Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Ukrutně drahý, ale tuze dobrý. Superkompakt od Sony dělá skvělé fotky

aktualizováno 
Sony RX-100 má velký snímací čip, obrovské rozlišení a objektiv s výbornou světelností. Má spoustu praktických scénických režimů, šikovnou automatiku i plně manuální režim. Natočí video v plném HD rozlišení a vejde se do kapsy u košile. Jenže stojí 18 tisíc.

Sony RX-100: Blesk vyskakuje jak čertík z krabičky, pochválit musíme jeho umístění mimo osu objektivu. | foto: Václav Nývlt, Technet.cz

Je to foťák pro ty, co chtějí mít technicky výborné snímky a zároveň nemají chutě se focením nějak hlouběji zaobírat. Je to aparát pro ty, co si nemusejí zvyšovat prestiž na krku houpající se zrcadlovkou, ale záleží jim na kvalitě výsledných obrázků. A je to stroj pro ty, co mohou dát za kompakt tři čtvrtiny průměrného platu.

Velký čip a výborná optika

Sony se toho do maličkého těla podařilo vměstnat opravdu hodně.

V kategorii kompaktních aparátů je použit velmi nadstandardní snímací čip - CMOS o velikosti 1". Oproti méně než polovičním (1/2.3") snímačům v běžných kompaktech se vyznačuje především nižším šumem za špatných světelných podmínek. Při poměru stran 3:2 dokáže vyrobit obrázek v rozlišení 20,2 Mpix, tedy 5 472 × 3 648 obrazových bodů. To je skvělé při tisku velkoformátových fotografií nebo dělání výřezů.

Sony RX-100: Parádní foťák v nenápadném kompaktním těle.

Sony RX-100: Parádní foťák v nenápadném kompaktním těle.

Pochvalu si zaslouží i optika. Objektiv Carl Zeiss nabízí skvělou světelnost v rozsahu F 1,8 - 4,9 a rozsah ohnisek 28 - 100 mm, tedy lidově řečeno, 3,6× zoom. Rozsah transfokace se může v době ultrazoomů zdát malý, RX-100 to však díky velikému rozlišení snímače dohání elektronicky - digitální transfokací. Zatímco u pětimegapixelových aparátů znamenal digitální zoom citelné zhoršení kvality, u 20,9Mpix snímače si digitální zoom do určité míry můžete bez obav dovolit.

Samotný čip dokáže pracovat s citlivostí ISO 80 až ISO 6 400. Při nejvyšší citlivosti je již šum docela výrazný, což ale nikoho nemusí mrzet - takovou citlivost často nevyužije. Díky výkonnému procesoru BIONZ poslední generace můžete využít vícesnímkovou ("multiframe") redukci šumu - aparát vyfotí ve velké rychlosti několik (až šest) snímků a spojí je do jednoho obrazu. Podle výrobce je účinek stejný jako focení při ISO 25 600, ale bez šumu. Funguje to výborně, ukázkový snímek v temném interiéru pořídil při ISO 125. Při focení v hlubokém podzemí, nasvětleném dvěma čelovkami, pak aparát zvolil ISO 3 200. Musíte mít klidnou ruku, objekt focení se nesmí hýbat, ale snadno pořídíte kvalitní fotku bez blesku i v opravdu tmavém prostředí.

Ovládání: hůře se drží, ale skvěle ho přizpůsobíte

Jednoduché elegantní kovové tělo působí v ruce trochu těžce. S hmotností 238 gramů patří mezi nejtěžší kompakty - například má o 34 gramů více než Lumix TZ-30 z testu cestovatelských aparátů. Váží jako průměrná "bezzrcadlovka" bez objektivu. Jinými slovy, není nejlehčí, ale vzhledem k tomu, co nabízí, je hmotnost "OK".

Sony RX-100: Volbu funkčních režimů ma na starosti klasické kolečko, řízení

Volbu funkčních režimů ma na starosti klasické kolečko, řízení transfokace je kolem tlačítka spouště.

Designovým ústupkem je absence jakéhokoli "gripu", takže v ruce nesedí nejjistěji. Pocit trochu vylepšuje měkká gumová ploška fungující jako opora pro palec.

