco jako šlehačka na dortu.“

Video si můžete ve formátu MPG prohlédnout zde.

Zdroj: www.nasa.gov, www.newscientist.com

Autor:Nejčtenější

Proč je zrzavých tak málo? Všem se líbí, ale zřejmě jsou nemocnější

Zrzavé vlasy dnes mají dnes v průměru zhruba dvě procenta celoevropské populace.

Zrzaví lidé, kterých jsou v Evropě asi dvě procenta, jsou nemocnější než ti nezrzaví, a to především ženy. Přesto zrzky...

PŘEHLEDNĚ: Co dělat, abyste nepřišli o ČT Sport a ČT D/Art

Časová osa přechodu na DVB-T2.

Kvůli přechodu na nový formát pozemního televizního vysílání se Česká televize rozhodla, že přesune kanál ČT D/Art do...Dříve loupil a vraždil na Západě, pak byl zločincem jugoslávské války

Zeljko Raznatovič známý jako Arkan, byl velitelem srbské jednotky Tygři. Právě...

Na Arkana, šéfa nechvalně proslulých Arkanových tygrů z jugoslávské války, měli mezinárodní vyšetřovatelé políčeno...

Rusko stále neumí vyrábět termovizní přístroje

Termovize jsou mimo jiné hlavním senzorem všech moderních tanků. Ruské tanky...

Klíčovou součást termovizních přístrojů představují detektory v mozaikovém uspořádání. Vyrábí se pouze v několika...

Největší představitelné utrpení? Co ovlivňuje bolest a jak ji měřit

Popište, jakou bolest cítíte (ilustrační foto)

„Bolest je jen slabost opouštějící tělo,“ zněla jedna z propagačních vět amerických mariňáků. Pro někoho jsou...

Další z rubriky

Čínský vesmírný modul se nekontrolovaně zřítí na Zem. Nikdo neví kam

Loď Šen-čou 9 před spojením s experimentálním modulem Tchien-kung 1

Čínský zkušební modul s názvem Nebeský palác 1 je na cestě k naší planetě od roku 2016, kdy nad ním technici ztratili...

První „mimozemský“ asteroid nejspíše přiletěl ze soustavy se dvěma slunci

Rekonstrukce možné podoby planetky 1I/2017 U1 (‘Oumuamua) na základě údajů...

Astronomové našli domovskou soustavu asteroidu 1I/2017 U1 ‘Oumuamua.

Remek se stal politickým maskotem. Tato funkce ho nudila, chtěl létat

Jediný československý kosmonaut Vladimír Remek na návštěvě huti v roce 1978.

Víte, že Vladimír Remek vynesl do vesmíru i náš národní kulturní poklad? Nejen o tom, ale také o návratu Remka na Zemi...

Už víte, kam do školky?
Už víte, kam do školky?

Také vás čeká tento rok zápis do školky? Poraďte se, jaká školka je nejlepší ve vašem okolí, či jestli zvolit státní nebo soukromou.

Najdete na iDNES.cz