Je libo letenku do Afriky za dvanáct set korun?

Pohodlně se usaďte, zapněte si pásy, nasaďte sluchátka a vydejte se na okružní let africkou současností i historií. To vše za cenu lidovou, studenti do šestadvaceti let mohou navíc uplatnit slevu, takže je výlet vyjde ještě levněji.

Informace na dvou dodávaných „plackách“ by jistě nepojala ani pořádná kniha. Na CD-ROMech je jich totiž opravdu přehršel. Vše je navíc vzájemně provázáno a pokud jste při „výletu“ navíc připojeni k internetu, budou bezpečnostní pásy opravdu nutností.

 

Instalace

Za částku něco málo přes dvanáct stokorun obdržíte krabici, ve které spolu se dvěma CD-ROMy, na nichž se Encarta nalézá, najdete ještě odpovědní a registrační kartu. Po vložení prvního CD a následném očekávání započetí instalace budete možná překvapeni. Na obrazovce se totiž objeví hláška ve smyslu „toto není instalační CD“. Překopírování dat nezbytných k chodu programu je tedy řešeno trochu atypicky, první je nutné vložení média s označením Disk 2, které je zčásti instalační. Poté budete vyzváni ke vložení druhého (vlastně prvního) CD-ROMu, na kterém se již nalézá tolik kýžený obsah.

Instalace samotná netrvá dlouho a zabere vám 10 megabajtů diskového prostoru. Pokud ovšem místa na pevném disku máte dostatek, doporučuji překopírování všech dat z CD-ROMů. Načítání z nich totiž nepatří k nejrychlejším a nezřídka kdy je také nutné média měnit. Při této plné instalaci přijdete o dalších 861 megabajtů diskového prostoru.

 

Jak to vypadá?

Po spuštění na vás „bafne“ obrazovka se čtyřmi rubrikami. Je to taková hlavní stránka, kam se dá kdykoli bez bloudění vrátit.

Pokud Africanu spouštíte poprvé, zřejmě se necháte uvítat autory programu za doprovodu africké hudby. Zde se seznámíte také s ovládáním aplikace, vyslechnete si fakta o jejím tvoření…a dozvíte se mnoho dalších užitečných informací.

 

Co tu vlastně najdete

Encarta AfricanaRozcestníkem bude rubrika nazvaná články, tzv. Articles, která je hlavní vyhledávací centrum celého programu. Odsud se dozvíte, jak to vlastně bylo s kolonizací, osidlováním Afriky… Silou Encarty je synchronizace s údaji na internetu. Jednoduše zadáte do Webcentra požadované slovo či událost, a jedním kliknutím myši se vám zobrazí seznam relevantních témat a okruhů.

Tato funkce je nová a naplno ji využijete nejlépe se stálým připojením k webu.

Také uživatelské rozhraní, nádherná grafika, multimediální prvky i provázanost mezi sebou navzájem jsou velkou devizou Encarty.

 

Kapitolu samu o sobě tvoří tzv. Features. Zde je deset odkazů, z nichž každý je unikátní a stojí za to si funkčnost všech představit.

 

První, časová osa, tzv. Timeline, je přehledný sled událostí za uplynulých 4,5 milionu let. Osa je pohyblivá, nádherně animovaná a v povzdálí doplněna i dobovou hudbou, jež lahodí uchu a navozuje správnou atmosféru. Najít zde lze všechny milníky doby, které jsou nejen přehledně zakresleny, ale i propojeny s dalšími informacemi v Encartě.  

Pod časovou osou se nachází jí velmi podobná, avšak zaobírající se „pouze“ hudbou v jednotlivých obdobích. Její vývoj, vznik nových stylů, zrození budoucích hvězd je zde opět velmi pěkně a přehledně znázorněno. Nechybí ukázky nejznámějších skladeb či textů.

 

Nemilým překvapením bylo chování Encarty po spuštění rubriky „Civil Rights Chronology“. Ta měla zřejmě interpretovat výroky slavných osobností, jenž se zasloužily o zrovnoprávnění, zrušení nevolnictví a alespoň částečně také o konec obchodu s otroky. Ovšem tato část doposud výborné aplikace hlásila chybu z důvodu nadměrné zatíženosti systému. Chyba bude ovšem v aplikaci, redakční počítač je opravdu „nadupaný“ a v průběhu testování byla spuštěna pouze a jen Encarta. V tomto místě celý program „spadnul“ a bylo nutné jeho opětovné spuštění. Po opakování kroků i ozkoušení encyklopedie také na jiném počítači se situace opakovala.

 

Pokud si chcete v ceně svého výletu poslechnout také slavné osobnosti například na téma „černí v americké armádě“, máte jedinečnou příležitost. Svůj názor vám bude interpretovat mezi jinými Colin Powell, Kofi Annan či Whoopi Goldberg.

 

Africké klenoty vám představí následující rubrika. Zhlédnete něco z afrických rituálů, za doprovodu odborného komentáře si projdete Zimbabwe…

 

Pět etap napoví, jak se do Ameriky vlastně dostali afričtí otroci. V přehledném grafu je znázorněno, které země v jednotlivých obdobích „vedly v dovozu“ nevolníků.

 

Hledáte-li podrobnou mapu Afriky, právě jste ji našli. O každém africkém státu jsou zde poměrně vyčerpávající informace, doplněné státní vlajkou dané oblasti. Zajímá vás, kde se na  mapě nachází oblast s rostoucími baobaby či dovádějícími šimpanzi? I to se dá lehce dozvědět.

 

Encarta AfricanaMěsta zdánlivě s Afrikou nesouvisející, avšak při bližším pročtení informací u nich s tímto kontinentem naopak zainteresovaná, představí následující rubrika. Panoramatický pohled na své krásy vám umožní New York, Hawana či Paříž. V některých případech si můžete projít i  celé čtvrtě.

 

V samostatné kapitole nazvané knihovna, v originále Library Of Black America, lze nalézt všechna díla, příběhy, novely a básně (nebo alespoň úryvky z knih či útržky poezie) napsané afroameričany v období mezi lety 1773 a 1918.

 

Spolupráce Encarty s internetem je výborná, jak už mohlo z předchozích řádků vyplynout. Odkazů je v ní opravdu nespočet. Informace lze i postupně – měsíčně - aktualizovat.

 

A jak vlastně Encarta dopadla?

 

Produkt softwarového giganta – Microsoftu – se mimořádně povedl. Své body v našem hodnocení získal především jednoduchostí ovládání, vzájemnou provázaností, bezproblémovou podporou internetu, ale i obsahem a kvalitou informací, stejně jako cenou.

Zmiňovaná chyba v programu by se však v aplikaci takového jména nacházet neměla. Přesto bych ji doporučil všem, kteří se chtějí třeba jen dozvědět něco z africké historie, osvěžit svou angličtinu či se jen opravdu levně vydat na druhý konec světa.