Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Kabáti a Nohavica se představují ve vysokém rozlišení na Blu-ray

aktualizováno 
První české koncertní Blu-ray disky jsou tu. Jeden je běžně v prodeji, druhý zatím jen na elektronickou objednávku. Jeden se odehrál pod širým nebem, druhý je sestřihem komornějších koncertů z pražské Lucerny. Oba nabízejí prostorový zvuk, obraz ve vysokém rozlišení ... a jak je u nás zvykem i množství nedostatků.

BD Počertech velkej koncert ... v Lucerně | foto: Václav Nývlt, Technet.cz

Vysoké rozlišení a formát Blu-ray se řítí nejen do českých obýváků, ale i z českých studií. Kabát i Jarek Nohavica si za české BD prvotiny rozhodně zaslouží uznání. Nejen, že ve vysokém rozlišení přináší kvalitní obsah, ale nasadili i nízkou cenu. Kabáty koupíte za 499 Kč, Nohavicu můžete objednat za 450 Kč (+poštovné a balné).

Ještě než se pustíme do podrobnějšího hodnocení - ani jeden z disků nemůžeme označit za průšvih a oba můžeme doporučit ke koupi, především fanouškům. Oba však mimo vysokého rozlišení nijak nevyužívají potenciálu formátu Blu-ray.

U Nohavici disk neobsahuje ani zcela běžné "pop-up menu", které lze vyvolat během přehrávání na obrazovku. Statické menu má klasickou DVD strukturu, v bonusech najdete krátké video ze zákulisí koncertu, pozadí vzniku písně "Mám jizvu na rtu" a fotogalerii. Kabáti sice "pop-up menu" nabízejí, marně byste ale hledali jakékoli bonusy. Škoda.

Kabát - Počertech velkej koncert

Po čertech velkej koncert shlédlo na pražském Vypichu přes šedesát tisíc fanoušků, čímž se stal jedním z největších koncertů české hudební scény vůbec. Na české poměry výrazně nadstandardní byla i hudební a světelná aparatura, jejíž části musely být zapůjčeny od zahraničních produkcí.

Dvouhodinový koncert se šestadvaceti písněmi prořezávající dvacetiletou dráhu kapely snímalo šestadvacet kamer ve vysokém rozlišení, zvuk byl uložen jak do dvoukanálového PCM, tak i přemíchán do prostorového DTS-HD Master Audio. To jsou předpoklady královského zážitku, nejen pro skalní fanoušky kapely.

Po vložení do přehrávače nás uvítá animované menu, jeho intro lze naštěstí přeskočit. Na výběr máte stereofonní a prostorový mix, koncert můžete pustit celý, nebo vybrat konkrétní skladbu.

BD Kabat

Koncert Kabátů se prodává v klasické Blu-ray krabičce za cenu 499 Kč

Obraz je ... a zde je potřeba se trochu podivit. Záběry HD kamerami poskytují perfektně ostrý obraz a přirozeně syté barvy. Celkové záběry se střídají s detaily nástrojů a obličeje pějícího Pepy Vojtka, technicky vše v pořádku. V záběrech tmavších scén a publika lze pozorovat větší množství šumu, ale i to se dá celkem přejít. Velmi se nám líbily některé záběry - například šikmé přelety nad tisíci hlav fanoušků, to je správné koření koncertu!

Průšvih ovšem vzniká ve chvílích, kdy přijde řada na některé detailní záběry z pódia - například bubeník z pohledu od kopáku. Zde byl obraz snímán zřejmě webovou kamerou, protože kvalitativně zdaleka nedosahuje ani standardního rozlišení. Střídání perfektního HD obrazu a tohoto nechtěného pointilismu je opravdu nepříjemné a působí nepatřičně. A je to škoda, navíc úplně zbytečná.

Zvuk musíme označit jako kompromisní. Chválíme dobře nasnímané vokály, zpěvákům je dobře rozumět. Potěšilo nás také neagresivní podání, kytary nejsou uřvané a bicí se neslévají - potud je vše správně. Je to ale rockový koncert! Zvuku nesmí chybět energie, která jinak z pódia vyzařuje - a přesně to se u záznamu Kabátů stalo. Dynamika je docela nesmělá, bicí mají komorní výraz. Celkově trochu zastřené - chtělo by to větší razanci, větší bezprostřednost.

Prostorový mix považujeme za zbytečný, centrální soustava víceméně mlčí, ze zadních se většinu času jen velmi jemně ozývá hluk kotle posluchačů. Stereofonní mix dává větší smysl.

Jiný pohled na věc je fakt, že je to bezesporu nejkvalitněji natočený živák, co Kabáti nahráli.

