Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Kaddáfí chtěl rozjet klonování s podvodníkem. Za 700 miliard korun

Libyjský režim si chtěl najmout Korejce U-sok Hwanga, vědce proslulého klonováním psů a zároveň usvědčeného z vědeckého podvodu. Měl s libyjskou firmou podepsat smlouvu na roky výzkumu za miliardy eur.

Z výroby kmenových buněk | foto: Mesoblast.com

Mezi několika stovkami jihokorejských občanů evakuovaných v pátek 25. února z Libye se podle korejských médií objevila i jedna nečekaná tvář: světově známý biolog Hwang U-sok.

Je to vědec, který býval světovou hvězdou. Odvolací soud mu nedávno potvrdil tříletý podmíněný trest za podvody spojené s jeho výzkumem.

Hwang se soustředil na klonování zvířat i lidských buněk. Jeho postupy měly pomoct při vytváření univerzálních "náhradní dílů" v lidské medicíně. Před několika lety se ovšem ukázalo, že falšoval výsledky a v Jižní Koreji už v tomto oboru nesmí působit.   

Pod Kaddáfího synem

Hwang přišel o prestiž i postavení. Podle všeho ale vědec a podvodník našel podporu u tajnůstkářského libyjského režimu.

Hwang měl spolupracovat s nedávno založenou libyjskou společností DANA Bioscience and Medical Service. V jejím představenstvu figuruje i čtvrtý syn plukovníka Kadáffího, Mutassim, ředitelem společnosti měl být údajně ředitel ústřední policejní nemocnice.

Ředitel ústavu, kde Hwang dnes působí, podle listu Korea Times prohlásil: "Státní společnost Dana, založená v roce 2009, nabízela 98,5 milionů eur (2,4 mld. korun) na výzkum kmenových buněk během dalších pěti letech a dalších 30 miliard (730 mld. korun) během dalších 25 let."

Dohodnuty už byly prý všechny detaily smlouvy, včetně místa, kde bude stát nové libyjské pracoviště korejských vědců. Asijští odborníci neměli jen bádat, ale také pomoci s budováním vlastního libyjského výzkumu a biotechnologického sektoru.

Hwang přiletěl 20. února do Tripolisu, aby smlouvu podepsal. Protesty tomu ale zabránily. Ústav údajně doufá, že se kontrakt uskuteční, a to i v případě, že Kaddáfího režim padne.

Podle jiných informací už Libyie s Hwangem spolupracuje delší dobu a plánovaný kontrakt je jen vyvrcholením tohoto partnerství. Korejský vědec prý do země cestoval od roku 2004 asi desetkrát a jeho ústav inkasoval od tamních firem či vlády nejméně 60 tisíc eur (1,5 milionu korun).

Když byl padouch hrdina

Na začátku 21. století byl Hwang U-sok v Jižní Koreji národním hrdinou. Dostával státní vyznamenání, jeho laboratoř měla prakticky neomezený rozpočet a on i jeho žena mohli létat první třídou korejských aerolinek zdarma.

Ve svém oboru zdánlivě předběhl zbytek světa. Jako první naklonoval psa, v roce 2004 pak zveřejnil studie, podle které se zdálo, že brzy začne zcela nová éra medicíny. Zbytek světa mohl Korejcům tiše závidět, a to včetně prestižních amerických univerzit.

V laboratoři vytvořil pacientům přímo na míru buňky, které měly posloužit k "opravě" téměř libovolného orgánu nebo tělesné tkáně. Měly sloužit například k opravě srdce po infarktu nebo třeba obnovení přerušené míchy u ochrnutých. 

V roce 2005 se ale nejprve objevilo podezření, že Hwang porušil etické standarty. Například se ukázalo, že některá vajíčka pocházela přímo od jeho podřízených.

Protože v asijských vědeckých týmech panuje železná disciplína, vnucovalo se podezření, že s dobrovolností jejich dárcovství to bylo všelijaké.

