Jeho Veličenstvo SlimX 2, král říše MP3 discmanů (recenze)

  • 382
Důstojný nástupce trůnu, MP3 discman SlimX 2, dorazil do našich končin. Oděný do skvostného hávu, vybavený klasickým příslušenstvím a novými zajímavými funkcemi. Jak se nový model nejtenčního MP3/CD přehrávače osvědčil v praxi?

iMP-400 a.k.a. SlimX 2 bude bezesporu trhákem předvánoční nákupní horečky. Pod stromeček, nebo možná už k Mikuláši si jej nadělí nejeden příznivec hudby v některém z digitálních komprimovaných formátů. O očekávaném přehrávači korejské firmy iRiver už se toho napsalo mnoho. Na Technetu jsme podle prvních informací uveřejnili krátké preview, minulý pátek jste si mohli prohlédnout autentickou fotogalerii. Nyní je před námi poslední dějství. Přehrávač leží na stole, pojďme rozbalovat...

První exemplář dvojkového Slima byl individuálně objednán přes korejskou zásilkovou službu MPWiz.com. Krabice obsahovala tradiční příslušenství, jaké se dodává i k prvnímu modelu SlimX: evropský síťový adaptér, elegantní černý pytlíček jakožto přenosné pouzdro, sluchátka Sennheiser MX-300, dva ploché Ni-MH akumulátory Sanyo 1400 mAh a externí pouzdro pro napájení ze dvou tužkových baterií. Spotřeba je shodná s předchozím typem, výdrž se při kombinaci interní+externí baterie pohybuje kolem 23 hodin. Momentálně nebyl k dispozici anglický manuál, ale na něm se usilovně pracuje.

SlimX 2

Nu a samozřejmě je tu také samotný přehrávač, elegantní krasavec s chromovanou obrubou víka. Na rozdíl od předchozího modelu již na něm nenajdeme kromě otvírání mechaniky žádná tlačítka, pouze konektory pro připojení dálkového ovládání a sluchátek, síťového adaptéru, externího battery packu a linkový výstup propojující Slima s audio soustavou. Jednotka se ovládá výlučně pomocí dálkového ovládání, které bylo rovněž zcela přepracováno a řídící prvky jsou nyní soustředěny do směrového joypadu. Bohužel se výrobce nevyvaroval obvyklé chyby: Přítlačný bod klipsny je přesně pod joypadem a připnutí či odepnutí ovladače je bez toho, aniž by uživatel nechtěně skočil na jinou skladbu, dost obtížné.

SlimX 2

Parametrově je přehrávač prakticky totožný se svým předchůdcem, čemuž napovídá stejné zpracování mechaniky a uložení baterií. Přístroj podporuje CDDA a kompresní formáty MP3, WMA, ASF při bitrate 8-320 kbps. Další formáty mohou být přidány nahráním nového firmware. Velmi nahlas se uvažuje o Ogg Vorbis, což už by mohla být záležitost nejbližších týdnů. Mechanika načte všechny typy médií včetně multisession (více postupně dopálených oblastí), mixed-mode (audio+data) a Direct CD (packetový zápis). Přehrávač dokáže zpracovat M3U playlisty a zobrazit údaje z CD Textu a všech používaných verzí ID3 Tagů - včetně české diakritiky. Lze zvolit, které informace se budou zobrazovat (artist/title/album) a v jakém pořadí.

SlimX 2

Zachována zůstala ochrana proti výpadkům v reprodukci následkem otřesů přístroje. Paměť pojme až 8 minut zvuku v MP3 při 128 kbps, při přehrávání kompaktních audio disků lze vybrat mezi 45 a 180 sekundami. ESP zůstává stále zapnutá, pro CDDA ji nelze deaktivovat.

Zvukový výstup přehrávače si zachovává odstup signál/šum 90 dB i vysokou kvalitu. Systém nově disponuje celkem devíti předvolbami grafického ekvalizéru: Normal, Pop, Rock, Jazz, Dance, Classic, Metal, U-bass a uživatelským nastavením, které bude v permanenci asi nejčastěji. Funkce Auto EQ je sice zajímavá, dokáže totiž načíst z ID3 tag žánr skladby a podle něj automaticky zvolit nastavení ekvalizéru, ale mnoho uživatelů stejně poslouchá téměř vše na sytý Rock. Užitečnější je volba EQ Limit, která při vysokých špičkách a hlasitosti ztiší zvuk na úroveň, při níž nehrozí zkreslení basů či výšek.

SlimX 2

Interní FM tuner (87,5 - 108 MHz) se přes sliby ani napodruhé nedočkal integrace systému RDS. Těšili jsme se na zobrazování názvů stanic a sledování lokálních frekvencí celoplošných rozhlasových stanic, ale iRiver naše přání nevyslyšel. Nadále se tak musíme orientovat pouze podle číselného zadání frekvence.

Zklamáním jsou přibalená sluchátka. Sennheiser považuji za kvalitní značku, jejíž výrobky by měly znít rozhodně lépe než "značkové" pecky iRiver, ovšem opak je pravdou. Model MX-300 má dost středový zvuk s nevýraznými výškami i basy a pořádně se do toho "obují" až při volume nad 35, přičemž SlimX má 40 stupňů hlasitosti. V tomto případě mohlo klidně zůstat u původních sluchátek.

SlimX 2

SlimX 2 alias iMP-400 je rozhodně nejlepším MP3 discmanem současnosti. Dokonalé řemeslné zpracování, vynikající zvukový výstup, spolehlivá reprodukce... Snad jen antishock má podle mých zkušeností stále nejlepší Panasonic SL-MP35. Ten však neumí ani polovinu toho, co SlimX.

Jaké bude závěrečné hodnocení? Lze vlastně vyřknout dvojí verdikt: Pokud už prvního Slima máte, iMP-400 se prakticky liší pouze v designu. Všechny nové funkce má i iMP-350 v aktuálním firmware. V tomto případě se nevyplatí upgradovat na novější model, i když vypadá opravdu dobře. Pokud jste dosud po Slimovi jen koukali a rozhodovali se, zda koupit či nekoupit, v novém modelu máte pádný důvod k nákupu. Je to prostě fantastická mašinka, v níž se snoubí elegantní vzhled s množstvím zajímavých funkcí.

SlimX 2 by se na náš trh měl dostat v průběhu listopadu. Teoreticky by mohl stát kolem sedmi tisíc, ale clo a DPH cenu asi vyženou nad osm tisícovek. S jeho nástupem na trh je pravděpodobné snížení cen prvního typu, ovšem to v tuto chvíli může být jen předmětem spekulací. Každopádně se těšte, SlimX 2 za to stojí!