Velkou pochvalu si zaslouží otočný prstenec kolem objektivu. Jeho funkci si nastavíte v menu, na výběr máte například transfokaci (zoom), čas, clonu, ISO, vyvážení bílé a kompenzaci expozice. Manuálně si můžete nastavit funkce i dalších čtyř tlačítek vedle displeje. Což je skvělé.

Obrovské možnosti nastavení a přehršel funkcí však také vyústily do poměrně rozsáhlého menu, kde se dá zorientovat po chvilce cviku a zvykání. Za intuitivní například nelze považovat schování samospouště pod položku "režim pohonu".

Akumulátor dobíjíte přímo v aparátu pomocí USB nabíječky. Baterka vydrží na zhruba 300 fotografií - s pouze občasným využitím blesku a kontrolou pořízených snímků na displeji.

Sony RX-100: Displej není dotykový, ale perfektně čitelný i přímém na slunci.

Displej není dotykový, ale perfektně čitelný i přímém na slunci.

A když jsme u displeje - ten je perfektní. I v plném letním slunci je skvěle čitelný. Má jemnou kresbu a syté barvy. Výhradu máme k blesku, který se nabíjí pomaleji, než by bylo leckdy vhodné. Pokud tedy potřebujete vyfotit více snímků z bleskem v rychlém sledu za sebou, je to problém.

Funkce a režimy: můžete jen cvakat, nebo si dosyta vyhrát

Pokud se nechcete o nic starat, aparát nabízí dva automatické režimy: inteligentní automatiku a "super auto". Ta první "jen" samostatně vybírá nejvhodnější scénické režimy, druhá využívá pokročilejších nastavení a přidává "snímání překládáním" - režim, kdy nafotí více snímků a složí je dohromady pro optimální výsledek. "Super auto" mi ve většině případů vyhovovalo nejlépe.

Pokud předem víte, že budete fotit třeba rychlé pohyby (sport), nebo detaily (makro), můžete si ručně zvolit jeden ze scénických režimů. Jsou zde i opravdu šikovné předvolby jako noční portrét (kombinace blesku s delším časem), portrét (rozmazání pozadí za osobou), západ slunce (barevně zdramatizuje i mdlejší západy), nebo ručně držený soumrak (sečtení sekvence snímků do jednoho výsledného obrázku v kombinaci s teplejším laděním barev). Režimů je spousta, všechny jmenovat nebudeme.

Sony RX-100: Micro USB 2.0 port pro připojení k počítač doplňuje Micro HDMI

Micro USB 2.0 port doplňuje Micro HDMI konektor na spodní straně aparátu.

Sony RX-100: prostor pro Li-Ion akumulátor s kapacitou 1240 mAh a paměťovou

Prostor pro Li-Ion akumulátor s kapacitou 1240 mAh a paměťovou SDHC kartu.

Pokročilejší uživatelé využijí režimy priority času a priority clony, případně si troufnou na plně manuální režim. Nechybí ani "program auto", kdy čas a clonu nastavuje automat a na uživateli je vše ostatní. 

Perfektně funguje režim panorama, při kterém aparátem pohybujeme zleva doprava a ten automaticky ze sekvence snímků složí "širokánský" výsledek. Šikovná je možnost výběru směru, kterým panorama pořídíte. Vertikální je ideální pro focení budov a kopců (vyšší snímaná výška), horizontální ... Přiznám se, že pro superširoké (a nepříliš vysoké) panorama jsem využití nenašel.

Jako každý správný kompakt i RX-100 natáčí video. Na výběr jsou formáty AVCHD a MP4, nejvyšší kvalitou je 1080p při 50 snímcích za sekundu a datovém toku 28 Mbit/s. Při natáčení funguje ostření i zoomování, musíte ale počítat s tím, že to je v tichém prostředí v záznamu mírně slyšet (motorek objektivu). Kvalita videa je velmi dobrá.

Kvalita obrazu: ve většině případů perfektní

S RX-100 je radost fotit. Především proto, že ve většině situací automatika rozhodne správně a vzniknou technicky výborné snímky.

