Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Jak zakázat používání Ovládacích panelů

aktualizováno 
Zajímá vás jak změnit zvuková schémata ve Windows? Chcete skoncovat s automatickým spouštěním programů ze složek? Nechcete, aby uživatelé PC měli přístup k Ovládacím panelům, anebo jen potřebujete vytvořit uživatelský účet, který bude pro ostatní skrytý?

Tipy pro začátečníky:

178 – nadefinujte si vlastní zvukové schéma
Operační systémy Windows podporují tzv. zvuková schémata. Pomocí ovládacího panelu Zvuky a multimédia můžete přiřadit zvuky některým systémovým událostem. Například, dojde-li k chybě, pak se přehraje vybraný zvuk. Chcete-li si definovat vlastní zvuky, potom to lze provést v Ovládacích panelech pod položkou Zvuky a zvuková zařízení. Tu otevřete a přepněte se na kartu Zvuky. Zde v otevíracím menu Zvuková schémata naleznete volbu Výchozí a Bez zvuku. V menu Události programů si můžete vybrat událost, ke které chcete přiřadit zvuk. Pomocí tlačítka Procházet můžete vybírat z předdefinovaných zvuků či použít svůj vlastní. Jediné omezení se týká formátu souboru. Ten musí být totiž ve WAVu.

Tipy pro začátečníky

179 – vypněte automatické spouštění programů při startu Windows XP
Start aplikací společně s naběhnutím Windows probíhá z několika míst (registr, složky). Především ve složce Po spuštění se mnohdy nacházejí položky, které vyvolávají spuštění aplikace při závěrečném procesu natažení systému. Ta se však na pevném disku nachází hned několikrát. Pokud se vám tedy nedaří zakázat spouštění aplikací, potom v C:\Documents and Settings nahlédněte do následujících složek: \Složka uživatele\Nabídka Start\Programy\Po spuštění (vaše osobní složka), \All Users\Nabídka Start\Programy\Po spuštění (složka pro všechny uživatele společná) a \Default User\Nabídka Start\Programy\Po spuštění (položky z této složky jsou automaticky kopírovány do složky nového uživatele systému). Přístup do všech složek mají jen uživatelé s administrátorským oprávněním. Uživatelé s nižším oprávněním mohu přistupovat pouze do své složky.

Tipy pro začátečníky

180 – jak na Ovládací panely ve složce Tento počítač
Chcete-li si nechat zobrazit položku Ovládací panely i pod ikonkou Tento počítač, potom otevřete Průzkumníka Winodws (Windows+E). Zde klikněte na Nástroje -> Možnosti. Vyberte kartu Zobrazení a v seznamu Upřesnit nastavení vyhledejte řádek Zobrazovat složku Ovládací panely ve složce Tento počítač a ten zatrhněte. Poklikáte-li nyní na ikonku Tento počítač, objeví se v oblasti Jiný ikona Ovládacích panelů.

Tipy pro začátečníky

Tipy pro pokročilé:

181 – jak na synchronizaci systémového času
Pomocí příkazu net time je možné synchronizovat hodiny počítače s hodinami jiného počítače nebo domény. Zadáním tohoto příkazu bez parametrů zobrazíte čas platný v jiném počítači nebo doméně v místní síti. Okamžitou synchronizaci lze provést tak, že kliknete na Start tlačítko a vyberete Spustit. Do řádku Otevřít vepište příkaz net time /set. Po kliknutí na OK, proběhne synchronizace systémového času vašeho PC se systémovým časem určeným serverem v síti. Máte-li více doménových serverů, potom můžete využít také přepínač /rtsdomain, který určuje podle kterého serveru bude provedena aktualizace.

Tipy pro pokročilé:

182 - zakažte uživatelům používat Ovládací panely
Nechcete, aby se někdo dostal k nastavení operačního systému prostřednictvím Ovládacích panelů, klávesových zkratek a také kontextových menu? Potom ve Windows XP můžete provést malý zásah, díky kterému lze konfiguraci nastavení PC prostřednictvím položek v Ovládacích panelech zakázat. Klikněte na Start -> Spustit a do řádku Otevřít vložte příkaz gpedit.msc. Otevře se okno Zásady skupin. V něm vyberte větev Konfigurace uživatele -> Šablony pro správu -> Ovládací panely. Zde naleznete 4 položky (Zakázat přístup, Skrýt určené panely, Zobrazit pouze určené panely a Vynutit klasický styl Ovládacích panelů). Jejich konfigurací můžete dosáhnout znepřístupnění všech nastavení, (ne)zpřístupnění jen vybraných a také zvolit klasický styl, bez možnosti přepnout se do zobrazení podle kategorií. Po nastavení vždy klikněte na Použít, respektive OK.

