Záhada lidských lebek na rakvi velmože rozluštěna. Může za ně tajemný řád

Nález nepoškozené hrobky a kovové rakve významného šlechtice Jana Jiřího ze Švamberka byl sám o sám o sobě archeologickou senzací. Nyní odborníci rozluštili i záhadu nezvyklého počtu lidských lebek na sarkofágu. Jan Jiří byl totiž členem tajemného Rožmberského řádu lebky. Co bylo jeho náplní, to ovšem nevíme.

Pod podlahou kostela Nanebevzetí Panny Marie na náměstí v Poběžovicích je krypta s pohřební komorou, která ukrývá několik rakví. Vedle několika rozpadlých dřevěných je zde i jedna z měděného plechu, ve které je uložen Jan Jiří ze Švamberka, jeden z nejvýznamnějších šlechticů Českého království na přelomu 16. a 17. století.

Na první pohled to nebylo patrné

Při podrobném studiu obrazu zemřelého šlechtice na víku rakve byl učiněn velmi významný objev. Vedle drobných detailů renesančního oděvu byl malířem zachycen i masivní zlatý řetěz s řádem ve tvaru lidské lebky. Na první pohled však tento detail nebyl na záběrech kamery jasně patrný.

Rakev Jana Jiřího ze Švamberka s detailem Rožmberského řádu lebky na zlatém řetězu.

Teprve detailní zkoumání záznamu v plném rozlišení poskytlo odborníkům ze společnosti Geo-cz jistotu. Na zaltém řetězu visí lidská lebka pod zlatou klenbou. Zcela jednoznačně pak můžeme znázorněný řád ztotožnit s insignií takzvaného Rožmberského řádu lebky, který založil na konci 16. století sám Petr Vok.

Popis řádu nám zanechal rožmberský kronikář Václav Březan, ale toto je jeho vůbec první známé autentické vyobrazení. Ostatní známé obrazy zachycující řád vznikly až mnohem později a právě jen na základě písemného popisu.

Petr Vok řád nejen založil, ale byl i jeho prvním velmistrem. Členové řádu pak nosili na hrudi odznak v podobě zlaté lebky s lunetou a nápisem Memento mori (pamatuj na smrt) na jedné straně a Cogita aeternitatem (rozjímej o věčnosti) na straně druhé.

Právě členstvím Jana Jiřího v tomto řádu pak lze i dobře vysvětlit nezvyklé množství lebek na samotné kovové rakvi, která je bohatě zdobena i zlatými německými nápisy. Ten na víku identifikuje zemřelého (viz zvýrazněná část nápisu v přiloženém videu). Na horních částech čel a boků jsou potom citáty z Bible.

Ploché víko je pak v levé části zdobeno barevným portrétem Jana Jiřího. Klečící starý šlechtic se sepjatýma rukama před křížem a andělem nad hlavou, který ho korunuje zlatou korunou. Ve spodní polovině čel a boků zaujmou nepravá madla, která mají podobu dvou železných propletených hadů s výraznou reliéfní ozdobou v podobě lidské lebky.

Poprvé po 400 letech. Jak nahlédnout do hrobky, kterou nesmíte otevřít

Nedestruktivní průzkum staré královské hrobky v pražské katedrále svatého Víta v roce 2005

Tyto ozdoby jsou vždy po jednom v čelech a po dvou na bocích rakve. Symbolika smrti je vždy u každého držadla doplněna kresbou dvou zkřížených kostí.

Další madla, která umožňovala manipulaci s rozměrnou truhlou, byla zaznamenána ve spodní části (u dna) rakve a jsou nezdobená. Truhla stojí na šesti pravděpodobně cínových nohách, které mají podobu do detailu propracovaných andělských okřídlených hlaviček.

Díky bohatému zdobení můžeme rakev Jana Jiřího ze Švamberka zařadit mezi nejskvostnější umělecká díla svého druhu. Takto nákladně zdobenou truhlu mohlo na počátku 17. století vyrábět pouze několik dílen v Evropě a dnes snese, z hlediska uměleckohistorického, srovnání snad jen s cínovým sarkofágem císaře Rudolfa II. na Pražském hradě a sarkofágem Petra Voka z Rožmberka ve Vyšším Brodě.

Tajemný řád o 12 členech

Smrtí Petra Voka v roce 1611 vymřel rod Rožmberků, nicméně samotný řád nezanikl. Podle dědického ustanovení převzal rodinný majetek a stanul v čele řádu právě Jan Jiří ze Švamberka. 

Geofyzik v Rozstřelu naznačil, že je na stopě objevu hrobky krále

Geofyzik Jiří Šindelář v diskusním pořadu iDNES.cz Rozstřel. (25. července 2018)

Ve vedení setrval až do své smrti v roce 1617, kdy velmistrovský úřad podle některých tvrzení převzal jeho syn Petr ze Švamberka. Spolehlivě však tento úkon doložit zatím neumíme. Kvůli své účasti ve stavovském povstání však Petr přišel posmrtně (24. 5. 1620) o všechen majetek a čest. 

Po jeho smrti pak už nemáme žádné zprávy o dynastické kontinuitě řádu. Po roce 1620 se zdá, že již řád neexistoval. Do dnešních dnů se nedochoval nebo nebyl zatím nalezen žádný seznam, který by umožnil rekonstruovat jména členů. Podle geofyzika Jiřího Šindeláře ze společnosti Geo-cz, který stojí za objevem hrobky, takový seznam však existuje nebo existoval a vědci po něm pátrají.

Útržkovitě se pak objevují dosud dochované archiválie a vědecké studie, které členy řádu potvrzují. Jistě to víme například o Janu Zrinském ze Serynu, který byl synovcem Petra Voka.  O dalších členech se můžeme pouze domnívat. Pravděpodobně jimi byli například Kristián I. Anhaltský, Václav Vratislav z Mitrovic nebo Karel starší ze Žerotína. Zajímavé je, že díky dobovým záznamům přesně víme, že řád měl 12 členů. Odborníci ovšem zatím netuší, jaký byl význam řádu a co bylo náplní činnosti jeho členů.

Rekonstrukce Rožmberského řádu lebky.

Můžeme však říci, že je to jeden z mála významných a přitom exkluzivních řádů, který vznikl na území Českých zemí. „Originální zlatý řád byl Janu Jiřímu z rakve uloupen při rabování v roce 1620. To však vůbec nemusí znamenat, že byl také zničen. Pro faleristy jsme nyní přinesli obrázky toho, jak řád vypadal a třeba někdo zjistí, že originál je již nějakou dobu v nějaké sbírce, jen se nevědělo, co to je,“ doufá Jiří Šindelář. 

Objev hrobky

Přesné místo odpočinku kdysi mocného šlechtice nebylo dlouho známé. Letos 26. 6. 2018 se domněnky potvrdily a při nedestruktivním archeologickém průzkumu byla objevena jak neporušená hrobka, tak i samotná kovová rakev. Díky exkluzivnímu přímému přenosu ze speciální kamery a online reportáži jste mohli být na Technetu přímo při tom. Podzemní krypta byla podrobně zdokumentována a z hlediska statiky a výskytu spodních vod shledána v bezvadném stavu.

Samotný nález zachovalého a bohatě zdobeného kovového sarkofágu je v dnešní době naprosto unikátní. Bez nadsázky lze mluvit o malém zázraku, že vzhledem k událostem po bitvě na Bílé hoře nebyla hrobka zasypána (jak bývalo běžné) a drahý kov rakve neposloužil k „přilepšení“ některému z následujících vladařů (Jan Jiří byl protestant).

A ještě jedno rozluštěné tajemství na závěr

Nápis na stěně hrobky Jana Jiřího ze Švamberka, který popisuje, že díky Ludmile Pachtové byla hrobka v roce 1655 uklizena.

Ihned po uveřejnění naší reportáže a záběrů z hrobky se nám ozvala řada čtenářů se svými postřehy. Ten zatím nejzajímavější byl od Věry Mátlové, která rozluštila, a jak se později ukázalo, tak velmi správně rozluštila jméno v nápisu na stěně hrobky. 

Její prapředek, místní hejtman Johann Kutschera, si dopisoval s jistým hrabětem Danielem Pachtou z Rájova. Tomu v roce 1655 Poběžovice a okolní panství patřily. Za jeho života se opravoval i samotný kostel. Na popud jeho ženy Ludmily Pachtové pak byla uklizena i hrobka Jana Jiřího, kterou vojáci v roce 1620 poničili. Přesně to také „říká“ nápis na stěně hrobky, které vidíte na obrázku.

26. června 2018

Autor:
  • Nejčtenější

Vyzkoušeli jsme podvod z Aliexpressu. Může vás přijít draho, i po letech

v diskusi je 110 příspěvků

14. března 2024

Nakoupili jsme na Aliexpressu a pěkně se spálili. Jednu USB paměť, dvě externí SSD a jeden externí...

Nejsilnější raketa úspěšně prošla prvním testovacím letem do vesmíru

v diskusi je 138 příspěvků

14. března 2024  12:12,  aktualizováno  15:31

Společnost SpaceX poprvé dostala svůj Starship do vesmírného prostoru. Po dvou předchozích...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Svět uznal nároky Beneše. Československo vyhrálo spor s Polskem o Javorinu

v diskusi je 42 příspěvků

12. března 2024

Před 100 lety se Československo dočkalo mezinárodního uznání ve sporu s Polskem o Javorinu....

Tato novinka ve vyhledávání Googlu lidi pěkně vytáčí. Máme řešení

v diskusi je 153 příspěvků

12. března 2024  10:45

Jedna z novinek, kterou přineslo evropské Nařízení o digitálních trzích, je změna v tom, jak Google...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Polopás není polovičaté řešení. Třetí říše byla mistrem v oboru

v diskusi je 9 příspěvků

18. března 2024

Druhá světová válka byla zlatým věkem polopásových vozidel. Vyráběli je především Němci a...

VIDEO: Střílej po mně! Kameraman natočil téměř celý útok v centru Prahy

Premium Ve čtvrtek zemřelo rukou střelce Davida K. 14 obětí, 25 lidí je zraněných, z toho deset lidí těžce. Jedním z prvních na...

Máma ji dala do pasťáku, je na pervitinu a šlape. Elišku čekají Vánoce na ulici

Premium Noční Smíchov. Na zádech růžový batoh, v ruce svítící balónek, vánoční LED svíčky na baterky kolem krku. Vypadá na...

Test světlých lahvových ležáků: I dobré pivo zestárne v obchodě mnohem rychleji

Premium Ležáky z hypermarketů zklamaly. Jestli si chcete pochutnat, běžte do hospody. Sudová piva totiž dopadla před časem...

Kuličková myš, VHS a další technologické skvosty nedávné minulosti

v diskusi je 7 příspěvků

19. března 2024

S některými bylo možné se běžně setkat ještě před deseti lety, jiné je možné koupit a používat...

Od Amazonu po Voyo. Velký test streamovacích služeb našel obří rozdíly

v diskusi je 9 příspěvků

19. března 2024

Premium V jedné můžete vybírat z dvou set filmů a seriálů, ve druhé z osmi tisíc. V jedné je speciální...

Zemřel astronaut Stafford, který si ve vesmíru „podal“ ruku s Leonovem

v diskusi nejsou příspěvky

18. března 2024  19:10

Ve věku 93 let po dlouhé nemoci zemřel někdejší astronaut Thomas Stafford, který byl zapojený do...

Apple přidá do svých zařízení generativní AI, využije k tomu Google

v diskusi nejsou příspěvky

18. března 2024  13:34

Apple jako jedna z mála technologických společností nezachytil příchod vlny generativní umělé...

Nutný výchovný pohlavek, souhlasí Bouček i Havlová s přerušením projevu na Lvu

Moderátor Libor Bouček ostře zareagoval na kauzu ohledně délky proslovu režisérky Darji Kaščejevové na předávání cen...

Švábi, vši a nevychované děti. Výměna manželek skončila už po pěti dnech

Nová Výměna manželek trvala jen pět dní, přesto přinesla spoustu vyhrocených situací. Martina ze Znojma se pokoušela...

Vyzkoušeli jsme podvod z Aliexpressu. Může vás přijít draho, i po letech

Nakoupili jsme na Aliexpressu a pěkně se spálili. Jednu USB paměť, dvě externí SSD a jeden externí HDD. Ve třech...

Chtěli, abych se vyspala s Baldwinem kvůli jeho výkonu, říká Sharon Stone

Herečka Sharon Stone (66) jmenovala producenta, který jí řekl, aby se vyspala s hercem Williamem Baldwinem (61). Měla...

Konec nadvlády programátorů. Pozic ubývá, na jednu se hlásí stále víc lidí

Premium Ochota firem splnit uchazečům skoro jakýkoli požadavek a velmi nízká konkurence. Tak by se ještě nedávno dala definovat...