Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


K foťáku už nebudete potřebovat kabel ani čtečku karet. Přichází Transfer Jet

aktualizováno 
Tokio (Od zvláštního zpravodaje Technet.cz) - K zálohování a tisku fotografií už nebudou třeba žádné kabely. Fotoaparát stačí položit v dosahu snímače a obrázky se přesunou na disk nebo třeba do tiskárny. To vše už příští rok. Pokud se tedy ujme nová verze technologie Transfer Jet představená na veletrhu CEATEC 2010.

CEATEC 2010 - Transfer Jet technologie pro bezdrátový přenos dat | foto: Jan Kužník, Technet.cz

Transfer Jet je bezdrátová technologie, která umožňuje na velmi krátkou vzdálenost velmi rychlý přenos dat. První verze Transfer Jetu umožňovala komunikaci rychlostí 375 Mbit/s (47 MB/s). Technologické maximum (v praxi nedosažitené) je 560 Mbit/s. Pro srovnání, rychlejší, ale "drátové" USB 2.0 umí data procedit rychlostí 480 Mbit/s (60 MB/s).

CEATEC 2010 - Transfer Jet technologie pro bezdrátový přenos dat

CEATEC 2010 - Transfer Jet technologie pro bezdrátový přenos dat. Fotoaparáty stačí k sobě přiložit a snímek/snímky se překopírují z jednoho do druhého.

Bez drátů a bez čtečky

Technologie Transfer Jet

Transfer Jet představila firma Sony již v roce 2008. Od té doby se konsorcium rozrostlo o další významné hráče v oboru a technologii tak podporuje většina významných výrobců elektronických hraček a foťáků: Canon, Casio, Eastman Kodak, Hitachi, JVC, Kenwood, Nikon, Olympus, Panasonic, Pioneer, Samsung, Sharp, Sony, Sony Ericsson a Toshiba.

Výrobků s Transfer Jet přenosem je však zatím na trhu minimum. To by se mělo změnit příští rok právě s příchodem nových čipů s podporou paměťových karet SD, které sdružení představilo na veletrhu CEATEC 2010 v Japonsku.

Původní verze byla k vidění již na letošním veletrhu CES.

V praxi funguje Transfer Jet následovně: fotoaparát, který tuto technologii podporuje nebo je vybaven Transfer Jet kartou (zatím pouze Memory stick - tj. fotoaparáty Sony), přiblížíte na vzdálenost menší než tři centimetry k jinému Transfer Jet zařízení a vybrané (nebo všechny) snímky se do tohoto zařízení překopírují. Funguje to i mezi dvěma fotoaparáty. Mezi foťákem a počítačem, foťákem a tiskárnou atd.. Samozřejmě lze přenášet data i v opačném směru.

Praktická je Transfer Jet podložka (ovšem připojená k počítači přes USB), na kterou fotoaparát jednoduše položíte.

Efektní technologie má však zatím dvě zásadní mušky. Existuje pouze jeden typ podporovaných karet (MMC Pro Duo). A je také poměrně drahá. I proto technologii zatím plně nepodporuje ani firma Sony, která ji vymyslela.

Spíš než přímo do fotoaparátů ji Sony zatím používá právě v paměťových kartách, takže zájemce si může Transfer Jet přikoupit zvlášť ke kterémukoliv přístroji. Na trhu jsou zatím pouze tyto modely kompaktů od Sony, které Transfer Jet podporují přímo: WX5, TX9, HX5V, T99 a T99D.

CEATEC 2010 - Transfer Jet technologie pro bezdrátový přenos dat

Speciální Transfer Jet podložku lze připojit i k fotorámečku. Foťák na ní stačí položit a snímky se ihned zobrazí na displeji.

Jen pro představu: aktuální cena 8GB Memory Stick Pro s Transfer Jet je 99,99 dolarů (cca 1 738 Kč). Běžná karta stejného typu a se stejnou kapacitou přitom stojí 623 Kč.

CEATEC 2010 - Transfer Jet technologie pro bezdrátový přenos dat

Právě proběhlo kopírování dat mezi fotoaparáty.

Obě nevýhody by však mohly brzy pominout. Právě na veletrhu CEATEC v Japonsku byla totiž představena i první SD karta od Toshiby, která má Transfer Jet již přímo v sobě. Tím se možnosti použití rozšíří prakticky na všechny kompaktní fotoaparáty na trhu.