Tipy pro pokročilé: 

183 – jak vytvořit neviditelného uživatele Windows XP
Používáte-li pro přihlášení uživatelů ve Windows XP klasickou přihlašovací obrazovku, potom jistě víte, že se v ní nachází seznam všech uživatelů počítače (kromě administrátora). Chcete-li se k PC přihlašovat tak, aby to netušili ostatní uživatelé, proveďte malou změnu v systémovém registru. Ten otevřete kliknutím na Start -> Spustit a vepište příkaz regedit. Nyní vyhledejte klíč HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Microsoft\Windows NT\CurrentVersion\Winlogon\SpecialAccounts\UserList. Na pravé straně vytvořte novou hodnotu DWORD (klikněte na volném místě pravým tlačítkem myši) a tu pojmenujte přesně podle konkrétního uživatele. Nyní na ni dvakrát poklikejte a přidělte, respektive ponechejte jí hodnotu 0. Pokud budete chtít uživatele zobrazovat, potom ji kdykoliv změňte na 1.

Tipy pro pokročilé:Nejčtenější

„Tak mě zastřel!“ vykřikl ruský voják a zavraždil šestnáctiletého kluka

Vražedná zbraň. Touto pistolí Stečkin APS zastřelil opilý ruský voják Rudněv v...

„Teď v Československu platí sovětské zákony,“ řekl ruský generál vyšetřovatel Veřejné bezpečnosti, když pátrali po...

Zabil je výbuch ruského tanku v centru Prahy. KSČ ničila životy pozůstalým

Tanky typové řady T-54/55, ten blíž k fotografovi evidentně neschopný pohybu,...

Zatímco na pražské Vinohradské třídě hořel a vybuchoval tank, zmatení ruští vojáci na Václavském náměstí zahájili palbu...Tento pancíř dá tankistům pocit bezpečí a jistoty. Ale bude to stačit?

SMART PROTech na tanku Leopard 2

Německá firma IBD Deisenroth Engineering (IBD) představila prototyp balistické ochrany SMART PROTech pro obrněná...

Úspěšný start. Sonda míří ke Slunci tak blízko, jako žádná předtím

Úspěšný start rakety Delta IV Heavy 12.8.2018 v 9:31 se sondou Parker Solar...

V neděli ráno se ke Slunci vydala unikátní sonda Parker Solar Probe. Měla by se přiblížit k naší hvězdě podstatně blíže...

Sulfan jako lék? V lidských buňkách možná pomáhá zvrátit stárnutí

Klíč k procesu stárnutí tkví v DNA.

Tým vědců zkoumající jednu z příčin stárnutí oznámil úspěch, a to přímo na lidských buňkách v laboratorních podmínkách....

Další z rubriky

Vyřešit problémy s Windows pomůže opravář registru

Ilustrační foto

Dochází-li Windows dech, můžete zkusit spustit jeden z dostupných čističů systémového registru. Ten najde neplatné...

Tablet vám pomůže jednoduše sdílet soubory nebo pohodlně prohlížet PDF

Tablet pro práci i zábavu

Šikovný správce souborů vám ušetří čas, stejně jako aplikace pro pohodlné sdílení obsahu. Pomoci může také prohlížeč...

Stáhněte si zdarma: klikněte a relaxujte, nebo zálohujte počítač

Ilustrační foto - relax

Dopřát si při práci na PC příjemné zvuky na pozadí či se připravit na kvalitní spánek pomůže program Click and Relax. O...

Vzpomínáme: Kdo nechal sestru jíst mouchy a kdo chutnal žížaly?
Vzpomínáme: Kdo nechal sestru jíst mouchy a kdo chutnal žížaly?

Když jsem u nás v kanceláři řekla, že chystám článek o příhodách z dětství, spustila se lavina vzpomínání. Redakce se smíchem rázem otřásala v základech. Jedna si ostříhala řasy, druhá si touhu po papouškovi splnila v bažantnici, třetí nutila mladší sestru jíst mrtvé mouchy… a to není zdaleka všechno!

Najdete na iDNES.cz