Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Jak stahovat hudbu z internetu

aktualizováno 
Stahování hudby z internetu bylo v Česku ještě před čtrnácti dny doménou převážně hudebních pirátů. Neexistoval žádný e-shop, který by tuzemský fanoušek mohl použít k naplnění svého MP3 přehrávače. Od listopadu si však může oblíbené album stáhnout ze sítě každý. Za peníze a zcela legálně. Začít lze ve dvou startujících obchodech i-legalne.cz a allmusic.cz.
Nákup hudby z webu není vůbec složitý, a i když vlastně stahujete pouze „počítačové“ soubory, velmi jednoduše si z nich můžete vypálit cédéčko. To se bude chovat naprosto stejně jako to zakoupené v kamenném obchodu a přehraje jej téměř každá hi-fi věž.

Jako základ budete potřebovat počítač a připojení k internetu. Nutností je také nainstalovaný program Windows Media Player ve verzi 10 a vyšší (WMP). Ten je zdarma lehce dostupný na stránkách Microsoftu a navíc jej máte velmi pravděpodobně již v počítači.
 • Registrace - Velmi jednoduchým procesem registrace vás provede on-line nápověda, která vás nenechá udělat chybu. Stačí vyplnit přezdívku, heslo, e-mail a opsat ověřovací kód. Za několik okamžiků vám do schránky přijde potvrzovací e-mail. V něm kliknete na odkaz, a tím je celý postup registrace u konce. Můžete začít nakupovat.

i-legalne.cz - registrace

 • Vyhledávání - Na i-legalne.cz je momentálně 200 tisíc skladeb roztříděných podle žánru, názvu alba a jména interpreta. Pomocí vyhledávání můžete pátrat ve všech zmíněných položkách dohromady i zvlášť. Stačí napsat například „Leningrad“ a systém vám najde všechny písničky od finské kapely Leningrad Cowboys i stejnojmennou symfonii od Šostakoviče. Procházet je možné i abecedně řazený katalog tříděný pouze podle žánrů. Abecední seznam všech interpretů bez ohledu na žánr zatím chybí.

i-legalne.cz - vyhledávání skladby

 • Nákup a platba - U každé skladby potažmo alba naleznete vždy informaci o tom, kolikrát je možné ji vypálit na audio CD a nakopírovat do MP3 přehrávače. Na výběr máte několik možností platby. Nejjednodušší cestou je platba kartou. Do políčka zadáte číslo své platební karty a přes zašifrované a bezpečné připojení odešlete příkaz do banky. Potvrzení transakce může trvat až několik minut, v závislosti na pružnosti vaší banky. V našem případě však bylo dílem okamžiku. Zákazníci eBanky zaplatí tak, jak jsou u své banky zvyklí, prostřednictvím jejích stránek. Platbu bankovním převodem využijí ti, kdo nechtějí číslo své karty svěřit internetu. Tato cesta je však časově nejnáročnější. Poslední možností je využití účtu i-legalne.cz, na který je třeba nejprve vložit peníze, například drahou SMS zprávou.

i-legalne.cz - nákup

 • Stažení - Než si stáhnete první písničku, nainstalujte si DVC Downloader, který naleznete na i-legalne.cz v sekci nápovědy. Instalace je jednoduchá a rychlá. Program vám navíc umožní stahovat najednou celá alba nebo více písniček. Pohodlně si vyberete adresář, kam se mají skladby ukládat, a pak vše již probíhá automaticky.

