Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Jaké aplikace se spouštějí společně s Windows?

aktualizováno 
Při startu počítače s operačním systémem Windows se zavádějí programy, které ne vždy potřebujeme spustit. Zároveň zde může docházet k aktivaci špionážních programů. Zajímá-li vás, co vše se zavádí a jak to omezit, pak se s námi podívejte na jednu funkci ve Windows.

Patříte-li mezi ty uživatele, kteří rádi zkoušejí instalovat různé nové softwarové nástroje či utilitky, pak se vám může stát, že při jejich odebrání ze systému nemusí vše proběhnout na výbornou. V systémovém registru tak zůstane mnoho zbytečných klíčů, které jen ubírají na výkonu PC. Pro odstranění neživých záznamů je možné využít speciální nástroje. Máte-li však problém s tím, že ne vždy se při startu Windows spouštějí ty programy, které byste chtěli, pak pro vás máme řešení.

Pro přehled toho, co se automaticky spouští při startu Windows XP, je možné využít Nástroj pro konfiguraci systému, nebo sáhnout po nějakém propracovaném balíku. Mezi velmi dobré se řadí například jv16Powertools, Windows Startup Inspector či StartEd. Výhodou prvního případu je to, že nemusíte nic stahovat a ani instalovat, na druhou stranu je tento nástroj funkčně velmi omezen a navíc nepodává podrobné informace o spouštěných programech. I přesto si myslíme, že stojí za to se o něm zmínit.

Kde najdete MSCONFIG ve Windows:
Windows 95 - není
Windows 98/98SE/ME - C:\WINDOWS\System
Windows NT4/2000 - není
Windows XP: C:\WINDOWS\PCHealth\HelpCtr\Binaries

Stáhněte si MSCONFIG pro různé verze Windows:
Windows 95: pro tuto verzi neexistuje žádná verze
Windows 98: Download
Windows 98 SE: Download
Windows ME: Download
Windows NT4: pro tuto verzi neexistuje žádná verze
Windows 2000: pro tuto verzi neexistuje žádná verze
Windows XP: Download
Windows XP SP1: Download

Nastavení ve Windows
Nástroj nehledejte v nabídce Start a ani v Ovládacích panelech. Aktivujete ho pomocí příkazu msconfig, který vepíšete do řádku Otevřít (Start -> Spustit). Tím dojde k otevření utilitky, ve které lze povolit, či zakázat například natahování programů do paměti, měnit konfiguraci systému apod. Díky tomu odpadá nutnost manuálně editovat jednotlivé konfigurační soubory.

Záložka s označením Obecné slouží k nastavení způsobu výběru spuštění PC. To se hodí zejména při ladění systému, nebo při problémech s jeho startem (zamrzávání) apod. Vybrat si tak lze celkem ze tří variant. Ve výběru spuštění se definuje, jaké soubory, služby a položky v záložce Po spuštění se mají zpracovat při startu PC. Ve spodní části se navíc nacházejí dvě tlačítka, pomocí kterých se spouští funkce na obnovení systému a interní rozbalovací algoritmus, jenž obnovuje poškozené soubory.

Co vše se spouští společně s Windows?

Záložky SYSTEM.INI a WIN.INI jsou určeny především správcům Windows, kteří se v jejich funkcích opravdu vyznají. V žádném případě s nimi nedoporučujeme manipulovat osobám bez těchto zkušeností. Mohlo by dojít k vážnému poškození systému.

Ti z vás, kteří používají dvě a více verzí systému Windows, jistě znají konfigurační soubor BOOT.INI. Pod stejnojmennou záložkou tedy najdete rozhraní pro editaci tohoto velmi důležitého souboru, určující, z jaké partition se má zavést ten který operační systém. Další informace o způsobu nastavení souboru boot.ini se dozvíte v tomto článku.

Co vše se spouští společně s Windows?

