Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Jak správně nastavit ovladače grafických karet nVIDIA

aktualizováno 
Pro majitele grafických karet nVIDIA máme dnes opravdovou lahůdku: první díl článku o ovladačích jedné z nejúspěšnějších grafických společností na trhu. Užitečné tipy, rady a popis všech funkcí Detonatorů najdete v právě startujícím miniseriálu.

Grafická karta bez ovladačů je jako auto bez benzinu. Dá se v něm sedět, poslouchat rádio, ale pokud ho neroztlačíte z kopečka, nepojede a nepojede. Podobné je to i s grafickými akcelerátory. Na svých monitorech uvidíte sice obraz, ale jen horko těžko si budete moci nastavit takové rozlišení a další vlastnosti, jaké byste si přáli. Na hraní her můžete prakticky zapomenout. Zkrátka bez ovladačů i ta nejvýkonnější a nejnovější karta nikdy „nepošlape“ tak, jak má.

Výkonná grafická karta je jednou z nejdůležitějších součástí počítače každého počítačového hráče. Proto si tento segment trhu vybralo v posledních několika letech hned několik výrobců počítačové techniky. V současné době se mezi nejlepší výrobce řadí i společnost nVIDIA. Především díky svému technologickému náskoku před konkurencí, ale také díky perfektně vychytaným ovladačům, má mezi uživateli velmi slušné jméno. Pro grafické karty této společnosti existovaly a budou existovat oficiální  nebo neoficiální drivery (tzv. Detonatory), které mají za úkol jen jedno - zaručit stabilitu a rychlost ve většině aplikací.

Detonator FX logo

Pro ty, kteří si slovíčko "detonátor" spojují spíše s třaskavinami, ještě připomeneme, že s třaskavinami opravdu nemají nic společného. Jelikož již od verze 40.41 se setkáváme s vylepšenou verzí Detonatorů (aktuálně s přídavkem FX), podívali jsme se na ně trochu podrobněji.

Tip: Kdo si neví rady s instalací Detonatorů postrádající instalátor, ať nahlédne do článku - Jak na ovladače grafických karet nVIDIA bez instalátoru.

Současné verze Detonatorů jsou určeny pro karty, založené na následujících čipech:

NVIDIA RIVA TNT
NVIDIA RIVA TNT2
NVIDIA RIVA TNT2 Pro
NVIDIA RIVA TNT2 Ultra
NVIDIA Vanta
NVIDIA Vanta LT
NVIDIA RIVA TNT2 64
NVIDIA RIVA TNT2 64 Pro
NVIDIA Aladdin TNT2
NVIDIA GeForce 256
NVIDIA GeForce DDR
NVIDIA Quadro
NVIDIA GeForce2 MX
NVIDIA GeForce2 MX 200
NVIDIA GeForce2 MX 400
NVIDIA Quadro2 MXR
NVIDIA Quadro2 EX
NVIDIA GeForce2 GTS
NVIDIA GeForce2 Pro
NVIDIA GeForce2 Ti
NVIDIA GeForce2 Ultra

NVIDIA GeForce2 Integrated GPU
NVIDIA Quadro2 Pro
NVIDIA GeForce4 MX 420
NVIDIA GeForce4 MX 440
NVIDIA GeForce4 MX 440-SE
NVIDIA GeForce4 MX 460
NVIDIA Quadro NVS
NVIDIA Quadro4 500 XGL
NVIDIA Quadro4 550 XGL
NVIDIA GeForce4 MX Integrated GPU
NVIDIA GeForce4 MX 420 AGP8X
NVIDIA GeForce4 MX 440 AGP8X
NVIDIA GeForce4 MX 440SE with AGP8X
NVIDIA Quadro4 NVS with AGP8X
NVIDIA Quadro4 380 XGL
NVIDIA Quadro4 580 XGL
NVIDIA GeForce3
NVIDIA GeForce3 Ti 200
NVIDIA GeForce3 Ti 500
NVIDIA Quadro DCC
NVIDIA GeForce4 Ti 4200

NVIDIA GeForce4 Ti 4400
NVIDIA GeForce4 Ti 4600
NVIDIA GeForce4 Ti 4200 AGP8X
NVIDIA GeForce4 Ti 4800
NVIDIA GeForce4 Ti 4800 SE
NVIDIA Quadro4 700 XGL
NVIDIA Quadro4 750 XGL
NVIDIA Quadro4 900 XGL
NVIDIA Quadro4 780 XGL
NVIDIA Quadro4 980 XGL
NVIDIA GeForce FX 5800 Ultra
NVIDIA GeForce FX 5800
NVIDIA GeForce FX 5600 Ultra
NVIDIA GeForce FX 5600
NVIDIA GeForce FX 5600SE
NVIDIA GeForce FX 5200 Ultra
NVIDIA GeForce FX 5200
NVIDIA GeForce FX 5900 Ultra
NVIDIA GeForce FX 5900
NVIDIA Quadro FX 1000
NVIDIA Quadro FX 2000

