První a zatím jediná jihokorejská kosmonautka Yi Soyeonová se loučí před...

První a zatím jediná jihokorejská kosmonautka Yi Soyeonová se loučí před odletem Expedice 17 z ruského Bajkonuru. | foto: NASA

Jediná korejská kosmonautka dala výpověď. Program tím končí

  • 7
Vědkyně Yi Soyeonová podala oficiální výpověď a odchází z pozice prvního a jediného jihokorejského astronauta. Uvedla, že z osobních důvodů. Spekuluje se, že se obávala o svou další kariéru. Kritici totiž poukazují na to, že jihokorejský vesmírný program byla spíše drahá předváděcí akce pro média.

Vesmírný program, který vyslal Yi Soyeonovou do kosmu v roce 2008, přišel daňové poplatníky na přibližně 25 milionů dolarů (půl miliardy korun). Kritici již v minulosti označovali tyto peníze za „nákladný PR kousek“. Nyní, když Korejský výzkumný institut pro letectví a vesmír (KARI) přijal rezignaci své jediné kosmonautky, tyto hlasy ještě zesílily.

Zleva Yi Soyeon (Jižní Korea), Juri Malenchenko (Rusko) a Peggy Whitson (USA), velitelka Expedice 16 na ISS v dubnu 2008.

Šestatřicetiletá výzkumnice byla od roku 2012 na „studijním volnu“ v USA, kde studovala MBA (americký vysokoškolský titul z oblasti obchodu a managementu). V červnovém interview uvedla, že se obává o svou další kariéru, její výpověď tedy nebyla nečekaná. S jejím odchodem zároveň končí program KARI týkající se kosmonautů, Yi byla jeho jediným „aktivním“ účastníkem.

V Rusku vycvičená kosmonautka strávila v kosmu pouhých 10 dnů. Její role byla v oficiálních dokumentech uváděna jako „účastník vesmírného letu“. Během pobytu na ISS provedla 18 vědeckých experimentů pro KARI a z kosmu také poskytla rozhovory médiím.

Ve spolupráci s korejskou firmou Samsung rovněž prováděla experiment se speciálním 3D fotoaparátem, kdy každý den vyfotila šest snímků svého obličeje, aby dokumentovala vliv beztížného prostředí na fyziologii člověka.