Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Jak vybrat kvalitní počítačovou myš. Nepodceňujte hlodavce

aktualizováno 
Bezdrátová, s ocáskem, optická, laserová, jednoduchá, multifunkční ... vyberte si myšku podle svého gusta. Poradíme jakou.

Vyberte si počítačovou myšku | foto: SXC.hu

Myš patří mezi nejlevnější a nejběžnější počítačové periferie, ale její výběr se nevyplácí podceňovat. Ergonomie, technologie snímače pohybu, speciální funkční výbava - to jsou jen příklady parametrů, které mohou práci s počítačem příjemně usnadnit, nebo také zle komplikovat.

Jak vybrat myšku?

Podívejme se nyní na několik zajímavých počítačových hlodavců, které byste při výběru mohli vzít do úvahy. Nejdříve si však povězme několik dobrých rad k výběru.

Myš - je barva důležitá?

Pro nikoho jistě nebude překvapením, že cena většinou odpovídá kvalitě, respektive kvalita ceně. Na druhou stranu je cenový rozdíl mezi kvalitní a průměrnou počítačovou myší jen pár set korun, zatímco mezi - dejme tomu - průměrnou a kvalitní základní deskou či grafickou kartou, jsou tisíce. Je nutné si tedy uvědomit, že investice 1500 korun do kvalitní počítačové myši se sice může zdát jako zbytečný luxus, ale kdo jednou vyzkoušel, chápe a již nechce jinak.

Přeci jen, patnáct stovek je více než přijatelná cena, navíc myš neměníme každý měsíc a zdaleka tak rychle nestárne a neztrácí na hodnotě, jako je tomu například u grafických karet. Okrádat se tedy o pohodlí, rychlost, ergonomii a kvalitu? Proč??

Při výběru počítačové myši se zaměřte na několik oblastí:

1) Myš vám musí padnout do ruky, více práce a příjemněji uděláte s myší, která vám přesně sedne. Bohužel při nákupech máte málokdy možnost si myš předem osahat. V zásadě však existují jen tři velikosti (malé, střední, velké) a dvě provedení (ergonomická, tedy přesně do ruky a souměrná). Zkontrolujte použitelnost a dosažitelnost všech tlačítek, stejně jako fungování kolečka, jehož charakteristika chodu bývá u každého výrobce odlišná.

Ergonomie myši

2) Hodnota DPI je nejčastější udávanou hodnotou u myši – je to údaj, který určuje jemnost snímání senzoru (vyjadřuje počet obrazových bodů (pixelů), které se vejdou do délky jednoho palce). Typicky se dnes objevují senzory s rozlišením 400, 800, 1200, 1600, 1800, 2000, 2400 a 3200DPI. Bohužel vysoká hodnota DPI nezaručuje kvalitní a přesný senzor.

3) S DPI úzce souvisí používané senzory myší. Dnes se užívá třech typů. Optický (dioda svítí ve viditelném spektru), laserový (nesvítí ve viditelném spektru) a infra (také nesvítí ve viditelném spektru). Samozřejmě stále ještě můžeme narazit na kuličkovou myš, ale to je spíše archaizmus.

Nejvyšší rozlišení, tedy hodnoty DPI, nabízejí laserové senzory, které mají výhodu funkce i na lesklých površích. Bohužel laserový senzor i přes vysokou DPI zaostává v přesnosti a lze ho celkem snadno ,,utrhnout“ - kurzor tak poskočí, aniž byste to zamýšleli.

Myš Logitech MX-Revolution
 
Starším je optický senzor, ke kterému se po nedávném boomu právě laserových senzorů někteří výrobci opět navracejí. Proč? Optický senzor i přes nízké DPI je u kvalitních optických myší lepší, než nejkvalitnější laserový. Je přesnější. Kvalitní myši s optickými senzory mají DPI 1200-1600-1800. Posledním jmenovaným a nejnovějším je Infra senzor. Ten je však defacto právě návratem k optickým senzorům.

4) Při výběru se tak nesoustřeďte jen na DPI, kdy u laserových senzorů často neznamená, že 3200DPI je lepší než 1200DPI na kvalitní optice. DPI je bohužel nic neříkající hodnota, jako Watty u počítačového zdroje. U počítačových myší je velmi důležitá odezva, která je udávána v ms, nebo jinak v Hz. Bohužel právě u odezvy mnoho výrobců lže a to tak, že hodně. Jen málokterá myš dosahuje odezvy 1ms i přesto, že výrobci to tvrdí snad u každé druhé myši.

Za dobrou hodnotu lze považovat 500-1000Hz, tedy 2-1ms. Z dalších hodnot je důležité zrychlení, kvalitní je například 60 palců při 15G. Méně podstatná je rychlost snímání udávaná ve frame za sekundu nebo v megapixelech, tyto hodnoty snad na všech myších dosahují dostatečných hodnot.

Myš Logitech G7
 
5) Všechny bezdrátové myši bohužel kvalitou senzorů za drátovými pokulhávají, což je dáno nutností šetřit energii. Jedinou výjimkou je herní myš Logitech G7, která jede naplno, avšak výdrž na baterii je něco kolem 4 hodin – to jen tak pro představu.

Bezdrátové myši tedy nejsou pro každého a pokud se od PC s myší nevzdalujete, pak kvalitní drátové myši nabízejí více. Mají dostatečně dlouhý kabel s délkou běžně kolem 2m. 

6) Nezapomeňte, že ke kvalitní myši patří i kvalitní podložka s kvalitní područkou.

 Historie: 40 let počítačové myši


Dnešní podoba počítačové myši se od úplně první, která byla představena v roce 1968, příliš neliší. Samozřejmě vývoj ubíhá a tak se již liší použité materiály, senzory apod. Samotný princip a tvary však zůstávají. Ostatně porovnejte sami:

Historická dřevěná myš
 
Historie počítačové myši je historií firmy Microsoft. Ačkoli počítačová myš není vynálezem firmy Microsoft, byl to právě Microsoft, který uvedl počítačovou myš na trh k běžným uživatelům. Stalo se tak v roce 1983.

O deset let později, v roce 1993, přišel Microsoft s ergonomicky tvarovanou myší, tak jak je známe dnes. V roce 1996 se poprvé objevilo rolovací kolečko, které přineslo opravdu novou dimenzi ovládání počítačových programů, bez onoho magického kolečka si dnes neumíme počítačovou myš ani představit.

Vůbec ono kolečko se stalo jedním z největších úspěchů firmy Microsoft na poli hardwaru. V roce 1999 se udála největší revoluce u počítačové myši, kdy kulička byla nahrazena optickým senzorem a tedy první opravdu použitelná optická myš byla na světě. Těžko se tomu věří, že je to teprve 8 let a na kuličkovou myš si dnes takřka nikdo nevzpomene, i když někteří ji zase používají dodnes. 

V roce 2002 se objevila první dostupná bezdrátová myš s rozhraním Bluetooth. Pokud se o historii, fungování a druzích počítačové myši chcete dozvědět více, doporučujeme následující článek

ČLÁNEK: Počítačová myš a podložky – Historie,funkce a výběr 


Tipy na hlodavce

Výběr na trhu je v současné době více než bohatý. Nelze říci, že by převládaly bezdrátové či drátové myši. Bezdrátové myši, až na malé výjimky, mají vždy předlohu v drátových myších, takže co do designu se neliší. Dnes se zaměříme na nejzajímavější hlodavce s ocáskem ve třech cenových kategoriích …

Razer DeathAdder Nova Blue

Jedna z nejnovějších počítačových myší na trhu. Jediná myš využívající pokročilý 3G Infra senzor, který ji při DPI 1800 dává neuvěřitelnou odezvu 1ms a méně a co do přesnosti a projevů senzoru těžko hledá konkurenci. Povedený a funkční design, vysoká kvalita zpracování, decentní vypínatelné podsvětlení. To vše dělá z této myši absolutní špičku na trhu.


Hodnocení: 94/100.
TEST: Razer DeathAdder – Infra-myší dokonalost!

Myš Razer DeathAdder Nova Blue

Microsoft (Razer) Habu

Ve spolupráci firem Microsoft a Razer vznikla špičková myš s názvem Habu. Co do tvaru je podobná mladšímu DeathAdderu. Habu však má jiné provedení a laserový senzor. Ze všech myší osazených laserovým senzorem je jediná, která skutečně slibovanou hodnotu odezvy 1ms skoro splní. Přesností senzoru nemá mezi ostatními laserovými myšmi konkurenci. Zajímavostí je měnitelný boční panel s přídavnými tlačítky dle potřeb uživatele. Výrazné modré podsvětlení lze rovněž deaktivovat. Kvalitní provedení, zajímavý design a chytrá ergonomie ji řadí ke špičce na trhu.


Hodnocení: 91/100. 
TEST: Microsoft Razer Habu: dokonalá myš?   

Myš Microsoft (Razer) Habu

Razer Krait

Malá optická myš je ukázka souměrného designu, který je vhodný jak pro leváky, tak pro praváky. Velikostně se jedná o středně malou optickou myš. Povedený design a velmi kvalitní a přesný optický senzor strká do kapsy mnohem dražší laserové myši. To vše za přijatelnou cenu necelých 900 korun s DPH.


