Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Jak vytvořit vlastní rozsáhlé fotoalbum zdarma na internetu

aktualizováno 
Chcete vystavit své neopakovatelné zážitky zachycené digitálním fotoaparátem na internetu? Máte však hodně fotografií a tudíž potřebujete desítky MB úložného prostoru, ale nechce se vám za něj platit? Potom zkuste českou službu, která vám rozsáhlé galerie vytvoří raz dva a to zcela zdarma.

Vánoční svátky a Silvestrovská noc je již definitivně za námi a s nimi i čas odpočinku a pohody. Možná se právě probíráte fotografiemi, které jste v minulých dnech pořídili a přitom uvažujete nad nejvhodnějším způsobem, jak se s nimi pochlubit své rodině, přátelům a známým.

Tak proč nezkusit využít jednu z bezplatných internetových služeb, která vám vaše fotografie vystaví na webových stránkách? Pomocí jednoduchého programu je lehce odešlete na server, kde je potom naleznete. Nemusíte být PC zdatní a dokážete to i vy! Zkuste službu Rajče.net.

Nejprve je nutné říci, že za Rajčetem nestojí žádná velká firma, ale jde o soukromý projekt jednoho člověka (plus několik spolupracovníků), který má lidem zpřístupnit ukládání a vytváření fotoalb na internetu. Velkým plusem jsou i jeho hlavní výhody:

+ neomezený prostor pro vaše fotografie!
+ bezplatné vytvoření účtu
+ adresa ve tvaru http://VašePřezdívka.rajce.net
+ velmi rychlé fotoalbum bez reklam
+ pohodlné nahrávání fotek na stránky pomocí jednoduchého programu

Stažení a instalace
Pojďme se nyní blíže podívat na program Rajče, který pohodlně exportuje vaše snímky na webové stránky služby. Stáhnout si ho můžete buď z domovských stránek, nebo z této přímé adresy – Rajče (888 kB). Program je k dispozici zdarma a je určen pro operační systémy Windows 95 a vyšší. Instalace je jednoduchá a procesem vás provede instalační rozhraní.

První spuštění a registrace
Po nainstalování se produkt spustí. Nyní budete informováni, že se pro využívání nahrávání fotografií musíte zaregistrovat. Jen tak totiž získáte přístup do systému a také adresu ve tvaru "prezdivka.rajce.net".

Rajče.net

Učiňte tak tlačítkem Vytvořit účet. Otevře se webový formulář, kde vyplňte několik údajů. Seznamte se i s pravidly, která nejsou nijak přísná. Klikněte na odkaz Vytvořit účet. Informace se odešlou a vy se dozvíte vaši adresu (např. jakubdvorrak.rajce.net). Nyní se svým e-mailem a heslem přihlaste do programu (heslo můžete uložit a příště ho tak nemusíte zadávat).

Rajče.net

Jak obrázky nahrát
Po úspěšném přihlášení dojde k otevření programu s oknem pro určení adresáře s fotografiemi. Specifikujte tedy adresář se snímky, jenž chcete nahrát. Potom vyplňte název alba a přidat můžete i popis vystihující album. Nechcete-li, aby si vaše album mohl kdokoliv prohlížet lze využít dvě funkce. První slouží pro schování alba (nikdo ho na stránkách neuvidí) a druhé ho opatří heslem. Kdokoliv si ho bude chtít prohlédnout bude se muset prokázat heslem, které si nastavíte.

Rajče.net

V dalším kroku určíte zatržením fotografie, které chcete nahrát. Ty mohou být libovolně velké, ale musí být ve formátu JPEG. Pokud některá z nich bude vyfocena na výšku, můžete ji otočit. Obsahuje-li složka více jak 40 fotografií je doporučeno, vybrat prvních 40 a další vložit do druhého alba. I přes toto upozornění jich však můžete nahrát i více. V třetím okně si lze jednu fotografii po druhé přejmenovat tak, aby vystihovala její událost. Doplnit přitom můžete i její popis.

Rajče.net

Pokud nyní kliknete na tlačítko Pokračovat, začne klient nahrávat vaše fotografie na server služby. Nejprve vytvoří jejich náhledy. Ty potom společně se snímky, které jsou optimalizované (dojde k jejich automatickému zmenšení) odešle. Fotografie jsou v albu zmenšené na 700 x 525 pixelů respektive 525 x 700 pixelů. Po úspěšném kopírování se můžete nechat přesměrovat na stránky, kde se již vaše fotoalbum bude nacházet.

Rajče.net

Přístup k albu pod heslem
Pokud jste album opatřili heslem zadejte přístupové jméno a heslo. Nyní se otevře stránka s vašimi fotografiemi. Uvidíte náhledy a po kliknutí se zobrazí ve větší velikosti. U fotografie se navíc zobrazují i některé její údaje. Dozvíte se tak několik informací z EXIF – jméno fotoaparátu, datum pořízení, čas, ohniskovou vzdálenost, clonu atd.

Rajče.net

Dodatečná úprava alba
Jestliže zjistíte nějaké nedostatky můžete je upravit. V menu programu klikněte na tlačítko Upravit a proveďte změny. Na server se přitom nahrají jen nové informace, nedochází tak ke zbytečnému přenosu i nezměněných částí alba (fotografie). V programu můžete alba i mazat a samozřejmě nová vytvářet.

Závěrem
Služba Rajče.net je poměrně novým projektem (spuštěn byl před 8 měsíci). Umožňuje pohodlné nahrávání a vytváření fotoalb na internetu s neomezeným prostorem pro vaše fotografie a to zdarma. Ovládání klienta pro nahrávání je intuitivní a bezproblémové. Nenabízí žádné nadstandardní funkce. Kdo by je přece jen potřeboval, bude si muset najít placenou službu, kde jich bude mít po ruce celou řadu.

Chcete-li rychle poslat vaše fotky z akce počítačově neznalým, vytvářet fotoalba zdarma, u kterých nemusíte stále dokola zmenšovat fotky, dělat náhledy, vytvářet alba a složitě je umisťovat na internet, potom je služba určena právě vám.Nejčtenější

Zabil je výbuch ruského tanku v centru Prahy. KSČ ničila životy pozůstalým

Tanky typové řady T-54/55, ten blíž k fotografovi evidentně neschopný pohybu,...

Zatímco na pražské Vinohradské třídě hořel a vybuchoval tank, zmatení ruští vojáci na Václavském náměstí zahájili palbu...

Tento pancíř dá tankistům pocit bezpečí a jistoty. Ale bude to stačit?

SMART PROTech na tanku Leopard 2

Německá firma IBD Deisenroth Engineering (IBD) představila prototyp balistické ochrany SMART PROTech pro obrněná...Úspěšný start. Sonda míří ke Slunci tak blízko, jako žádná předtím

Úspěšný start rakety Delta IV Heavy 12.8.2018 v 9:31 se sondou Parker Solar...

V neděli ráno se ke Slunci vydala unikátní sonda Parker Solar Probe. Měla by se přiblížit k naší hvězdě podstatně blíže...

Sulfan jako lék? V lidských buňkách možná pomáhá zvrátit stárnutí

Klíč k procesu stárnutí tkví v DNA.

Tým vědců zkoumající jednu z příčin stárnutí oznámil úspěch, a to přímo na lidských buňkách v laboratorních podmínkách....

V noci se dívejte na nebe. Perseidy předvedou pravidelnou podívanou

Perseidy (Irsko, 7. srpna 2009)

Ani letos nás prach z komety Swift-Tuttle nemine a zájemci, kteří vydrží dlouho do noci, se tak mohou těšit na...

Další z rubriky

S aplikací poznáte každou kytku a poznámkový blok uloží i hesla

Užitečné programy pro tablet vám mohou pomoci i udělat radost.

Na cestách se vám může hodit například atlas rostlin i poznámkový blok. A nechybí třeba ani ekvalizér zvuku v efektním...

Tablet vám pomůže jednoduše sdílet soubory nebo pohodlně prohlížet PDF

Tablet pro práci i zábavu

Šikovný správce souborů vám ušetří čas, stejně jako aplikace pro pohodlné sdílení obsahu. Pomoci může také prohlížeč...

Tipy pro Windows 10: nastavte výkon grafiky či rychlost stahování

Tipy a triky pro Windows 10

Nové Windows 10 umí měnit šířku datového pásma při stahování aktualizací a pomohou rychle zjistit, zda se právě...

Najdete na iDNES.cz