Na Zemi se vystřídalo už 100 miliard lidí.

Na Zemi se vystřídalo už 100 miliard lidí.

Je nás 7 miliard dnes, nebo až za 10 let? Skutečný počet lidí se neví

  • 62
Podle OSN dnes počet obyvatel Země dosáhl sedmi miliard. Datum je ovšem jen symbolické. Podle některých už nás tolik je, podle jiných možná až za deset let. Nejistota v odhadech je obrovská.

Fond OSN pro otázky populace (UNFPA) vybral pondělí 31. října jako den, kdy se oficiálně přehoupne počet obyvatel naší planety přes sedm miliard. Je to ale jen symbol, protože demografové se v přesných počtech neshodnou. O oslavách miminka s pořadovým číslem 7 000 000 000 si přečtěte zde.

Na internetu běží několik populačních hodin renomovaných institucí a každé ukazují jiný čas. Například podle amerického Population Reference Bureau (zde) už nás sedm miliard je. U.S. Bureau Census (zde) či francouzský INED (zde) naopak za odhadem OSN zůstávají pozadu.

Všechny tyto odhady jsou pravděpodobné. Upozorňuje na to i samo OSN. K překročení sedmimiliardové hranice může dojít možná za rok, spíše ale jen několik měsíců před nebo po 31. říjnu 2011, řekla pro časopis NewScientist Hania Zlotniková z této mezinárodní organizace.

Možná až za deset let

Nepřesnost může být ale podstatně vyšší, říkají někteří odborníci. Vitalj Ščerbov a Wolfgang Lutz z Vídeňského demografického ústavu se domnívají, že OSN výrazně přeceňuje počet nově narozených dětí. Podle nich obyvatelstvo světa dosáhne 7 miliard nejspíše v roce 2013, a možná dokonce až v roce 2020.

Rozporují především údaje z rozvojových zemí, kde jsou statistiky nejděravější. Ščerbov a Lutz se například domnívají, že Čína přeceňuje počet svých obyvatel o desítky milionů. Při sčítáních lidu v této zemi v posledních letech vychází na jednu ženu zhruba 1,2 dítěte. Oficiální statistiky se upravují s ohledem na skutečnost, že kvůli politice jednoho dítěte lidé při sčítáních systematicky skrývají své druhé a další potomky. Uvádí proto 1,8 dítěte na ženu.

Podle obou vědců je to ale příliš. Odvolávají se na statistiku, která zpětnou rekonstrukcí z jiných údajů při čínském sčítání lidu dospěla k závěru, že 1,2 dítěte je podstatně blíže pravdě než 1,8. Podle jejích závěrů může být v Číně v roce 2030 o 100 milionů obyvatel méně, než uvádějí oficiální odhady.

Podobné je to i v Indii. OSN odhaduje, že počet obyvatel této země vzroste do roku 2050 z dnešních 1,2 miliard na 1,7 miliardy. Ščerbov a Lutz odhadují nárůst nejspíše 1,4 miliardy (přesněji na rozmezí 1,1, až 1,7 miliardy).

Bez dat

Určité neshody v odhadech nejsou nic šokujícího či překvapivého, vysvětluje Eva Kačerová z Českého statistického úřadu: "Počet obyvatel Země nelze ani v dnešní době přesně určit, i když se údaje stále zpřesňují." V globálním měřítku jde o odhady, protože počty obyvatel jednotlivých zemí nejsou národními statistickými úřady stanoveny stejnými metodami a k jedinému okamžiku. V některých zemích či oblastech ani kolem roku 2010 neproběhlo sčítání lidu (např. Afghánistán, Irák) nebo jeho výsledky nejsou doposud známy.

Organizace, které odhady vytváří, tak nemají dobrou startovní pozici. "Bohužel ne vždy jsou vstupní údaje stejné a ne vždy jsou vstupní údaje spolehlivé," shrnuje Eva Kačerová. A dodává, že se to netýká jenom rozvojových zemí, chyby se dělají i ve vyspělém světě. Například při pohledu na údaje evropského statistického úřadu EUROSTAT se zdá, že v populační projekci pro ČR používal špatný údaj o plodnosti naší populace. Místo 1,5 dítěte na ženu, což je již tři roky po sobě úhrnná plodnost v ČR, používal číslo 1,3 dítěte na ženu.

Na Zemi se vystřídalo 100 miliard lidí

Podobná nejistota panuje i v odhadech maximálního počtu světové populace. Podle odhadů demografů se na Zemi vystřídalo celkem zhruba 100 miliard lidských bytostí. Nečekaně velká část z nich ovšem až v posledních několika desetiletích.

První miliardy jsme dosáhli zřejmě v prvních několika letech 19. století. Běžně se uvádí rok 1804, ale znovu jde jenom o odhad. Dopracovávali jsme se k ní tedy více než sto tisíc let od chvíle vzniku našeho druhu. Naproti tomu zvýšení z pěti na šest a z šesti na sedm miliard v druhé polovině 20. století zabralo pokaždé jenom dvanáct let. 

Kdy se tenhle růst zastaví? Jak je asi jasné z předchozího textu, demografové si nemohou být jistí. Nicméně se snad zdá, že se pomalu blížíme jakémusi populačními stropu současného lidstva. Neznamená to automaticky, že by na Zemi docházelo místo, lidé jen nemají tolik potomků.

Průměrný počet dětí na ženu, včetně rozvojových zemí, klesl na pouhých 2,5. "Zdá se, že se přírůstky celosvětové populace snižují," říká Eva Kačerová. Osmá miliarda se očekává zhruba za dalších 13 let, devátá až v roce 2054.

"Dříve se demografové domnívali, že počet obyvatel Země se ustálí na 12 miliardách, dnes se hovoří o 10 miliardách," říká česká odbornice. Varuje ovšem, že celosvětové odhady nemají příliš smysl: "Dosažení x-té miliardy je prostě jenom zajímavé číslo."