Co se změnilo?
Počínaje Detonatory 40.41 se začalo měnit grafické rozhraní. Některá nastavení a navigace mezi nimi neprobíhají přes obvyklé záložky, ale ve speciálním menu, které se objeví vlevo vedle klasického okna s jednotlivými možnostmi nastavení. Při klikání na jednotlivé položky v menu se postupně dostanete na všechna důležitá nastavení. Na ta nejdůležitější se podíváme blíže.

Jak se dostat do nastavení?
Ve Win98 můžete volit dva způsoby. Přes nabídku Start -> Ovládací panely -> Obrazovka -> Obrazovka-vlastnosti. Daleko elegantnější je umístit kurzor myši někam na volné místo na ploše Windows, stisknout pravé tlačítko myši a v menu vybrat položku Vlastnosti. Pak je ještě zapotřebí kliknout nahoře na záložku Nastavení, a pokud vše proběhne hladce, objeví se následující okno:

Správa rozlišení monitoru

V tomto nastavení má na výkon vliv hloubka barev, kterou Windows používají. Platí, že 32bitové barvy jsou náročnější, ale u moderních grafických karet se 64 a 128 MB paměti je rozdíl patrný až ve vysokých rozlišeních. Postup k dalšímu nastavení je poměrně intuitivní a skrývá se pod tlačítkem Upřesnit. Po otevření okna vyberte záložku s názvem karty (v našem případě GeForce 2 MX/MX 400). Vlevo se objeví již zmíněná tabulka. Pokud chcete nějaká nastavení změnit, nemáte (kromě zásahu do registrů) jinou možnost, než ji využít.

Na prvním místě se nachází jméno karty tak, jak je ovladače identifikovaly, verze BIOSu, přerušení karty (IRQ). Pokud název nesedí, doporučujeme ovladače přeinstalovat. Dole je pak ještě jedna důležitá informace - okno s verzí ovladačů u jednotlivých nainstalovaných souborů. Může se stát, že některé soubory jsou označené verzí ovladačů předchozích (poslední čtyři čísla vpravo). I když to zpravidla nemusí vadit, je možné, že smícháním různých verzí ovladačů dojde k poklesu výkonu, nebo občasné nestabilitě.

Detonátory FX

nView
Další položkou je nView, což není nic jiného než podpora zobrazení na dvou monitorech z dílen nVIDIA. Protože nemá na výkon zásadní vliv, budeme se jí věnovat někdy jindy, i když přináší velmi zajímavé funkce. Většinu z nich ale znají uživatelé Linuxu už roky.

Detonátory FX

Nastavení výkonnosti a kvality
Pokud nView nemá na výkon Detonatorů zcela žádný vliv, následující tři nastavení jsou již zcela z jiného soudku. Funkce Intellisample pomáhá šetřit propustnost pamětí a tím pádem zvýší výkon a zkvalitní výsledek, který je zobrazen na obrazovce. Antialiasing se stará o vyhlazování zubatých okrajů v obraze. V případě, že vaše grafická karta již není z nejmladších, doporučujeme rovnou antialiasing vypnout. Položka Anizotropní filtrování je lehce zahalena tajemstvím, a jelikož nepředpokládáme, že by úplně všichni čtenáři tušili, o co jde, v krátkosti uvedeme, že jde o metodu, jak například zabránit rozmazávání textur a jejich splývání. Kvalita obrazu a vzdálených textur v obraze je tak mnohem lepší. Zaškrtávací boxík Zaostření textury neslouží k ničemu jinému než k úpravě textur v případě spuštění 3D aplikací se zapnutým antialiasingem.

Detonátory FX

Pokud máte ve svém počítači GeForce2 Ti a karty novější, můžete směle experimentovat. Platí, že čím vyšší režimy zvolíte, tím je karta více zatížena a její výkon je nižší.

Nastavení Direct3D
Velmi podstatné je pak nastavení Direct3D. A jelikož většina moderních her je napsána pod Microsoftem protěžovaným API Direct3D, je třeba se pečlivě věnovat i tomuto nastavení.

Detonátory FX 

Zapnout emulaci mlhy - namísto vzdálených objektů v aplikacích generuje mlhu, čímž kartě značně přidává na výkonu. 

Zobrazit logo při spuštění aplikací Direct 3D - v aplikacích využívající rozhraní DirectX zobrazí logo společnosti nVIDIA.

