Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Jak stáhnout do počítače internetové vysílání - díl 1.

aktualizováno 
Rádi byste si archivovali vysílání svého oblíbeného internetového rádia, ale nevíte jak na to? Představíme si utility, které dokáží zaznamenat zvukové streamy na harddisk počítače bez ztráty kvality.

Za pravěku internetového vysílání v prostředí ShoutCast bylo velice jednoduché ukládat program rozhlasových stanic na harddisk. Systém využívá populární kompresi MP3, streamované vysílání přehrává přímo WinAmp a nebyl problém uložit zvuk přímo pomocí výstupního plug-inu. Postupem času si majitelé autorských práv na Nullsoftu vynutili zásah do kódu. Tím zamezili stahování streamů, označených příznakem "copyright". Pokud si ale přesto chcete zaznamenat vysílání svých oblíbených stanic, existují dvě řešení: Sehnat a nainstalovat si starší verzi WinAmpu, nebo využít služeb aplikací třetích výrobců. Dvě z nich si představíme.

StreamRipper 1.54
Jednoduchá, ale užitečná utilita StreamRipper existuje ve dvou mutacích: jako samostatná CLI aplikace a jako zásuvný modul pro WinAmp. Předposlední verze 1.53 vyšla pro WinAmp2 i WinAmp3, aktuálně se z programu mohou těšit pouze uživatelé druhé generace WinAmpu. A právě General Purpose plug-in si nyní přiblížíme.

Konfigurace StreamRipperu neskrývá žádné záludnosti. Lze nastavit několik užitečných vlastností: proxy, maximální objem stáhnutých dat, automatické obnovení spojení se serverem, způsob organizace stažených skladeb (třídění do složek, číslování) či vkládání ID3 tagů. Program dokáže v kompatibilním streamu rozpoznat názvy skladeb a ukládat každou do zvláštního souboru.

Po spuštění WinAmpu je v jeho blízkosti umístěno dockovatelné okno StreamRipperu, který z přehrávače přebírá adresu ShoutCast serveru. Nabírání dat započne tlačítkem Start. V okně je poté zobrazena statistika přijatých dat, název skladby, adresa a typ serveru a datový tok MP3 komprese. Až se nabažíte vysílání, proces ukončíte tlačítkem Stop.

Duchovním otcem aplikace je programátor Jon Clegg, který má na svědomí i samostatně běžící a komplexnější StreamRipper32. Své programy vyvíjí jako Open Source, a jsou tudíž zcela zdarma, bez jakýchkoliv omezení. StreamRipper 1.54 pro WinAmp2 stahujte zde (181 kB).

RipCast Streaming Audio Ripper 1.4 PRO
Jeden z nejlepších sharewarových "vykradačů" internetových streamů v systému ShoutCast je RipCast Ripper 1.4 PRO. Běží samostatně, nezávisle na WinAmpu či jiném přehrávači. Instalace trvá poměrně krátce a zabere přibližně 1 MB. Poté je program připraven k použití.

Před ostrým startem je třeba navolit několik nezbytných parametrů: Zda dělit skladby do jednotlivých souborů či je ponechat v jedné MP3ce, vkládání ID3 tagů do stažených skladeb, maximální čas nahrávání, nastavení cílového adresáře, asociování přípon M3U a PLS, buffering, proxy pro přístup k internetu a některé další funkce. K dispozici je několik oken: domovská stránka s popisem funkcí, katalog rozhlasových stanic na ShoutCast.com, přehled aktuálních souborů a sbírka stažené hudby.

Stahování lze spustit buď manuálním zadáním adresy, nebo otevřením playlistu zvolené stanice. Playlist je zachycen rezidentní rutinou, která nabídne stahování hudby ze serveru, přehrání streamu ve WinAmpu nebo začlenění do fronty souborů. Protože RipCast není vybaven vlastním hudebním přehrávačem, řeší zvukový výstup právě přes WinAmp. Nejprve stáhne na disk určený objem dat a poté pošle WinAmpu pokyn k přehrání nekompletního souboru, který se postupně dotahuje.

RipCast zobrazuje o stahovaných souborech podrobné informace: název skladby, stav, aktuální staženou délku a velikost, datový tok a název serveru. Program dokáže pracovat s více servery najednou a stahovat tak několik souborů zároveň. Dotažené skladby se přesouvají do přehledu aktuálně přijatých souborů ve spodní polovině okna.

Neregistrovaná verze RipCast Ripperu je omezena maximálně dvěma současně běžícími servery a 30 megabyty stažených dat během jednoho spuštění programu. Registrace stojí příjemných 9,50 USD. Zkušební verzi můžete stáhnout zde (799 kB).

V dalším díle opustíme platformu ShoutCast a podíváme se na komplikovanější ukládání streamů ve formátu WMA.

Další části:

 • Jak stáhnout do počítače internetové vysílání - díl 4.
 • Jak stáhnout do počítače internetové vysílání - díl 3.
 • Jak stáhnout do počítače internetové vysílání - díl 2.


 • Nejčtenější

  Vyřešil jsem nejslavnější záhadu, tvrdí devadesátiletý britský matematik

  Britský matematik Michael Atiyah (2018)

  Britsko-libanonský matematik Michael Atiyah tvrdí, že našel důkaz jednoho z nejslavnějších nevyřešených matematických...

  Zelená Sahara, o hodinu delší den a rozpad Afriky. Co čeká naši planetu?

  Budoucnost

  Na základě současných poznatků dokážou vědci odhadnout, co se stane v daleké budoucnosti. Připravili jsme pro vás výběr...  Pohozeni v jednom hrobě. Po 400 letech vracíme dívce a chlapci tvář

  Odhalení podoby dvou chlapců a devčete

  Na začátku byla náhoda. Stavba rodinného bazénu u domku v Táboře odhalila kosterní pozůstatky tří lidí. V těchto dnech,...

  Po 50 letech se poletí k Měsíci, vesmírným turistou bude japonský miliardář

  Prvním vesmírným turistou, který se vydá na oběžnou dráhu kolem Měsíce, bude...

  Prvním vesmírným turistou, který se vydá na oběžnou dráhu kolem Měsíce, bude japonský miliardář Júsaku Maezawa....

  Nejlepší editor fotek zdarma: nemusí se instalovat a vznikl v Praze

  Ivan Kuckir, autor programu Photopea.com

  Potřebujete otevřít a upravit PSD soubor, ale nemáte po ruce Photoshop? Tato překvapivě svižná online aplikace zvládne...

  Další z rubriky

  Fotomontáže jako nikdy dřív: Adobe se chlubí novou automatickou retuší

  Adobe se pochlubil novými možnostmi filtru content-aware fill (automatické...

  Adobe se pochlubil novými možnostmi automatického doplnění s ohledem na obsah. Do Adobe Photoshop CC by mělo dorazit v...

  Tipy a triky pro Windows 10: představuje se lepší Start menu

  Tipy a triky pro Windows 10

  Personifikace vládne světu. I proto Microsoft nově umožňuje uživatelům ještě více osobního nastavení systému. Podívejte...

  Surfujte po webu anonymně nebo na tabletu sledujte závody formule 1

  Tablet vám může zkrátit dlouhé čekání.

  Užitečný je nový internetový prohlížeč pro anonymní surfování. Aplikace pro fanoušky Formule 1 nabídne i historické...

  Akční letáky
  Akční letáky

  Všechny akční letáky na jednom místě!

  Najdete na iDNES.cz