Navzdory kritice je vydání záznamu Počertech velkého koncertu na Blu-ray disku velmi pozitivním počinem. Prvenství mu již nikdo neodpáře.

Jarek Nohavica - v Lucerně

Druhý český koncertní Blu-ray titul ukrývá čtyřiadvacet písní populárního ostravského folkového písničkáře Jarka Nohavici. Natočen byl během vystoupení 14. - 15. dubna roku 2009 v pražské Lucerně.

Jarek Nohavica je známým průkopníkem nových technologií, jeho webové stránky jsou nabity záběry ze zvukových zkoušek, ze zákulisí koncertů, zdarma ke stažení vydává samostatně skladby i celé album. Natočení koncertu v HD rozlišení a jeho vydání na Blu-ray je dalším z těchto počinů.

Začít však musím kritikou. Blu-ray disk je prodáván v klasickém CD obalu. Vzhledem k ceně pod 500 Kč si ho tak může mnoho lidí splést s CD nosičem a protože bez Blu-ray přehrávače nebo mechaniky médium nepřehrají, mohou být velmi zklamaní. Klasický modrý obal s Blu-ray logem (jaký mají i Kabáti) je určitě vhodnější.

BD Nohavica

Balení Blu-ray disku koncertu Jarka Nohavici ... s hudebním CD se splete velmi snadno.

Odhlédněme od otázky, zda je nutné vidět Nohavicu ve vysokém rozlišení (majitelé malých televizorů volají néééé, majitelé projektorů křičí sborové áááááno), k technickému provedení titulu mám jen jedu vážnější výtku. Nemá pop-up menu, pro jakoukoli změnu tedy musíte na výchozí obrazovku hlavního menu. To se dá skousnout u DVD, u Blu-ray disku to opravdu mrzí.

Obraz HD kamer výborný, velmi dobrý, dobrý. V detailech zpěváka a kytary je spousta obrazových podrobností, stejně tak jako u pohledů do publika z konce jeviště. Krásná, klidná, čistá podívaná. U tmavých ploch ji trochu degradují kompresní mapy, zřejmě důsledek razantnější komprese.

Hůře jsou na tom některé polocelky, nemůžeme se zbavit dojmu, že příslušná kamera občas nedoostřila. Její automatika se navíc trochu prala s osvětlením - z obličeje tak někdy detaily mizí i v důsledku ne zrovna optimální expozice.

Celkově je však oproti DVD obraz perfektní a na větších obrazovkách uvidíte Nohavicu tak, jak jste v domácích podmínkách zatím neměli možnost. Rozhodně však nevyužívá plného potenciálu vysokého rozlišení.

Zvukově se záznam docela povedl, nejde o žádné audiofilní orgie, ale nástroje jsou příjemně vykreslené, vokál je zřetelný a výrazný a především - velmi příjemně je přenesena klidná pohodová atmosféra koncertu.

V pětikanálovém mixu je úplně zapomenuto na centrální reproduktor, muzika i hlas jsou smíchány do předních kanálů (lze říci, že ve stereu), zadní kanály přenáší především potlesky a ruchy pódia. Výrazněji neožijí ani při DJském setu Pio Squad (kdy by k tomu teoreticky mohl být prostor).

Oproti výborně nahrané studiovce Divné Století má živý záznam Jarkova hlasu přeci jen méně detailů a podrobností, občas působí ve vyšších polohách zastřeněji, ale celkový výsledek je stále velmi dobrý. Co víc si přát.


 Testovací referenční sestava:  kompletní přehled
 set reprosoustav pro domácí kino  Elac série 240
 

Zbrusu nový high-endový set reprosoustav německého výrobce je osazen speciálními ručně vyráběnými výškovými JET měniči a reproduktory se sendvičovými Crystal membránami. Spolu s 300W subwooferem jsou ideální pro testování jak zvukových formátů s vysokým rozlišením, tak i komponentů pro domácí kino i stereofonní poslech prakticky všech cenových tříd. 
www.panter-praha.cz

 multikanálový AV zesilovač  Pioneer SC-LX71
Naprosto nekompromisní AV zesilovač si poradí i s novými formáty DTS HD Master Audio a Dolby TrueHD. Sedm 180W koncových zesilovačů s ICE Power technology přenese i ty největší dynamické špičky, zvukový projev byl doladěn v londýnských AIR Studios a je certifikovýn THX. Přizpůsobení místnosti i reprosoustavám zajistí devítipásmová MCACC kalibrace. 
www.basys.cz
 LCD televizor  Sony KDL46W4500
  100Hz LCD televizor s úhlopříčkou 46" a obrazovým procesorem Bravia Engine 2 nabízí DVB-T i DVB-C tunery s podporou HD vysílání v MPEG 4 AVC. Samozřejmostí je x.v.Color pro zpracování signálu s rozšířeným barevným gamutem a konektivita podle specifikace DLNA.
 www.sony.cz
 herní konzole / Blu-ray přehrávač  Sony PlayStation 3
 

