Jak udržet Windows fit: díl 1. - instalace

aktualizováno 
S operačním systémem Windows je to tak trochu jako s lidmi, čím jsou starší , tím jsou pomalejší. Jestliže je rychlost vašeho počítače prioritou číslo jedna, máme pro vás pár rad, jak zaručeně zrychlit chod vašeho systému.

Značná část lidské populace pro svoji práci na počítači využívá operační systém (OS) společnosti Microsoft. Můžete se setkat se šesti nejrozšířenějšími verzemi OS, kterými jsou Win 95/98, Milenium, NT, 2000 a XP. Aby práce byla co možná nejpříjemnější, musíte svá „wokna“ udržet v perfektním stavu a hlavně stabilní. Patříte-li již mezi ty, kteří si dokáží poradit s instalací windows, jistě uvítáte některé následující rady, jenž vám zaručí bezproblémový chod systému.

Operační systém instalujte na úplně prázdný disk

V podstatě máte dvě možnosti, jak se zbavit starých a již nepotřebných souborů. Operační systém spusťte ze záchranné diskety a do příkazového řádku napište příkaz „format c: /q“. Příkaz potvrďte entrem, během několika sekund dojde k zformátování celého svazku C. Druhým a zároveň pohodlnějším způsobem, jak HDDsmazat všechny data na disku, je nabootování pomocí instalačního CD, kde vyberete z nabídky volbu „Rychlé formátování“. Tato metoda je pohodlnější, ale funkce pro formátování je přítomná teprve od verze Win NT a vyšší. Jistě vám nemusíme připomínat, že po zformátování pevného disku přijdete o veškerá data uložená na jednotce a disk bude zcela prázdný. Na druhou stranu - máte zajištěno, že již žádné starší soubory nebudou brzdit chod windows. Jestliže ponecháte soubory na disku a následně provedete instalaci do stávajících adresářů, jako jsou Windows a Program Files, dojde jen k reinstalaci systému a opravení některých poškozených souborů. Systémové soubory budou i nadále schopné natahovat knihovny a soubory potřebné pro chod instalovaného softwaru. Jestliže již tedy nepoužíváte daný software a odinstalační balík neprovedl perfektní práci (neodstranil nepotřebné soubory, popřípadě je schválně zanechal), budou tyto soubory stále brzdit rychlý chod OS.

Aplikace, které běží na pozadí, instalujte jen s rozvahou; ty totiž ve většině případů bývají nejčastější příčinou zhroucení systému!

Pokud vše proběhlo bez problémů a vy jste postoupili k samotné instalaci windows, doporučujeme zvolit takové součásti systému, které budete pro svoji práci nutně potřebovat. Většina uživatelů si instaluje zbytečně některé programy, které zcela jistě nevyužije. Nejen, že zabírají místo na disku, ale některé jejich knihovny jsou spouštěny na pozadí systému a vy o nich ani netušíte. Takže jestliže například nepoužíváte emailového klienta Outlook Express nebo internetové připojení, měli byste tyto volby odškrtnout.

Plocha Windows XP

Tak tento wallpaper vám ubere značné systémové prostředky

Asi jednu z největších chyb dělají uživatelé bezprostředně po instalaci Windows. Většina z nich totiž začne wokna zdobit všelijakými utilitami. Určitě vám pomohou ve vaší práci, ale přemýšleli jste někdy nad tím, jak zpomalí výkon celého systému? Používáte-li tapetu na ploše, nějaké animace (postavy komentující dění na ploše), různé ukazatele myši nebo programy běžící na pozadí, pak také nečekejte žádný převratný výkon vašeho počítače. Všechny tyto programy běží na pozadí systémů a ubírají značné prostředky procesoru a zejména paměti. Takže pokud si chcete Windows vyšperkovat nějakými programy, čiňte tak s rozvahou. Zároveň si předem zjistěte, jaké má daná utilita požadavky na paměť a procesor. Jestliže jste již nějaký „užitečný“ program nainstalovali, pak po nějakou chvíli pozorujte, zda se chová korektně. Pokud zjistíte sebemenší kolidaci se systémem, doporučujeme ho odebrat. V budoucnu tak předejdete problémům ve chvílích, kdy se vám to bude nejméně hodit.

Trochu jiná tapeta plochy Windows XP :-]

Windows jsou jedny z uživatelsky nejpříjemnějších operačních systémů, které kdy byly naprogramovány, ale jen tehdy, pokud si je dokážete náležitě hýčkat. Pohodlná práce se totiž může během několika pár minut změnit v noční můru. Kdo již delší dobu pracuje s produkty Microsoftu, určitě pochopí, co máme na mysli. Zejména perfektně provedené modré obrazovky „tzv. blue screen“ dokáží pořádně potrápit. Abyste těmto problémům předešli, musíte se pravidelně starat o údržbu systému. Zítra vám prozradíme pár užitečných rad, jak osvěžit operační systém, který z jakéhokoliv důvodu nechcete instalovat znovu.

 

Autor:

Nejčtenější

Kolem právě prolétli mimozemšťané, říkají vědci. Vyvrátit jim to nelze

Rekonstrukce možné podoby planetky 1I/2017 U1 (‘Oumuamua) na základě údajů...

První objekt od jiné hvězdy zachycený pozemskými teleskopy by podle naměřených parametrů mohl být sluneční plachetnicí,...

Ve dveřích stihl dát synovi hodinky, pak ředitele ČSA popravili

František Stočes, s obrácenou buřinkou v ruce. Za povšimnutí stojí černá páska...

Inženýr František Stočes byl druhým ředitelem letecké společnosti ČSA. Právě on se významně zasloužil o to, že se stala...

Vyšší lidé trpí častěji řadou rakovin. Důvod je zřejmě zcela triviální

Kolorovaný snímek rakovinových buněk z elektronového mikroskopu

Pravděpodobnost vzniku rakoviny je větší u lidí vyššího vzrůstu. A to zřejmě proto, že mají v těle více buněk,...

Republikáni přebarvili USA pomocí chytrého plánu. Nenápadně a legálně

Jak se republikánům podařilo přebarvit mapu USA na červeno...

Přestože voličů demokratů je v USA už deset let více, republikánská strana má většinu v obou komorách parlamentu. Za...

Konec dvojích cen. Evropské e-shopy už Čechům nebudou účtovat přirážku

Ilustrační snímek

Na začátku prosince začne platit nařízení Evropské unie, které zakazuje internetovým obchodům považovat zákazníka z...

Další z rubriky

Aplikace: Pořiďte si trezor na data nebo si nechte najít ta zbytečná

Tablet pro práci i zábavu

Aplikace z dnešního přehledu promění váš tablet v radiobudík, pomohou vám s rychlou výměnou souborů a zpráv, vyčistí...

IBM koupí firmu Red Hat. V cloudu zaútočí i na Microsoft a Amazon

Red Hat teď patří pod IBM

Americká firma IBM se dohodla na koupi softwarové společnosti Red Hat za 34 miliard dolarů (770,4 miliardy korun) v...

Stáhněte si zdarma: zjednodušená verze Photoshopu či nahrávač MP3

Adobe Photoshop Express

Odlehčená verze Photoshopu Express zvládne řadu úkolů. Pohodlně zaznamenat zvuk pomocí počítače umí MP3 My MP3...

Prodej, rodinný dům, Týn nad Vltavou
Prodej, rodinný dům, Týn nad Vltavou

Týn nad Vltavou - Malá Strana, okres České Budějovice
3 450 000 Kč

Najdete na iDNES.cz