Předposlední záložka nazvaná Služby má na starost spouštění různých služeb Windows, které provádějí určitou specifickou systémovou funkci pro podporu dalších programů. Kromě služeb společnosti Microsoft se zde mohou nacházet záznamy vámi instalovaných aplikací. Zaškrtnete-li tlačítko Skrýt všechny služby společnosti Microsoft, získáte přehled spuštěných a zastavených procesů, které nemá na svědomí Microsoft. Máte-li instalován antivirový program a firewall, pak by se tyto položky měly objevit právě v tomto seznamu. Služby lze detailně konfigurovat pomocí funkce Správa počítače, k němuž se dostanete pravým kliknutím na ikonku Tento počítač.

Co vše se spouští společně s Windows?

Nejzajímavější kartou je Po spuštění. Ta obsahuje seznam všech procesů, které se startují po natažení jádra systému. Zde tedy lehce odhalíte, jaké programy se odkud spouštějí. Pokud záznam v bloku Umístění začíná na HKLM(CU), jde o položku startující se prostřednictvím registru, je-li tam však uvedeno Common startup, pak je startován všem uživatelům PC a v případě Startup záznamu pouze právě přihlášenému. Zaškrtnutím či odškrtnutím položky její spuštění zakážete nebo povolíte.

Co vše se spouští společně s Windows?

Závěrem
Zakážete-li spouštění určité služby, či zrušíte označení některé položky v kartě Po spuštění, automaticky dojde v záložce Obecné k přepnutí výběru spuštění na poslední možnost. O tomto režimu budete informováni při dalším spuštění PC prostřednictvím dialogového okna. Za čtrnáct dní se blíže podíváme na jednu aplikaci, která pomůže méně pokročilým uživatelům nastavit, jaké programy se mají spouštět po startu Windows a zároveň konzultovat, k čemu je vybraná položka zapotřebí.
Nejčtenější

Proč je zrzavých tak málo? Všem se líbí, ale zřejmě jsou nemocnější

Zrzavé vlasy dnes mají dnes v průměru zhruba dvě procenta celoevropské populace.

Zrzaví lidé, kterých jsou v Evropě asi dvě procenta, jsou nemocnější než ti nezrzaví, a to především ženy. Přesto zrzky...

Rusko stále neumí vyrábět termovizní přístroje

Termovize jsou mimo jiné hlavním senzorem všech moderních tanků. Ruské tanky...

Klíčovou součást termovizních přístrojů představují detektory v mozaikovém uspořádání. Vyrábí se pouze v několika...Posloucháte na YouTube muziku? Služba vás bude chtít otrávit reklamou

YouTube je bohatým hudebním zdrojem, ale hudební průmysl z toho radost nemá.

Bezplatný poslech hudby na YouTube by se brzy mohl stát poněkud nepříjemnou záležitostí. Provozovatelé služby se totiž...

Největší představitelné utrpení? Co ovlivňuje bolest a jak ji měřit

Popište, jakou bolest cítíte (ilustrační foto)

„Bolest je jen slabost opouštějící tělo,“ zněla jedna z propagačních vět amerických mariňáků. Pro někoho jsou...

Čínský sociální kredit v praxi: „nedůvěryhodní“ nesmí do vlaků a letadel

„Sociální hodnocení lidí“ v Čině se začíná uplatňovat v reálném životě

Opatření, které lze chápat i jako účinný mocenský nástroj pro eliminování nepohodlných občanů. Lidé, které čínská vláda...

Další z rubriky

Stáhněte si zdarma: kompaktní rychlý prohlížeč obrázků i porovnávač PDF

Děti a počítač

Prohlížeč snímků CPix umí třeba zašifrovat dva obrázky do jednoho. Porovnat dva PDF dokumenty a zobrazit případné změny...

Nahrajeme váš mozek na cloud, plánuje startup. Ale zabije vás tím

Mozek, ilustrace

Johnny Depp by měl zbystřit. Zahrál si totiž roli ve filmu Transcendence, ve kterém si po smrti nahraje mysl do...

Tablet vám bezpečně uloží hesla i pohlídá finance

Tablet pro práci i zábavu

Vyzkoušejte si nový přehrávač internetových rádií, užitečný ovládací panel, aplikaci pro cestovatele nebo třeba...

Najdete na iDNES.cz