Jak vybrat MP3 přehrávač pod stromeček?

  • 50
Nemůžete se zorientovat v jednotlivých kategoriích MP3 přehrávačů? Nevíte, zda by se vám hodil spíše harddiskový jukebox, discman či přístroj využívající pevnou paměť? Jaké funkce potřebujete a jaké jsou zbytečné? Odpovědi hledejte v tomto článku.

Fenomén jménem MP3 zaplavil svět. I v našich končinách se vyrojila řada prodejců, kteří zde nabízejí přístroje dříve neznámých, až exotických značek. Poptávka po přenosných přehrávačích stále stoupá a výrobci na trh dodávají široké spektrum výrobků. Jak se v jednotlivých kategoriích vyznat a jaké jsou jejich přednosti, v tom vám poradí dnešní průvodce, jímž startuje velká vánoční příloha serveru Technet.cz zaměřená na digitální audio. V jejím rámci si postupně probereme všechny třídy MP3 přehrávačů, od novinek přes hromadné testy až po přehled kompletní nabídky na trhu. V úvodním článku si přiblížíme výhody a nevýhody jednotlivých typů.

Další články MP3 speciálu:

Kartové přehrávače

Tímto slovním spojením jsou označovány přístroje, které jsou vybaveny interní pamětí Flash, případně jejichž kapacitu lze rozšířit pomocí paměťové karty. Přednostmi jsou malé rozměry, nízká hmotnost a tím pádem velká portabilita (možnost je přenášet). Většinu současných přehrávačů lze nosit jako přívěšek na krku. Standardní výbavou je grafický podsvícený displej, který dokáže zobrazit odehraný čas a také detailní informace o skladbách, načítaných z ID3 tagů. Bez zobrazovací jednotky se v současnosti obejde již jen mizivé procento výrobků.

Panasonic SV-SD50
SV-SD50, skutečně kapesní přehrávač od Panasonicu.

Značným handicapem byla v minulosti kapacita přístrojů. Začínala na 32 MB a o nějakých 256 MB jsme si mohli ještě nedávno nechat zdát. Dnes již existují přehrávače s gigabytovou pamětí, ovšem poměr cena/výkon u takových zařízení je naprosto nekonkurenceschopný. Údaj o kapacitě udává, kolik se do přehrávače vejde hudby. Na hodinu záznamu ve standardním formátu MP3 je potřeba 64 MB, formát WMA od Microsoftu si vystačí s 32 MB. Přehrávače s pamětí 128 MB, které stojí v průměru čtyři tisíce korun, tak pojmou 2-4 hodiny hudby.

Od jednoúčelových prvotin se výrobky této kategorie vyvinuly v multifunkční hračky. Současné přístroje zpravidla kromě přehrávacích funkcí disponují také mikrofonem pro pořizování hlasových záznamů a FM tunerem, z nějž lze v některých případech nahrávat přímo ve formátu MP3. Komunikaci s počítačem zajišťuje rozhraní USB 1.1, drtivou většinu výrobků lze použít jako externí diskovou jednotku pro přenos dat. Vzhledem k malým rozměrům jsou přehrávače obvykle napájeny jednou baterií AA či AAA s provozní dobou kolem deseti hodin.

CD/MP3 přehrávače

Obyčejné přenosné CD přehrávače jsou pomalu, ale jistě vytlačovány discmany, které jsou schopné přehrát jak tradiční kompaktní disky (CDDA), tak i datová média se skladbami v souborech MP3 a stále častěji také WMA. Na jednom CD s kapacitou 80 min/700 MB lze v závislosti na kompresi uchovat 10 - 20 hodin hudby. MP3/CD discmany nabízejí velmi příznivý poměrem cena/výkon - zejména se to týká úložných médií. Baculaté modely s jednoduchým numerickým displejem a minimem ovládacích prvků lze pořídit již za necelé dva tisíce korun. Lehce nad třemi tisícovkami začíná nabídka luxusnějších tenkých přehrávačů, v kategorii 4-5 tisíc již lze koupit plně vybavené přístroje s grafickým displejem, kompletní navigací, ID3 tagy, ekvalizérem pro zvýraznění zvuku a dálkovým ovládáním.

Dioneer DCP-400
Dioneer DCP-400 má unikátní prostorový zvuk.

Velká kapacita médií si žádá také velkou výdrž baterií. Výrobci proto k bateriím v přehrávači často přidávají externí pouzdro. S paralelně zapojenými zdroji energie dosahuje v současnosti provozní doba kolem 55 hodin. Některé špičkové modely ale již překonávají hranici 100 hodin.

Harddiskové jukeboxy

Nejtěžší váhovou kategorií jsou přístroje vybavené pevným diskem formátu 2,5 nebo 1,8 palce. Kapacita přístrojů se pohybuje v řádu desítek gigabytů, což znamená tisíce skladeb a desítky hodin nerušeného poslechu. Výrobci brzy pochopili, že velký úložný prostor skýtá velké možnosti, a proto dnes na trhu najdeme modely vybavené nepřeberným množstvím funkcí. HDD jukeboxy lze použít jako rekordéry, ať již se jedná o nahrávání prostřednictvím mikrofonu, z rozhlasového tuneru nebo linkového vstupu (analogového či optického). Signál je v reálném čase komprimován do MP3 v uživatelsky nastaveném stupni kvality. Pochopitelně nechybí možnost využít disk přehrávače jako externí úložné zařízení. Integrovaná rozhraní USB 2.0 či FireWire poskytují vysokou přenosovou rychlost (teoreticky až 60 MB/s).


V redakčním testu se utkaly značky Apple, Xclef a iRiver.

Podobně jako kartové přehrávače, i jukeboxy prošly během posledních dvou let výrazným snižováním cen. Zatímco první iPod od Apple s kapacitou 5 GB stál při své premiéře přes 20 tisíc, za tutéž cenu lze dnes koupit model s 40GB diskem. U firmy Apple se ale platí za luxusní provedení. iPod je sice krásný výstřelek IT, ale je to pouhý přehrávač. Značka Xclef nenabízí vytříbený design, ale nechybí ji snad jediná funkce a cena je mnohem příznivější.

Jukeboxy nekonkurují MP3 discmanům, ale především kartovým přehrávačům. Přiznivý poměr cena/kapacita je ovšem vyvážen většími rozměry i těžší hmotností. Funkce i výdrž přístrojů obou kategorií jsou dnes prakticky shodné.

Podle čeho se rozhodnout?

Při koupi MP3 přehrávače si musíme položit několik zásadních otázek. První by měla znít: Co od produktu čekám? Potřebuji všechny funkce, nebo si vystačím se základním ovládáním? Zamyslet bychom se měli také nad tím, za jakým účelem hodláte přístroj používat. Na delší cesty bychom určitě zvolili model s pevným diskem nebo MP3 discman. Kartový přehrávač se hodí do města, když jste bez počítače chvíli a kapacita přístroje stačí pokrýt vaše požadavky. Většina také hravě zastane funkci digitálního hlasového záznamníku. Pokud kladně odpovíme na otázku, zda se nám vyhlédnuté zboží skutečně líbí, stačí již zamýšlený nákup jen zkonzultovat s peněženkou či platební kartou. Nezapomeňte v prodejně vyzkoušet zvuk, aby měly z vánočních svátků radost i vaše uši.