Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


JPEG Resampler - výkonný nástroj pro hromadnou změnu velikosti fotografií

aktualizováno 
Hledáte-li hardwarově nenáročný nástroj na hromadnou úpravu velikosti a rozlišení vašich digitálních fotografií, pak jsme ho našli za vás. Představíme vám jednoduchý freewarový nástroj pocházející z českých programátorských dílen, který stojí za to vyzkoušet.

Prográmků a různých softwarových utilit na změnu rozlišení obrázků je obrovské množství. Existuje jich tolik, že se v jejich názvech lze dokonce i ztratit. Ale ne každý může nabídnout svému uživateli to, co od něho očekává. Někteří z nás přece jen preferují funkce, před grafikou, jiní zase mají rádi jednoduchost a přívětivé uživatelské rozhraní. A právě do druhé skupiny programů patří český prográmek JPEG Resampler.

K čemu JPEG Resampler je a co umí
Digitální fotografie se začínají čím dál tím více zabydlovat i v našich počítačích. Pořízené snímky je však zapotřebí zpracovat. Máte-li jich pouze několik, pak vám to jistě nebude činit žádný problém, ale při větším množství je dobré vyzkoušet služeb některého prográmku pro hromadnou změnu. Zde se nabízí specializovaný nástroj JPEG Resampler.

O jeho vznik se zasloužil český autor David Macek. Jde o velmi jednoduchý, nebojíme se říci až primitivní prográmek pro operační systémy Windows na úpravu rozlišení a změnu velikosti (resamplování) fotografií JPEG. Odtud název „JPEG Resampler“. Za tento produkt nemusíte autorovi dokonce ani platit. Ten ho totiž nabízí všem uživatelům zdarma, což potěší nejednoho "strýčka skrblíka“. Při jeho vývoji byl kladen velký důraz na jednoduchost, uživatelskou přívětivost a snadnou ovladatelnost.

Kdo program využije?
Nástroj je vhodný zejména pro změnu parametrů fotografií. To se může hodit například tehdy, pokud je chcete odeslat elektronickou poštou, či je umístit na webové stránky.
Velikost kvalitně pořízené fotografie může překročit i stovky kilo bajtů. Potřebujete-li poslat pouze jednu fotografii e-mailem, pak vám to nemusí vadit. Problém přichází, chcete-li zaslat snímků hned několik. Takový e-mail může mít potom i několik MB. Publikujete-li fotografie na svých osobních stránkách, pak i zde hraje jejich velikost velkou roli. Majitelům pomalého internetového připojení se totiž mohou obrázky načítat i celé minuty, na což je zapotřebí pamatovat.

JPEG Resampler

Instalace
Program můžete stahovat z této adresy - JPEG Resampler (519 kB) či z domovské stránky. Po stažení vám v instalaci pomůže jednoduché instalační rozhraní, které je buď v českém, německém či anglickém jazyce. Po prvním spuštění se objeví hlavní a zároveň jediné okno JPEG Resampleru. Zároveň automaticky dojde k detekci jazykové sady.

JPEG Resampler

Jak s aplikací pracovat
První dva řádky slouží k zadání umístění adresáře, kde se vaše digitální fotografie nacházejí, respektive, kam mají být zkopírovány ty upravené. Po načtení dat se objeví počet snímků čekajících na zpracování. Zcela vpravo se nachází zaškrtávací boxík Automaticky přepsat existující. Jeho potvrzením odsoudíte k zániku fotografie nacházející se ve stejné složce, které nesou totožný název jako právě zpracovávané. Úprava velikosti se provádí oblastí Zmenšit na.

JPEG Resampler

Stačí se rozhodnout, zda chcete snímky zvětšit či zmenšit. Rozlišení si lze vybrat buď určitým mega pixelem, nebo zadáním vlastní velikosti. Chcete-li pouze určité procento velikosti předlohy, pak zatrhněte druhý řádek a zvolte číselný údaj. Jako dobrá volba se může jevit i položka Velikost souboru. Díky ní budou mít všechny snímky stejnou velikost. Na výběr máte i kvalitu snímků. Aktuálně si můžete vybrat celkem ze čtyř filtrů – od rychlého až po kvalitní.

