Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


K foťáku už nebudete potřebovat kabel ani čtečku karet. Přichází Transfer Jet

aktualizováno 
Tokio (Od zvláštního zpravodaje Technet.cz) - K zálohování a tisku fotografií už nebudou třeba žádné kabely. Fotoaparát stačí položit v dosahu snímače a obrázky se přesunou na disk nebo třeba do tiskárny. To vše už příští rok. Pokud se tedy ujme nová verze technologie Transfer Jet představená na veletrhu CEATEC 2010.

CEATEC 2010 - Transfer Jet technologie pro bezdrátový přenos dat | foto: Jan Kužník, Technet.cz

Transfer Jet je bezdrátová technologie, která umožňuje na velmi krátkou vzdálenost velmi rychlý přenos dat. První verze Transfer Jetu umožňovala komunikaci rychlostí 375 Mbit/s (47 MB/s). Technologické maximum (v praxi nedosažitené) je 560 Mbit/s. Pro srovnání, rychlejší, ale "drátové" USB 2.0 umí data procedit rychlostí 480 Mbit/s (60 MB/s).

CEATEC 2010 - Transfer Jet technologie pro bezdrátový přenos dat

CEATEC 2010 - Transfer Jet technologie pro bezdrátový přenos dat. Fotoaparáty stačí k sobě přiložit a snímek/snímky se překopírují z jednoho do druhého.

Bez drátů a bez čtečky

Technologie Transfer Jet

Transfer Jet představila firma Sony již v roce 2008. Od té doby se konsorcium rozrostlo o další významné hráče v oboru a technologii tak podporuje většina významných výrobců elektronických hraček a foťáků: Canon, Casio, Eastman Kodak, Hitachi, JVC, Kenwood, Nikon, Olympus, Panasonic, Pioneer, Samsung, Sharp, Sony, Sony Ericsson a Toshiba.

Výrobků s Transfer Jet přenosem je však zatím na trhu minimum. To by se mělo změnit příští rok právě s příchodem nových čipů s podporou paměťových karet SD, které sdružení představilo na veletrhu CEATEC 2010 v Japonsku.

Původní verze byla k vidění již na letošním veletrhu CES.

V praxi funguje Transfer Jet následovně: fotoaparát, který tuto technologii podporuje nebo je vybaven Transfer Jet kartou (zatím pouze Memory stick - tj. fotoaparáty Sony), přiblížíte na vzdálenost menší než tři centimetry k jinému Transfer Jet zařízení a vybrané (nebo všechny) snímky se do tohoto zařízení překopírují. Funguje to i mezi dvěma fotoaparáty. Mezi foťákem a počítačem, foťákem a tiskárnou atd.. Samozřejmě lze přenášet data i v opačném směru.

Praktická je Transfer Jet podložka (ovšem připojená k počítači přes USB), na kterou fotoaparát jednoduše položíte.

Efektní technologie má však zatím dvě zásadní mušky. Existuje pouze jeden typ podporovaných karet (MMC Pro Duo). A je také poměrně drahá. I proto technologii zatím plně nepodporuje ani firma Sony, která ji vymyslela.

Spíš než přímo do fotoaparátů ji Sony zatím používá právě v paměťových kartách, takže zájemce si může Transfer Jet přikoupit zvlášť ke kterémukoliv přístroji. Na trhu jsou zatím pouze tyto modely kompaktů od Sony, které Transfer Jet podporují přímo: WX5, TX9, HX5V, T99 a T99D.

CEATEC 2010 - Transfer Jet technologie pro bezdrátový přenos dat

Speciální Transfer Jet podložku lze připojit i k fotorámečku. Foťák na ní stačí položit a snímky se ihned zobrazí na displeji.

Jen pro představu: aktuální cena 8GB Memory Stick Pro s Transfer Jet je 99,99 dolarů (cca 1 738 Kč). Běžná karta stejného typu a se stejnou kapacitou přitom stojí 623 Kč.

CEATEC 2010 - Transfer Jet technologie pro bezdrátový přenos dat

Právě proběhlo kopírování dat mezi fotoaparáty.

Obě nevýhody by však mohly brzy pominout. Právě na veletrhu CEATEC v Japonsku byla totiž představena i první SD karta od Toshiby, která má Transfer Jet již přímo v sobě. Tím se možnosti použití rozšíří prakticky na všechny kompaktní fotoaparáty na trhu.