Herní konzole s gigantickým grafickým a výpočetním výkonem devítijádrového procesoru IBM Cell slouží také jako výborný Blu-ray přehrávač s podporou multimediálního obsahu BD-Live. Žádná interaktivní funkce nových Blu-ray titulů nám tak nezůstane skryta.
 www.sony.cz

 reprosoustavy (2.0 sestava)  Xavian XN-125 EvoS
 

Novinka mezi milovníky kvalitního zvuku oblíbenými českými reprosoustavami konstruktéra Roberto Barletty. Dvoupásmová bassreflexová ozvučnice je osazena středobasovým elektroakustickým měničem Vifa-Peerless a výškovým repoduktorem Morel s ručně impregnovanou kalotou. Vyniká čistým, muzikálním projevem s perfektním vyjádřením prostoru.
www.xavian.cz

 sluchátka  Beyerdynamic DT-880
 

Polootevřená circumaurální sluchátka patřící ke kvalitativní špičce. Velice neutrální přednes nechá vyniknout zvukovému charakteru nahrávky i reprodukčního zařízení, frekvenční rozsah 5 - 35 000 Hz oceníme u hudebních formátů s vysokým rozlišením.
www.horakelektro.cz

 HD mediabox  Dvico Tvix M-6600
 REFERENCE TWIX

Vítěz našeho prosincového testu mediaboxů je v kombinaci s 1,5 TB pevným diskem Seagate dokonalým zdrojem HD multimedií. Zvládá všechny myslitelné video formáty a to včetně rozslišení 1080p, i muziku ve FLAC 24/96.

Přehraje cokoli a ve vysoké kvalitě to pošle na HDMI 1.3 výstup.

www.emgeton.com

 Blu-ray vypalovací mechanika (USB)  LG BE-06
 

Externí počítačová mechanika si poradí se čtením Blu-ray i HD DVD disků a vypalováním Blu-ray médií. Potíže jí nečiní jednovrstvé 25GB i dvouvrstvé 50GB jednorázové BD-R i přepisovatelné BD-RE disky. Testujeme s ní kompatibilitu nových filmových BD titulů se softwarovými přehrávači a zkoumáme možnosti zálohování a komprese filmových Blu-ray disků. 
www.lge.cz 

 zvuková karta (eXpress Card)  Creative X-Fi Extreme Audio
 

Externí zvuková karta pro notebooky s X-Fi procesorem. Funkce X-Fi Crystaliter obnovuje detaily a hudební informace ztracené při kompresi, pomocí adaptéru lze získat i prostorový 7.1 zvuk - karta umí dekódovat Dolby Digital EX a DTS. Je výborná například na testy aktivních počítačových reprosestav, reprodukujeme s ní prostorový zvuk Blu-ray titulů. 
http://cz.europe.creative.com/

 paměťové karty  Kingston
  Redakce má k dispozici flotilu paměťových karet Kingston - SD karty s kapacitami 2, 8 a 32 GB (Class 2, Class 4, Class 6), CF kartu s kapacitou 32 GB, MicroSD kartu s kapacitou 8 GB a USB stick DataTraveler Blackbox 8 GB s šifrováním obsahu. Používáme je především při testech fotoaparátů, videokamer a multimediálních přehrávačů.
 LCD televizor  Gogen 42F83TFT

42" zástupce levných LCD televizorů s Full HD panelem doplňuje naši sestavu zobrazovačů.
www.gogen.cz

Hlavní zprávy

Další z rubriky

Fotografie údajného televizoru od společnosti Apple byly zveřejněny na...
Apple nejspíše chystá vlastní televizi. Utekly snímky z certifikace

Pokud něco v ekosystému Apple v současnosti chybí, jsou to televizory. Spekuluje se o nich už dlouho, nicméně nyní na internet unikly snímky z certifikační...  celý článek

Cena nové Apple TV 4K je o zhruba 20 procent vyšší.
Nová Apple TV zvládne 4K, HDR10 a umí hrát hry

Apple ukázal novou vylepšenou chytrou krabičku k televizi Apple TV. Firma jejím uvedením dohnala podobné konkurenční produkty.  celý článek

GoPro Hero 6 zvládne i 4K 60 fps
GoPro má nové kamery. Kompozici záběru můžete doladit i po natočení

Společnost GoPro představila dvě nové kamery - nástupce loňského Hero 5 s názvem Hero 6 a svoji první 360° kameru nejen pro virtuální realitu s názvem Fusion.  celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.