Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Jukebox plný kyslíku nabídne šest giga za šest Palackých

aktualizováno 
Pokud se poohlížíte po novém MP3 přehrávači především kvůli malé paměti toho stávajícího a přitom máte hluboko do kapsy, máme pro vás jedno řešení. Jmenuje se O2 Oxygen XDD 1001 a vaší peněžence ušetří mnoho obrázků slavných osobností.

Výběr MP3 přehrávače se povětšinou odvíjí od horní hranice vašich finančních možností. Přitom je zcela jasné, že za dvě zbytečně otálející pětitisícovky ve vaší kapse budete mít mnohem větší výběr než s poloviční hodnotou této částky.

Druhým aspektem pro výběr vhodného hudebního společníka je jeho funkčnost. Ne každý z nás si potřebuje na miniaturním displeji přehrávat filmy či poslouchat rádio, ve kterém jeho oblíbený styl zazní jednou za uherský rok. A především ne každý si dovolí za zbytečné funkce ještě zbytečněji připlácet.

K dnešní recenzi jsme tak zvolili produkt, který je šitý na míru výše nastíněnému uživateli. Ideální tvor, který bude nosit v kapse šest giga "kyslíku" tak nechce utrácet za zbytečné fičury moderních MP3 playerů a přitom chce dostatečnou kapacitu pro svou oblíbenou hudbu.

Elegán ve fraku

Přehrávač Oxygen XDD 1001 patří mezi ryze minimalistické přístroje, které se snaží svému majiteli maximálně usnadnit život. Je tak oproštěn od jakýchkoli designových výstřelků i zbytečných kláves. Jeho tělo je vyrobeno z kvalitního plastu, přičemž čelní strana nese povrchovou úpravu zvanou Soft Touch. Jde o matný hladký povrch, který se minimálně špiní.

Přístroj má rozměry 52,5 × 79,2 × 17,7 mm a váhu poměrně slušných 85 gramů. I tak ale nošení na krku nedoporučujeme, po celodenním nošení se totiž zcela jistě nemile ozve páteř. Pokud tak ale chcete učinit, poutko pro připevnění šňůrky najdete v horním levém rohu. Horní strana obsahuje i dva 3,5 mm Jack konektory, jeden sloužící jako výstup pro sluchátka a druhý jako vstup (line-in) například pro externí mikrofon. Ten integrovaný naleznete na levém boku.

Společně s ním zde našel své místo i miniUSB port se zdířkou napájecího konektoru. Jsou zakryty společnou gumovou záslepkou, která je pevně přichycena k tělu přístroje. Její odchlípnutí ale není s čerstvě ostříhanými nehty nejjednodušším úkonem. Levý bok dostal do vínku i nepříliš oblíbené tlačítko reset, ostatní ovládací prvky se usídlily na straně protější.

Přední straně dominuje pětisměrný joystick, který mohl být povedenější. Po chvilce zvyku se s ním pracuje ale příjemně. Nad ním nalezneme monochromatický a bíle podsvícený displej. V záplavě barevných OLED displejů se superjemným rozlišením tak působí spíše jako černá ovce, pro své účely ale naprosto dostačuje. Jeho rozlišení je 128 × 128 obrazových bodů a na přímém slunci je dostatečně čitelný.

Joystick téměř na všechno

Shluk základních kláves čítá tři funkční tlačítka a jeden posuvník Hold sloužící - jak jinak - k blokování ovládacích prvků. Klávesa Rec a již zmiňovaný a dostatečně citlivý integrovaný mikrofon pak prozradí schopnosti přehrávače nahradit diktafon. Tato klávesa vám krom nahrávání navíc pomůže i s označením úseku skladby (A-B), který si přejete aktuálně přehrávat. Ideální na analýzu zaznamenaného rozhovoru.

Další klávesa slouží ke vstupu do nabídky či návratu do hlavního menu, při přehrávání delším podržením jako funkce stop. Posledním tlačítkem přístroj zapnete či vypnete (delší stisk) či jej použijete při přehrávání jako funkci Play/Pause.

Hlavním ovládacím prvkem celého přehrávače je ale již zmiňovaný pětisměrný joystick na čelní straně. Při pohybu v nabídce slouží k navigaci, přičemž horizontálními směry se pohybujete v hierarchii menu, směry vertikálními vybíráte požadovanou volbu. Stisknutí joysticku tak téměř postrádá smysl, své využití ale najde.