Snímky v plném rozlišení

29 testovacích snímků v plném rozlišení (tak, jak jsme je zkopírovali z paměťové karty aparátu) si můžete stáhnout v jednom ZIP archivu.

Všechny fotky jsou pořízeny v automatických režimech nebo scénických předvolbách. Ve většině případů je výsledek optimální, ale například u pohybu (tyto snímky se moc nepovedly) bychom lepších výsledků dosáhli s manuálním nastavením.

Fotky stahujte ZDE (170 MB ZIP archiv)

Při focení krajinek není aparátu co vytknout, při 20Mpix rozlišení můžete při promítání fotek využít i efektního přibližování na určitý detail -  v obrazu jich je opravdu mnoho.

Sony RX-100: krajina

Při focení krajiny potěší vysoké rozlišení čipu. Obraz je prokreslený do skoro nečekaných detailů, snadno tak vytvoříte i výřezy.

Sony RX-100: hloubka ostrosti

Rozumně lze pracovat s hloubkou ostrosti. Počítejte, že v plném světle může někdy vadit vysoká světelnost objektivu.

Skvěle si aparát poradil s kontrastními scénami - například u snímku pramenu Rimavy tekoucího do kovové lahve. Silně nasvětlená lahev a voda, v protikladu s tmavou "studánkou" u pramenu, která byla navíc schovaná ve stínu.

Sony RX-100: kontrast

Automatika si velmi rozumně poradí i s velmi kontrastními scénami. Přepaly i tmavá místa bez detailů jsou minimální ...

Sony RX-100: plné slunce

... i za plného slunce dostanete vyváženou fotku. Všimněte si výborné kresby i ve stínech vedle "tatrovky".

Zatím budu stále chválit, skvěle funguje funkce automatického panorama. Toto je focené "na výšku" s posunem doprava.

Sony RX-100: panorama

Automatické vytvoření panorama ze sekvence snímků funguje perfektně. Ideální je fotit jej ze stativu, ale jde to i z ruky (tak vznikl i ukázkový snímek) - jen musíte udžet aparát v rovině, jinak dojde k výraznějšímu ořezu.

Pokud rádi fotíte broučky, není "er iks stovka" ideální. Pokud jste si rozklikli obrázek hovnivála, viděli všechny ty jemné chloupky a - přiznejme si to - pro většinu z nás nijak vábné detaily, asi vám není jasné, proč kritizuji. Tento obrázek je však výřezem z mnohem většího obrázku. Jakmile jsem se s objektivem přiblížil více, aparátu se již nepodařilo zaostřit.

Sony RX-100: detail
Sony RX-100: makro

Objektiv nemá vysloveně "makro" ambice, ale díky obrovskému rozlišení a skvělému ostření můžete pořídit i velmi detailní záběry.

Drobnou kritiku mám i k fotce v protisvětle. Ačkoli aparát velmi dobře exponoval, byly patrné odlesky na optických členech objektivu, tedy efekt zvaný "lens flare". Lehce fialový nádech některých pasáží prozradí přítomnost aberace - barevné chybě na kontrastních hranách, která však po přiblížení není nijak dramatická.

RX-100: protisvětlo

V protisvětle foťák velmi dobře exponoval, aberace se mírně projevila především u krajů obrazu. Patrný byl také "lens flare" efekt, tedy odlesky vznikající mezi optickými prvky objektivu.

Trochu ošemetné je to s pohybem. Aparát má drobnou prodlevu spouště způsobenou ostřením - mezi kompakty nepatří k nejdelším, ale třeba Olympus z testu cestovatelských foťáků byl o poznání rychlejší.

Při běžném focení to nijak nepřekáží, ale pokud se rozhodnete zachytit kupříkladu psa ve skoku, musíte s tím počítat. Pokud fotíte pohyb hodně zblízka, někdy se aparátu nepodaří zaostřit. Samozřejmě přepnutí do manuálního režimu s ručním ostřením většinu této kritiky ruší.

Sony RX-100: pohyb

V běžných situacích aparát pohybující předměty bez problémů zaostří a s krátkým časem vyfotí ...