CEATEC 2010 - Transfer Jet technologie pro bezdrátový přenos dat

Transfer Jet spolupracuje i s tiskárnou.

Jak Tranfer Jet funguje

Technologie rozpozná unikátní MAC adresu každého podporovaného zařízení a dá uživateli na výběr, se kterým chce navázat spojení. Umožňuje také přesně určit, která zařízení se mohou připojit. Ta, která nejsou na seznamu, komunikovat nemohou. Toto filtrování lze jednoduše vypnout.

CEATEC 2010 - Transfer Jet technologie pro bezdrátový přenos dat

Vybraný snímek přenesený přes Transfer Jet na displeji tiskárny.

Transfer Jet pracuje na stejné frekvenci jako je ultra široké pásmo (UWB - Ultra-wideband), ale zabírá pouze jeho malou část. Technologie využívá pouze malý vysílací výkon (menší než -70 dBm/MHz) a tak by nemělo docházet k rušení jiných bezdrátových systémů a ani ke sporům s místními odpovědnými úřady, které bezdrátové technologie musí schválit do běžného provozu.

CEATEC 2010 - Transfer Jet technologie pro bezdrátový přenos dat

První SDHC karta s technologií Transfer Jet na trhu

Čtete rádi idnes.cz?

Dejte nám svůj hlas v anketě Křišťálová lupa. Hlasujte ZDE

Právě kvůli nízkému výkonu je přenos dat možný pouze na tak malou vzdálenost (cca 3 cm). Systém pak může být velmi jednoduchý a od uživatele nevyžaduje prakticky žádné nastavování. V nejjednodušším případě se stačí prostě přiblížit k jinému Transfer Jet přístroji a data se automaticky zkopírují. Vždy spolu mohou komunikovat pouze dvě zařízení najednou (takzv. point to point).

Autor:Nejčtenější

Fotky z letecké nehody ukazují, že cestující se neumějí zachránit

Poškozený motor letounu spolešnosti Southwest Airlines

Jestli někdo potřeboval důkaz, že cestující nesledují bezpečnostní instruktáž posádky, čerstvá nehoda letadla...

Ruská armáda zavedla do výzbroje „smrtící kombajny“. Byly i v Sýrii

BMPT Terminátor

Ruská armáda dala do zkušebního provozu deset vozidel Terminátor určených pro palebnou podporu tanků. Některá z těchto...Pilotovi se nechtělo střílet, ale musel. Sestřelení letu KAL 902

Letoun Korejských aerolinií po nouzovém přistání na zamrzlém jezeře.

Před 40 lety sovětská protivzdušná obrana sestřelila dopravní letadlo korejských aerolinek, které se dostalo na území...

Youtuber zaplakal. V přímém přenosu mu hackeři ukradli 40 milionů

Ian Balina zřejmě během hacku přišel o více než dva miliony dolarů v...

Přijít o miliony dolarů je ve světě kryptoměn až neuvěřitelně snadné. Přesvědčil se o tom i Ian Balina, americký...

Voda na Marsu je. Chová se však zvláštně a může i levitovat

Na povrchu Marsu můžeme spatřit nejenom doklady o proudění kapalné vody v...

Dva experimenty ukázaly, že na povrchu Marsu se voda chová výrazně jinak, než jsme zvyklí. Například místní „bahno“...

Další z rubriky

Jsou nejlevnější a dobře poslouží. Vyberte si ten nejlepší foťák

I tou nejlevnější zrcadlovkou se dají pořídit skvělé fotografie.

Vybrali jsme šest nejlevnějších a podle nás nejlepších fotoaparátů z kategorie zrcadlovek a bezzrcadlovek. Dozvíte, u...

Kosmonauti ji nosili na hlavě. Teď si 360° kameru Vuze může koupit každý

360stupňová 3D kamera Vuze

Akční VR kamera Vuze je jednou z nemnoha, která umí natáčet 360° videa ve 3D a s výsledným rozlišením 4K pro každé oko....

Nová zrcadlovka od Nikonu má tiché focení a snímek udělá i z negativu

Nový Nikon D850 "pod rentgenem“

Tento měsíc společnost Nikon uvedla novou digitální zrcadlovku D850 s plnoformátovým čipem s rozlišením 45,4 Mpix.

Najdete na iDNES.cz