Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


JPEG Resampler - výkonný nástroj pro hromadnou změnu velikosti fotografií

aktualizováno 
Hledáte-li hardwarově nenáročný nástroj na hromadnou úpravu velikosti a rozlišení vašich digitálních fotografií, pak jsme ho našli za vás. Představíme vám jednoduchý freewarový nástroj pocházející z českých programátorských dílen, který stojí za to vyzkoušet.

Prográmků a různých softwarových utilit na změnu rozlišení obrázků je obrovské množství. Existuje jich tolik, že se v jejich názvech lze dokonce i ztratit. Ale ne každý může nabídnout svému uživateli to, co od něho očekává. Někteří z nás přece jen preferují funkce, před grafikou, jiní zase mají rádi jednoduchost a přívětivé uživatelské rozhraní. A právě do druhé skupiny programů patří český prográmek JPEG Resampler.

K čemu JPEG Resampler je a co umí
Digitální fotografie se začínají čím dál tím více zabydlovat i v našich počítačích. Pořízené snímky je však zapotřebí zpracovat. Máte-li jich pouze několik, pak vám to jistě nebude činit žádný problém, ale při větším množství je dobré vyzkoušet služeb některého prográmku pro hromadnou změnu. Zde se nabízí specializovaný nástroj JPEG Resampler.

O jeho vznik se zasloužil český autor David Macek. Jde o velmi jednoduchý, nebojíme se říci až primitivní prográmek pro operační systémy Windows na úpravu rozlišení a změnu velikosti (resamplování) fotografií JPEG. Odtud název „JPEG Resampler“. Za tento produkt nemusíte autorovi dokonce ani platit. Ten ho totiž nabízí všem uživatelům zdarma, což potěší nejednoho "strýčka skrblíka“. Při jeho vývoji byl kladen velký důraz na jednoduchost, uživatelskou přívětivost a snadnou ovladatelnost.

Kdo program využije?
Nástroj je vhodný zejména pro změnu parametrů fotografií. To se může hodit například tehdy, pokud je chcete odeslat elektronickou poštou, či je umístit na webové stránky.
Velikost kvalitně pořízené fotografie může překročit i stovky kilo bajtů. Potřebujete-li poslat pouze jednu fotografii e-mailem, pak vám to nemusí vadit. Problém přichází, chcete-li zaslat snímků hned několik. Takový e-mail může mít potom i několik MB. Publikujete-li fotografie na svých osobních stránkách, pak i zde hraje jejich velikost velkou roli. Majitelům pomalého internetového připojení se totiž mohou obrázky načítat i celé minuty, na což je zapotřebí pamatovat.

JPEG Resampler

Instalace
Program můžete stahovat z této adresy - JPEG Resampler (519 kB) či z domovské stránky. Po stažení vám v instalaci pomůže jednoduché instalační rozhraní, které je buď v českém, německém či anglickém jazyce. Po prvním spuštění se objeví hlavní a zároveň jediné okno JPEG Resampleru. Zároveň automaticky dojde k detekci jazykové sady.

JPEG Resampler

Jak s aplikací pracovat
První dva řádky slouží k zadání umístění adresáře, kde se vaše digitální fotografie nacházejí, respektive, kam mají být zkopírovány ty upravené. Po načtení dat se objeví počet snímků čekajících na zpracování. Zcela vpravo se nachází zaškrtávací boxík Automaticky přepsat existující. Jeho potvrzením odsoudíte k zániku fotografie nacházející se ve stejné složce, které nesou totožný název jako právě zpracovávané. Úprava velikosti se provádí oblastí Zmenšit na.

JPEG Resampler

Stačí se rozhodnout, zda chcete snímky zvětšit či zmenšit. Rozlišení si lze vybrat buď určitým mega pixelem, nebo zadáním vlastní velikosti. Chcete-li pouze určité procento velikosti předlohy, pak zatrhněte druhý řádek a zvolte číselný údaj. Jako dobrá volba se může jevit i položka Velikost souboru. Díky ní budou mít všechny snímky stejnou velikost. Na výběr máte i kvalitu snímků. Aktuálně si můžete vybrat celkem ze čtyř filtrů – od rychlého až po kvalitní.

 JPEG Resampler

Vestavěný prohlížeč
To však není vše, co tento český nástroj umí. Nachází se v něm i velmi kvalitní prohlížeč. S jeho pomocí můžete fotografie zaostřit (jemně, normálně a více), rozmazat či zjemnit a také otáčet. Samozřejmostí je potom tvorba výřezů a načítání informací EXIF, zde nazvané jako metadata. Na ty se dostanete po kliknutí do oblasti pod boxíkem Nezpracovat tento obrázek. Otevře se v samostatném okně. Najdeme zde i tlačítko Zrušit všechna nastavení, kterými provedené změny vrátíme na výchozí hodnoty.

JPEG Resampler

Závěr
Někomu by se mohlo zdát, že resamplování programu pouze ve formátu JPEG nemusí stačit, ale pokud se podíváme na současné fotoaparáty, pak zjistíme, že tento výstupní formát podporuje drtivá většina přístrojů. Aplikace pracuje bezproblémově a ovládání je velmi jednoduché. Vřele ho tedy můžeme doporučit zejména lidem, kteří nemají větší znalosti o úpravě digitálních fotografií, ale i přesto potřebují provést jejich úpravu či jednoduché doostření. K dokonalosti pak již chybí snad jen funkce na odstranění jevu červených očí.

JPEG ResamplerNejčtenější

Termovize: podívejte se, jak se pečou turisté na Staroměstském náměstí

Záběry z termokamery na Staroměstském náměstí

Infračervené Slow TV se vrací. Na Staroměstské náměstí v Praze jsme umístili infrakameru, která v přímém přenosu...

Tento pancíř dá tankistům pocit bezpečí a jistoty. Ale bude to stačit?

SMART PROTech na tanku Leopard 2

Německá firma IBD Deisenroth Engineering (IBD) představila prototyp balistické ochrany SMART PROTech pro obrněná...Úspěšný start. Sonda míří ke Slunci tak blízko, jako žádná předtím

Úspěšný start rakety Delta IV Heavy 12.8.2018 v 9:31 se sondou Parker Solar...

V neděli ráno se ke Slunci vydala unikátní sonda Parker Solar Probe. Měla by se přiblížit k naší hvězdě podstatně blíže...

Záhada lidských lebek na rakvi velmože rozluštěna. Může za ně tajemný řád

Hrobka Jana Jiřího ze Švamberka. Detail nepravého madla v podobě dvou železných...

Nález nepoškozené hrobky a kovové rakve významného šlechtice Jana Jiřího ze Švamberka byl sám o sám o sobě...

Sulfan jako lék? V lidských buňkách možná pomáhá zvrátit stárnutí

Klíč k procesu stárnutí tkví v DNA.

Tým vědců zkoumající jednu z příčin stárnutí oznámil úspěch, a to přímo na lidských buňkách v laboratorních podmínkách....

Další z rubriky

Vytvořte si vlastní panoramatické snímky pomocí šikovných programů

Ilustrace - notebook

Panoramatické snímky už běžně vytvářejí nejen digitální fotoaparáty, ale také mobilní telefony. S automatickou tvorbou...

Tipy a triky pro Windows 10: přehrávejte streamovaná videa v HDR

Tipy a triky pro Windows 10

Aktivujte si přehrávání streamovaných videí s vysokým dynamickým rozsahem. Podíváme se i na to, kde na jednom místě...

Microsoft dokončil práci na tmavém módu Windows 10

Temný mód Průzkumníka souborů ve Windows 10.

Nová testovací verze Windows 10 přináší další rozšíření takzvaného tmavého módu (Dark mode), který může zpříjemnit...

Najdete na iDNES.cz