Najde jej v režimu přehrávání skladby. V tomto případě krátkým stiskem zobrazí nabídku ekvalizačních křivek (pět přednastavených, jedna vlastní), delším podržením můžete rychle přenastavit režim přehrávání - náhodné ze všech složek či pouze z vybrané, bez opakování či s ním. Horizontální směry pak slouží k posunu na další či předchozí skladbu, delším podržením se můžete v aktuální skladbě pohybovat.

V nastavení naleznete základní volby jako je čas podsvícení displeje (lze zapnout i nastálo) či doba, za jakou se má přístroj při nečinnosti automaticky vypnout. Přístroj překvapivě komunikuje v naší mateřštině, zvláštní je i nutnost manuální volby zdroje zvuku při nahrávání. Hodit se bude nastavení kontrastu displeje či informace o stavu baterie a firmwaru, který můžete pomocí přiloženého software aktualizovat.

Bez počítače ani nota

Připojení k počítači je skutečně triviální záležitost. K přístroji stačí připojit standardní USB kabel a počkat, až se nainstalují potřebné ovladače pro velkokapacitní paměťové médium. Oxygen přitom komunikuje přes rozhraní USB 2.0, přenos je tak dostatečně svižný. Pro majitele starších počítačů s Windows 98 je potřebný ovladač ke stažení na stránkách výrobce.

 

Po úspěšném připojení přehrávače můžete plně procházet jeho pevný disk. Díky technologii Mass Storage je tak nahrávání souborů do paměti přístroje velmi jednoduché. Záměrně však nepíšeme o hudbě, protože pouhé překopírování hudebních souborů nestačí. V tomto režimu použijete "ó dvojku" jen jako přenosné úložiště dat.

 

K nahrání hudebních souborů je potřeba použít speciální program Jockey, který naleznete jak na přiloženém CD, tak v samotné paměti přehrávače. Jeho rozhraní je velice intuitivní a vše probíhá systémem Drag&Drop, kdy v jedné části okna vidíte obsah pevného disku v počítači a v druhém obsah přehrávače. K přemístění pak stačí vybranou položku jednoduše přetáhnout myší z místa na místo a stisknout volby Save.

 

Přístroj dokáže uložené skladby automaticky třídit podle interpreta, alba či žánru. Výběr se pak děje podle abecedy, přičemž neobsazená písmena jsou při listování vynechána. Pokud ale budete mít skutečně obsáhlý seznam, může takto řešená navigace nezanedbatelně zdržovat.

 

Pohyb v adresářové struktuře umožňuje přehrávač jen při mazání jednotlivých souborů volbou přímo z nabídky. V programu Jockey si ale naštěstí můžete velmi jednoduše vytvořit playlisty, pomocí kterých si práci s hledáním oblíbených skladeb velmi zjednodušíte.

Doplňky a drobky

Při přehrávání hudby jste dostatečně informování jak o názvu skladby, tak jméně interpreta. Zobrazuje se i délka přehrávaného songu včetně jednoduchého grafického ukazatele, pozice skladby v indexování paměti přehrávače, stav baterie, režim přehrávání a symbol právě prováděné operace (play, pause, stop). K dispozici je i ukazatel úrovně hlasitosti.

 

Kromě hudby si Oxygen poradí i s textovými poznámkami. U nich, stejně jako u českých názvů skladeb, ale neumí zobrazit česku diakritiku. Je to velká škoda, jelikož čtení elektronické knihy na cestách je velmi příjemnou zábavou. Navíc se na displej vejde celých osm řádků dostatečně čitelného fontu.

V balení dostanete kromě samotného přehrávače se sluchátky i CD se softwarem, semišový pytlík pro přenášení, datový USB kabel, propojovací audio kabel (Jack - Jack), cestovní síťovou nabíječku a podrobný český návod. Právě nabíječka je vítaným společníkem v případě, že není dostupný žádný počítač, na kterém je většina USB přehrávačů závislá. Přehrávač dokáže na vestavěnou Li-Ion baterii s kapacitou 770 mAh hrát až 15 hodin.

 

Kvalita reprodukce přiložených sluchátek je silně podprůměrná. Levné plasťáky namísto čistého zvuku podávají naprosto plochý zvuk postrádající mnohá frekvenční pásma pro dostatečné ukojení oblíbenou skladbou. S referenčními sluchátky Koss Porta Pro se podání zvuku o poznání zlepšilo, audiofily ale nepotěší ani kvalita samotného výstupu z přehrávače - my, běžní uživatelé, ale budeme naprosto spokojeni.

Suma sumárum

Proč ho koupit?
  • lákavá cena
  • kvalita konstrukce
  • slušná výbava
  • výdrž
Proč ho nekoupit?
  • nekvalitní sluchátka
  • možná až příliš jednoduchý displej
  • horší joystick
Kdy?
únor 2006 
Za kolik?
cca 6 000 Kč
Přehrávač O2 Oxygen XDD 1001 je velmi dobrou volbou v případě, že nemáte příliš peněz nazbyt. K celkové ceně si ale připočtěte nutnou investici do kvalitnějších sluchátek, jelikož ta přiložená vám po chvíli utrhnou uši. Naše redakčně oblíbená Nirvana zněla v těchto plasťácích jako beznadějná česká kytarovka Marná Snaha.

I přesto je jeden z nejlevnějších harddiskových přehrávačů na velmi dobré úrovni. Drobné chybičky v podobě nekomfortního nahrávání skladeb či chybějící podpory českých znaků mu lze odpustit, jelikož kvalita zpracování i velkorysé úložiště ve spojení s příznivou cenou hrají do karet mnohem více. Pokud tak sháníte novou "empétrojku", popřemýšlejte i o tomto produktu.

Autor:Nejčtenější

Zemřel Stephen Hawking, nejslavnější fyzik současnosti. Bylo mu 76 let

Britský fyzik Stephen Hawking

Světoznámý britský fyzik Stephen Hawking, který byl kvůli neurodegenerativní chorobě ochrnutý, ve věku 76 let zemřel....

ČT kvůli přechodu na nový formát odstraní ČT Sport ze současné sítě

Pokrytí přechodové sítě DVB-T2 České televize s označením 11 v květnu 2018.

Česká televize spouští vlastní vysílací síť pro DVB-T2 se svými kanály v HD rozlišení. Tento krok má nastartovat zájem...Proč je zrzavých tak málo? Všem se líbí, ale zřejmě jsou nemocnější

Zrzavé vlasy dnes mají dnes v průměru zhruba dvě procenta celoevropské populace.

Zrzaví lidé, kterých jsou v Evropě asi dvě procenta, jsou nemocnější než ti nezrzaví, a to především ženy. Přesto zrzky...

PŘEHLEDNĚ: Co dělat, abyste nepřišli o ČT Sport a ČT D/Art

Časová osa přechodu na DVB-T2.

Kvůli přechodu na nový formát pozemního televizního vysílání se Česká televize rozhodla, že přesune kanál ČT D/Art do...

Dříve loupil a vraždil na Západě, pak byl zločincem jugoslávské války

Zeljko Raznatovič známý jako Arkan, byl velitelem srbské jednotky Tygři. Právě...

Na Arkana, šéfa nechvalně proslulých Arkanových tygrů z jugoslávské války, měli mezinárodní vyšetřovatelé políčeno...

Další z rubriky

Můžete být mezi prvními: nespoutané Xavian Prometeo hrají v Praze

Reprosoustava Prometeo.

Dnes a v sobotu si můžete na výstavě audio a video techniky v Praze poslechnout a prohlédnout to nejlepší od...

Dlouhá výdrž, velmi dobrý zvuk, skvělý bezdrát. Cloud Flight potěšil

HyperX Cloud Flight. Sluchátka, mikrofon, USB dongle pro bezdrátové připojení k...

Vyzkoušeli jsme povedený bezdrátový headset s výbornou výdrží akumulátoru a naprosto bezproblémovým bezdrátovým...

Zní fantasticky. Slyšeli jsme prototyp prvního soundbaru Sennheiser

Prototyp prvního soundbaru společnosti Senhneiser, modelu Ambeo Soundbar

Známý výrobce sluchátek a mikrofonů představil na veletrhu CES 2018 prototyp svého prvního soundbaru. Způsob, jakým...

Najdete na iDNES.cz