Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Jak změnit bitrate (rychlost datového toku) u MP3 souborů

  0:30aktualizováno  0:30
Někdy je nutné z nejrůznějších důvodů změnit u MP3 souborů rychlost datového toku a tím i jejich velikost. V našem článku vám předkládáme nejjednodušší způsob, jak na to.
Občas se stává, že potřebujeme převést soubory MP3 na jinou rychlost datového toku (bitrate). Důvodem zpravidla bývá potřeba ušetřit místo disku nebo vytvořit menší soubory, jež se budou snadněji šířit přes Internet. Na technetu takto vytváříme preview ke skladbám, jež si můžete stáhnout v hudební sekci našeho serveru. Obzvláště aktuální se jeví tato otázka v souvislosti s rychlým nástupem přenosných MP3 přehrávačů. Jejich limitujícím faktorem je velikost a cena paměti. Při velikostech pamětí 16, 32, či maximálně 64 MB si bez omezení kvality MP3 souborů příliš dlouhý poslech nedopřejete. Navíc některé přehrávače nepodporují všechny hodnoty datového toku nebo proměnný datový tok VBR a řada MP3 souborů by v nich nešla vůbec použít. Ve všech těchto případech je nutno MP3 soubory konvertovat.

Postup vedoucí ke kýžené konverzi MP3 souborů zahrnuje dekompresi a nové kódování souboru. Dekódování MP3 souborů do formátu WAV a kódování do MP3 jsme již věnovali samostatné články. Takový postup má však své nevýhody. Potřebujete dva programy (dekodér a kodér) a spoustu volného místa na pevném disku pro soubory WAV. V době, kdy se projevuje převaha víceúčelových programů, lze zvolit jednodušší cestu. Potřebujete-li řešit daný problém, doporučujeme použít program MusicMatch Jukebox. Konverze je jen jednou z mnoha funkcí tohoto vynikajícího programu, ale je řešena dokonale.

V menu si vyberete nabídku File a Conversion. Objeví se okno s přehledným rozdělením na levý zdrojový a pravý cílový adresář. V obou polovinách vybereme jako typ souborů MP3. V levé polovině vyhledáme adresář se soubory, jež chceme transformovat, a vybereme všechny nebo zvolíme určité soubory. V pravém okně klikneme na adresář, do něhož chceme umístit nové soubory. Nyní se pouze rozhodneme na jakou rychlost datového toku mají být soubory převedeny. K dispozici je rozmezí do 8 do 320 kbit/s. Kromě toho dává MusicMatch možnost použít i proměnný datový tok (VBR), s nímž můžete docílit ještě o něco menších souborů (udává se v procentech od 1 do 100). Pak již stiskneme tlačítko Start a program všechny soubory převede. Výhodou MusicMatch Jukeboxu je, že celou konverzi provádí přímo bez meziukládání souborů WAV, takže ušetříte čas i místo na disku.

Stejným způsobem můžete v případě potřeby dekódovat MP3 do souborů WAV nebo převádět MP3 do formátu WMA firmy Microsoft. Podobné služby vám nabídnou i další víceúčelové programy, např. Media Jukebox či CD Copy, ale MusicMatch Jukebox vede jednoduchostí obsluhy, kvalitou kodeku a konverzi v něm lze provádět hromadně. Navíc, což je podstatné, se jedná o freewarový program a můžete jej tedy používat zdarma.

Autor:Nejčtenější

„Neříkej, že už to děláme!“ Tahák šéfa Facebooku ukazuje, čeho se bál

Mark Zuckerberg vypovídá před americkým Kongresem. Jeho poznámky unikly na...

Mark Zuckerberg, zakladatel a šéf sociální sítě Facebook, vypovídal dlouhé hodiny před americkými kongresmany v...

Pilotovi se nechtělo střílet, ale musel. Sestřelení letu KAL 902

Letoun Korejských aerolinií po nouzovém přistání na zamrzlém jezeře.

Před 40 lety sovětská protivzdušná obrana sestřelila dopravní letadlo korejských aerolinek, které se dostalo na území...Voda na Marsu je. Chová se však zvláštně a může i levitovat

Na povrchu Marsu můžeme spatřit nejenom doklady o proudění kapalné vody v...

Dva experimenty ukázaly, že na povrchu Marsu se voda chová výrazně jinak, než jsme zvyklí. Například místní „bahno“...

Youtuber zaplakal. V přímém přenosu mu hackeři ukradli 40 milionů

Ian Balina zřejmě během hacku přišel o více než dva miliony dolarů v...

Přijít o miliony dolarů je ve světě kryptoměn až neuvěřitelně snadné. Přesvědčil se o tom i Ian Balina, americký...

Konec DVB-T vysílání nezruší povinnost platit koncesionářské poplatky

Konec DVB-T vysílání na povinnosti platit koncesionářské poplatky nic nemění.

S přechodem na nový vysílací standard DVB-T2 přijdou někteří diváci o televizní příjem. Změní se něco z hlediska zákona...

Další z rubriky

Vyzkoušejte osm zdarma dostupných alternativ Skypu

Ilustrační foto - notebook

Komunikační nástroj Skype umožňuje zdarma vést textové, audio, ale i video a skupinové hovory. Mezi uživateli je...

Prohlížeč pro tablety skryje vaše surfování, další aplikace vás uspí

Na tabletu lze seriózně pracovat i si užít zábavu.

Všestranný videopřehrávač najde i doplňkové informace, šikovná kalkulačka umí převádět jednotky i měny. Internetový...

Tipy a triky pro Windows 10: Změna metadat u hudebních souborů

Tipy a triky pro Windows 10

Ukážeme, jak měnit popisky u hudebních souborů, ale také, jak zakázat zobrazovat informační hlášení, jak zakázat...

recenze-a-hodnoceni-vyrobku
recenze-a-hodnoceni-vyrobku

Nevíte si rady jaký koupit kočárek, nebo který prací prostředek je nejlepší? Podívejte se na zkušenosti jiných maminek.

Najdete na iDNES.cz