Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Je AMD v kombinaci s nForce2 výkonnější než Intel?

aktualizováno 
AMD je výkonnější než Intel? Nebo je Intel výkonnější než AMD? A jak je to ve skutečnosti? Který procesor se více vyplatí?Klasické otázky, které si klade ne jeden majitel osobního počítače, nyní budou mít daleko hlubší opodstatnění. Aneb, co platilo včera, dnes už neplatí.

Nelítostný souboj společností AMD a Intel zřejmě přejde do nového kola, a to kola mnohem tvrdšího. Ne snad proto, že by se na trh dostaly další procesory obou výrobců, nebo snad proto, že by se náhle objevila nějaká převratná technologie - ale proto, že pro procesory AMD je na světě nový a mnohem výkonnější čipset. Pro stálé čtenáře Technetu se jistě nejedná zase o tak horkou novinku a určitě tuší, že jde o čipset nVidia nForce2.

Uvedení nForce2 by se dalo označit za banální záležitost. Bylo by možné říci, že je to prostě další čipset pro procesory AMD. Nenabízí žádnou extra featurku navíc a v podstatě umí jen to, co čipsety ostatních výrobců. V podstatě nic zajímavého, kdyby tu však nebylo malé "ale".

Tím malým "ale" jsou dosahované výkony novinky od nVidie. Nebudu zastírat, že jsou dobré, a dokonce velmi dobré.

Jaký má vliv použitý čipset na výkon procesoru a pamětí, jasně dokázal srovnávací test, který provedl server The Inquirer. Ten porovnal podávané výkony dvou motherboardů stejného výrobce. Jeden motherboard byl osazen doposud nejvýkonnějším řešením pro procesory AMD, čipsetem VIA Apollo KT400, a druhý motherboard čipsetem nVidia nForce2. A jak dopadly výsledky? Překvapivě.

V jednom z tradičních syntetických testů, jakým je i námi hojně používaný 3DMark 2001SE, činil rozdíl mezi KT400 a nForce2 v celkovém skóre celých tisíc bodů!

Testovaná sestava:
Procesor: AMD Athlon 2700+ 2.16 GHz (FSB 333 MHz) (13 x 166)
Druh a výrobce paměti: 2 moduly Corsair PC3200 XMS DDR 400
Grafická karty: Sapphire Radeon 9700 PRO (ATI), nVidia GeForce4 TI 4600
Základní desky: EPoX 8K9A2+, EPoX 9RDA+
Pevný disk: Western Digital 40 GB 5400 ot/min
CD-RW: Aopen 40x12x28
Monitor: Targa Visionary 19"

Jak se testovalo: Na obou sestavách byl použit stejný procesor, stejný druh a stejné nastavení pamětí. Aby byl test objektivní, byla použita i stejná grafická karta, stejný pevný disk atd. Jediné co se měnilo, byly základní desky. Motherboardy EPoX 8K9A2+ a EPoX 9RDA+ pro procesory AMD Athlon jsou si velmi podobné, ale jedna je osazena čipovou sadou VIA KT400 a druhá nVidia nForce2.

Čím se testovalo: Madonion 3DMark 2001SE je syntetický benchmark (benchmark = testovací program) primárně vyvinutý pro testování grafických karet. Na celkovém výsledku se podílí procesor, operační paměť, grafická karta a samozřejmě mezičlánek mezi pamětí, procesorem a grafickou kartou = čipová sada.

Graf reprezentuje změnu v dosažených výsledcích při výměně základní desky. Následující rozdíl tedy způsobil druh použité čipové sady.

KT400 vs nForce2 v 3DMark 2001SE (The Inquirer.net)

Jako druhý, kontrolní test, byl použit realný benchmark (reálný = není vytvořen uměle, vychází z reálné aplikace, v danném případě z akční hry) Quake III Arena. Test v Quake III Arena je specifický tím, že výsledky udávané v "fps" (z anglického Frame Per Second = snímky za vteřinu) jsou ovlivněné výkonem procesoru, výkonem grafické karty, operační pamětí a také čipovou sadou. Při grafickém rozlišení 640 x 480 obrazových bodů nezávisí dosažený výsledek na druhu nebo výkonu použité grafické karty (pokud jde o nVidia GeForce2 a vyšší), nýbrž na komponentech zbývajících. Test v rozlišení 640 x 480 je vhodný zejména k otestování výkonu procesoru, čipové sady a operační paměti.

KT400 vs nForce2 v Qukae III Arena (The Inquirer.net)

V případě 3D Marku 2001SE jde jistě o závratné číslo, uvážíme-li, že rozdíly mezi nejvýkonnějšími procesory často nečiní více než 200 bodů. Proto se naskýtá otázka, jak by třeba dopadl tento test uveřejněný dříve na serveru Tomshardware? Dopadl by pro Pentium 4 tak dobře, kdyby proti sobě měl soupeře od AMD posazeného do základní desky s čipsetem nVidia nForce2? Obrázek si můžete učinit sami.

Test procesorů v 3DMark 2001SE (Tomshardware.com)

Vysvětlení: http://www.tomshardware.com je specializovaný server věnovaný testům nejmodernějších počítačových komponent. Popularitu si získal exkluzivními testy předvýrobních vzorků vybraného hardwaru, pálením procesorů bez zabudované tepelné ochrany a také, samozřejmě, srovnávacími testy. Graf z jednoho takového srovnávacího testu zde máte možnost spatřit. Jedná se o porovnání procesorů AMD a Intel na všech (možných i nemožných) frekvencích. To co kazí objektivnost a činí srovnání procesorů AMD a Intel takovýmto způsobem nemožným, je použití rozdílných druhů a technologie pamětí - kdy pro procesory Intel byly použity RDRAM a pro procesor AMD pomalejší DDR333.

Namítat lze pro i proti, nicméně faktem je, že existuje výrazné procento lidí (a nejenom v Evropě), kteří se doporučením a závěry testů Tomshardware řídí. V danném případě je ovlivněno mínění o výkonech jednotlivých procesorů, kdy procesory AMD dopadly hůře, než by za příznivějších okolností dopadnou mohly.

I když budeme pesimisty a připustíme, že by AMD nepřekonalo procesory Intel, dotáhlo by se jistě velmi blízko. A 3DMark 2001SE jistě není jediným testem, který je velmi ovlivněn dosahovanou propustností pamětí, a není jediným testem, kde hraje roli spolupráce AGP a NorthBridge čipové sady.

A tak nezbývá, než se těšit na další kolo testů AMD vs. Intel, na další měření sil. V druhém kole může dopadnout vše úplně jinak.Nejčtenější

Vyřešil jsem nejslavnější záhadu, tvrdí devadesátiletý britský matematik

Britský matematik Michael Atiyah (2018)

Britsko-libanonský matematik Michael Atiyah tvrdí, že našel důkaz jednoho z nejslavnějších nevyřešených matematických...

Zelená Sahara, o hodinu delší den a rozpad Afriky. Co čeká naši planetu?

Budoucnost

Na základě současných poznatků dokážou vědci odhadnout, co se stane v daleké budoucnosti. Připravili jsme pro vás výběr...Pohozeni v jednom hrobě. Po 400 letech vracíme dívce a chlapci tvář

Odhalení podoby dvou chlapců a devčete

Na začátku byla náhoda. Stavba rodinného bazénu u domku v Táboře odhalila kosterní pozůstatky tří lidí. V těchto dnech,...

Po 50 letech se poletí k Měsíci, vesmírným turistou bude japonský miliardář

Prvním vesmírným turistou, který se vydá na oběžnou dráhu kolem Měsíce, bude...

Prvním vesmírným turistou, který se vydá na oběžnou dráhu kolem Měsíce, bude japonský miliardář Júsaku Maezawa....

Nejlepší editor fotek zdarma: nemusí se instalovat a vznikl v Praze

Ivan Kuckir, autor programu Photopea.com

Potřebujete otevřít a upravit PSD soubor, ale nemáte po ruce Photoshop? Tato překvapivě svižná online aplikace zvládne...

Další z rubriky

Nvidia chystá „velkolepé překvapení“, konečně oznámí nové grafické karty

Nvidia GeForce 1080 GTX Ti

Na herním veletrhu Gamescom, který se uskuteční za tři týdny v německém Kolíně nad Rýnem, plánuje společnost Nvidia...

Nové grafiky Nvidie jsou v Česku neskutečně drahé

Šéf společnosti Nvidia Jensen Huang ukazuje novou generaci grafických karet...

Nvidia oficiálně uvedla novou řadu svých grafických karet pro hráče, o kterých mluví jako o revoluci v grafickém...

Chytrá domácnost od Lenova: zásuvka pozná nabitý mobil, žárovky mění nálady

Chytrá domácnost od Lenova.

Výrobce stolních počítačů Lenovo se naplno pouští na pole chytrých domácností. Asistenta s obrazovkou SmartDisplay...

Najdete na iDNES.cz