i-legalne.cz - stahování skladeb

 • Licence - Písničku máme staženou, což však ještě neznamená, že si ji můžeme přehrát. Nejprve je potřeba získat k ní licenci. Není to složité. Windows Media Player, případně DVC Downloader se vás před prvním spuštěním/kopírováním sám zeptá, zda ji chcete stáhnout. Samotný proces trvá pouze několik sekund, samozřejmě v závislosti na rychlosti vašeho připojení k internetu.
 • CD, přehrávač - Skladby lze pomocí Windows Media Playeru nebo jakéhokoliv jiného lepšího programu vypálit na cédéčko tak, aby je přehrála obyčejná hi-fivěž. Do MP3 přehrávače lze skladby naládovat synchronizací s Windows Media Playerem. Tento program dokáže automaticky rozpoznat a zkopírovat písničky, které vám ještě v přístroji chybějí a které naopak nemáte na pevném disku.
  Jednodušší je však adresář s hudbou do přehrávače prostě nakopírovat Průzkumníkem ve Windows. Tento způsob umožňují pouze některé přehrávače a samozřejmě pouze Windows XP.
 • Pozor na mouchy - Nakupování hudby z internetu je u nás teprve v plenkách. Jak provozovatel obchodu, tak zejména hudební vydavatelství teprve testují, co to vlastně s trhem udělá. Při stahování se tedy pravděpodobně setkáte i s některými dětskými nemocemi celého systému.
  Zatím například nejsou u všech skladeb vyplněny údaje s názvem alba a jménem interpreta. Najít pak takovou skladbu mezi tisíci dalšími na disku nebo v MP3 přehrávači je takřka nemožné.


 Jak si koupit píseň

 1. Registrace - celým procesem vás provede on-line nápověda
 2. Musíte vyplnit - uživatelské jméno,
  může to být například i vaše přezdívka
 3. E-mail - na něj pak bude poslán potvrzovací mail
 4. Heslo - aby vaše přístupové údaje nemohly být zneužity
 5. Kontrolní otázka - libovolná otázka, na kterou budete odpovídat, když budete chtít zjistit zapomenuté heslo
 6. Ověřovací kód - přepíšete kód, který se automaticky generuje – toto opatření zvyšuje bezpečnost
 7. Potvrzení registrace - na vámi zadaný e-mail obdržíte potvrzovací mail, ve kterém najdete odkaz, který vás rovnou zavede do dalších sekcí.
 8. Vyhledávání - můžete vybírat z nabídky 200 000 skladeb
 9. Jak hledat - podle kategorií
  V abecedně řazeném katalogu podle žánrů
 10. Fulltextové hledání - zadáte například část názvu skladby
 11. Nákup a platba - platba kartou
  Tento způsob je asi nejvýhodnější
 12. Platba SMS zprávou - za skladbu zaplatíte mnohem více
 13. Převod z účtu - transakce může trvat déle
 14. Přečtěte si podmínky - u každého alba najdete informace, kolikrát si skladby můžete vypálit na CD, nebo nakopírovat do MP3 přehrávače
 15. Získání licence - před prvním přehráním je nutné stáhnout si z internetu licenci – její stáhnutí vás zdrží tím déle, čím je pomalejší vaše připojení k internetu
 16. Vypálení, přehrávání - za pomoci jakéhokoli vypalovacího programu si můžete skladbu (album) vypálit na CD pro běžné použití. Do MP3 přehrávače si ji nahrajete tak, jak jste zvyklí. Nejdříve si však zjistěte, zda váš přehrávač vůbec umí přehrávat soubory WMA.
 17. Obrňte se trpělivostí - stahování hudby přes internet je v České republice novinka. Může se stát, že nebude všechno fungovat tak, jak očekáváte...

Hudba z webu je levnější než CD v obchodech

Cena, výběr a možnost stáhnout si jednotlivou skladbu. To jsou tři hlavní výhody obchodů s digitální hudbou. Ceny celých alb jsou v počítačové verzi o desetinu až polovinu nižší než v případě klasických CD. Záleží hodně na interpretovi a především gramofonové firmě. Oželet je nutné originální balení, které se však dá na webu najít také. Největší výhodou internetu je možnost skladbu vyzkoušet a koupit si i jednotlivě.
 
 Digitální hudba (stahování)
Klasická CD v obchodech 

Kryštof – Rubikon
Cena za album celkem 269 Kč
(11 skladeb)
Cena jednotlivé skladby 29,9 Kč

Radůza – Při mně stůj
Cena celkem 149 Kč
(16 skladeb)
Cena jednotlivé skladby 14,9 Kč

Robbie Williams – Rudebox
Cena celkem 299 Kč
(16 skladeb)
Cena jednotlivé skladby 34,9 Kč