Sony RX-100: pohyb

... rychlost reakce i ostření však není na úrovni zrcadlovky. S tím je potřeba počítat.

Pokud se někdo v první půlce zasekl nad významem scénického režimu "jídlo", následující snímek nese vysvětlení. Procesor si pohraje s barvami a kontrastem a vyrobí opravdu "chutně" vypadající obrázek.

Sony RX-100: jídlo

Scénická předvolba "Jídlo" funguje dobře. Na "Špecialitu zbojníka Jakuba Surovca" dostala chuť celá redakce.

Velmi dobře fungují i režimy využívající "multiframe" - tedy složení obrázků z více snímků. Snímku z tmavé místnosti nechybí autentická atmosféra a ostré detaily, naopak mu chybí šum. I když jsem fotil z ruky, aparát mohl použít nízkou citlivost ISO 125.

Snímek z jeskyně vznikl více než sto metrů pod zemí, jedinými zdroji světla byly dvě čelovky. Aparát jsem držel jednou rukou, druhou se přidržoval žebříku, abych se po kluzkém kameni neporoučel do nižších "pater".

Sony RX-100: slabé světlo
Sony RX-100: tma

Perfektně aparát pracuje při slabém osvětlení. Díky "multiframe" režimu se sčítáním nafocených hodnot pořídíte výborně prokreslené a ostré snímky i ve slabém světle. Pravý snímek vznikl 110 metrů pod zemí za svitu dvou čelovek.

Multiframe oceníte i na procházce městem. I snímek z pozdně večerní nasvětlené Kurfürstendamm v Berlíně má opravdu autentickou atmosféru.

RX100: večerní atmosféra

Z ruky a bez blesku. Pomocí "multiframe" režimu lze snadno zachytit například atmosféru pozdně večerní ulice.

Příjemně nás potěšil i blesk. Nedělá přepaly, perfektně osvětlí dvanáctimetrovou místnost, většinou nevznikly ani červené oči.

RX-100: s bleskem

Blesk funguje velmi dobře v exteriéru i interiéru (foto vpravo). Objekt není přepálený, pozadí není zbytečně tmavé.

RX100: s bleskem

Pokoj v hotelu během veletrhu IFA. Venku tma, jediné světlo produkoval displej ultrabooku. Podle nás výborný výsledek.

Následující dívku jsme vyfotili na veletrhu IFA, blesk jsem měl vypnutý, aby neházel odrazy do všudepřítomných obrazovek s lesklou povrchovou úpravou. S jeho použitím by ale dívka mnohem lépe vynikla. Proč to píšu? I když aparát skvěle fotí i bez blesku a máte tak tendenci ho mít "natvrdo" vypnutý, někdy je fajn ho použít i mimo noc.

RX100: portrét bez blesku

Na veletrhu IFA. Blesk vypnutý, aby neházel odlesky do obrazovek.

Závěr

Je drahý jako čert. Během testování jsme však měli neslábnoucí pocit, že zákazník za své peníze dostane pořádnou porci perfektní elektroniky, optiky a promyšlených funkcí. 

Hlavní zprávy

Další z rubriky

Průběh fotografování na zahradě
Do 18 let nepřístupno. Fotograf předělal obývák na erotickou ulici

Za jediný rok musel nafotit 500 snímků, které by vyhověly přísným požadavkům prestižního nakladatelství Taschen. Proto Vlastimil Kula přeměnil svůj byt na...  celý článek

Zatékalo i na hlavní tribunu odkud tehdy mával soudruh Husák (na snímku z něj...
Absurdity totality: Neznámé fotografie z Prvního máje. Najdete se?

Se svými přístroji prochodil doslova celou Prahu. Fotografoval okupaci v šedesátém osmém, sraz milicionářů i události běžného dne v komunistickém...  celý článek

Fotografie zvlněných zelených kopců a modrého nebe v kalifornské Sonomě se...
„Blaho“ zná díky Microsoftu celý svět. „Měl jsem si říct víc,“ ví fotograf

Výchozí pozadí systému Windows XP zná každý. Optimistická krajina s modrou oblohou není montáž, jak se může zdát, ale fotografie pořízená na klasický film....  celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.