CEATEC 2010 - Transfer Jet technologie pro bezdrátový přenos dat

Transfer Jet spolupracuje i s tiskárnou.

Jak Tranfer Jet funguje

Technologie rozpozná unikátní MAC adresu každého podporovaného zařízení a dá uživateli na výběr, se kterým chce navázat spojení. Umožňuje také přesně určit, která zařízení se mohou připojit. Ta, která nejsou na seznamu, komunikovat nemohou. Toto filtrování lze jednoduše vypnout.

CEATEC 2010 - Transfer Jet technologie pro bezdrátový přenos dat

Vybraný snímek přenesený přes Transfer Jet na displeji tiskárny.

Transfer Jet pracuje na stejné frekvenci jako je ultra široké pásmo (UWB - Ultra-wideband), ale zabírá pouze jeho malou část. Technologie využívá pouze malý vysílací výkon (menší než -70 dBm/MHz) a tak by nemělo docházet k rušení jiných bezdrátových systémů a ani ke sporům s místními odpovědnými úřady, které bezdrátové technologie musí schválit do běžného provozu.

CEATEC 2010 - Transfer Jet technologie pro bezdrátový přenos dat

První SDHC karta s technologií Transfer Jet na trhu

Čtete rádi idnes.cz?

Dejte nám svůj hlas v anketě Křišťálová lupa. Hlasujte ZDE

Právě kvůli nízkému výkonu je přenos dat možný pouze na tak malou vzdálenost (cca 3 cm). Systém pak může být velmi jednoduchý a od uživatele nevyžaduje prakticky žádné nastavování. V nejjednodušším případě se stačí prostě přiblížit k jinému Transfer Jet přístroji a data se automaticky zkopírují. Vždy spolu mohou komunikovat pouze dvě zařízení najednou (takzv. point to point).

Autor:


Nejčtenější

Vyřešil jsem nejslavnější záhadu, tvrdí devadesátiletý britský matematik

Britský matematik Michael Atiyah (2018)

Britsko-libanonský matematik Michael Atiyah tvrdí, že našel důkaz jednoho z nejslavnějších nevyřešených matematických...

Zelená Sahara, o hodinu delší den a rozpad Afriky. Co čeká naši planetu?

Budoucnost

Na základě současných poznatků dokážou vědci odhadnout, co se stane v daleké budoucnosti. Připravili jsme pro vás výběr...Pohozeni v jednom hrobě. Po 400 letech vracíme dívce a chlapci tvář

Odhalení podoby dvou chlapců a devčete

Na začátku byla náhoda. Stavba rodinného bazénu u domku v Táboře odhalila kosterní pozůstatky tří lidí. V těchto dnech,...

Po 50 letech se poletí k Měsíci, vesmírným turistou bude japonský miliardář

Prvním vesmírným turistou, který se vydá na oběžnou dráhu kolem Měsíce, bude...

Prvním vesmírným turistou, který se vydá na oběžnou dráhu kolem Měsíce, bude japonský miliardář Júsaku Maezawa....

Nejlepší editor fotek zdarma: nemusí se instalovat a vznikl v Praze

Ivan Kuckir, autor programu Photopea.com

Potřebujete otevřít a upravit PSD soubor, ale nemáte po ruce Photoshop? Tato překvapivě svižná online aplikace zvládne...

Další z rubriky

První Polaroid, se kterým uděláte selfíčko i na dálku

Instantní fotografie z nového Polaroidu One Step+ lze přímo doladit v aplikace...

Vypadá skoro stejně jako před třiceti lety v dobách největší slávy. Pod značkou Polaroid byl v Berlíně představen nový...

Canon představil utajované novinky. Po 30 letech zásadně inovuje EOS

Canon EOS R

Společnost Canon představila novou řadu plnoformátových bezzrcadlovek EOS R. Je to poprvé po třiceti letech od uvedení...

A je to tady. Canon ukončil prodej posledního kinofilmového fotoaparátu

Poslední kinofilmová zrcadlovka společnosti Canon nese označení EOS-1V.

Po osmdesáti letech zmizí z trhu poslední kinofilmová zrcadlovka značky Canon. Japonská firma se rozhodla ukončit...

Najdete na iDNES.cz