Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Jak vytvořit vlastní rozsáhlé fotoalbum zdarma na internetu

aktualizováno 
Chcete vystavit své neopakovatelné zážitky zachycené digitálním fotoaparátem na internetu? Máte však hodně fotografií a tudíž potřebujete desítky MB úložného prostoru, ale nechce se vám za něj platit? Potom zkuste českou službu, která vám rozsáhlé galerie vytvoří raz dva a to zcela zdarma.

Vánoční svátky a Silvestrovská noc je již definitivně za námi a s nimi i čas odpočinku a pohody. Možná se právě probíráte fotografiemi, které jste v minulých dnech pořídili a přitom uvažujete nad nejvhodnějším způsobem, jak se s nimi pochlubit své rodině, přátelům a známým.

Tak proč nezkusit využít jednu z bezplatných internetových služeb, která vám vaše fotografie vystaví na webových stránkách? Pomocí jednoduchého programu je lehce odešlete na server, kde je potom naleznete. Nemusíte být PC zdatní a dokážete to i vy! Zkuste službu Rajče.net.

Nejprve je nutné říci, že za Rajčetem nestojí žádná velká firma, ale jde o soukromý projekt jednoho člověka (plus několik spolupracovníků), který má lidem zpřístupnit ukládání a vytváření fotoalb na internetu. Velkým plusem jsou i jeho hlavní výhody:

+ neomezený prostor pro vaše fotografie!
+ bezplatné vytvoření účtu
+ adresa ve tvaru http://VašePřezdívka.rajce.net
+ velmi rychlé fotoalbum bez reklam
+ pohodlné nahrávání fotek na stránky pomocí jednoduchého programu

Stažení a instalace
Pojďme se nyní blíže podívat na program Rajče, který pohodlně exportuje vaše snímky na webové stránky služby. Stáhnout si ho můžete buď z domovských stránek, nebo z této přímé adresy – Rajče (888 kB). Program je k dispozici zdarma a je určen pro operační systémy Windows 95 a vyšší. Instalace je jednoduchá a procesem vás provede instalační rozhraní.

První spuštění a registrace
Po nainstalování se produkt spustí. Nyní budete informováni, že se pro využívání nahrávání fotografií musíte zaregistrovat. Jen tak totiž získáte přístup do systému a také adresu ve tvaru "prezdivka.rajce.net".

Rajče.net

Učiňte tak tlačítkem Vytvořit účet. Otevře se webový formulář, kde vyplňte několik údajů. Seznamte se i s pravidly, která nejsou nijak přísná. Klikněte na odkaz Vytvořit účet. Informace se odešlou a vy se dozvíte vaši adresu (např. jakubdvorrak.rajce.net). Nyní se svým e-mailem a heslem přihlaste do programu (heslo můžete uložit a příště ho tak nemusíte zadávat).

Rajče.net

Jak obrázky nahrát
Po úspěšném přihlášení dojde k otevření programu s oknem pro určení adresáře s fotografiemi. Specifikujte tedy adresář se snímky, jenž chcete nahrát. Potom vyplňte název alba a přidat můžete i popis vystihující album. Nechcete-li, aby si vaše album mohl kdokoliv prohlížet lze využít dvě funkce. První slouží pro schování alba (nikdo ho na stránkách neuvidí) a druhé ho opatří heslem. Kdokoliv si ho bude chtít prohlédnout bude se muset prokázat heslem, které si nastavíte.

Rajče.net

V dalším kroku určíte zatržením fotografie, které chcete nahrát. Ty mohou být libovolně velké, ale musí být ve formátu JPEG. Pokud některá z nich bude vyfocena na výšku, můžete ji otočit. Obsahuje-li složka více jak 40 fotografií je doporučeno, vybrat prvních 40 a další vložit do druhého alba. I přes toto upozornění jich však můžete nahrát i více. V třetím okně si lze jednu fotografii po druhé přejmenovat tak, aby vystihovala její událost. Doplnit přitom můžete i její popis.

Rajče.net

Pokud nyní kliknete na tlačítko Pokračovat, začne klient nahrávat vaše fotografie na server služby. Nejprve vytvoří jejich náhledy. Ty potom společně se snímky, které jsou optimalizované (dojde k jejich automatickému zmenšení) odešle. Fotografie jsou v albu zmenšené na 700 x 525 pixelů respektive 525 x 700 pixelů. Po úspěšném kopírování se můžete nechat přesměrovat na stránky, kde se již vaše fotoalbum bude nacházet.

