Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Jako by se hesla všude vzduchem nesla

aktualizováno 
Uživatelé svá hesla před okolím příliš netají. Jak ukázal nedávný průzkum, 70 procent z nich by přístupové údaje prozradilo za tabulku čokolády. Malý průzkum jsme učinili i my. Jak dopadl?

Čím více zajímá lidi soukromí jiných, tím více vystavují na odiv i to své. Takto by se s trochou nadsázky dal shrnout výsledek studie zjišťujicí, jak jsou na tom lidé s bezpečností přístupu ke svým soukromým osobním údajům (e-mail, PIN atd.). Miniprůzkum jsme učinili i my.

Nedávno zveřejněná studie, kterou vytvořila Winmark Research, mapovala, kolik lidí a za co by bylo ochotno sdělit své heslo (hesla). Výsledky jsou alarmující, přes 70 procent lidí by přístup k počítači či e-mailu prozradilo za čokoládu, třetina z dotazovaných by dokonce vyzradila svá hesla jen tak.

Z dalších informací, které ze studie vzešly, vyplývá, že pouze jeden z pěti oslovených lidí neprozradí informace jako rodné jméno matky (častý dotaz u přístupu k freemailu, pokud "zapomeneme" heslo) či rodné číslo. Právě takové informace přitom mohou vést ke krádeži identity.

Studie rovněž odhalila, že třetina z dotazovaných Britů někdy sdílela soubor s hesly či si je zapsala na papír.

Častým prohřeškem je používání téhož hesla u mnohých typů služeb - například u různých e-mailových kont či u přístupu k bankovnímu účtu.

Jak jsou opatrní občané ČR?

Vesměs podobně dopadli respondenti našeho malého průzkumu. Dotazovali jsme se celkem deseti lidí, z nichž dva pracují jako administrátoři v různých podnicích (s počtem počítačů a jejich uživatelů do stovky), čtyři dotazovaní jsou zaměstnanci na různých postech a v odlišných oborech, dva studují a dva jsou občané nad 40 let v pracovním poměru (státní zaměstnanci). U všech je předpoklad, že přichází do styku s počítačem alespoň několikrát do měsíce.

Administrátoři se s hesly, ač by tomu tak být rozhodně nemělo, příliš nepárají. Jeden sice důležité univerzální heslo mění co dva měsíce, druhý ho již nezměnil přes půl roku a nehodlá to měnit. "Proč vymýšlet nové heslo, když jsem si na tvorbě toho starého dal tak záležet," říká. Na druhou stranu, administrátoři mají asi nejvíce hesel pro různé služby, avšak k čemu jim je to platné, když je neobměňují. Hesla podle jejich slov poměrně složitá, tudíž je možnost jejich odhalení malá.

O něco lépe si potenciální nebezpečí uvědomují další čtyři dotazovaní. Začněme od toho nejlepšího z nich. Ten svá hesla mění celkem pravidelně (přičemž slovo pravidelně znamená dvakrát až třikrát do roka, což lze ovšem považovat za úspěch), avšak používá maximálně dvě až tři a to k přístupu do zhruba deseti služeb.
Druhý tázaný svůj přístupový údaj již "několikrát změnil", avšak "točí" stále tři až pět hesel - zkrátka ta, která má v paměti.
Třetí uživatel je na tom ještě hůře, přístupové heslo k firemnímu e-mailu nezměnil za celé dva roky.
Čtvrtý účastník našeho miniprůzkumu je tak trochu rarita, používá výhradně jedno heslo, kterým je navíc jeho příjmení. Kromě tohoto dotyčného by žádný z dotazovaných své heslo(a) někomu dalšímu jen tak neposkytl. Poslední je rozdává zejména když chce zkontrolovat e-mail, na oplátku zná zase hesla k jiným účtům svých blízkých, kteří jsou na tom obdobně. Nutno však podotknout, že tento uživatel se s počítačem stýká nejméně a spíše sporadicky.
 
Řady studentstva by se daly označit jako prostoheslá. Je to možná tím, že nikdo před nikým nic netají, moc lidí po e-mailu své druhy nepomlouvá (to přijde až na pracovišti) a tak hesla sdělují celkem na počkání i svým známým. Nejčastěji opět proto, "aby se jim mrkli na poštu." První oslovený používá již několik let jednu freemailovou schránku, druhý jich má více a na heslech si dává vcelku záležet a rovněž je občas obměňuje. K čemu však to, když si je nenechá pouze pro sebe.

Dva poslední oslovení - lidé věkem nad 40 let - si riziko možné krádeže identity uvědomují asi nejméně. Jejich hesla jsou velmi jednoduchá, a pokud tyto osoby někdo z okolí zná, po chvíli klepání do počítače musí přístup k němu odhalit. V jednom případě posloužilo jako heslo třípísmenné jméno psa, ve druhém jméno druha. PIN už je asi moc složitý na zapamatování a tak byl v jednom případě dokonce nějaký čas napsán na platební kartě. Možná je tomu tak proto, že karty se mezi staršími manželi běžně půjčují za účelem výběru hotovosti z bankomatu.

Jak se o hesla správně starat?

Z výsledku jasně vyplývá, že ani v Česku není heslo tím, čím by opravdu být mělo. To znamená údajem, který slouží pouze k osobnímu užití a i přesto by měl být buď vytvořen tak, aby jej "rozlousknout" nešlo (jak takové heslo vytvořit, jsme popisovali zde), nebo by jej měl uživatel měnit alespoň několikrát do roka.

Další zásada by měla být ta, že každá služba, která heslo vyžaduje, by měla mít své vlastní. Pokud si říkáte, že složitějších pět, deset či dvacet hesel si prostě nezapamatujete a proto raději spoléháte na jednoho, dva "univerzály", i pro vás existuje řešení. Každý novější telefon obsahuje možnost uchování hesel pod heslem. V případě jeho ztráty se však vystavujete hned dvojímu riziku - pokud nemáte hesla poznamenána ještě někde jinde, nastanou komplikace při přístupu tam, kde byla potřeba. Druhou hrozbou je zneužití hesel samotným nálezcem (zlodějem) telefonu, pokud se do vašeho heselníku dostane. Ztratili-li jste s telefonem i doklady jako platební kartu, můžete si jen gratulovat, proč nemáte větší limit pro denní výběr.

Hesla si můžete uložit také například do svého přenosného digitálního zařízení (PDA). Programy pro správu přístupů mohou být natolik sofistikované, že se prolomení hesla k těm ostatním jen tak nezadaří.

V neposlední řadě existují další externí zařízení, jako například námi testovaný Personal Card System. Svou databázi hesel tak můžete mít uloženu v zašifrovaném souboru nebo na čipové kartě.

A jak jste na tom s hesly vy? Měníte je často, jsou složená z malých a velkých písmen a číslic? Sdělujete své údaje blízkým?Nejčtenější

„Tak mě zastřel!“ vykřikl ruský voják a zavraždil šestnáctiletého kluka

Vražedná zbraň. Touto pistolí Stečkin APS zastřelil opilý ruský voják Rudněv v...

„Teď v Československu platí sovětské zákony,“ řekl ruský generál vyšetřovatel Veřejné bezpečnosti, když pátrali po...

Zabil je výbuch ruského tanku v centru Prahy. KSČ ničila životy pozůstalým

Tanky typové řady T-54/55, ten blíž k fotografovi evidentně neschopný pohybu,...

Zatímco na pražské Vinohradské třídě hořel a vybuchoval tank, zmatení ruští vojáci na Václavském náměstí zahájili palbu...Tento pancíř dá tankistům pocit bezpečí a jistoty. Ale bude to stačit?

SMART PROTech na tanku Leopard 2

Německá firma IBD Deisenroth Engineering (IBD) představila prototyp balistické ochrany SMART PROTech pro obrněná...

Úspěšný start. Sonda míří ke Slunci tak blízko, jako žádná předtím

Úspěšný start rakety Delta IV Heavy 12.8.2018 v 9:31 se sondou Parker Solar...

V neděli ráno se ke Slunci vydala unikátní sonda Parker Solar Probe. Měla by se přiblížit k naší hvězdě podstatně blíže...

Sulfan jako lék? V lidských buňkách možná pomáhá zvrátit stárnutí

Klíč k procesu stárnutí tkví v DNA.

Tým vědců zkoumající jednu z příčin stárnutí oznámil úspěch, a to přímo na lidských buňkách v laboratorních podmínkách....

Další z rubriky

Google vás šmíruje, i když mu to zakážete. Na webu o tom dokonce lže

Google zaznamenal Historii polohy i po jejím vypnutí v menu

Kdo nechce, aby se zaznamenávala jeho poloha, zpravidla si v zařízení se systémem Android deaktivuje ukládání Historie...

Pojďte k nám za desítky milionů. Amazon lanaří youtubery pro svůj Twitch

Bitva technologických gigantů pokračuje.

„Switch to Twitch“ (pojďte na Twitch), nabízelo by se, že našeptává Amazon úspěšným youtuberům. Láká je na svou...

Slavný konspirační teoretik narazil. Blokují ho Facebook, Apple i YouTube

Alex Jones

Americký komentátor Alex Jones, známý svými pořady propagujícími konspirační teorie, možná přijde o část svého dosahu....

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz