Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Jsou data na vašem HDD v bezpečí?

aktualizováno 
Pokud zkolabuje operační systém Windows, nemusí to ještě nutně znamenat, že přijdete o data. Pokud však dojde k problému na pevném disku, můžete o důležitá a kolikrát i nenahraditelná data přijít. Jak zjistit, zda je váš HDD v dobrém stavu? Zkuste ho prověřit dnešními nástroji.

Pevný disk slouží k ukládání dat. Nacházejí se na něm nejen systémové a konfigurační soubory operačního systému, ale také naše data. Pokud o ně nechceme přijít, je dobré občas prověřit, zda HDD nevykazuje nějaké chyby. O disku přitom můžete zjistit i řadu dalších údajů. Pro tyto účely jsou vytvářené tzv. diagnostické a monitorovací nástroje.

HDD se skládá z několika ploten s keramickým nebo skleněným základem, který je po obou stranách pokryt magnetickou vrstvou. Data, která se na něj zapisují, se ukládají právě do těchto vrstev. Plotny jsou poháněny motorem stejně, jako čtecí hlava. A právě mechanická část disku je nejvíce náchylná k selhání.

V operačních systémech řady Windows slouží k základní diagnostice disku a jeho opravě dva nástroje - scandisk a defrag. Chcete-li však disky prověřit hlouběji, potom nezbývá, než sáhnout po specializovanějších a komplexnějších nástrojích. Ty vám totiž mohou podat řadu informací dostupných díky technologii S.M.A.R.T. (Self Monitoring Analysis and Reporting Technology).

Tato technologie slouží k monitorování, analyzování a hlášení chyb pevného disku. Díky ní se dokonce můžete dozvědět i teplotu disku a ten po překročení určité hodnoty raději nechat programem odstavit. Specializované aplikace z něho dokáží vytáhnout také informace o přenosové rychlosti či dokonce o tom, kdy může dojít k jeho selhání. V našem přehledu programů pro HDD naleznete nejen komerční nástroje, ale i ty vytvořené výrobci disků doslova na míru jejich značkám.

Tip: Avšak i nejlepší aplikace nedokáže odhalit všechny chyby a tak i přesto, že vám disk dnes oznámí, že je v pořádku, zítra může být vše jinak a disk zničehonic vypoví svoji poslušnost. Proto určitě nezapomínejte nejen čas od času ho prověřit, ale především na pravidelné zálohování alespoň těch důležitých dat!

DiskCheckerXP v5.2 – freeware
Program slouží (nejen) k vizuální kontrole stavu pevných, výměnných a síťových disků. Zaměřuje se především na kontrolu obsahovou a možnost snadné integrace spouštění externích nástrojů a předávání potřebných parametrů. Také zajišťuje, že fyzický stav disku bude řádně pod kontrolou. Aktuální verze obsahuje navíc bohatou škálu konfiguračních možností a také silné nástroje, které umožní kontrolu a správu nad obsahem a stavem disku. K dispozici je i DiskCleaner, který disk zbaví nepotřebných dat.

 • Program stáhnete zdarma na serveru Slunečnice.cz (489 KB).
 • HDD Temperature 1.4 – freeware
  Program pro sledování teplot pevných disků lze spouštět jako službu. Využívá technologii S.M.A.R.T. Lze nastavovat maximální teplotu, přes kterou se disk nesmí dostat. Po jejím překročení uloží všechna data a počítač vypne, aby se disky mohly zchladit. Spolupracuje s programem Motherboard Monitor (monitoruje data ze základní desky PC). Tyto a další pokročilé funkce jsou však dostupné pouze v plné placené verzi programu.

 • Program stáhnete zdarma na serveru Slunečnice.cz (2,4 MB).
 • Drive Health 2.4 – shareware
  Program, který zjišťuje životnost pevného disku. Tento nástroj umožňuje předvídat chyby HDD a tím preventivně předcházet ztrátě dat. Informace o disku čte ze S.M.A.R.T. technologie, která je podporována většinou výrobců HDD. Elegantní program není náročný na systémové prostředky a může běžet i jako služba (ve Windows NT a vyšších).

 • Program stáhnete zdarma na serveru Slunečnice.cz (605 KB).
 • HDD Health 2.1 – freeware
  I tento program slouží k podobnému účelu jako předchozí, na rozdíl od něho je však zcela zdarma a nabízí i další informace o vašem disku. HDD Health tak tedy dokáže zjistit i ten nejposlednější parametr z každého kousku diskového hardware. Můžete se tak dozvědět nejen základní informace, ale např. v záložce S.M.A.R.T. jsou monitorovány důležité údaje a v Healthu naleznete prognózu vývoje zdravotního stavu disku. Ta je odhadovaná a objeví se až po několikadenním používání programu. Berte ji však jako informační. Vpravo dole najdete i teoretické datum nejbližšího selhání disku. Pokud dojde na disku k nějaké chybě, objeví se chybové hlášení, které vám o tom dá vědět. Při jakémkoliv problému si můžete nechat informace o HDD posílat na e-mail, oznamovat zvukem či pop-up oknem a to i po síti! Program vřele doporučujeme vyzkoušet.

 • Program stáhnete zdarma na serveru Slunečnice.cz (901 KB).
 • HD Speed 1.5.1 – freeware
  HD Speed je malá a jednoduchá utilitka. Náplní její práce je měření přenosové rychlosti vašich pevných disků a mechanik. Chcete-li tedy znát informace o nejvyšší a průměrné rychlosti HDD a mechanik, potom určitě použijte tento nástroj. Výsledky zobrazuje v reálném čase a to pomocí grafů.

 • Program stáhnete zdarma na serveru Slunečnice.cz (44 KB).
 • Hnet Info Drives 1.0 – freeware
  Modul Hnet Info Drives poskytuje uživateli podrobné informace o diskových jednotkách PC připojených pomocí ATA/ATAPI. Veškeré informace jsou přehledně rozčleněny pro snadnou orientaci. Z uvedených jednotek dokáže program vyčíst více, jak 255 velmi detailních a odborných informací o geometrii disku, přenosových a bezpečnostních parametrech, příkazových a hlavních informacích, výrobních informacích a partition (kapacitu) informacích o diskových jednotkách. Aplikace je v češtině.

 • Program stáhnete zdarma na serveru Slunečnice.cz (3,4 MB).
 • HD Tune 2.52 – freeware
  Velmi jednoduchým prográmkem je HD Tune od EFD Software. Ten totiž dokáže nejen otestovat pevný disk na přenosové rychlosti a přístupové doby, vytížení CPU, ale zobrazí výsledky do přehledných grafů. S daty můžete pracovat i ve schránce Windows. Navíc poskytuje i informace o  zdravotním stavu HDD a celou řadu dat ze S.M.A.R.T.

 • Program stáhnete zdarma na serveru Slunečnice.cz (623 KB).
 • IBM - Hitachi Feature Tool 1.94 – freeware
  Software pro úpravu firmware pevných disků IBM nyní Hitachi. Zbaví vás továrního nastavení a dovolí měnit významné funkce pro chod HDD (rychlost ploten, cache, přístupovou dobu atd.).

 • Program stáhnete zdarma na serveru Slunečnice.cz (1,8 MB).
 • Maxtor Powermax 4.09 – freeware
  Další servisní utilitka, tentokrát pro disky vyrobené společností Maxtor. Je navržena tak, aby vykonávala kontrolu a diagnostiku pevných disků pocházejících od této společnosti. Měla by pomoci při řešení potenciálních problémů. 

 • Program stáhnete zdarma na serveru Slunečnice.cz (936 KB).
 • Wester Digital Data Lifeguard Diagnostics 11 – freeware
  Tento nástroj je určen pevným diskům společnosti Western Digital. Testuje a prověřuje jejich povrch a vytváří detailní report. Je určen jak diskům IDE, tak FireWire a USB. Pracuje nejen v prostředí DOS, ale i Windows.

 • Program stáhnete zdarma na serveru Slunečnice.cz (4 MB). • Nejčtenější

  Zemřel Stephen Hawking, nejslavnější fyzik současnosti. Bylo mu 76 let

  Britský fyzik Stephen Hawking

  Světoznámý britský fyzik Stephen Hawking, který byl kvůli neurodegenerativní chorobě ochrnutý, ve věku 76 let zemřel....

  ČT kvůli přechodu na nový formát odstraní ČT Sport ze současné sítě

  Pokrytí přechodové sítě DVB-T2 České televize s označením 11 v květnu 2018.

  Česká televize spouští vlastní vysílací síť pro DVB-T2 se svými kanály v HD rozlišení. Tento krok má nastartovat zájem...  Evropě se zpozdil čas. Proč vaše trouba spoléhá na spolupráci 25 zemí?

  Kvůli snížené frekvenci proudu v evropské elektrické síti se některé hodiny po...

  Budíky, mikrovlnné trouby a další domácí spotřebiče se od ledna zpozdily o šest minut za přesným časem. Může za to spor...

  PŘEHLEDNĚ: Co dělat, abyste nepřišli o ČT Sport a ČT D/Art

  Časová osa přechodu na DVB-T2.

  Kvůli přechodu na nový formát pozemního televizního vysílání se Česká televize rozhodla, že přesune kanál ČT D/Art do...

  Proč je zrzavých tak málo? Všem se líbí, ale zřejmě jsou nemocnější

  Zrzavé vlasy dnes mají dnes v průměru zhruba dvě procenta celoevropské populace.

  Zrzaví lidé, kterých jsou v Evropě asi dvě procenta, jsou nemocnější než ti nezrzaví, a to především ženy. Přesto zrzky...

  Další z rubriky

  Tablet vám bezpečně uloží hesla i pohlídá finance

  Tablet pro práci i zábavu

  Vyzkoušejte si nový přehrávač internetových rádií, užitečný ovládací panel, aplikaci pro cestovatele nebo třeba...

  Vylepšete si Skype například aktivací nahrávání konverzace

  „Žijete v Severní Americe?“ ptala se třída z Červeného vrchu. „Néé,“ usmívají...

  Nejen textovou komunikaci, ale také tu zvukovou či videohovory včetně těch konferenčních je možné zaznamenat a uchovat...

  Takto by mohla fungovat rozšířená realita. Ukažte, kde to máte pokažené

  Kužník Jan: Streem - Nová mobilní služba s rozšířenou realitou pro řemeslníky i...

  Rozšířená realita v mobilu nemusí být je zábavná hračka. Autoři služby Streem.pro ukazují, jak může vypadat komunikace...

  Jobs Contact
  Programátor/Technolog CNC stroje (20.000 - 24.000 Kč)

  Jobs Contact
  Jihomoravský kraj, Olomoucký kraj, Zlínský kraj
  nabízený plat: 20 000 - 24 000 Kč

  Najdete na iDNES.cz