Rajče.net

Přístup k albu pod heslem
Pokud jste album opatřili heslem zadejte přístupové jméno a heslo. Nyní se otevře stránka s vašimi fotografiemi. Uvidíte náhledy a po kliknutí se zobrazí ve větší velikosti. U fotografie se navíc zobrazují i některé její údaje. Dozvíte se tak několik informací z EXIF – jméno fotoaparátu, datum pořízení, čas, ohniskovou vzdálenost, clonu atd.

Rajče.net

Dodatečná úprava alba
Jestliže zjistíte nějaké nedostatky můžete je upravit. V menu programu klikněte na tlačítko Upravit a proveďte změny. Na server se přitom nahrají jen nové informace, nedochází tak ke zbytečnému přenosu i nezměněných částí alba (fotografie). V programu můžete alba i mazat a samozřejmě nová vytvářet.

Závěrem
Služba Rajče.net je poměrně novým projektem (spuštěn byl před 8 měsíci). Umožňuje pohodlné nahrávání a vytváření fotoalb na internetu s neomezeným prostorem pro vaše fotografie a to zdarma. Ovládání klienta pro nahrávání je intuitivní a bezproblémové. Nenabízí žádné nadstandardní funkce. Kdo by je přece jen potřeboval, bude si muset najít placenou službu, kde jich bude mít po ruce celou řadu.

Chcete-li rychle poslat vaše fotky z akce počítačově neznalým, vytvářet fotoalba zdarma, u kterých nemusíte stále dokola zmenšovat fotky, dělat náhledy, vytvářet alba a složitě je umisťovat na internet, potom je služba určena právě vám.
Nejčtenější

Zemřel Stephen Hawking, nejslavnější fyzik současnosti. Bylo mu 76 let

Britský fyzik Stephen Hawking

Světoznámý britský fyzik Stephen Hawking, který byl kvůli neurodegenerativní chorobě ochrnutý, ve věku 76 let zemřel....

ČT kvůli přechodu na nový formát odstraní ČT Sport ze současné sítě

Pokrytí přechodové sítě DVB-T2 České televize s označením 11 v květnu 2018.

Česká televize spouští vlastní vysílací síť pro DVB-T2 se svými kanály v HD rozlišení. Tento krok má nastartovat zájem...Proč je zrzavých tak málo? Všem se líbí, ale zřejmě jsou nemocnější

Zrzavé vlasy dnes mají dnes v průměru zhruba dvě procenta celoevropské populace.

Zrzaví lidé, kterých jsou v Evropě asi dvě procenta, jsou nemocnější než ti nezrzaví, a to především ženy. Přesto zrzky...

PŘEHLEDNĚ: Co dělat, abyste nepřišli o ČT Sport a ČT D/Art

Časová osa přechodu na DVB-T2.

Kvůli přechodu na nový formát pozemního televizního vysílání se Česká televize rozhodla, že přesune kanál ČT D/Art do...

Dříve loupil a vraždil na Západě, pak byl zločincem jugoslávské války

Zeljko Raznatovič známý jako Arkan, byl velitelem srbské jednotky Tygři. Právě...

Na Arkana, šéfa nechvalně proslulých Arkanových tygrů z jugoslávské války, měli mezinárodní vyšetřovatelé políčeno...

Další z rubriky

Tipy pro Windows 10: Zapněte klidový režim PC a nebude při práci rušit

Tipy a triky pro Windows 10

Tichý režim nemají jen telefony, ale také Windows. Podíváme se, kde ho aktivovat, jak zakázat zobrazování obrázku na...

Nahrajeme váš mozek na cloud, plánuje startup. Ale zabije vás tím

Mozek, ilustrace

Johnny Depp by měl zbystřit. Zahrál si totiž roli ve filmu Transcendence, ve kterém si po smrti nahraje mysl do...

Styl i bezpečnost. Vyzkoušejte alternativní prohlížeče pro Windows

Ilustrační foto - browser

Okno do internetu. Nadneseně používaný příměr pro internetové prohlížeče. Díky nim je na jedno kliknutí dostupný obsah...

Najdete na iDNES.cz