Jaký si vybrat hosting pro svůj web?

  • 52
Máme vybranou a koupenou doménu. Víme jak se jí zbavit. Ale co s ní teď? Doménu musíte mít samozřejmě hostovanou na nějakém serveru. Jaký je pro vás nejvhodnější hosting? Je lepší freeweb nebo placená služba? Kolik stojí hostování vašich stránek?

Je několik způsobů, jak zpřístupnit své stránky světu. Kromě placeného hostingu nabízí plno serverů hosting zdarma, ale s reklamním bannerem. Jestliže ale máte známého, který provozuje nějaký větší server, můžete si stránky umístit k němu a ještě ušetříte za doménu. Jak tedy vybírat hosting pro vaší prezentaci?


Freeweby – platíme bannerem

Freeweby se objevily na českém internetu na přelomu tisíciletí. Zničeho nic se vyrojilo velké množství stránek, které byly umístěny na doméně druhého řádu se zněním fbi nebo  kgb.cz. Prostor pro stránky nabízí i všichni poskytovatelé internetu. Jestliže ale chcete adresu bez lomítka, je lepší vybrat si z freewebů, které jsou k dispozici dnes.

Jedinou platbou, které se nevyhnete je banner na vašich stránkách. Ten je řešen různě, ale většinou vám systém automaticky vloží do hlavní stránky skript, který pak bannery rotuje. Jestliže máte stránky stavěny pomocí rámců a nebo se vaše hlavní stránka skládá z více souborů a skriptů, tak si radši udělejte jednu jednoduchou vstupní stránku, na které bannery tak vadit nebudou a váš samotný web už bude od reklamy oproštěn.
 
Místo, více místa

Pro běžné osobní nebo jednoduché stránky stačí bohatě účet s kapacitou 10 MB. Jestliže však chcete na svých stránkách provozovat i menší download nebo plánujete používat FTP k zálohování svých souborů, je lepší zvolit vyšší kapacitu. Většina freewebových serverů nabízí standardně prostor o velikosti 50 MB.

Jestliže chcete zaparkovat svou koupenou doménu druhého řádu na účtu s větší kapacitou, zkuste server pipni.cz nebo hostingzdarma.cz, které nabízí prostor o velikosti 500 MB zdarma.

Staticky nebo dynamicky?
Freeweby poskytují i podporu databází a povětšinou i PHP. To využijete hlavně v případě, že v prezentaci používáte dynamické skripty a nebo rozličné verze redakčních systémů. Setkáte se v drtivé většině případů s podporou otevřené platformy PHP, takže na skriptování v ASP bychom vám radili v případě hostingu na freewebu zapomenout.

Email a další služby
Prostor máme, podporu skriptů také, tak co víc ještě nabízí freeweby? Nabídka služeb je celkem pestrá. Kromě emailu jsou to počítadla, statistiky, skripty s anketami nebo guestbooky a konečně i přístup přes FTP a nebo přes web. Aktualizace přes web bývá pro zkušenější webmastery často utrpením, a proto doporučujeme využívat služeb FTP, které je nejenom přehlednější, ale i rychlejší a jednodušší.

Nevýhody freewebů?

Vypadá to zatím celkem lákavě. Co se vám ale u freewebů nedostane je podpora. Uživatelská podpora je totiž jistota, o kterou se můžete opřít v případě problémů se stránkami. To je ale daň ze bezplatný prostor.

Freeweby nezaručují úplnou funkčnost stránek, nehledě nato, že rychlost načítání a spolehlivost záleží na vytíženost a zahlcenosti volných serverů. Pro jednoduché stránky jsou tyto nevýhody celkem bezvýznamné, ale jestliže se na vašich stránkách něco děje, a provoz se zvyšuje, vyplatí se přejít na placený hosting s vlastní doménou.

  velikost v MB  banery  PHP/MySQL  email 
webzdarma.cz  50  ano  ano / ano  ano 
sweb.cz ne  ne / ne ano 
mujweb.cz 10  ne   ne / ne ne 
centrum.cz ano   ne / ne ne 
volny.cz

10

ne

ne / ne

ano

razdva.cz

10

ne

ne / ne

ano

quick.cz

10

ne

ne / ne

ano

ic.cz

 100

ano  ano / ano  ne 

Platíme za hosting – jistota není zadarmo

Placené místo na serveru je už dokladem toho, že to se svými stránkami myslíte vážně. Provozovatelé hostingových severů si ale jsou vědomi konkurence v podobě freewebů, a tak si své zákazníky snaží přilákat různými výhodami. Celkem často se v nabídkách objevují zlevněné domény a nebo tříměsíční testovací provoz.

U každé hostingové nabídky najdete široký výběr hostingových tarifů. Od nejnižších, které jsou na úrovni freewebů, až po tarify s kapacitou přes jeden GB a garantovaným trafficem. Stejně tak vám může být jedno, jestli vaše skripty běží na ASP nebo PHP, protože hostingové firmy nabízí obvykle obě varianty bez větších cenových rozdílů.

Standardním tarifem, který vystačí na běžné stránky i jako online archiv bývají střední tarify s kapacitou 250 MB. Jejich cena se pohybuje průměrně od 150 do 200 korun měsíčně a k tomu dostanete minimálně dvacet emailových adres, databázi a podporu jednoho ze skriptovacích jazyků. 

Uživatelská podpora

Smazali jste si důležitý email? Máte problémy s nastavením emailového klienta? Chcete si vytvořit další emaily? Chcete si ke své doméně přidat subdoménu? K tomu všemu slouží uživatelská podpora.

Placením hostingu si nejen platíte garanci funkčnosti, ale i podporu a pomoc v okamžicích, kdy jsou vaše objektivní problémy nad síly vašich technických znalostí. Samozřejmě, že vám často nonstop fungující linka uživatelské podpory nebude radit úplně ve všem, ale v zásadních věcech vám poradí a nebo za vás vyřeší vaše potíže. Jestliže chcete mít krytá záda a svá data na serveru v bezpečí, volte spíš placený hosting než freeweby. Orientační ceny si můžete prohlédnout v tabulce.

  velikost v MB  email bonusy cena 
czechia.cz  300 30+1 registrace domény zdarma 345
gigaweb.cz 250 25 sleva na ceně domény  178,50 
hosting.cz 150 neomezeně   217,70 
hosting90.cz

500

neomezeně

sleva na ceně domény

178,50

Vybírali jsme střední tarify na bázi PHP s databází MySQL
ceny jsou uvedeny včetně 19% DPH