Nejznámější vědecký podvodník konce 20. století, U-Sook Hwang v květnu 2005,...

Temné roky

První skandál Hwang ještě ustál. Když se ale objevily zprávy, že jeho zásadní práce není jen eticky podezřelá, ale přímo podvrh (včetně například upravených fotografií výsledků), podezření už nešlo zamést pod koberec.

Soulská univerzita ustavila nezávislou komisi, která rychle rozhodla, že profesorovy práce s lidskými buňkami jsou podvrh. Hwangovi zůstal jen pes Snuppy, který byl podle všeho skutečně poctivě naklonovaný.

Hwang byl vyloučen z univerzity, v Jižní Koreji nesmí v oboru lidského klonování dále působit a dostal se i před soud. Jak se ukázalo, nedělal si hlavu s vyúčtováním peněz na výzkum.

Když měl vysvětlit, kam se peníze poděly, tvrdil, že část z nich zaplatil ruské mafii za vzorek DNA mamuta. A organizovaný zločin, jak známo, stvrzenky nevydává.

Ale i tak si našel práci. V podstatě pro něj vznikl díky soukromému kapitálu výzkumný ústav Sooam v Jonginu. Věnuje se především veterinárnímu výzkumu.

Už dříve se objevily neuvěřitelné zvěsti o jeho další budoucnosti. Podle později vyvrácených zpráv se ho prý pokoušela získat Harvardova univerzita, jindy se zase objevily zvěsti, že pracuje v Thajsku. Tyto spekulace se ovšem nepotvrdily.

Naklonovaný diktátor? Sotva

Detaily o podstatě Hwangových práci pro libyjskou vládou nejsou k dispozici. Korejský vědec se v poslední letech zabýval především veterinárními biotechnologiemi. V laboratořích jeho současného ústavu došlo k prvnímu klonování psa na soukromou zakázku a vůbec prvnímu klonování prasečích embryí na světě.

"Přesto se domnívám, že by klidně mohlo jít o práci s lidskými kmenovými buňkami," říká český biolog Jaroslav Petr z Ústavu živočišné výroby. V tomto oboru byl podle něj Hwang světová špička, i když si odmyslíme jeho podvody.

"Myslím, že se mohl pokusit o něco podobného jako nedávno započatý klinický pokus v Americe, kde se pokouší pomocí laboratorně vypěstovaných buněk opravit míchu ochrnutých pacientů," říká Petr. Jako další možný směr výzkumu proveditelný se současnými znalostmi uvádí třeba pokusy o léčbu Parkinsonovy choroby.

Klonování lidských orgánů nebo dokonce lidí je zatím nepředstavitelné. Pokud jsou ale odhady směru Hwangova výzkumu v Libyii správné, práce mohla znamenat přelom v léčbě řady dnes neléčitelných nemocí.

Biošejkové

Plukovník Kaddáfí přitom nejspíše nemyslí na dobro lidstvo. "U diktátora jako Kaddáfí, který se chce zřejmě udržet při životě stejně houževnatě jako u moci, mi spojení s biotechnology přijde celkem logické," spekuluje Petr.

Na druhou stranu má podpora odvětví i racionální základ. Jak řekl novinářům ředitel Hwangova ústavu Hyun, libyjská strana považovala investice do biotechnologií za ekonomickou příležitost. Je to možnost, jak zaručit rozvoj země i v dobách, kdy dojde k vyčerpání zásob ropy na poklesu poptávky.

V arabském světě nejde o ojedinělý případ. Biotechnologie například podporuje Irán, který jako první stát na světě například nasadil do praxe geneticky modifikovanou rýži. 

V některých ohledech má arabský svět dokonce podmínky k rychlému rozvoji. "Třeba ve výzkumu embryonálních kmenových buněk to mají vědci z arabského světa z jistého hlediska jednoduší," říká Jaroslav Petr. Křesťanství se totiž staví proti manipulaci s embryi i proti jejich ničení už od samého početí. Islám je benevolentnější.

Poměr výdajů z HDP investovaných do vědy je ale v arabském světě stále zhruba poloviční než na Západě.

  • Nejčtenější

Znovuzrození japonských letadlových lodí. Ve výzbroji budou mít F-35B

v diskusi je 48 příspěvků

19. dubna 2024

Japonsko má ve své ústavě zakázáno vlastnit ofenzivní zbraně, jako jsou letadlové lodě. Doba...

Námořníci USA propašovali před 100 lety na palubu bitevní lodi prostitutku

v diskusi je 30 příspěvků

13. dubna 2024

V dubnu 1924 zažilo americké námořnictvo obrovský skandál, který se dostal na titulní stránky...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Uvidíme v budoucnu na obloze druhý Měsíc? Příčinou může být neobvyklá hvězda

v diskusi je 13 příspěvků

17. dubna 2024

Velmi neobvyklá hvězda éta Carinae v 19. století náhle zjasnila a stala se druhou nejjasnější...

Skvělý filmový zvuk bez velké instalace. Test nejzajímavějších soundbarů

v diskusi je 17 příspěvků

15. dubna 2024

Položíte jej na polici před televizor, propojíte kabelem, zapojíte do zásuvky a během pár chvil se...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Dawesův plán na čas stabilizoval Německo, ale nástup Hitlera neodvrátil

v diskusi je 15 příspěvků

16. dubna 2024

Německá vláda přijala před 100 lety, v dubnu 1924, Dawesův plán. Byl to americký projekt na...

Před 100 lety padl světový rekord v délce letu vrtulníkem

v diskusi nejsou příspěvky

20. dubna 2024

Duben 1924 přinesl další mírný progres lidských schopností v oblasti létání. Světový rekord v délce...

Unikátní exkurze. Nahlédněte do francouzské jaderné ponorky před vyplutím

v diskusi nejsou příspěvky

20. dubna 2024

Není obvyklé, aby reportéři mohli nahlédnout do jaderné ponorky v aktivní službě. Agentura AP nyní...

Znovuzrození japonských letadlových lodí. Ve výzbroji budou mít F-35B

v diskusi je 48 příspěvků

19. dubna 2024

Japonsko má ve své ústavě zakázáno vlastnit ofenzivní zbraně, jako jsou letadlové lodě. Doba...

Lotyšská armáda je malá, materiálem nehýří, ale Ukrajině něco ze svého poslala

v diskusi je 5 příspěvků

18. dubna 2024

V roce 2004 vstoupilo Lotyšsko do NATO, přesto nemůže nechat svou případnou obranu pouze na bedrech...

Střední škola a Mateřská škola Aloyse Klara
Kuchaře/Kuchařku pro střední školu

Střední škola a Mateřská škola Aloyse Klara
Praha
nabízený plat: 20 000 - 29 000 Kč

Manželé Babišovi se rozcházejí, přejí si zachovat rodinnou harmonii

Podnikatel, předseda ANO a bývalý premiér Andrej Babiš (69) s manželkou Monikou (49) v pátek oznámili, že se...

Sexy Sandra Nováková pózovala pro Playboy. Focení schválil manžel

Herečka Sandra Nováková už několikrát při natáčení dokázala, že s odhalováním nemá problém. V minulosti přitom tvrdila,...

Charlotte spí na Hlaváku mezi feťáky, dluží spoustě lidí, říká matka Štikové

Charlotte Štiková (27) před rokem oznámila, že zhubla šedesát kilo. Na aktuálních fotkách, které sdílela na Instagramu...

Vykrojené trikoty budí emoce. Olympijská kolekce Nike je prý sexistická

Velkou kritiku vyvolala kolekce, kterou pro olympijský tým amerických atletek navrhla značka Nike. Pozornost vzbudily...

Ve StarDance zatančí Vondráčková, Paulová, hvězda Kukaček i mistryně světa

Tuzemská verze celosvětově mimořádně úspěšné soutěže StarDance britské veřejnoprávní televizní společnosti BBC se už na...