Na výkon má vliv i váš požadavek na Úroveň detailů Mipmamp. Nastavení nejnižších detailů přinese trošku výkonu navíc, ale opět je to na úkor kvality obrazu. Velikost texturové paměti PCI se doporučuje ponechat na základním nastavení. Nedá se říci, že čím více texturové paměti, tím lépe. Na některých počítačích to zkrátka nefunguje. Zde je prostor k experimentu a záleží jen na vás, pro co se rozhodnete.

Direct3D-více
Pod totuto záložkou se skrývají další, neméně důležitá nastavení. Teď nemáme ani tak na mysli Zarovnání texelů, nýbrž Režim svislé synchronizace. Pokud patříte mezi recenzenty počítačového hardwaru, nebo často testujete, doporučili bychom vám tuto volbu nastavit na "Vždy vypnuto". V případě, že je takzvaný V-Sync zapnut, grafická karta nepošle monitoru žádný další obrázek, dokud ten ho celý (odshora dolů) nevykreslí. Pokud je tato funkce zapnuta, má to katastrofální dopad na výsledek jakéhokoliv grafického benchmarku. Výsledek naměřených FPS je totiž vždy přímo úměrný násobkům obnovovací frekvence nastavené na vašem monitoru.

Detonátory FX

Na druhou stranu je funkce "Vždy zapnuto" daleko komfortnější, a pokud má karta dostatek výkonu, obraz se jeví jako velice stabilní.

Potlačení obnovovací frekvence
Pod tímto menu se skrývá okno s nastavením obnovovací frekvence pro všechny typy rozlišení včetně jejich barevných hloubek. Samozřejmě lze zvolit i plně automatické nastavení volené v Direct3D, tedy v samotných aplikacích. Doporučujeme si pro každé rozlišení zvolit vám vyhovující frekvenci. Tím předejdete zbytečnému pulsování monitoru ve hrách, kde nelze nastavit obnovovací frekvenci.

Detonátory FX

Závěrem
Již zítra se podíváme na zbytek neméně důležitých funkcí Detonatorů, které dávají kartě potřebný výkon nejen ve hrách.

Autor:Nejčtenější

Zemřel Stephen Hawking, nejslavnější fyzik současnosti. Bylo mu 76 let

Britský fyzik Stephen Hawking

Světoznámý britský fyzik Stephen Hawking, který byl kvůli neurodegenerativní chorobě ochrnutý, ve věku 76 let zemřel....

ČT kvůli přechodu na nový formát odstraní ČT Sport ze současné sítě

Pokrytí přechodové sítě DVB-T2 České televize s označením 11 v květnu 2018.

Česká televize spouští vlastní vysílací síť pro DVB-T2 se svými kanály v HD rozlišení. Tento krok má nastartovat zájem...Evropě se zpozdil čas. Proč vaše trouba spoléhá na spolupráci 25 zemí?

Kvůli snížené frekvenci proudu v evropské elektrické síti se některé hodiny po...

Budíky, mikrovlnné trouby a další domácí spotřebiče se od ledna zpozdily o šest minut za přesným časem. Může za to spor...

PŘEHLEDNĚ: Co dělat, abyste nepřišli o ČT Sport a ČT D/Art

Časová osa přechodu na DVB-T2.

Kvůli přechodu na nový formát pozemního televizního vysílání se Česká televize rozhodla, že přesune kanál ČT D/Art do...

Dříve loupil a vraždil na Západě, pak byl zločincem jugoslávské války

Zeljko Raznatovič známý jako Arkan, byl velitelem srbské jednotky Tygři. Právě...

Na Arkana, šéfa nechvalně proslulých Arkanových tygrů z jugoslávské války, měli mezinárodní vyšetřovatelé políčeno...

Další z rubriky

Vylepšete si Skype například aktivací nahrávání konverzace

„Žijete v Severní Americe?“ ptala se třída z Červeného vrchu. „Néé,“ usmívají...

Nejen textovou komunikaci, ale také tu zvukovou či videohovory včetně těch konferenčních je možné zaznamenat a uchovat...

Nová Windows 10 se budou jmenovat Spring Creators Update

Microsoft vydal novou verzi Windows 10 s označením Fall Creators Update.

Jak se blíží velká jarní aktualizace Windows 10, testuje Microsoft novinky, které se v ní pravděpodobně objeví....

Inteligentní algoritmy odhalí duplicitní soubory bez zbytečného hledání

Ilustrační foto

Manipulací se soubory na diskových úložištích dochází snadno k duplikaci. Stejné soubory potom máte na více místech a v...

Najdete na iDNES.cz