Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Jaké programy můžete na satelitu mít a kolik vás to bude stát

aktualizováno 
V Česku můžete pro příjem českých programů ze satelitu využít oficiální přístup od čtyř poskytovatelů. Vybírat lze z jednorázové platby za české programy nebo z pravidelné měsíční platby za větší nabídku.

Komunikační družice se pohybují ve výšce 36 tisíc kilometrů

Příjem televizního vysílání prostřednictvím satelitu je možný rovnou po zakoupení a instalaci satelitního kompletu. K dispozici jsou však jen volně šiřitelné programy označované jako FTA. Zpravidla jsou to zpravodajské televize a pak ty, které vysílají vlastní tvorbu. Všechny ostatní musejí být kvůli licenčním právům na vysílané programy kódovány, případně je jejich prémiový obsah placený.

To se týká i příjmu českých televizí. Zdarma lze tak na satelitu sledovat pouze zpravodajské ČT24 a Z1, hudební TV Óčko, křesťanskou TV Noe a regionálně lifestylovou Public TV. To platí v případě, že je satelitní anténa nasměrována na družici Astra 3A na pozici 23,6 stupňů východně nebo Astra 1E a 1G na pozici 23,5 stupňů východně. Družice Astra 1M a 1KR, umístěné na pozici 19,2° východně, které využívá služba UPC, nabízejí z českých programů pouze ČT24.

Jak funguje satelitní vysílání

Digitální satelitní vysílání (DVB-S, Digital Video Broadcasting – Satellite) zajišťují družice umístěné ve výšce 36 tisíc kilometrů nad hladinou moře. Pohybují se stejnou rychlostí, jakou se otáčí Země, díky čemuž pokrývají stále stejnou oblast. 

Příjem digitálního vysílání ze satelitu zajišťuje satelitní přijímač (set-top-box) s parabolickou anténou a LNB konvertorem. Kromě volných a nekódovaných programů je v nabídce i řada placených včetně těch ve vysokém rozlišení.

Příjem většiny českých televizních stanic prostřednictvím satelitního vysílání nabízejí čtyři operátoři. Od nich můžete získat dekódovací kartu pro příjem nebo rovnou celý přijímač buď za jednorázový poplatek, nebo za měsíční či roční paušál.

V součtu vás nejlevněji přijde příjem českých stanic prostřednictvím karet od CS Link nebo Skylink. Oba provozovatelé nabízejí doživotní předplatné za necelých 2 000 korun a nabídka programů se v tomto balíku neliší. Rozdíl je jen v příjmu kanálu JOJ Plus a Doma u Skylinku, které by však měly být dostupné jen na kartách určených pro SR.

Kdo se rozhodne pro měsíční platbu, může si vybírat z bonusové nabídky u CS Link i Skylink, případně může využít základní či rozšířený balík od UPC Direct a Digi TV.

 Operátoři  Základní nabídka  Cena
 Skylink

 ČT1, ČT2, ČT24, ČT4 Sport, Barrandov, Nova, Nova Cinema, Prima TV, TV Prima Cool, STV1, STV2, Noe TV, Óčko TV Public TV, TA3, Z1, ČT1 HD, Nova HD  (omezeně slovenské STV3, TV JOJ, TV JOJ Plus, TV Markíza)

 doživotně 1 999 Kč/ ročně 699 Kč
 CS Link

ČT1, ČT2, ČT24, ČT4 Sport, Barrandov, Nova, Nova Cinema, Prima TV, TV Prima Cool, STV1, STV2, Noe TV, Óčko TV Public TV, TA3, Z1, ČT1 HD, Nova HD, (omezeně slovenské STV3, TV JOJ, TV Markíza)

 doživotně 1 999 Kč/ jen ČT 599 Kč
 UPC ČT1, ČT2, ČT4 Sport, ČT24, Nova, Nova Cinema, Nova Sport, Prima, TV Barrandov, Animal Planet, Anime+, BeBe TV, Comedy Central, Discovery Channel, Eurosport, Eurosport 2, Extreme Sports, Film +, Hallmark, Hir TV, Jetix/Jetix Max, JimJam, JOJ, MGM, Minimax/Animax, MTV Dance, MTV Europe, MTV Hits, MTV TWO, NASN Europe, National Geographic, Spektrum, Sport 1, STV1, Travel Channel, TV Deko, TV Paprika, VH1, VH1 Classic, Zone Reality, Al Jazeera, BBC World, Bloomberg TV, Budapest TV, CNBC Europe, CNN, Das Erste, Deluxe Music, DSF, DW TV, Euronews, Eurosport GER, France 24, GoTV, KiKa, Nick, Pro7, RAI1, RTL, Russia Today, SAT1, Sky News, Super RTL, Telesur, TV5 Monde Europe, TW1, VIVA, VOX, ZDF  měsíčně 689 Kč/ (v listopdu  akce 399 Kč na prvních 6 plateb)
 Digi TV ČT1, ČT2, ČT24, ČT4 Sport, Nova Cinema, Nova Sport, Nova, Prima, Óčko,Animal Planet, AXN, Cartoon Network, CNN International, Discovery Channel, Discovery Civilisation, Discovery Science, Discovery Travel & Living, Eurosport, Eurosport 2, Fashion TV, Film +, Fishing & Hunting, Hallmark, Jetix, Mezzo TV, Minimax / A+, MTV Europe, MTV Hungary, Music Box, Music Channel, National Geographic, National Geographic Wild, TV Paprika, PRO TV International, Zone Reality, Zone Romantica, Spektrum, Private Spice, RTV1, Sport 1, Travel / Playboy, MusicMax/ MusicMax Adult, TVS Craiova, VH1 European, Viasat Explorer, Viasat History  měsíčně 260 Kč

UPC i Digi TV sice nabízejí v základní nabídce mnohem více programů, ale je potřeba počítat s měsíční platbou. V ceně je však přístupová karta a u Digi TV se navíc nemusí platit připojovací poplatek, který u UPC stojí 500 Kč (ve slevě 250 Kč). UPC navíc požaduje vratnou tisícikorunovou zálohu na předplatné a lze si u něj pronajmout přijímač za 150 Kč/měsíc. U DigiTV je zapůjčení antény a dekodéru při roční smlouvě zdarma.

Co se týká nabídky programů, jsou na tom samozřejmě UPC a DigiTV lépe, ale nenabízejí například kanál Prima Cool, který jak CS Link, tak Skylink ve své nabídce mají. Na druhou stranu mají prvně zmíněné v nabídce Nova sport a spoustu česky namluvených stanic všech možných žánrů.

U základní nabídky u jednorázově zaplacených karet vede díky větší nabídce slovenských programů Skylink, ale jejich sledování v Česku je omezeno. V podstatě tak obě firmy vycházejí nastejno a výběr by tedy měl spíše probíhat s ohledem na jejich další nabídku v rozšířených programech.

U základních předplacených sad sice cena hovoří ve prospěch poskytovatele Digi TV, ten však má podle zkušeností uživatelů nižší datový tok a tím pádem nabízí i mírně nižší kvalitu programů.

Když chcete víc

Kdo se nespokojí se základní nabídkou českých a slovenských programů u Skylink a CS Link, může si připlatit za bonusovou nabídku, která už je stejně jako u UPC a DigiTV zpoplatněna pravidelnou platbou. Nabízeny jsou různé varianty s cenou začínající pod 200 korunami měsíčně a na druhé straně přesahující tisíc korun.

Už při volbě základní nabídky je tak nutné zohlednit i případné požadavky na další stanice, které firmy nabízejí v rozšířeném programu. Při jeho výběru totiž vždy musíte platit i základní nabídku daného operátora. I když řada z nich může dočasně nabízet různé kombinace svých rozšířených programových balíčků ve slevě, bývá to zpravidla jen dočasné řešení. Může se tak stát, že právě vámi vybrané programy jsou standardně v různých balíčcích u jednoho operátora a v jednom u jiného.

Chytrý krok v tomto případě udělal nedávno CS Link, který umožní za 220 korun měsíčně namixovat si z omezené nabídky programů vlastní balíček šesti kanálů, které chcete sledovat.

Výhody či nevýhody jednotlivých poskytovatelů televizí ze satelitu se tak v rozšířené nabídce dají hodnotit pouze podle požadavků jednotlivých uživatelů. Vyplatí se proto před nákupem podrobně prostudovat aktuální nabídku jednotlivých firem.

Autor:


Nejčtenější

Vdechl život zapomenuté technologii, na jeho hodiny je pořadník

Moderní digitrony jsou nádherným designovým prvkem.

Historická technologie ve zcela moderním precizním provedení. Digitronové hodiny „Nixie Clock“ Dalibora Farného slaví...

Obludná Škoda RSO z Mladé Boleslavi se nepovedla, navrhl ji Porsche

Vojenský tahač Škoda RSO (Radschlepper Ost) vyráběný v letech 1942 až 1944

Ne vše, na co sáhl génius Ferdinand Porsche, se povedlo. Ukázkovým příkladem je těžký kolový dělostřelecký tahač, který...Prehistorický Google Earth. Zjistěte, kde byste byli před miliony let

Ancient Earth

3D mapa naší planety inspirovaná glóbem Google Earth vás zavede do minulosti. Projděte si jednotlivá historická období...

Eurotank bude německo-francouzský hybrid. Demonstrátor už jezdí a střílí

EMBT je hybrid mezi tanky Leopard 2 a Leclerc

Až 5000 tanků v hodnotě 75 miliard eur by měly dle německých prognóz nakoupit v příštích 20 až 30 letech evropské...

Umělá inteligence odhadne, kdy zemřete. Lékaři ji začínají používat

Ilustrační fotografie

Chytré algoritmy se zavádějí i do medicíny. Specializovaná umělá inteligence rychle zanalyzuje anamnézu pacienta a...

Další z rubriky

Druhá přechodová síť pro nové televizní vysílání DVB-T2 nabízí Novu

Aktuální (leden 2018) pokrytí signálem DVB-T2 v přechodovém multiplexu 13...

Společnost Digital Broadcasting spustila v lednu dva nové vysílače přechodové sítě DVB-T2. Lidé si v ní naladí...

ČT kvůli přechodu na nový formát odstraní ČT Sport ze současné sítě

Pokrytí přechodové sítě DVB-T2 České televize s označením 11 v květnu 2018.

Česká televize spouští vlastní vysílací síť pro DVB-T2 se svými kanály v HD rozlišení. Tento krok má nastartovat zájem...

Nové pozemní TV vysílání se zaseklo. Na jihu Čech se čeká na Německo

Mapa pokrytí signálem přechodové sítě DVB-T2 na konci února 2018

Český telekomunikační úřad počítá se spuštěním DVB-T2 vysílání z jihočeských vysílačů Kleť a Mařský vrch až na sklonku...

PŘÍBĚH: Jak se žije s protikvasinkovou dietou
PŘÍBĚH: Jak se žije s protikvasinkovou dietou

Bez čokolády, bez kávy, bez ovoce. Dominičiny zdravotní obtíže ustoupily až poté, co nasadila protikvasinkovou dietu. Jak se jí teď žije bez sladkostí?

Najdete na iDNES.cz