Daguerreův podpis na fotoaparátu - Vydražená daguerrotypická kamera | foto: Wikipedia

Jeden z nejstarších fotoaparátů světa byl vydražen za 19 milionů korun

  • 16
Fotografický přístroj pocházející přímo z dílny vynálezce Louise Jacquese Mandé Daguerrea byl v sobotu ve Vídni vydražen za 732 000 eur.

Daguerrotypická kamera je z roku 1839 a na boku nese podpis vynálezce. Cena, kterou za něj neznámý sběratel zaplatil, je nejvyšší, za jakou byl kdy fotografický přistroj ve světě prodán.

Dodnes nejstarší dochovaná daguerrotypie pochází z roku 1837. Pořídil ji přímo Daguerre a je na ní zátiší.

Nejstarší dochovaná daguerrotypie z roku 1837, autor: Louis Daguerre

Nejstarší dochovaná daguerrotypie z roku 1837, autor: Louis Daguerre

Daguerrotypie

Než přišla fotografie

Daguerrotypie je první prakticky užívaný komplexní fotografický proces. Vynalezl ji a pojmenoval francouzský výtvarník a vynálezce Louis Daguerre po 23 let dlouhém výzkumu, který úspěšně završil v roce 1839.

Francouzská vláda vynález od Daguerra a Isidora Niepce odkoupila výměnou za doživotní rentu. Dne 19. srpna 1839 pak Francouzská akademie věd na slavnostním zasedání darovala daguerrotypii celému světu bez nároku na odměnu. Ovšem s výjimkou Velké Británie, kde si o pět dnů dříve Daguerre v zastoupení nechal svůj objev patentovat.

Zdroj: Wikipedie.cz

Aparát dal do dražby anonymní německý prodejce. Ve světě je už jen asi deset exemplářů tohoto typu. Všechny jsou v muzeích, napsala agentura AFP.

Dražbu pořádala aukční síň Galerie Westlicht, která už před třemi lety zorganizovala prodej jiného aparátu téhož typu, ale bez Daguerreova podpisu. Tehdejší dražba vynesla 576.000 eur.

Daguerreův podpis na fotoaparátu

V dražbě byl přístroj přiklepnut za 610.000 eur. Výsledná cena 732.000 zahrnuje dvacetiprocentní daň. Jacques Daguerre (1787-1851), jeden z otců fotografie, přišel na svou metodu fotografování, která dnes nese jeho jméno, v roce 1837.

Daguerrotypie se po svém objevu rychle rozšířila do celého světa (kromě Velké Británie - viz rámeček) a stala se velmi populární. Její konec přišel až s nástupem takzvané kalotypie, která narozdíl od ní používala již negativ a umožňovala tedy tvorbu teoreticky neomezeného množství kopií.

Boulevard du Temple, Paříž v roce 1838 - první snímek člověka. Zdánlivě klidná ulice byla ve skutečnosti rušnou třídou. Dlouhá expozice (více než deset minut) však "vymazala" všechno, co se hýbalo. Na snímku zůstal pouze muž, který si nechává čistit boty.

Boulevard du Temple, Paříž v roce 1838 - první snímek člověka. Zdánlivě klidná ulice byla ve skutečnosti rušnou třídou. Dlouhá expozice (v tomto případě více než deset minut - někdy trvala i hodiny) však "vymazala" všechno, co se hýbalo. Na snímku zůstal pouze muž, který si nechává čistit boty.

Otisk skutečnosti - daguerrotypie - vznikl na destičce ze stříbra nebo ze silně postříbřené mědi.

Princip daguerrotypie je dnes někdy označován za slepou uličku vývoje fotografie.

,