Bedřich Smetana – Má vlast
Cena celkem 149 Kč
(6 skladeb)
Cena jednotlivé skladby 14,9 Kč

www.allmusic.cz

Radůza – Při mně stůj
Cena celkem 179 Kč
(16 skladeb)
Cena jednotlivé skladby 14 Kč

www.itunes.com
 
(pouze pro iPod; nelze využít s
českou platební kartou)
Cena za písničku cca 22 Kč
Cena za album $ 9,99, cca 218 Kč
Bontonland

Kryštof – Rubikon
Cena celkem 325 Kč

Radůza – Při mně stůj
Cena celkem 325 Kč

Robbie Williams – Rudebox /CZ
Cena celkem 334 Kč

Bedřich Smetana – Má vlast
Cena celkem 213 Kč


www.kasa.cz

Kryštof – Rubikon
Cena celkem 323 Kč

Radůza – Při mně stůj
Cena celkem 323 Kč

Robbie Williams – Rudebox /CZ
Cena celkem 333 Kč

Bedřich Smetana – Má vlast
Cena celkem 258 Kč

www.amazon.com

Robbie Williams – Rudebox
cena celkem $ 13,97, cca 305 Kč

www.amazon.co.uk

Robbie Williams – Rudebox
cena celkem L 6,99, cca 289 Kč


Nejčtenější

Zabil je výbuch ruského tanku v centru Prahy. KSČ ničila životy pozůstalým

Tanky typové řady T-54/55, ten blíž k fotografovi evidentně neschopný pohybu,...

Zatímco na pražské Vinohradské třídě hořel a vybuchoval tank, zmatení ruští vojáci na Václavském náměstí zahájili palbu...

Tento pancíř dá tankistům pocit bezpečí a jistoty. Ale bude to stačit?

SMART PROTech na tanku Leopard 2

Německá firma IBD Deisenroth Engineering (IBD) představila prototyp balistické ochrany SMART PROTech pro obrněná...Úspěšný start. Sonda míří ke Slunci tak blízko, jako žádná předtím

Úspěšný start rakety Delta IV Heavy 12.8.2018 v 9:31 se sondou Parker Solar...

V neděli ráno se ke Slunci vydala unikátní sonda Parker Solar Probe. Měla by se přiblížit k naší hvězdě podstatně blíže...

Sulfan jako lék? V lidských buňkách možná pomáhá zvrátit stárnutí

Klíč k procesu stárnutí tkví v DNA.

Tým vědců zkoumající jednu z příčin stárnutí oznámil úspěch, a to přímo na lidských buňkách v laboratorních podmínkách....

V noci se dívejte na nebe. Perseidy předvedou pravidelnou podívanou

Perseidy (Irsko, 7. srpna 2009)

Ani letos nás prach z komety Swift-Tuttle nemine a zájemci, kteří vydrží dlouho do noci, se tak mohou těšit na...

Další z rubriky

„Zatím bez komentáře. Možná brzy.“ Koss chystá bezdrátová Porta Pro

Koss Porta Pro Wireless

Po čtyřiatřiceti letech výroby se sluchátka Koss Porta Pro dočkají poměrně nečekané inovace. Přijdou o kabel a k...

Legenda ožívá. Po 34 letech výroby jsou Koss Porta Pro bezdrátová

Nová sluchátka Koss Porta Pro Wireless budou v prodeji v polovině července.

Ačkoli někomu může připadat kombinace více než tři desetiletí starého modelu sluchátek a Bluetooth konektivity jako...

Luxusní sluchátka BeoPlay H9i potěší zvukem, ale v létě se mění v saunu

Bang&Olufsen H9i

Krásná, dobře hrající, ticho tvořící a v chladnějším období i pohodlná sluchátka. To jsou ve zkratce nová H9i od...

Vzpomínáme: Kdo nechal sestru jíst mouchy a kdo chutnal žížaly?
Vzpomínáme: Kdo nechal sestru jíst mouchy a kdo chutnal žížaly?

Když jsem u nás v kanceláři řekla, že chystám článek o příhodách z dětství, spustila se lavina vzpomínání. Redakce se smíchem rázem otřásala v základech. Jedna si ostříhala řasy, druhá si touhu po papouškovi splnila v bažantnici, třetí nutila mladší sestru jíst mrtvé mouchy… a to není zdaleka všechno!

Najdete na iDNES.cz