Hodnocení: 87/100.
TEST: Razer Krait – optika lepší než laser? 

Myš Razer Krait

Genius Laser Navigator 535

Počítačová myš s funkcionalistickým vzhledem. Kvalitou senzoru na dražší myši nestačí, avšak právě cena pod 800 korun s DPH je hlavním lákadlem na tuto zajímavou a kvalitně zpracovanou myš. Opět ukázka různorodosti trhu – myš má jinou ergonomii i držení než předcházející představené myši. Za přijatelnou cenu nabízí odpovídající vlastnosti, kvalitu i fungování ovladačů.


Hodnocení magazínu ddworld: 81/100.
TEST: Genius Laser Navigator 535 – Ještěrka v akci 

Myš Genius Laser Navigator 535

A4Tech X750F

Levná myš s parametry dražších. Největší zásluhu na tom má laserový senzor, který ve stejné kvalitě nalezneme i na mnohem dražších myších od renomovaných výrobců. Ani zpracování myši není špatné, ba naopak. Zajímavou funkcí je speciální tlačítko pro více kliknutí na jedno stisknutí. Myš zaostává v kvalitě ovladačů a provedení kabelu. Cena 460 korun s DPH ji však řadí na pozici drtiče veškeré konkurence. Žádná jiná myš nenabízí v cenové kategorii kolem 500 korun to, co tento A4Tech. Dělá se ve dvou slušivých provedeních.


Hodnocení magazínu ddworld: 80/100.
TEST: A4Tech X750F – Bezkonkurenční laserová myš? 


Myš A4Tech X750F


Samozřejmě trh je mnohem bohatší a neustále přicházejí nové modely. Proto se v blízké budoucnosti v některém z dalších článků podíváme na ostatní zajímavé modely a jejich testy. Nebudou chybět modely ze všech cenových kategorií a samozřejmě pozornost bude věnována i bezdrátovým modelům. Přejeme vám šťastný výběr a nezapomeňte, že kvalitní práci u počítače kvalitní počítačová myš přinese.

Autor je šéfredaktorem magazínu Digital Doom´s Digiworld

Autor:


Témata: DPI, Microsoft

Nejčtenější

Termovize: podívejte se, jak se pečou turisté na Staroměstském náměstí

Záběry z termokamery na Staroměstském náměstí

Infračervené Slow TV se vrací. Na Staroměstské náměstí v Praze jsme umístili infrakameru, která v přímém přenosu...

Tento pancíř dá tankistům pocit bezpečí a jistoty. Ale bude to stačit?

SMART PROTech na tanku Leopard 2

Německá firma IBD Deisenroth Engineering (IBD) představila prototyp balistické ochrany SMART PROTech pro obrněná...Zabil je výbuch ruského tanku v centru Prahy. KSČ ničila životy pozůstalým

Tanky typové řady T-54/55, ten blíž k fotografovi evidentně neschopný pohybu,...

Zatímco na pražské Vinohradské třídě hořel a vybuchoval tank, zmatení ruští vojáci na Václavském náměstí zahájili palbu...

Úspěšný start. Sonda míří ke Slunci tak blízko, jako žádná předtím

Úspěšný start rakety Delta IV Heavy 12.8.2018 v 9:31 se sondou Parker Solar...

V neděli ráno se ke Slunci vydala unikátní sonda Parker Solar Probe. Měla by se přiblížit k naší hvězdě podstatně blíže...

Záhada lidských lebek na rakvi velmože rozluštěna. Může za ně tajemný řád

Hrobka Jana Jiřího ze Švamberka. Detail nepravého madla v podobě dvou železných...

Nález nepoškozené hrobky a kovové rakve významného šlechtice Jana Jiřího ze Švamberka byl sám o sám o sobě...

Další z rubriky

Apple zřejmě chystá vlastní biometrický čip, měl by zachraňovat životy

Wafer 14nm PLUS

Společnost Apple se stále více soustředí na vývoj vlastních čipů, díky kterým může mít svůj hardware i software lépe...

Microsoft ukazuje rybičky, které mu plavou kolem datového centra

Webkamera sleduje dění kolem potopených í serverů v rámci projektu Natick od...

Microsoft má pod mořem datové centrum. Aby tento projekt zpropagoval, přidal k němu webkameru, která sleduje podmořský...

Nvidia má novou generaci grafických karet. Profi modely doplní hráčské

Nová grafická karta Quadro RTX s jádrem Turing od Nvidie.

Nvidia poněkud překvapivě uvedla informace o připravovaných grafických kartách s novým jádrem Turing na konferenci pro...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz