Následky zemětřesení v Japonsku pociťují i výrobci elektroniky.

Následky zemětřesení v Japonsku pociťují i výrobci elektroniky. | foto: AP

Japonské továrny jsou stále v problémech. Docházejí čipy i displeje

  • 22
Dvěma zemětřeseními v jednom měsíci poškozená země bude mít s obnovou průmyslu víc starostí, než se čekalo. V Evropě mohou chybět fotoaparáty. Dočasně bude méně menších displejů.

Dočasný nedostatek čipů se projeví ve spotřební elektronice a v počítačích. Tato odvětví však nejsou tolik závislá na japonské produkci – dnes je největším výrobcem elektroniky Čína, kde se vyrábějí i polovodičové čipy. S dodávkami počítačů či běžné domácí spotřební elektroniky by tak dlouhodobě neměly být problémy.

Zrcadlovky v ohrožení

Oblastí, kde se komplikace zcela jistě projeví všude ve světě, však bude výroba kvalitních zrcadlových fotoaparátů. Produkci drtivé většiny z nich si totiž přední světové značky jako Canon či Nikon ponechaly v Japonsku a odtamtud pochází i většina součástek.

Podle počtu dovezených kusů dominují fotoaparáty z Číny. Díky převažujícímu dovozu dražších přístrojů však při srovnání celkové hodnoty dovážených fotoaparátů vede Japonsko.

Pramen: ČSÚ

"Určitý problém je v narušení systému zásobování výrobních kapacit nutnými díly a komponenty u fototechniky. Naopak u malé a osobní kancelářské techniky by zásobování trhu nemělo být vůbec ohroženo," uvedla manažerka marketingu českého zastoupení společnosti Canon Radka Palánová.

S podobným varováním přišel již na konci března úhlavní konkurent Canonu, firma Nikon.

"Přestože je v našem zájmu obnovit plně výrobu, může se stát, že z důvodu plánovaných výpadků proudu nebudeme schopni zajistit její plynulost, a tím pádem nebudeme schopni plně uspokojit všechny požadavky našich zákazníků," uvedla firma na svých internetových stránkách.

Podle ředitele tuzemského prodejce elektroniky Datart Pavla Slámy mohou v prodejnách sice některé modely fotoaparátů chybět, ale nebude problém nahradit je jinými. Nečeká tak ani žádné zdražování.

V loňském roce se podle Českého statistického úřadu dovezly do Česka digitální fotoaparáty z Japonska v celkové hodnotě přes 670 milionů korun. Výrobci z Číny, která se v importu umístila na druhé pozici, dodali do tuzemska fotoaparáty za 640 milionů korun.

Odkud se do Česka dováží digitální fotoaparáty
Podle hodnoty dovozůPodle počtu dovezených kusů
Japonsko 34,5 %Čína 47,8 %
Čína 32,9 %Japonsko 13,8 %
Thajsko 9 %Indonésie 10 %
Indonésie 6,8 %Francie 8,3 %
ostatní 16,8 %ostatní 20,1 %

Apple vykoupil ze strachu z nedostatku displeje

Dalším celosvětovým dopadem japonské katastrofy, byť nepřímým, je údajný nedostatek displejů určených pro dotykové počítače (tablety) a chytré mobilní telefony.

Podle zpravodajského serveru Wired zaměřeného na informační technologie stojí za problémy společnost Apple, která si u výrobců dotykových displejů zablokovala 60 procent všech světových výrobních kapacit. Částečně tak společnost, kterou vede vizionář Steve Jobs, učinila kvůli vysokému zájmu o její novinku iPad 2. Svou roli v tom však podle zpravodajského serveru Cnet sehrál i strach z dopadů, které na světové produkci zanechají japonská zemětřesení a tsunami. Dvorní dodavatel displejů pro firmu Apple, společnost Hon Hai, přitom vyrábí v Číně.

Zvýšený zájem Applu o displeje mimo jiné způsobil odklad uvedení konkurenčního produktu PlayBook od firmy RIM.