ICQ a další instant messengery změnily význam slova

ICQ a další instant messengery změnily význam slova

Jak začalo ICQ?

  • 163
Nejstahovanější program českého internetu - kecálek ICQ - pro mnohé změnil význam slova "chatování". Před deseti lety přitom tento fenomén začal jako skromný projekt čtyř izraelských studentů.

"Ajsíkjůčko" zná zřejmě každý, ale malá rekapitulace neuškodí. Zkratka ICQ je ve skutečnosti hříčkou, při anglickém hláskování totiž dostáváme "aj sík jů", neboli "I seek you", hledám tě. Tak, etymologii máme za sebou a podíváme se na historii tohoto prográmku, který ve slovníku mladých lidí změnil význam slova "chatovat".

Předchůdci dnešních kecálků

Textová komunikace mezi uživateli počítačových sítí bujela už od jejich počátků (70. léta). A to nepočítáme emaily a diskuzní skupiny. Na unixových systémech existovaly (a samozřejmě i existují) funkce pro přímou a okamžitou komunikaci mezi uživateli. Nejprve šlo o komunikaci mezi uživateli napojenými na jeden počítač, později i o komunikaci v rámci počítačové sítě a pak i o komunikaci v rámci sítě internet.

ytalk

Některé z těchto aplikací fugovaly peer-to-peer, jiné protokoly spojovaly uživatele přes server. Společný měly ovšem jeden rys - byly přístupné přes konzoli (příkazový řádek). To byl také důvod, proč si nezískaly širokou oblibu veřejnosti, která začala v devadesátých letech objevovat možnosti internetu.

Parta kluků z Izraele

Yair Goldfinger, Arik Vardi, Sefi Vigiser a Amnon Amir odstartovali prográmek ICQ spíše pro svoji vlastní potřebu v roce 1996. Nabízel grafickou nadstavbu nad textovým komunikačním protokolem, a bylo relativně snadné jej používat. Asi proto se rychle rozšířil, nejprve prý mezi kamarády a spolužáky a "virálním marketingem", pak mezi stovky dalších lidí. Přitažlivá byla především možnost sledovat, kdo je právě připojen k síti.

icq.com - logoTím se program diametrálně odlišoval od e-mailu. Oproti internetovým chatům, u nás tehdy populárním, zase přinášel možnost diskutovat nerušeně s konkrétním člověkem. Dnešní kecálkové se sice zase ke konceptu "chatovacích místností" vracejí, nicméně typické použití spočívá právě v soukromém dialogu.

Celosvětový fenomén

V následujícím roce ICQ doslova zaplavilo internet. Program ICQ se velmi rychle stal hitem internetové komunikace, která při tehdejších běžně dostupných internetových přípojkách ještě nemohla v masové míře pomýšlet na videokonference a VoIP (alespoň v některých zemích ne), zato textová komunikace byla rychlá, pohodlná a ač se to dnes zdá již nepředstavitelné, exotická. Nové způsoby vyjadřování si vyžádaly i změnu používaného jazyka, vytvoření nových zkratek a rozvoj emotikonů (viz článek o prvním smajlíku:)

Textová komunikace se mj. rozšířila i do populární kultury. Můžeme tak sledovat filmové hrdiny, jak v You Got Mail zažívají paradoxy anonymní internetové romance a chat už inspiroval dokonce i autory divadelních her.

ICQ 5.1




Nástup velkých hráčů

Velké firmy zanedlouho rozpoznaly, že v instant messagingu je velký potenciál, a neváhaly. America On Line nejprve v roce 1997 vytvořila vlastní klient AOL Instant Messenger (v USA stále oblíbený), a později, v červnu 1998, koupila firmu Mirabilis, která stála za vývojem ICQ. Od té doby fungují AIM i ICQ pod jedním vlastníkem, ovšem jako zdánlivě si konkurující produkty. AOL ve Spojených státech drží i několik patentů na instant messaging.

Kromě toho se do hry zapojil i Microsoft se svým MSN, Yahoo a jejich Yahoo! Messenger a další. Každý z programů přitom jel pod vlastním protokolem a pro komunikaci s "nekompatibilními přáteli" bylo nutno instalovat více klientů.

AOL Instant Messenger


Budoucnost kecálků...

V roce 1998 se rozběhl projekt Jabber s cílem vytvořit komunikační program založený na otevřených standardech. Klientů pro komunikaci přes Jabber tak může být více (a taky tomu tak je). První veřejná verze spatřila elektrony internetu v roce 2000 a od té doby si získává popularitu. V roce 2005 např. Google použil Jabber/XMPP protokolu pro přenos textových zpráv ve svém chatovacím programu Google Talk. Také jiné programy (Trillian, Miranda) podporují více protokolů. Kdekoli z internetu se na svůj účet může připojit třeba přes www.meebo.com nebo http://go.icq.com.

meebo.com

Internetem, který mezitím nabral na rychlosti, ale cloumá také VoIP, přenos hlasu (a také videa). V této oblasti má dobře našlápnuto Skype, mnoho konkurentů mu šlape na paty. Většina proprietálních i volných instant messengerů si umí s přenosem hlasu tak či onak poradit. A tak je zase jednou na uživatelích, aby rozhodli, co se ujme. Všichni se o naši komunikaci perou a předhánějí se, přes koho si budeme povídat. Podle čeho si můžeme vybrat?

Ať dám jakoukoli odpověď, v diskuzi byste mně ušlapali stejně... Napište místo toho, který z messengerů tipujete na dlouhodobého vítěze a proč.

BRB, CU L8r :)

Odkazy, které by vás mohly zajímat: