Kalifornie vyšetřuje podezřelé účetnictví nahrávací "Velké pětky"

  • 1
Kalifornská justiční komise začala spolu s výborem pro zábavní průmysl detailně zkoumat účetnictví velkých nahrávacích společností. Jejich představitelé se zpovídali z podezřelých finančních transakcí, které údajně poškozují hudební interprety.

Kalifornská justiční komise a výbor pro zábavní průmysl si pozvali na kobereček představitele největších světových nahrávacích společností kvůli podezřele vedenému účetnictví. Slyšení spolupředsedal senátor Kevin Murray, stojící mj. za návrhem zákona, jenž by měl přinést hudebním interpretům lepší podmínky pracovní smlouvy.

Přítomné šokoval svou více než hodinovou výpovědí Don Engel, který v případu zastupuje některé významné umělce, například skupinu Dixie Chicks, zpěváka Meatloafa a mnohé další. Engel zvláště podrobně popisoval, jak nahrávací společnosti zcizují, maskují a tají příjmy z prodeje a vybraných licenčních poplatků (podrobnosti bohužel agentury neuvádějí). Viceprezident RIAA Steve Marks se snažil Engelovo vystoupení přerušit s tím, že jde o vnitřní záležitosti, týkající se smlouvy mezi vydavatelstvím a interpretem. Předseda komise jej vyzval, aby se svými argumenty počkal na konec přelíčení, kdy dostane dostatek prostoru k vyjádření vlastních názorů na řečené skutečnosti. Viceprezident však musel předčasně odejít, protože údajně spěchal na letiště, a tak si na jeho řeč budeme muset počkat do dalšího kola.

Na přetřes přislo i další závažné téma - neexistuje totiž žádný nadřízený orgán, který by kontroloval, zda interpreti v USA dostávají skutečně zaplacenu tutéž částku, jakou mají stanovenu ve smlouvě. Slavní umělci mají prostředky na uspořádání auditu, jenž by prošetřil tok peněz a zjistil, zda se část honorářů neztratila. Méně známí zpěváci a kapely ale přijdou zkrátka. Proto Don Engel a současný šéf AFTRA (American Federation of Television and Radio Artists, organizace zastupující populární umělce) Greg Hessinger volají po ustanovení komise, která by na vyplácení honorářů dohlížela. Současně chtějí uzákonit, že by vydavatelské firmy v případě opožděných doplatků autorských honorářů měly povinnost vyplácet interpretům také smluvní pokutu. Kvůli této aktivitě si oba pánové znepřítelili představitele velkých labelů. Je to ale jistě způsob, jakým dosáhnout spravedlivého vyrovnání mezi autory a jejich vydavateli.

Na stránkách Boycott RIAA je k dispozici zvukový záznam z celého jednání rozdělený do devíti kapitol. Zdatní angličtináři si tak mohou poslechnout projev Dona Engela v originále. Asi se nelze divit, že na oficiálním serveru RIAA není o této záležitosti, pro klientské nahrávací společnosti jistě nepříjemné, ani čárka.