Souboj užitečných a škodlivých programů loni poprvé vyhrály viry.

Souboj užitečných a škodlivých programů loni poprvé vyhrály viry. | foto: Profimedia.cz

Kam se hrabou výrobci programů na virové tvůrce. Loni prohráli 1:2

  • 5
V roce 2007 poprvé překonal počet nových virů množství uvedených užitečných programů.

Počet nebezpečných počítačových programů vytvořených v loňském roce poprvé překonal množství užitečného softwaru, který vznikl ku prospěchu uživatelů. Podle zprávy antivirové firmy Symantec tvořily škodlivé kódy 65 procent všech programů uvedených loni.

Většina bezpečnostních programů je v současnosti podle šéfa tuzemské pobočky Symanteku Radka Smolíka založena na identifikaci a blokování nebezpečných kódů. "Rapidně se zvyšující počet škodlivého kódu vede naše myšlenky i aktivity jiným směrem. V blízké budoucnosti bude výhodnější identifikovat a povolovat pouze prospěšný software, všechen ostatní pak automaticky zakazovat," uvedl.

Identifikace a zakazování škodlivého kódu se v počítačové terminologii někdy označuje jako tzv. blacklisting, tedy blokování nežádoucích programů.

Whitelisting je potom povolování důvěryhodných aplikací.

"Vzhledem k pomalejšímu přibývání prospěšných programů oproti tempu nárůstu počtu škodlivého softwaru, by změna paradigmatu a používání whitelisting technologií znamenala jak značné úspory na straně nákladů na zachytávání, analýzu a blokování škodlivého kódu, tak i podstatně proaktivnější, a tedy účinnější řešení, při němž by zákazníci byli první na tahu," dodal Smolík.

Útoky počítačových hackerů se snaží být co nejvíce skryté a zaměřují se na vykrádání citlivých informací, s nimiž lze snadno obchodovat. Podle statistiky Symanteku tvořily programy zaměřené na získávání citlivých dat ve druhé polovině minulého roku 70 procent všech nebezpečných kódů.

Ukradená data počítačoví zločinci prodávají na internetových aukcích. Po osmi dolarech se v průměru prodávají účty na eBay, hesla do poštovních schránek stojí okolo 30 dolarů a bonitní bankovní účty lze koupit za cenu okolo 1 000 dolarů. Prodávají se ale i ukradené účty on-line hry World of Warcraft. Na aukcích se loni nabízely ukradené identity zhruba 50 milionů lidí.