Jaký bude Radeon 9500?

aktualizováno 
Společnost ATI Technologies oficiálně potvrdila uvedení nové grafické karty - Radeon 9500. Chce tak zaútočit na pozice, které doposud drží nVidia se svojí GeForce 4 Ti4200, jakožto nejoblíbenější a také nejprodávanější kartou na trhu.

Po uvedení nového Radeonu 9000, 9000Pro a 9700, připravuje Ati další produkt do rodiny grafických karet pojmenovaných Radeon. Novinka ponese jméno Radeon 9500 a bude založena na čipu R300, což je prozatím nejmodernější grafický čip, známý též jako Radeon 9700. Představení Radeonu 9500 veřejnosti bylo původně naplánováno na polovinu Srpna 2002, ale nyní je jisté, že se samotná karta poněkud pozdrží a podle posledních informací bude k dispozici v prosinci.

Novinka ATI má zákazníky oslovit především velice zajímavou cenou a má zaplnit velkou mezeru v nabídce mezi mainstreamovým Radeonem 9000 Pro a nejvýkonnějším Radeonem 9700. V jistém smyslu jde o kopírování postupu nVidie a využití velice příhodné situace, kdy nVidia stále nemá na trhu čipy vyvíjené pod kódovým označením NV30. Radeon 9500 by měl svojí cenou přímo konkurovat GeForce 4 Ti4200, ale, a to je podstatné, měl by nabídnout o poznání pokročilejší technologie - stejné, jako Radeon 9700. 

Čip Radeon 9500 by měl pracovat až se 256 MB grafické paměti (on-board) typu DDR s datovou šířkou 128 bitů. Avšak předpokládá se, že se z počátku bude distribuovat pouze verze se 64 MB paměti a u nejdražších modelů nepřesáhne 128 MB.

Aby se rozdílné verze Radeonů od sebe nějakým způsobem odlišily, budou verze R9500 pracovat s nižšími frekvencemi. Paměť u verze 9700 taktována na 310 MHz v DDR režimu, což odpovídá 620 MHz, bude u verze 9500 určitě snížena a to na 550 MHz. Tím se také sníží propustnost paměti (z původních 19.2 GB/s u verze 9700) a klesne výkon.

Velice důležité pro komunikaci grafické karty a Northbridge je to, že všechny nové Preview R9500Radeony podporují mód AGP 8x (někdy také označovaný jako AGP 3.0). Propustnost AGP činí až 2.1 GB/s a AGP 8x bude tedy podporovat i R9500.

Pokud se Radeonu 9500 dočkáme, budou na trhu již dvě karty od různých výrobců s většinou moderních technologií a za zajímavou cenu. Velice důležitým faktem je podpora všech technologií Radeonu 9700, včetně DX9. Díky tomu na tom R9500 bude o poznání lépe, pokud jde o šance zaujmout potenciálního zákazníka.

Majitelé verze 9500 nepřijdou ani o Smoothvision 2.0, skrývající za sebou anti-aliasing (který může být až šestinásobný) a ani o anizotrofní filtrování, včetně podstatného vylepšení v podobě technologie Hyper-Z III.

Nejčtenější

První mezihvězdné těleso může být sluneční plachetnicí

Rekonstrukce možné podoby planetky 1I/2017 U1 (‘Oumuamua) na základě údajů...

První objekt od jiné hvězdy zachycený pozemskými teleskopy by podle naměřených parametrů mohl být sluneční plachetnicí,...

Konec dvojích cen. Evropské e-shopy už Čechům nebudou účtovat přirážku

Ilustrační snímek

Na začátku prosince začne platit nařízení Evropské unie, které zakazuje internetovým obchodům považovat zákazníka z...

Oumuamua může být mimozemskou časovou schránkou, řekl expert v Rozstřelu

Astronom Petr Scheirich v diskusním pořadu Rozstřel.

„Můj názor je, že jde o těleso přírodního původu, ale přál bych si, aby tomu tak nebylo,“ řekl v Rozstřelu o prvním...

Okřídlení géniové. Vrány si při pokusu zvládly vyrobit složené nástroje

Vrány se ukazují jako stále chytřejší a chytřejší.

Nový experiment naznačuje, že bychom měli přehodnotit rčení chytrý jako liška na chytrý jako vrána. Skupina...

Nové implantáty dovedou zlepšit paměť, ale nesmí se k nim dostat hacker

DBS

Elektronické implantáty by mohly podle neurovědců již v příštím desetiletí pomáhat vylepšovat paměť, zejména pacientům...

Další z rubriky

Nový MacBook Air bude mít konečně Retina displej

Apple MacBook Air

Před 10 lety Steve Jobs představil první „odlehčený“ notebook Applu, první Macbook Air. V úterý 30. října 2018 jeho...

Připravuje se nový formát SD karet. NanoSD bude velká jako nanoSIM

Rozměry současných oficiálních formátů SD karet,

Paměťové karty formátu SD dostanou nového sourozence. Nový formát má ušetřit místo v mobilních zařízeních, ale není...

Google má svůj první tablet s Chrome OS a asistentku s obrazovkou

Novinky Googlu

Společnost Google v úterý představila nový hardware. Vůbec poprvé se mezi produkty objevil tablet a chytrý asistent s...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz