Je ještě možné surfovat na internetu anonymně?

  • 38
Ani anonymizer nezaručí svému uživateli naprostou diskrétnost. Přesvědčil se o tom nizozemský vyděrač. Na žádost policie a FBI sdělil provozovatel údaje o dotyčném. Jeho právník chce však provozovatele Surfola.com žalovat. Lze se ještě někde na internetu schovat?

Domníváte se, že vše, co děláte na internetu, může být za určitých podmínek nevypátratelné? Pak se šeredně mýlíte. Nedá se spoléhat už ani na anonymizery - stránky či programy, které anonymitu na internetu zajišťují. Důkazem toho je anonymizer Surfola.com, který vyzradil na žádost FBI jméno svého uživatele. Jeho právník se chystá anonymizer zažalovat.

O případu

Dotyčný uživatel internetu nedávno zaslal do společnosti Campina sídlící v Nizozemí e-mail, kterým se snažil firmu vydírat. E-mail byl přes službu Surfola.com ošetřen tak, aby nebylo možné vypátrat odesílatele. Společnost Campina však zalarmovala nizozemskou policii a ta následně přizvala na pomoc FBI, aby vypátraly totožnost anonyma. Následně již bylo dílem okamžiku, než sdělili zástupci anonymizeru Sufrofa.com jméno uživatele, který se snažil prostřednictvím jejich služeb skrýt. Vyzrazení totožnosti se samozřejmě uživateli nelíbí a jeho právník již anonymizer zažaloval. S odůvodněním, že neměl právo sdělit totožnost třetí straně.

Měl či neměl anonymizer právo sdělit jméno uživatele?

Server infoanarchy.org i nizozemská média jsou názoru, že anonymizer Surfola.com se sdělením údajů o svém uživateli třetí straně dopustil trestného činu. To si myslí i právník odhaleného uživatele a již na provozovatele anonymizeru podal trestní oznámení.

V uživatelských podmínkách Surfola.com, s nimiž musí souhlasit každý, kdo chce služeb využívat, je ovšem napsáno něco jiného. Uživatel se mimo jiné zavazuje, že služeb anonymizeru nevyužije k nelegálním činnostem. Vydírání mezi ně ovšem patří a dotyčný uživatel se svým činem dopustil porušení podmínek. Sporné tedy zřejmě zůstane pouze to, zda server měl oprávnění sdělit údaje o uživatele třetí straně.

Lze se na internetu ještě kam schovat?

Jak lze z výše popsaného případu usoudit, anonymizery diskrétnost na internetu také nezaručí. Je tedy vůbec nějaké takové místo? Problémem není zpětně vystopovat uživatele připojujícího se přes dial-up, tedy klasickou telefonní linkou. Poskytovatel připojení zaznamenává zkrátka vše a vystopovat adresu a telefonní číslo pachatele podle IP adresy je nepatrný problém. U pevné linky je vše ještě jednodušší, pokud je IP adresa neměnná.
Poslední baštou svobody je zřejmě už jen bezdrátový přístup k internetu prostřednictvím veřejných hot spotů (více v tomto článku). Každé připojení je sice monitorováno a lze je zpětně vypátrat, když však někdo přijde na náměstí, do restaurace či na benzínku a na pět minut se připojí se svým notebookem, aby odeslal e-mail, lze takového uživatele zpětně dopadnout opravdu těžko. Snad jedině sledováním záznamu kamery. Přes internet či jeho poskytovatele se však k dotyčnému jednoduše dostat nedá. Teoreticky anonymní jsou i internetové kavárny. Na jak dlouho ještě, je otázkou...