Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Jobsovi se poklonila konkurence i prezident USA

  12:50aktualizováno  12:50
Steve Jobs byl bez pochyby jedním z nejdůležitějších lidí technického světa. Jeho vzpomínku přicházejí uctít zákazníci k firemním prodejnám na celém světě, kondolence posílají i významné osobnosti technického a mediálního průmyslu i politiky.

"Děkujeme ti, Steve", vzkaz pro zesnulého zakladatele Applu na výloze obchodu v kalifornské Santa Monice. (6. října 2011) | foto: AP

Asi žádná značka není spjata se jménem svého zakladatele tak pevně, jako Apple se Stevem Jobsem. Svými produkty a způsobem, jak je představoval světu, se kolem Steva Jobse vytvořil kult osobnosti. Jeho smrt tak zasáhla miliony lidí.

Na smrt zakladatele společnosti Apple osobně reagovaly mnohé důležité osobnosti:

Tim Cook, výkonný ředitel firmy Apple v e-mailu zaměstnancům: "Musím vám sdělit velmi smutnou zprávu. Dnes zemřel Steve. Apple přišel o vizionáře a tvůrčího génia a svět o úžasného člověka."

Barack Obama: "Steve patřil mezi největší americké inovátory. Byl dost odvážný, aby myslel jinak, dost smělý na to, aby věřil, že může změnit svět a dost nadaný na to, aby to skutečně dokázal.

Podívejte se:

Fred Velez ze San Franciska drží iPhone s portrétem Steva Jobse. (6. října 2011)
Nakousnuté jablko, připomínající slavné logo Applu leží spolu s květinami před
Vzkazy a kondolence vylepené na výloze obchodu Apple v San Francisku. (6. října
Satoko Sakaiová se modlí před obchodem Shibuya Apple v centru Tokia. (6. října

jak lidé vzpomínají na Steva Jobse

Ze své garáže vybudoval jednu z největších firem světa a ztělesňoval americkou vynalézavost. Díky němu se počítače staly osobními, internet máme v kapsách a informační revoluci zpřístupnil, když ji učinil intuitivní a zábavnou.

Rád říkal, že každý den žil, jako by to byl jeho poslední. Bylo to tak, a díky tomu změnil naše životy, celá průmyslová odvětví a dosáhl v lidských dějinách vzácného úspěchu: změnil to, jak my všichni vidíme svět.

Svět přišel o vizionáře. A možná největší poctou pro Steva může být to, že svět se o jeho odchodu dozvěděl z přístroje, který sám vytvořil."

Správní rada Apple: "S hlubokým smutkem oznamujeme, že dnes zemřel Steve Jobs. Stevův důvtip, zápal a energie byly zdrojem nesčetných inovací, které obohacují a zlepšují náš život. Svět je díky Stevovi nesrovnatelně lepším místem."

Rodina Steva Jobse: "Steve dnes zemřel v poklidu, obklopen svou rodinou. Ve svém veřejném životě byl Steve známý jako vizionář. Ve svém soukromém životě si cenil své rodiny. Jsme vděční za všechna přání a modlitby během posledního roku Stevova života; uvedeme do provozu internetovou stránku, na které budete moci zanechat své vzkazy a vzpomínky." (Zatím můžete vzkazy posílat na adresu rememberingsteve@apple.com, pozn. red.)

"Děkujeme za podporu a laskavost všem, kdo sdílejí naše city ke Stevovi. Víme, že mnozí budete truchlit s námi a žádáme vás, abyste během období smutku ctili naše soukromí."

Steve Wozniak, spoluzakladatel Apple: "Lidé si často v životě kladou cíle. Steve Jobs překonal každý cíl, který si kdy stanovil." (Zpráva o úmrtí dlouholetého kolegy a přítele se k němu dostala během večeře se svým synem. Wozniak uvedl, že byl natolik zavalen telefonáty z médií, že se zatím nedostal k vlastním emocím.)

Bill Gates, spoluzakladatel Microsoftu: "Zpráva o smrti Steva Jobse mě hluboce zasáhla. Melinda a já chceme vyjádřit upřímnou soustrast rodině, přátelům a všem, které Steve ovlivnil svou prací. Steve a já jsme se poprvé potkali před třiceti lety. Byli jsme kolegové, konkurenti i přátelé. Svět jen zřídka spatří někoho, kdo měl tak významný vliv jako Steve. Jeho vliv bude pociťovat ještě mnoho dalších generací. Pro ty šťastné z nás, kteří měli tu čest s ním pracovat, to byla obrovská pocta. Steve mi bude nesmírně chybět."

