Jak vytvořit zvukové CD z MP3 souborů?

MP3 formát je velmi výhodný, ale je odkázaný na počítače, případně na drahé hardwarové přehrávače. K tomu, abyste si mohli pustit své oblíbené skladby kdykoliv a kdekoliv, je vhodnější zvukové CD. S tím souvisí i často kladená otázka, jak převést MP3 na WAV soubory.
Jak vypálit MP3 soubory na CD?

Po delší či kratší době i komprimované soubory zaplní pevný disk. Jistě nebudete chtít mazat svou cennou sbírku. Pokud máte vypalovačku CD, potom je ideálním řešením vypálit soubory na zapisovatelný disk (CD-R). Soubory zapíšeme na CD-R disk jako data, tedy stejným způsobem, jakým se ukládají jiné druhy souborů, např. programy. V tomto případě není třeba provádět žádnou konverzi.

Jak vytvořit zvukové CD z MP3 souborů?

MP3 formát je velmi výhodný, ale je odkázaný na počítače, případně na drahé hardwarové přehrávače. K tomu, abyste si mohli poslechnout své oblíbené skladby kdykoliv, je vhodnější zvukové CD. S vypalovačkou není problém si takové CD z vybraných písní ve formátu MP3 vyrobit. I na tuto činnost existují speciální programy, které pracují přímo s MP3 soubory. Za všechny jmenujme alespoň AudioCD MP3 Studio nebo nejnovější verze Real JukeBoxu. Z vypalovacích programů pracuje přímo s MP3 soubory Easy CD Creator 4 firmy Adaptec. Stačí pouze vybrat skladby v celkové délce nepřesahující délku CD (u běžného CD-R 74 minut).

Easy CD Creator 4

Pokud nemáte takovýto program, je postup o něco složitější. Většina vypalovacího softwaru vytváří zvuková CD ze souborů WAV, proto musíme komprimované soubory do tohoto formátu nejprve převést čili dekódovat.

Jak převést MP3 na WAV soubory?

K této činnosti slouží programy zvané dekodéry, které pracují na přesně opačném principu než MP3 kodéry. Z komprimovaných audio dat vytvářejí zpětně původní .WAV soubor. K těmto programům patří například MP3 Decoder v1.43 . Vyberete MP3 soubory a určíte adresář, do kterého se mají uložit soubory WAV. Počítejte s tím, že WAV zabere desetkrát více místa než MP3 soubor (1minuta=10.5MB), a zajistěte si na pevném disku dostatek místa. Obvykle se doporučuje pro práci s audio soubory, které budeme následně zapisovat na CD-R disk, vyhradit na HDD alespoň 1GB.

MP3 Decoder

Většina kvalitních programů na editaci zvukových souborů také dokáže dekomprimovat MP3 soubory přímo, nebo s pomocí speciálních MP3 pluginů (Sound Forge, Cool Edit 2000). Výhoda použití těchto editorů spočívá v tom, že v nich navíc můžete dekomprimovaný zvuk podle potřeby ihned upravit. Pomohou vám odstranit praskot, zesílit či zeslabit zvuk, přidat různé zvukové efekty.

Nejdůležitější z úprav, kterou doporučujeme provést při míchání souborů z více zdrojů, je normalizace. Ne všechny digitální nahrávky včetně CD mají stejnou hlasitost. Normalizováním upravíme všechny soubory na stejnou úroveň, abychom se vyhnuli nepříjemnému kolísání hlasitosti při přehrávání skladeb.

Nemáte-li žádný z programů na dekódování, je možné využít pro dekódování i některé z přehrávačů MP3 souborů. Přehrávač Winamp obsahuje plugin pro zpětnou konverzi MP3 souborů na WAV. Ve volbách Options, Preferences (nejjednodušší je stisknout CTRL+P) vybereme mezi výstupními pluginy (Output Plug-Ins) Nullsoft Disk-Writer Plugin. Winamp nyní bude místo přehrávání MP3 soubory ukládat jako WAV. Volbou Configure můžeme zvolit adresář, do něhož se budou soubory ukládat. Nezapomeňte po ukončení práce vrátit zpět Nullsoft Wave-Out Plugin určený k běžnému přehrávání.

Winamp Decoder