 JPEG Resampler

Vestavěný prohlížeč
To však není vše, co tento český nástroj umí. Nachází se v něm i velmi kvalitní prohlížeč. S jeho pomocí můžete fotografie zaostřit (jemně, normálně a více), rozmazat či zjemnit a také otáčet. Samozřejmostí je potom tvorba výřezů a načítání informací EXIF, zde nazvané jako metadata. Na ty se dostanete po kliknutí do oblasti pod boxíkem Nezpracovat tento obrázek. Otevře se v samostatném okně. Najdeme zde i tlačítko Zrušit všechna nastavení, kterými provedené změny vrátíme na výchozí hodnoty.

JPEG Resampler

Závěr
Někomu by se mohlo zdát, že resamplování programu pouze ve formátu JPEG nemusí stačit, ale pokud se podíváme na současné fotoaparáty, pak zjistíme, že tento výstupní formát podporuje drtivá většina přístrojů. Aplikace pracuje bezproblémově a ovládání je velmi jednoduché. Vřele ho tedy můžeme doporučit zejména lidem, kteří nemají větší znalosti o úpravě digitálních fotografií, ale i přesto potřebují provést jejich úpravu či jednoduché doostření. K dokonalosti pak již chybí snad jen funkce na odstranění jevu červených očí.

JPEG Resampler
Nejčtenější

Proč je zrzavých tak málo? Všem se líbí, ale zřejmě jsou nemocnější

Zrzavé vlasy dnes mají dnes v průměru zhruba dvě procenta celoevropské populace.

Zrzaví lidé, kterých jsou v Evropě asi dvě procenta, jsou nemocnější než ti nezrzaví, a to především ženy. Přesto zrzky...

PŘEHLEDNĚ: Co dělat, abyste nepřišli o ČT Sport a ČT D/Art

Časová osa přechodu na DVB-T2.

Kvůli přechodu na nový formát pozemního televizního vysílání se Česká televize rozhodla, že přesune kanál ČT D/Art do...Dříve loupil a vraždil na Západě, pak byl zločincem jugoslávské války

Zeljko Raznatovič známý jako Arkan, byl velitelem srbské jednotky Tygři. Právě...

Na Arkana, šéfa nechvalně proslulých Arkanových tygrů z jugoslávské války, měli mezinárodní vyšetřovatelé políčeno...

Rusko stále neumí vyrábět termovizní přístroje

Termovize jsou mimo jiné hlavním senzorem všech moderních tanků. Ruské tanky...

Klíčovou součást termovizních přístrojů představují detektory v mozaikovém uspořádání. Vyrábí se pouze v několika...

Největší představitelné utrpení? Co ovlivňuje bolest a jak ji měřit

Popište, jakou bolest cítíte (ilustrační foto)

„Bolest je jen slabost opouštějící tělo,“ zněla jedna z propagačních vět amerických mariňáků. Pro někoho jsou...

Další z rubriky

Inteligentní algoritmy odhalí duplicitní soubory bez zbytečného hledání

Ilustrační foto

Manipulací se soubory na diskových úložištích dochází snadno k duplikaci. Stejné soubory potom máte na více místech a v...

Než začnete stěhovat nábytek, vyzkoušejte si design v tabletu

Tablet pomůže i při zařizování bydlení

Aplikace pro tablety nám pomohou v celé řadě situací, třeba i když plánujete stavbu, rekonstrukci, nebo jen menší...

Umělá inteligence Googlu slouží v armádě a ne všem se to líbí

Bezpilotní letoun RQ-4 Global Hawk

Umělou inteligenci společnosti Google využívá americká armáda v rámci jednoho projektu u bezpilotních letadel.

Najdete na iDNES.cz