Steve Ballmer

Steve Ballmer, ředitel Microsoftu: "Chtěl bych vyjádřit svou nejhlubší soustrast s úmrtím Steva Jobse, jednoho ze zakladatelů našeho průmyslu a opravdového vizionáře. Myslím na jeho rodinu, všechny v Applu a každého, kdo využívá plody jeho práce."

Larry Page, CEO Google: "Zpráva o Stevovi mě velmi zarmoutila. Byl to velký muž, neuvěřitelně úspěšný a úžasně nadaný. Vždycky dokázal v několika slovech říct to, co jste si měli sami myslet předtím, než jste si to mysleli. Jeho důraz v první řadě na uživatele pro mě byl vždycky inspirativní. Když jsem se stal výkonným ředitelem Google, byl natolik laskavý, že mi nabízel své rady a svůj čas, i když mu už nebylo dobře. Já i celý Google myslíme na jeho rodinu a celou rodinu Applu."

Steve Jobs - google

Vzpomínka na Steva Jobse je i na hlavní stránce vyhledávače Google. Jméno přitom vede na domovskou stránku společnosti Apple. Neuvěřitelné.

Sergey Brinn, Google: "Steve, každý, kdo dostal do ruky výrobek Apple, poznal tvou touhu po dokonalosti."

Mark Zuckerberg

Mark Zuckerberg, zakladatel Facebooku: "Steve, děkuji, že jsi mi byl učitelem a přítelem. Díky, že jsi mi ukázal, jak tvé výtvory dokázaly změnit svět. Budeš mi chybět."

Marc Andreessen, spoluzakladatel Netscape: "Stevova práce udělala ze světa lepší místo pro stovky milionů lidí."

Akio Morita, ředitel Sony: "Digitální věk ztratil své vedoucí světlo, ale Stevovy inovace a kreativita budou inspirovat snílky a myslitele po generace."

Choi Gee-sung, ředitel Samsungu: Společnost Samsung Electronic je zarmoucena smrtí Steva Jobse a chceme vyjádřit naši nejhlubší soustrast.

Steve Jobs představil mnoho revolučních změn v IT průmyslu a byl výborným podnikatelem. Jeho inovátorský duch a pozoruhodné úspěchy si budou lidé po celém světě pamatovat navždy. Chceme ještě jednou vyjádřit naši upřímnou soustrast rodině pana Jobse a jeho spolupracovníkům.

Bog Iger, výkonný ředitel firmy Disney: "Steve Jobs byl skvělý přítel i rádce. Jeho odkaz přesáhne jím vytvořené produkty a firmy. Budou jím miliony lidí, které inspiroval, jejichž život změnil a jím vytvořená kultura. Steve byl "originál" s tvořivou a představivou myslí, který spoluvytvářel celou jednu éru."

Rupert Mudroch, ředitel News Corporation: "Dnes jsme ztratili jednoho z nejvlivnějších myslitelů, tvůrců a podnikatelů všech dob. Steve Jobs byl jednoduše nejlepším ředitelem své generace. Zatímco jsem hluboce zarmoucen jeho skonem, připomínám si, jaký obrovský vliv měl na způsob, jakým lidé konzumují média a zábavu. Myslím na jeho rodinu a na každého, kdo měl příležitost s ním přivádět jeho mnohé vize do života."

Jerry Yang, spoluzakladatel Yahoo: "Steve byl můj hrdina. Nejen, že mi dodal spoustu osobních rad a odvahy, ale všem nám ukázal, jak mohou inovace změnit svět. Bude mi nesmírně chybět, stejně jako celému světu."

Newyorský starosta Michael Bloomberg zahajuje výstavu vězněného čínského výtvarníka a disidenta Aj Wej-Weje

Michael Bloomberg, starosta New Yorku: "Dnes v noci Amerika ztratila génia, který bude vzpomínán spolu s Edisonem, Einsteinem a těmi, jejichž myšlenky formovaly svět pro další generace. Steve Jobs viděl budoucnost a přinesl ji do našich životů.

