Jak udržet Windows fit: díl 2. - užitečné tipy a triky

Nechcete-li z jakéhokoliv důvodu nutně reinstalovat Windows, doporučíme vám některé úpravy v sytému, které povedou k vyšší stabilitě a rychlosti počítače. Váš operační systém tak bude moci znovu dýchat a pracovat spolehlivěji.

Dosud vyšlo:

  • Jak udržet Windows fit: díl 1. - instalace
  • Majitelé s čerstvě nainstalovaným operačním systémem Windows nám jistě dají za pravdu, že běhá jako z praku. Nabíhá do několika sekund po zapnutí počítače (s rozumným výkonem, samozřejmě), ale časem se tato doba začne značně prodlužovat. Děje se tak kvůli přítomnosti mnoha a mnoha knihoven, které se musí nahrávat po startu PC. Těm, kteří chtějí aspoň částečně ulehčit systému od nepotřebných souborů, jistě přijde vhod pár rad.

    1. Drivery DOSu

    Vlastníte-li starší hardware, pak zkontrolujte, zda při instalaci jeho software nejsou používány některé ovladače pro DOS. Zkontrolujte přítomnost souborů config.sys a autoexec.bat. Tyto dva soubory se nachází v rootu jednotky s operačním systémem. Zde jsou uloženy informace pro chod hardware v DOSu a ve většině případů je tedy nebudete potřebovat ve Windows. Udělejte si kopii těchto souborů a pak je s klidným svědomím smažte. Jestliže vám operační systém naběhne bez komplikací a všechen hardware funguje, můžete kopie souborů definitivně smazat. Každý ovladač v těchto souborech brzdí počítač a zabírá zbytečně paměť. Hodláte-li i nadále používat DOS bez asistence Windows, ponechte soubory a nic v nich neměňte (funkční jen ve Win 95/98), popřípadě použijte vytvořenou zálohu.

    Tak tomu se říká opravdový dáreček

    2. Odstraňte nepotřebné aplikace po startu PC a z registru

    Zbavte se programů, které nepoužíváte. Některé z nich se spouštějí automaticky po startu PC, a to buď z nabídky po spuštění, nebo z klíčů v registrech. V nabídce start zvolte programy a najděte položku po spuštění, odtud odstraňte nepoužívané aplikace. Typicky zbytečným programem je Rychlé hledání, které se instaluje automaticky s MS Office.

    Dále se podívejte do editoru registru (regedit), konkrétně do sekce:

  • HKEY_LOCAL_MACHINE\Software\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Run a
  • HKEY_LOCAL_MACHINE\Software\Microsoft\Windows\CurrentVersion\RunService.
  • Odtud odstraňte nepotřebné záznamy (již nepoužívané programy). Upozorňujeme, že zásah do registru děláte na vlastní riziko, a tudíž nezodpovídáme za případné zhroucení systému.

    Menu - Po spuštění

    3. Rozšiřte paměťový BANK

    Obsah paměti je omezen instalovaným modulem v počítači. Zejména starší počítače mají méně paměti, než jejich novější nástupci. Za minimum se dnes považuje 128 MB, přičemž doporučená paměť se pohybuje někde kolem 256-512 MB. Vlastníci 64 MB modulu, jsou odkázáni na stálé načítání dat z disku. Například obrázek, který je zobrazován na ploše, je také trvale uložen v paměti. Stejně jsou na tom i pomocná menu, tzv. Launchery.

    4. Virtuální paměť

    Jde o zcela zvláštní paměť, která je tvořena z pevného disku. Dojde-li místo v operační paměti, ale aplikace potřebuje natáhnout více dat, použije tzv. odkládací prostor. Jde tedy o virtuální paměť, jejíž velikost je buď nastavována dynamicky operačním systémem, nebo manuálně uživatelem. U dynamické volby si systém volí automaticky velikost, kdežto u manuálního nastavení lze vyhradit určitou velikost ručně. Tuto volbu najdete ve vlastnostech ikony tento počítač->výkon->virtuální paměť. Windows si vytvoří soubor Win386.swp, jehož velikost bude závislá na nastavení virtuální paměti. Určené množství se samozřejmě promítne do volného místa na HDD.

    Virtuální paměť

    5. Údržba pevného disku

    Paměť načítá data z pevného disku, a pokud je ten nestíhá dodávat, operační systém musí mnohem častěji čekat, místo toho, aby vykonával určité operace. Přenosová rychlost některých starších HDD je neuspokojivá a nezbývá tedy, než si koupit nový.

    Zpomalení rychlosti pevného disku bývá ve většině případu zapříčiněno překřížením nebo fragmentací souborů. V prvním případě jde o závažný problém, který lze řešit programem Scandisk. Ten udělá kopie souborů a uloží do nich informace z původních překřížených. Vyřeší i další problémy, jako jsou ztracené soubory či nesprávné informace o volném místě na pevném disku. Můžete také použít komerční produkt Norton Disk Doctor, z balíku Norton Utilities. V druhém případě dochází k roztroušení dat po plotně HDD. Instalujete-li nový software, automaticky uloží data tam, kde je místo. Může se tak stát, že objemnější soubor může mít uložené informace jak na začátku, tak na konci disku. Hlavička samozřejmě nemůže být na obou místech najednou, a proto se doba čtení značně protáhne. Většina dat je tedy roztroušena po celém disku. Pro seřazení použijte program Defragmentace, nebo některý lepší komerční (např. Speed Disk), který se postará o jejich uspořádání.

    Zítra se podíváme detailněji na registry a doporučíme některé programy, které vám automaticky vyčistí počítač od zbytečných klíčů.