Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Jak stáhnout do počítače internetové vysílání - díl 1.

aktualizováno 
Rádi byste si archivovali vysílání svého oblíbeného internetového rádia, ale nevíte jak na to? Představíme si utility, které dokáží zaznamenat zvukové streamy na harddisk počítače bez ztráty kvality.

Za pravěku internetového vysílání v prostředí ShoutCast bylo velice jednoduché ukládat program rozhlasových stanic na harddisk. Systém využívá populární kompresi MP3, streamované vysílání přehrává přímo WinAmp a nebyl problém uložit zvuk přímo pomocí výstupního plug-inu. Postupem času si majitelé autorských práv na Nullsoftu vynutili zásah do kódu. Tím zamezili stahování streamů, označených příznakem "copyright". Pokud si ale přesto chcete zaznamenat vysílání svých oblíbených stanic, existují dvě řešení: Sehnat a nainstalovat si starší verzi WinAmpu, nebo využít služeb aplikací třetích výrobců. Dvě z nich si představíme.

StreamRipper 1.54
Jednoduchá, ale užitečná utilita StreamRipper existuje ve dvou mutacích: jako samostatná CLI aplikace a jako zásuvný modul pro WinAmp. Předposlední verze 1.53 vyšla pro WinAmp2 i WinAmp3, aktuálně se z programu mohou těšit pouze uživatelé druhé generace WinAmpu. A právě General Purpose plug-in si nyní přiblížíme.

Konfigurace StreamRipperu neskrývá žádné záludnosti. Lze nastavit několik užitečných vlastností: proxy, maximální objem stáhnutých dat, automatické obnovení spojení se serverem, způsob organizace stažených skladeb (třídění do složek, číslování) či vkládání ID3 tagů. Program dokáže v kompatibilním streamu rozpoznat názvy skladeb a ukládat každou do zvláštního souboru.

Po spuštění WinAmpu je v jeho blízkosti umístěno dockovatelné okno StreamRipperu, který z přehrávače přebírá adresu ShoutCast serveru. Nabírání dat započne tlačítkem Start. V okně je poté zobrazena statistika přijatých dat, název skladby, adresa a typ serveru a datový tok MP3 komprese. Až se nabažíte vysílání, proces ukončíte tlačítkem Stop.

Duchovním otcem aplikace je programátor Jon Clegg, který má na svědomí i samostatně běžící a komplexnější StreamRipper32. Své programy vyvíjí jako Open Source, a jsou tudíž zcela zdarma, bez jakýchkoliv omezení. StreamRipper 1.54 pro WinAmp2 stahujte zde (181 kB).

RipCast Streaming Audio Ripper 1.4 PRO
Jeden z nejlepších sharewarových "vykradačů" internetových streamů v systému ShoutCast je RipCast Ripper 1.4 PRO. Běží samostatně, nezávisle na WinAmpu či jiném přehrávači. Instalace trvá poměrně krátce a zabere přibližně 1 MB. Poté je program připraven k použití.

Před ostrým startem je třeba navolit několik nezbytných parametrů: Zda dělit skladby do jednotlivých souborů či je ponechat v jedné MP3ce, vkládání ID3 tagů do stažených skladeb, maximální čas nahrávání, nastavení cílového adresáře, asociování přípon M3U a PLS, buffering, proxy pro přístup k internetu a některé další funkce. K dispozici je několik oken: domovská stránka s popisem funkcí, katalog rozhlasových stanic na ShoutCast.com, přehled aktuálních souborů a sbírka stažené hudby.

Stahování lze spustit buď manuálním zadáním adresy, nebo otevřením playlistu zvolené stanice. Playlist je zachycen rezidentní rutinou, která nabídne stahování hudby ze serveru, přehrání streamu ve WinAmpu nebo začlenění do fronty souborů. Protože RipCast není vybaven vlastním hudebním přehrávačem, řeší zvukový výstup právě přes WinAmp. Nejprve stáhne na disk určený objem dat a poté pošle WinAmpu pokyn k přehrání nekompletního souboru, který se postupně dotahuje.

RipCast zobrazuje o stahovaných souborech podrobné informace: název skladby, stav, aktuální staženou délku a velikost, datový tok a název serveru. Program dokáže pracovat s více servery najednou a stahovat tak několik souborů zároveň. Dotažené skladby se přesouvají do přehledu aktuálně přijatých souborů ve spodní polovině okna.

Neregistrovaná verze RipCast Ripperu je omezena maximálně dvěma současně běžícími servery a 30 megabyty stažených dat během jednoho spuštění programu. Registrace stojí příjemných 9,50 USD. Zkušební verzi můžete stáhnout zde (799 kB).

V dalším díle opustíme platformu ShoutCast a podíváme se na komplikovanější ukládání streamů ve formátu WMA.

Další části:

 • Jak stáhnout do počítače internetové vysílání - díl 4.
 • Jak stáhnout do počítače internetové vysílání - díl 3.
 • Jak stáhnout do počítače internetové vysílání - díl 2. • Nejčtenější

  „Neříkej, že už to děláme!“ Tahák šéfa Facebooku ukazuje, čeho se bál

  Mark Zuckerberg vypovídá před americkým Kongresem. Jeho poznámky unikly na...

  Mark Zuckerberg, zakladatel a šéf sociální sítě Facebook, vypovídal dlouhé hodiny před americkými kongresmany v...

  Pilotovi se nechtělo střílet, ale musel. Sestřelení letu KAL 902

  Letoun Korejských aerolinií po nouzovém přistání na zamrzlém jezeře.

  Před 40 lety sovětská protivzdušná obrana sestřelila dopravní letadlo korejských aerolinek, které se dostalo na území...  Voda na Marsu je. Chová se však zvláštně a může i levitovat

  Na povrchu Marsu můžeme spatřit nejenom doklady o proudění kapalné vody v...

  Dva experimenty ukázaly, že na povrchu Marsu se voda chová výrazně jinak, než jsme zvyklí. Například místní „bahno“...

  Youtuber zaplakal. V přímém přenosu mu hackeři ukradli 40 milionů

  Ian Balina zřejmě během hacku přišel o více než dva miliony dolarů v...

  Přijít o miliony dolarů je ve světě kryptoměn až neuvěřitelně snadné. Přesvědčil se o tom i Ian Balina, americký...

  Konec DVB-T vysílání nezruší povinnost platit koncesionářské poplatky

  Konec DVB-T vysílání na povinnosti platit koncesionářské poplatky nic nemění.

  S přechodem na nový vysílací standard DVB-T2 přijdou někteří diváci o televizní příjem. Změní se něco z hlediska zákona...

  Další z rubriky

  Něco se pokazilo. Jarní update Windows 10 se zpozdí

  Nová funce Windows 10 s názvem Timeline uchovává seznam vašich aktivit.

  Společnost Microsoft pozastavila uvedení nové verze Windows 10 kvůli blíže nespecifikované chybě.

  Stáhněte si zdarma: moderní spořič obrazovky i kontrolor SSD disku

  Ilustrační foto - notebook

  JPEG Saver je spořič monitoru pracující s uživatelovými fotografiemi i dalšími zdroji. Ochranu před malwarem...

  Naučte Windows pracovat i s netradičními komprimovanými archivy

  Počítačový kód

  Windows od verze XP obsahuje integrovanou funkci pro rozbalení a balení souborů do jednoho balíčku. Pokud se však...

  Najdete na iDNES.cz