Stevovo vášnivé přesvědčení, že síla technologií změní náš způsob života, nám přinesla více než chytré telefony a iPady: přinesla nám znalosti a sílu, které přetváří tvář civilizace. V správě města New York, každý od inspektora silničních prací po policejní vyšetřovatele využívá produkty Apple, aby své povolání vykonával efektivněji a intuitivněji."

Steve Case, zakladatel AOL: "Je mi ctí, že jsem znal Steva Jobse. Byl to nejvíce inovativní podnikatel naší generace. Jeho odkaz bude žít mnoho let."

Arnold Schwarzenegger

Arnold Schwarzenegger: "Steve žil 'kalifornský sen' každý den svého života, změnil svět a pro každého z nás byl inspirací."

Cary Sherman, ředitel RIAA: "Jako všechny hudební fanoušky nás velmi zarmoutil skon Steva Jobse. Byl to pravý vizionář, který navždy změnil způsob, jak získat a vychutnat si hudbu. Uvedením iTunes se stalo kupování hudby opět snadné a přijatelné. Jeho odkaz bude žít dál."

John Boehner, guvernér Kalifornie: "Steve Jobs byl skvělý kalifornský inovátor, který předvedl, co zcela nezávislá a kreativní mysl dokáže. Nemnoho lidí dokázalo vytvořit tak silný a elegantní otisk v našich životech. Anne a já chceme vyjádřit nejhlubší sympatie Stevově ženě Laurene a celé rodině."

Arianna Huffington, zakladatelka Huffington Post: "Mít na paměti, že zemřete, je nejlepší cesta, jak se vyhnout pasti přemýšlení o tom, že máte co ztratit." (Steve Jobs, 2005)

A za všechny vzkazy od uživatelů sociálních sítí, kterým Jobsovy produkty tak změnily život, nabízíme jeden tweet: "Svět změnila 3 jablka. První svedlo Evu, druhé spadlo na Newtona a třetí nakousl a pak světu nabídl Steve Jobs."Nejčtenější

Stíhačka Su-57 je podle některých ruských médií drahá a zbytečná hračka

Su-57

Ruské letectvo nenakoupí stíhačky páté generace Su-57, uvedl Vladimír Guteněv, člen expertní rady Státní dumy pro...

Jak se odhalují plagiáty? Přeházet slova nestačí, překlad ale stroj ošálí

Ctrl + C, Ctrl + V, dvě klávesové zkratky, které zná snad každý.

Nástroje na detekci opsaných pasáží mají nemalý problém. Musí porovnat odevzdanou diplomovou práci s miliony stránek už...Astronauti ohřáli Měsíc i pod povrchem. A NASA o tom ztratila záznamy

Zaprášený skafandr Harrisona Schmitta během letu Apollo 17

Detektivní pátrání po ztracených páskách pomohlo najít zatím nejlepší vysvětlení zajímavé otázky, proč v místech...

K záchraně malých fotbalistů chce miniponorkou přispět i SpaceX

SpaceX testuje v bazénu dětskou miniponorku

Kalifornská raketová společnost poslala do Thajska „miniponorku“ narychlo připravenou z dílu pro raketu Falcon 9.

Iljušin Il-28: poslední „klasický“ bombardér československého letectva

Iljušin Il-28

První sovětský sériově vyráběný proudový bombardér, Iljušin Il-28, se stal zároveň posledním bombardérem ve výzbroji...

Další z rubriky

Největší výhoda bitcoinu by časem mohla bránit jeho růstu, míní vědec

Ilustrační snímek

Síť bitcoin je decentralizovaná a útočník by musel vynaložit ohromné úsilí i finance, aby ji pokořil a ovládl....

Pět triků, kterými vás Google a Facebook matou a manipulují ke sdílení

Firmy využívají různé triky k tomu, aby přiměly uživatele sdílet více osobních...

Když víte, kam kliknout, můžete si na Googlu, Facebooku nebo ve Windows nastavit ochranu soukromí podle svých představ....

Část Deklarace nezávislosti je podle facebookového robota rasistická

Redakce listu The Liberty County Vindicator děkuje Facebooku za znovuzveřejnění...

Automatické analytické nástroje sociální sítě Facebook se rozhodly vymazat část klíčového amerického dokumentu...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz